Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Baietzashu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut! As vrea sa imi schimb uleiul de la cutia de viteze... o cutie manuala in 5 trepte.. Opel Astra G 1.4 16V din 2001.. motor z14xe.. Are buson de scurgere sau nu? Unde se afla Cel de control si cel de umplere?
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Baietzashu
surubul de nivel este undeva in jurul planetarei din partea stanga notat cu I , iar umplerea se face desfacand surubul aerisitor de se afla in partea superioara a cutiei poza 2 notat cu 1
  • Baietzashu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2012

  • Mesaj Privat
merci frumos! Foarte utile fotografiile. Si cum pot schimba uleiul vechi cu altul nou? Pe unde il elimin pe cel vechi?
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
O alta varianta ar fi sa dai capacul jos de la cutie, se etanseaza apoi cu silicon, se curata tot inainte de uleiul nou! Pui capacul si ii bagi uleiul nou! Intra cam 1.6-1.8, prin tatonare! De pus uleiul - fie pe deasupra pe la aerisitor tre sa dai bateria jos se vede! Iar nivelul surubul de langa planetara stanga, e cam stramt dar o sa il simti la mana!
Skip ads

  • giks25

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Am schimbat in toamna uleiul la cutie (motor Z16XE, cutie F17). Am dat capacul cutiei jos, am golit cutia de ulei, in prealabil cumparasem garnitura (nu am vrut cu silicon, capacul era prevazut cu garnitura si am gasit in magazin). Se curata capacul, pentru ca ramane vechea garnitura lipita pe el, se pune la loc si se pune uleiul prin busonul de verificare a nivelului. Noroc cu un coleg care a avut o pompa de ulei adaptata special pentru a o folosi in locuri greu accesibile. Nu am dat bateria jos. Ne-am descurcat doar prin demontarea rotii din stanga. A intrat aproximatix 1.7 litri. Cu stima.
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
se poate si demontand capacul dar producatorul nu recomanda.aveti busonul de golire si cel de umplere(are rolul si de supraplin).
  • giks25

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Buson de golire? Sincer eu nu l-am gasit. Crezi ca daca aveam asa ceva, mai dadeam jos capacul de la baia de ulei a cutiei, mai dadeam si vreo 20 ron pe o garnitura. Eu am specificat ce model de cutie am. Sigur difera de la model la model. Cu stima.
  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
De ce a trebuit sa schimbi uleiul din cutie?
Se schimba la un numar de kilometri? Avea ceva simptome inainte de a schimba uleiul? Ceva diferit dupa ce ai schimbat?
Multumesc
Skip ads

  • giks25

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut FLV. Din ce scrie in carte, trebuie doar verificat nivelul si completat. Insa iarna parca era prea intepenita in a 1-a si a 2-a. Adevarul ca era curat uleiul insa parca se mai ingrosase. Acum cu uleiul nou sunt multumit, la gerurile care au fost iarna asta, mi-a placut cum a lucrat cutia de viteze. Cu stima.
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Din ce este facuta garnitura de la capacul pe unde ati scos uleiul din cutie ? Multumesc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
normal scrie ca nu se schimba uleiul in cutie dar este recomandabil sa il schimbi odata la 50.000km si sa il verifici la fiecare schimb de ulei. eu l-am schimbat de 2 ori din 2006 pana acum si intradevar dupa un timp simti ca nu mai intra in viteze cum trebuie si dupa schimbare iar merge ca inainte. oricum se foloseste doar ulei ORIGINAL la cutiile de opel ca altfel o sa vedeti ca nu merge cum trebuie (testat de mine si de dancuciureanu).
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am schimbat uleiul din cutie in aceasta toamna. Golirea am facut-o pe la capacul de jos, e de marimea unei palme prins in 10<>12 suruburi cu cap pentu cheie de 11''. La mine curgea de ceva vreme pe la garnitura si de aceea am recurs la schimbarea lui totala. Initial luasem Mobil 80-90 dar este mult prea gros, schimbul facandu-l cu ulei GM. Garnitura a ramas cea veche, doar am dat cu silicon pe ea. Umplerea am facut-o pe la acel buson de aerisire cu o palnie pana a inceput sa curga pe la busonul de plin din apropierea planetarei.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la motoarele Y20DTH cu cutie de viteza manuala F23 exista buson de golire in partea stanga spre jugul motor si se desface cu o cheie inbus de 8 din care se taie putin ca sa incapa acolo...
  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salutare
Astazi am schimbat si eu uleiul din cutia de viteze.Suruburile s-au desfacut relativ usor, am gasit ca 1 litru de ulei in cutie,am dat capacul jos si am gasit pe el un fel de pasta (nu foarte multa)am curatat locul si am pus capacul la loc,cu garnitura nou.Am pus uleiul(a intrat 1,5 litri !)de ce? TIS-ul spune ca intra 1,6 litri.
Toata lucrarea s-a desfasurat intr-o societate comerciala pentru ca are rampa(ma bagat un prieten)Din cauza vitezei am uitat sa montez aerisitorul pe unde am bagat uleiul.Cand am ajuns acasa m-am amintit ca nu am pus busonul si am verificat sa vad daca se vede ulei in jurul orificiului .Nu se vede nimic.Stiti daca este posibil sa fi pierdut ulei pe acolo?Daca a intrat doar 1,5 litri ,sa mai bag?Masina era foarte putin inclinata spre spate.
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Nu ai cum sa pierzi ulei pe la aerisitor. In cutia de viteze nu este presiune. Dar e bine sa pui aerisitorul inapoi pentru a nu permite apei, prafului sa intre in cutie. Bafta
  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Primul lucru care l-am facut a fost sa pun aerisitorul la loc.
Dar despre completare nu zici nimic? Sa mai pun 100 ml?
Masina a fost un pic inclinata spre spate,poate din cauza asta a intrat 1.5 litri.
Daca are mai mult ulei in cutie are ceva?Da afara uleiul?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
poti sa pui linistit inca 100ml ca nu se intampla nimic atata timp cat nu se exagereaza este OK... Normal se pune pana da afara pe la orificiul de nivel de pe lateral.
  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
mikyboy multumesc pentru sugestii.am completat cu inca 100ml ulei.
va tin la curent cu ce se intampla.
bafta
  • androbosu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mai colegilor de forum o singura intrebare am si asi dori sa primesc raspuns cat mai sigur.vad atatea pareri cu schimbatul uleiului la cutie dar nu zice nimeni un raspuns concret ? cum cade tot uleiu din cutie daca desfaci doar surubul de supraplin si de la el pana la capacul de sub cutie mai e o distanta oarecare? logic nu treb dasfacut capacul de sub cutie ca sa cada tot uleiul din ea? supraplinul are rolul de a vedea nivelul uleiului si de nu a pune mai mult nu de a goli cutia de ulei
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR