Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • danielsabine

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2008 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cand deschid masina se aprind seara si farurile dar si becul de la masalier, se poate cumva sa fac sa nu se mai aprinda masalierul? doresc numai farurile si stopurile dar masalierul nu caci arata cam urat...multumesc..
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Marsarier sau marche arier.
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
UNHleaSHD a scris:Marsarier sau marche arier.


Mda,eu zic ca omu putea sa doarma noaptea chiar daca nu stia exact cum se scrie/pronunta.

@danielsabine nu stiu cum se dezactiveaza dar cu siguranta e functia FOLLOW ME HOME.Incearca sa mergi la cineva cu un OP-COM sa o dezactiveze.

Ai si senzor de lumini pe echipare ?
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
"" mergi la cineva cu un OP-COM sa o dezactiveze. ""

la insignia merg doar interfetele noi de op-com( D si D+). costa 3000 lei la distribuitorul oficial in Ro. nu cred ca are nimeni de pe forum. cu op-com china( B), ma pot conecta si citi doar coduri, nu pot intra pe fiecare modul in parte.

la mine cand deschid usa, se aprind doar pozitiile si lampa de placuta inmatriculare pe spate, marche-arrier-ul ramane stins.
Skip ads

  • danielsabine

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2008 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat
da am si senzor de lumini...desi ma enerveaza caci mi-am montat senzori de parcare si acestia functioneaza cand se aprinde becul de la mersul cu spatele..multumesc
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cu motorul oprit si schimbatorul pe liber aprinde pozitia si apoi faza scurta, senzorii functioneaza? Cu luminile stinse si schimbatorul pe R se aprind numai luminile de marsarier?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
danielsabine a scris:cand deschid masina se aprind seara si farurile dar si becul de la masalier, se poate cumva sa fac sa nu se mai aprinda masalierul? doresc numai farurile si stopurile dar masalierul nu caci arata cam urat...multumesc..

in primul rand te-asi ruga sa fi mai explicit Embarassed incearca sa dai cat mai multe detalii cand deschizi un topic

din cate stiu eu si la insignia si la astra j la activarea functiei ,,follow me home,, cum zicea si colegul @sever iulian se aprind farurile si pozitiile de la numar, nu au nici o treaba cu becul de marche arier., e posibil ca in cazul tau fie in urma interventiei de montare a senzorilor daca acestia nu sunt de fabrica sa nu se fi legat de unde trebuie Rolling Eyes sau este o eroare de soft si iti aprinde si acel bec.

PS

1.ai putea incerca sa intri in meniu apasand CONFIG- vehicle setting-lighting-ambient lighting- vehicle locator lights
&Ambient lights on exit sa le pui pe off si sa verifici daca acel bec se mai aprinde
2.verifica daca atunci cand ai functiile activate si becul se aprinde treapta de viteze sa nu fie cuplata in R

bafta
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
danielsabine a scris:da am si senzor de lumini...desi ma enerveaza caci mi-am montat senzori de parcare si acestia functioneaza cand se aprinde becul de la mersul cu spatele..multumesc


Nu,senzorii de parcare functioneaza atunci cand bagi in marsarier.....becul alb e normal sa se aprinda atunci.
Daca e activata functia follow-home,cand umbli la portbagaj se aprind luminile de la numarul de pe spate,parca ala de marsarier nu....
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
De asta suspectez eu o legare incorecta ( din alt fir- nu cel de marsarier) a alimentarii senzorilor...
Incearca ce am scris in postul anterior sau scoate alimentarea senzorilor si vezi daca " buba" nu e de la ei.
  • danielsabine

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2008 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2012

  • Mesaj Privat
deci de la senzori de parcare nu este buba caci asa se aprindea becul de la marche arier si inainte de montarea senzorilor am facut si un vidio ...scuzati vocea sunt putin racit..

http://www.youtube.com/watch?v=2BDlVoimRjg
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca spui ca facea asa si inainte de montarea senzorilor nu ramane decat eroarea de soft mentionata de lucio85 ca o cauza probabila. Mai am totusi o curiozitate: daca introduci schimbatorul in R se mai aprind si alte becuri ( chiar si slab de tot) in spate?
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Eu ma bag cu japca off-topic: http://dexonline.ro/definitie/mar%C8%99arier .
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Blebeanu Lorin a scris:Daca spui ca facea asa si inainte de montarea senzorilor nu ramane decat eroarea de soft mentionata de lucio85 ca o cauza probabila. Mai am totusi o curiozitate: daca introduci schimbatorul in R se mai aprind si alte becuri ( chiar si slab de tot) in spate?


Nu este de la senzorii de parcare. Si a mea face la fel din ziua in care am cumparat-o. Scopul acelei functii este sa lumineze cat mai mult in jurul masinii cand te apropii de ea si o descui.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Același lucru se întâmpla si la mine.
  • Dante66

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am incercat si eu sa vad daca atunci cand deschid din telecomanda usile se aprinde lampa de marsarier, nu se aprinde (trebuie sa spun ca am senzori de parcare montati din fabrica).
Masina mea: INSIGNIA 1.6T Edition (cu ceva pachete suplimentare)
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Se aprinde numai daca deschizi hayonul la portabagaj, dar la mine se aprin numai luminile de la numar. Vorbesc de Insignia sport tourer, rdition+premium edition.
  • alexs_uniq

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salutare. Si mie imi facea la fel cand am cumparat.o , scopul acestei funcitii este dupa cum a zis si cornel sa lumineze cat mai mult pe langa masina. Am fost la Di-bas , unde mi.au facut un update de soft si de atunci nu mi s.a aprins lumina de R. Nu cred ca are legatura cu functia "follow me home" deoarece la aceasta trebuie sa dai practic de switch ca farurile sa ramana aprinse si dupa ce inchizi masina.
  • indesit

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2012

  • Mesaj Privat
o intrebare la fel am si eu cand deschid din telecomanda se aprind luminile la numar..as i vrea sa renunt la ele sa se aprinda doar pe pozitie..ele sunt asa de cand am luat masina..in carte nu inteleg nimik ca e in germana:(mss
  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
La mine se aprinde faza scurta ,dar pot dezactiva din config-ambienting lights..sau cam asa ceva.
@indesit,incearca si tu din config poate ai optiunea sa se aprinda faza scurta,pozitiile sau sa fie off
  • indesit

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2012

  • Mesaj Privat
unde zici u sa caut imi trebuie op-com ?sau din setarile masinii?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR