Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@keepwalking,
Consumul instant afisat de CB este relativ,nu lua de bun acest parametru.Ca sa poti determina consumul efectiv de carburant faci plinul,parcurgi distanta x (in general 100 sau 200Km),dupa care faci plinul si acela este consumul de carburant efectiv al masinii.
Din experienta iti spun ca exista diferenta intre ce arata pe CB si realitate.
Experimenteaza acest lucru si o sa vezi diferenta.
Din punctul meu e vedere consumul de carburant la genul asta de masina nu este foarte important.Daca as fi dorit o masina cu consum mic de carburant imi cumparam alt tip de masina.
Skip ads

  • keepwalking

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Asta pana la 90km/h. Ca dupa aia.....vai mama.


Nu cred. Ieri am fost pana la Hirsova si am mers vreo 10 km cu 120-130 cu a 5-a, masina turata pe la 2500 si consumul instant nu trecea de 5.3
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Probabil aveai vantul din spate. Masinile astea nu consuma 5% la 120km/h nici daca le pui RedBull in loc de motorina. E prea mare, prea grea. Cu Mondeo de 125 CP nu scot 5,..% peste viteze de 110km/h decat daca bate vantul din spate. Cum au mai spus si colegii, nu te lua dupa ce indica CB-ul instant, te pacaleste. Plin la plin pe acelasi drum dus-intors este cel mai apropiat de consumul real. Si o sa vezi ce surpriza o sa ai cand faci asta.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Consumul instatnt depidende de multi factori: vant, panta drumului, etc... Consumul mediu, este realizat pe ultimii 20 km parcuri, dar sigur ca la un condus constant, ma refer la viteza, cale de rulare, poate avea o vedere orientativa. cel mai sigur e prim masurare directa, asa cum au spus colegii.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
si mai este un factor important cand vrei sa faci consumul baga pana sare pompa si apoi alimenteaza exact de la aceasi pompa nu din alta benzinarie sau alta pompa ca vei putea avea surprize...
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salutare
Ma poate ajuta cineva cu o poza dupa cartea service Insignia in romana dupa o rubrica goala ca sa compar cu a mea
Am achizitionat o insignia din Germania iar cartea este in germana si e cam greu sa-mi dau seama ce s-a bifat pe ea.
De asemenea am mai cautat un ghid care sa -mi spuna la un anumit nr. de km ce revizie trebuie sa fac Poate cei care ati achizitionat auto din tara sa aveti asa ceva . Daca se poate va rog sa-mi timiteti si mie
Multumesc !
  • keepwalking

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca te duci la o reprezentanta Opel sigur stiu ei ce trebuie sa faca, pt ca verifica tot, de la becuri pana la bucse. De obicei la revizie se uita ce trebuie schimbat (in afara de ulei si filtre) ca nu are rost sa schimbe placute daca nu sunt uzate.
  • costi_bmv

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2013

  • Mesaj Privat
azzazel a scris:de obicei romanii care aduc masini dau inapoi km cate 80-110 mii. ei le iau de la licitatii din afara sau le cumpara de la parcuri si dealeri. in ambele situatii daca poti sa afli de unde a fost cumparata masina poti sa te interesezi mai departe care sunt km reali. de obicei pe afara nu prea se ocupa lumea cu vanzari si cumpararari de masini deci sunt sanse foarte mari ca vanzatorul din germania(parcul sau firma de leasing) sa fie si primul propietar(in cazul leasingului sau al doilea in cazul parcului) si prin urmare cel care iti va putea supune exact cati km reali are masina. din experienta iti zic ca cei din romania nu iti vor spune niciodata km masinii. niciodata. si daca mergi cu ei la reprezentanta si le arati nu vor recunoaste deci nu are rost sa incerci sa afli de la ei.

eu am achizitionat masina de o luna si inainte de cumparare i am cerut vanzatorului carnetul de service (care era manarit desigur) iar de acolo am citit firma care aparea pe stampilele de service si am sunat la ei (o firma de leasing europeana). dupa mai multe incercari dintre care in ultima am zis ca sunt proprietarul masinii desi nu eram inca mi au spus cati km avea masina la ultima revizie facuta la ei. daca ajungi pana acolo te sfatuiesc sa faci si tu la fel adica sa le spui ca esti proprietarul pt ca altfel nu vei afla nimic. ceea ce nu am reusit eu sa inteleg nici pana acum este cum a reusit vanzatorul roman sa treaca nr de km doriti e el si sa isi stampileze carnetul cu stampile ale firmei de leasing care vanduse masina.

apropo de sugetiile colegilor de mai sus in legatura cu verificarea carnetului de service. masina pe care am achizitioant o eu avea "facut" carnetul de service si inclusiv factura de achizitie pentru a fi in conformitate cu km pusi de vanzator deci asta este o pista moarta pe care nu are rost sa te bazezi. sigurul raspuns real care poti sa il primesti este din afara.

pentru verificare colegul nostru toni mi a dat un nr de la un domn din bucuresti care mi a spus ca poate verifica partea de motor turbo si alte chestii interne ceea ce la reprezentanta nu sunt in stare (sau nu vor) sa faca. incearca sa il intrebi si tu pt recomandare. la reprezentanta iti vor trage de roti vor verifica lichidele si in mare doar teste vizuale si de diagnoza computerizata fara teste fizice la motor.

sper ca ceea ce ti am scris este de folos.....
bafta...




Cred ca cel mai bun test pentru motor este cel de compresie...care iti va spune uzura lui etc etc...
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ce a deviat discutia, nici un post obiectiv cu useri care au parcurs 100-150 mii CU INSIGNIA si care sa ne prezinte lucruri dovedite...
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
cu cat e mai tanara si cu km cat mai putini, cu atat e mai buna o masina SH, exceptie fac acele masini care vin cu defecte din fabrica si care se tin in lant
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR