Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Spune-i prietenului tau politist sa se lase de meserie, sa se faca zugrav, sapator, maturator, etc. Sa aleaga o meserie unde nu va fi nevoie sa isi foloseasca creierul.
Nu este nici un furt sa iei numerele tale de pe o masina instrainata si care nu a fost reinmatriculata.
Ia intreaba la politie, numerele de la fosta ta masina, pe numele cui apar in baza lor de date? Al tau sau al actualului proprietar?
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
@Icf_156 ...prietene ...... lucrurile stau cam asa. Deocamdata cetateanul caruia tu i-ai vandut masina este proprietar ,,de fapt,,. In continuare , conform cartii si talonului masinii , tu esti proprietarul ,,de drept,,. Iar institutiile statului cu tine stau de vorba.
Am inteles , ai radiat masina de la Finante si ai un contract de c-v. Cam slabutz. Cum formele legale de transcriere a masinii nu s-au mai finalizat , tu practic ai in continuare acea masina ! Poti linistit sa-ti iei numerele de pe ea ! Este fix ca si cum ai cobori acum in fata blocului/ a casei , la masina personala cu care circuli zilnic si a carui proprietar esti in acte , si ti-ai lua placutzele de inmatriculare cu intentia sa le pui in pomul de Craciun. E fix treaba ta , tu ai platit la inmatriculare acele numere care , culmea , sint puse si fix pe masina proprietate.
...aaaaaaa, ca Legea zice sa nu circuli fara ele , asta-i alta poveste.
Iar nenea ala cand s-o vedea fara numere o sa faca valuri si amenintari .... stai linistit , apa de ploaie ! El nu poate sa scoata alte numere ca nu are calitatea necesara. Chiar cu contractul de v-c de la el va fi trimis sa faca demersurile finale pt transcriere si apoi. E cam singura ta sansa de a-l forta pe individ sa miste ceva. Asta pana n-o vinde si ii pierzi urma.

Legat de amenzi ..... cred ca nu-i chiar asa. Si mie mi-a venit acasa amenzi de parcare neplatite pentru o masina ce o vandusem de aproape 2 ani ...aveam contract c-v , masina era scoasa de la fisc dar noul proprietar n-a mai facut transcrierea. M-am dus eu peste aia cu amenzile , demonstrand , vorbind , una-alta .... aia nimic .... tata, cine e in talon si in carte ca si proprietar ? ...,,pai eu ! ....sa fi sanatos, esti bun de plata !
Trebuia sa faci modificarile la Politie ....asa cum ai scos masina de la Fisc , la fel trebuia sa o scoti si de la Politie. - a fost raspunsul primit.

Amenzile in nume propriu - gen , te opreste in trafic , se constata ce-ai facut , iei o amenda in numele tau - alea iti vin in final la Primarie in caz de neplata .... se aduna acolo odata cu imp pe locuinta , teren , alte taxe. Cand vei vrea sa vinzi ceva vei fi conditionat de plata tuturor integral.

Amenzile care vin pe numar de inmatriculare ( masina parcata aiurea , fara bilet , radar cu camera , probabil si rovigneta , acestea vin pe proprietarul masinii existend in baza de date.
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Spune-i prietenului tau politist sa se lase de meserie, sa se faca zugrav, sapator, maturator, etc. Sa aleaga o meserie unde nu va fi nevoie sa isi foloseasca creierul.
Nu este nici un furt sa iei numerele tale de pe o masina instrainata si care nu a fost reinmatriculata.
Ia intreaba la politie, numerele de la fosta ta masina, pe numele cui apar in baza lor de date? Al tau sau al actualului proprietar?


prietene calmeaza-te,ESTE FURT citeste legea,nu sunt numerele tale...sunt numerele masinii...pe care tu ai vandut-o.....
nu le-ai cumparat din targ ca pe capace si le-ai atasat la masina......si asa ce faci?te duci sa iti iei capacele inapoi ca tu i-ai vandut masina,nu capacele de la roti?
daca face plangere la politie ca au disparut numerele de pe masina si vine cu nea vasile de la etajul 2 care te-a vazut pe tine ca ai luat numerele de pe masina care el a cumparat-o de la tine si are contract de vanzare cumparare esti suspect de furt.....
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Cum dracu' e furt , ca incep sa ma enervez ! Adica tot eu platesc oalele sparte de altul si nici nu pot face nimic decat hai la judecata unde voi fi ingropat in tone de hartii si amanari !
Pai plec de la un ex care poate fi cit se poate de real:
Am 2 masini proprietate personala . Masina 1 o folosesc pentru interes propriu , zilnic , .... si cealalta o vand (masina 2) dar cumparatorul nu e de buna credinta si nu o transcrie, ba mai mult , imi si vin amenzile lui tot mie !
Si acum
1 - la masina 1 pot sa-i demontez eu placutzele ? Pot ! Pot si sa le duc in casa unde sa le tai feliutze si apoi sa le beau cu apa ? Pot. Nu pot sa circul fara ele dar nici o problema , in calitate de proprietar ma duc sa-mi scot altele.
2 - masina 2 , LEGAL , DEMONSTRATIV , nu a ramas masina mea ? Eu figurez in talon , in acte , Politia pe mine ma cauta la o adica , CNADNR mie imi trimite amenzile lui fraieru' ala ... adica sta de vorba cu mine , ca-s proprietar ! Da , are ala un contract de c-v ... asa si ? Cu ce data ? De ce n-a facut demersurile pt transcriere avand aceasta obligatie ? Ca cica e masina lui ...... poate sa o vanda legal fara mine ? Nu ... eventual ca gaseste un pacalici .
Si atunci , daca imi vad masina 2 intamplator parcata pe strada , nu pot sa-mi demontez numerele de pe ea ? Sa zicem ca vine Politia si ma surprinde ....... face ala o verificare de rutina prin statie si i se comunica ca eu sint proprietarul ... eu care ma legitimez. ....,, Da , nene , le dau jos ca ma enerveaza ! Nu misc masina , dar eu am mania asta , cind parchez masina imi demontez placutzele .... unde e problema ca nu vad !......,,
Daca nu vine Politia si apare fraieru' ....perfect ! ...inainte de buna-ziua , PAC o bucata ! .... si apoi tot plec cu numerele ....sa ma caute el daca vrea masina ... ca poate eu m-am razgandit si mi-am adus aminte ca am vandut masina la un pret cam mic .... poate mai sare cu ceva la baiatu' daca vrea sa-i fac un nou contract cu o data recenta pentru inmatriculare.

Dar exista si cazul cand placutzele pot ajunge la mine si fara sa le ating eu , proprietar . Sa zicem ca-i scriu lui Moshu , si ce sa vezi ? Dimineatza gasesc numerele in cizmulitze si 5 minute mai tarziu sint cautat de nenea ala care brusc e lovit de o dorinta puternica de a transcrie masina.
-
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
alex.panciu, prietene, nu ai nici un habar despre lege si dai sfaturi aiurea. Numerele de pe masina le-ai platit si sunt ale tale pana in momentul in care urmatorul proprietar le preda la politie.
Ala daca ti-a dat banii pe masina nu este proprietar LEGAL pana nu o inscrie pe numele lui.
Exemplu, daca in situatia actuala (contract de vanzare-cumparare incheiat, fostul proprietar o scoate de la fisc) si totul se opreste aici, ce se intampla daca il opreste pe noul "proprietar" politia si ii ia talonul? Se poate duce la politie sa-l ridice sau trebuie sa apeleze la cel care e trecut pe talon? Ia intreaba-l pe prietenul tau......
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
@bh13ncu nu este mereu chiar cum am vrea noi,da si mie mi-ar place sa fie cum vreau eu si eu am aceeasi problema d-aia am si intrebat,stiu unde este masina si vroiam sa ma duc sa le iau....singura modalitate este sa il dai in judecata sa il obligi sa inmatriculeze masina sau sa poti tu sa radiezi masina cu decizia instantei,el sa circule in continuare si sa isi faca dosar penal pentru conducere pe drumurile publice cu masina neinmatriculata......
du-te la sectia de politie de care apartii si intraba...o sa imi dai dreptate dupa aia.....atat timp cat are contract ca a cumparat masina de la tine nu ai cum sa isi numerele legal de pe masina.....contractul poate sa fie si de acum 3 ani.....
ce ar fi sa ma duc eu acum cu o platforma si sa imi iau masina de acolo ca doar figurez propietar in acte nu?
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:alex.panciu, prietene, nu ai nici un habar despre lege si dai sfaturi aiurea. Numerele de pe masina le-ai platit si sunt ale tale pana in momentul in care urmatorul proprietar le preda la politie.
Ala daca ti-a dat banii pe masina nu este proprietar LEGAL pana nu o inscrie pe numele lui.
Exemplu, daca in situatia actuala (contract de vanzare-cumparare incheiat, fostul proprietar o scoate de la fisc) si totul se opreste aici, ce se intampla daca il opreste pe noul "proprietar" politia si ii ia talonul? Se poate duce la politie sa-l ridice sau trebuie sa apeleze la cel care e trecut pe talon? Ia intreaba-l pe prietenul tau......


prietene te contrazici aiurea,habar nu ai despre ce vorbesti,DA I-A FOST RETINUT TALONUL PENTRU FOLIE,masina pe care am vandut-o avea folie fata-spate i-a fost retinut talonul si a fost si l-a luat inapoi in baza contractului de vanzare-cumparare....
NUMERELE NU SUNT ALE TALE SUNT ALE MASINII....MASINA AI VANDUT-O...intereseaza-te nu te mai contrazice aiurea....
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Adica tu zici ca astia sint pasii .... instanta , decizia ...si pe baza ei sa cer Politiei radierea. Bleah , pai ce tara e asta ? Pai ma duc la tribunal , fac o plangere , mi se inregistreaza si mi se aloca o data de infatisare ...probabil ..la toamna , ca doar vine vacanta. Apoi o sa vina ala cu nu stiu ce minuni ... mai o amanare ... trec sarbatorile de iarna ..... vine 2014 ..trece si vara aia ...... si totul pentru ce ? Pentru un nesimtit ?
Sa nu mai vorbesc ca in timpul asta amenzile se aduna ......
Nu tata , nu asa se supravietuieste in Ro ! Nici sa mori ca tampitul cu dreptatea-n mana si sa fi omagiat de Antena 3 inainte de Meteo .... dar nici sa fi Pintea Haiducu' ca superi ,,organele,, ...... vedeti , de-aia s-a inventat Moshu .... cu asta-i simplu ! Scri o scrisorica mica, platesti 2-3 beri , si dimineatza ai lucrusoarele dorite in cizmulitze. Fara paguba , batai, amenintari, scandaluri si alte prostii ....
Iar daca la natarau' ala, organele statului ii fabrica un alt set de numere pe care el le poate scoate pe baza unui contract de v-c , atunci .... atunci nu mai zic nimic ca vin astia si ma leaga

Daca nu uit , am sa intru saptamana viitoare la Politie sa vad cine ce-mi spune .....
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Contractul ala de vanzare cumparare nu are nici o valoare legala, e o hartie pe care oricine o poate lua de la oricare birou de colt de strada si poate oricine scrie absolut orice pe el. Faptul ca s-a completat acel formular de vanzare cumparare nu te face automat proprietar. Reprezinta doar o dovada scrisa in fata altor autoritati ca vehicolul va fi instrainat. Juridic, are valoare zero pentru ca nu este incheiat in fata unui notar public. Are aceeasi valoare ca si o chitanta de mana semnata in prezenta unor martori, cum mai fac unii, adica tot zero. Instantele de judecata te dau afara in suturi daca vii cu asa ceva si revendici drept de proprietate.
DA I-A FOST RETINUT TALONUL PENTRU FOLIE,masina pe care am vandut-o avea folie fata-spate i-a fost retinut talonul si a fost si l-a luat inapoi in baza contractului de vanzare-cumparare....

Cu asta m-ai terminat... Asa ca hai sa vedem cine abereaza. Citeste aici: http://www.auto-business.ro...e-certificat.html
Deci, acolo scrie negru pe alb: se restituie numai proprietarului sau unui delegat cu procura notariala. Tu cam ne minti, nu stiu ce urmaresti prin asta.
Ala de ti-a cumparat masina probabil o fi apelat la prietenul ala politist al tau si i-o fi dat talonul inapoi, in Romania se poate.
Legal, chiar cu hartia aia de vanzare cumparare nu ii dadea nimeni talonul inapoi respectand litera legii. Cu dovada de retinere in buzunar il trimiteau de urgenta la serviciul inmatriculari sa o treaca pe numele lui. Punct.
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
bh13ncu a scris:Adica tu zici ca astia sint pasii .... instanta , decizia ...si pe baza ei sa cer Politiei radierea. Bleah , pai ce tara e asta ? Pai ma duc la tribunal , fac o plangere , mi se inregistreaza si mi se aloca o data de infatisare ...probabil ..la toamna , ca doar vine vacanta. Apoi o sa vina ala cu nu stiu ce minuni ... mai o amanare ... trec sarbatorile de iarna ..... vine 2014 ..trece si vara aia ...... si totul pentru ce ? Pentru un nesimtit ?
Sa nu mai vorbesc ca in timpul asta amenzile se aduna ......
Nu tata , nu asa se supravietuieste in Ro ! Nici sa mori ca tampitul cu dreptatea-n mana si sa fi omagiat de Antena 3 inainte de Meteo .... dar nici sa fi Pintea Haiducu' ca superi ,,organele,, ...... vedeti , de-aia s-a inventat Moshu .... cu asta-i simplu ! Scri o scrisorica mica, platesti 2-3 beri , si dimineatza ai lucrusoarele dorite in cizmulitze. Fara paguba , batai, amenintari, scandaluri si alte prostii ....
Iar daca la natarau' ala, organele statului ii fabrica un alt set de numere pe care el le poate scoate pe baza unui contract de v-c , atunci .... atunci nu mai zic nimic ca vin astia si ma leaga

Daca nu uit , am sa intru saptamana viitoare la Politie sa vad cine ce-mi spune .....


ti-am dat dreptate in ceea ce spui,stiu ca nu e corect dar asta e.....
numerele nu le mai da inapoi politia,doar talonul se poate recupera....
d-asta singura optiune sa inmatriculeze nesimtitul masina este recuperarea numerelor,dar este ilegal sa te duci sa le iei tu de pe masina,asta am vrut sa spun....
nu exista decat un termen in acest tip de proces,nu exista amanari,te prezinti in fata judecatorului spui care este problema aduci dovada ca tu ai vandut masina in data de......si ca nici pana in momentul de fata nu a inmatriculat respectivul masina,ca tie iti vin amenzi...dovada....si atat.....se pronunta iei hotararea te duci cu ea la politie le lasi o copie si ai terminat.....masina o radiaza din calculator,bineinteles primeste si el o instiintare inainte sa ii fie radiata masina,dupa aia sa fie sanatos....
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Contractul ala de vanzare cumparare nu are nici o valoare legala, e o hartie pe care oricine o poate lua de la oricare birou de colt de strada si poate oricine scrie absolut orice pe el. Faptul ca s-a completat acel formular de vanzare cumparare nu te face automat proprietar. Reprezinta doar o dovada scrisa in fata altor autoritati ca vehicolul va fi instrainat. Juridic, are valoare zero pentru ca nu este incheiat in fata unui notar public. Are aceeasi valoare ca si o chitanta de mana semnata in prezenta unor martori, cum mai fac unii, adica tot zero. Instantele de judecata te dau afara in suturi daca vii cu asa ceva si revendici drept de proprietate.
DA I-A FOST RETINUT TALONUL PENTRU FOLIE,masina pe care am vandut-o avea folie fata-spate i-a fost retinut talonul si a fost si l-a luat inapoi in baza contractului de vanzare-cumparare....

Cu asta m-ai terminat... Asa ca hai sa vedem cine abereaza. Citeste aici: http://www.auto-business.ro...e-certificat.html
Deci, acolo scrie negru pe alb: se restituie numai proprietarului sau unui delegat cu procura notariala. Tu cam ne minti, nu stiu ce urmaresti prin asta.
Ala de ti-a cumparat masina probabil o fi apelat la prietenul ala politist al tau si i-o fi dat talonul inapoi, in Romania se poate.
Legal, chiar cu hartia aia de vanzare cumparare nu ii dadea nimeni talonul inapoi respectand litera legii. Cu dovada de retinere in buzunar il trimiteau de urgenta la serviciul inmatriculari sa o treaca pe numele lui. Punct.


ba frate in primul rand,daca te tine pe tine vinde o masina dupa care du-te cu o platforma si i-a masina inapoi daca spui ca acel contract nu are nici o valoare....omul se duce la politie cu contractul de vanzare-cumparare depune plangere ca i s-a furat masina da?
ce ii spune politia ca nu are nici o valoare acel contract?

vezi ca link-ul care l-ai pus tu se refera la 2011,eu stiu ca suntem in 2013...din 2011 pana in 2013,s-au adaugat o multime de legi si s-a schimbat codul rutier de vreo 2 ori din cate stiu eu.....

stiu sigur ca i-a fost luat talonul pentru folii,am vb cu el la tel pentru ca eu am primit amenda de rovinieta si cand l-am sunat mi-a spus ca in urma cu 2 zile i-a fost retinut talonul pentru folii....si ca a intrebat la udriste daca este nevoie de propietar pentru a recupera talonul,i-au spus ca nu este nevoie daca are contract de vanzare-cumparare,l-am sunat dupa 4 zile si de atunci nu a mai raspuns la tel....am fost la udriste la cineva pe care il cunosc sa verifice daca talonul este acolo ca sa il pot ridica eu cu buletinul si logic sa nu il mai dau inapoi...SURPRIZA!RIDICASE TALONUL CU CONTARCTUL DE VANZARE-CUMPARAE,MI-AU ARATAT CA AVEAU O COPIE.....
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Tocmai ca pare cumva logic din ce spuneti amandoi , am sa ma interesez si de problema asta sapt viitoare. Oricum ma pregatesc de ceva vreme sa bag o vizita la d-nii de la Inmatriculari sa ma lamureasca si pe mine intr-o alta problema. La inmatricularea Opelului le-am dat toate actele necesare ....talonul mi-a venit la Posta ( ba frate , da urat e noul format de talon !- oamenii astia n-au pic de fantezie artistica) ....si verificand datele din talon cu cele din carte , am constatat ca in noul format de talon nu mai sint trecute dimensiunile jentilor sau a pneurilor ...pe cand la mine in cartea masinii , dupa rubrica tehnica , jos , la ,,modificari ce nu afecteaza performantele,, scrie asa:

CO2 130 g/km ; e1*98/14*0086*12
MASA MAX. TEHN. ADM. A ANS. (KG);2875
ALTE ANVELOPE;185/65 R14 86S
195/60 R15 88S

M-am uitat la masina si toate rotile mi-s pe 15 .... care e povestea atunci ? Doar e o dimensiune standard pt Opel , nu ? Atunci de ce sint trecute la ,,modificari ,, ? Ca doar n-a avut masina roti pe 13 initial ! E necesar sa am cu mine o copie a cartii sa io prezint baiatului cu ochi albastrii care constata ce in trafic !? ...ca am roti ?
Daca aveam roti pe 17 inch , mah , intelegeam ......
Sau ce sa inteleg .... ca vad ca la rubrica tehnica ,, dimens anvelopelor,, e trecut
FATA - 175/70 R14 84S sau 185/65 R15 88S
SPATE - acelasi lucru

Pentru o diferenta de inaltime de 10 mm intre cauciucurile fabricantului si cele existente pe masina a trebuit inscris in carte ? Nu-i stiam pe romani atat de atenti la detalii !
Iar daca atunci cind voi cumpara urmatorul set de ,,gume,, pun exact ce scrie in carte , ma tund astia ca nu respect modificarea ? ...sau cum ...
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,094
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu ai nici o treaba sa-i demonstrezi politaiului ce roti trebuie sa ai tu pe masina! Nu trebuie sa ai cartea de identitate a masinii la tine. Asadar, la un control de rutina al politiei nu-ti mai poate verifica dimensiunea rotilor. Doar in cazul in care este si RAR-ul de fata. Si atunci se vor uita in baza de date sa vada cu ce fel de roti poate fi echipata masina respectiva.
Doar la ITP sa ai ceva probleme daca ai alte dimensiuni fata de carte dar si acolo treci. Ori cu prea fericita spaga sau imprumuti roti de la un prieten.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
De ITP nu-mi bat capu' ... dar am un noroc la prosti pe sosea , ceva de speriat !
  • kxz
  • **
  • 98 mesaje
  • din 15 Jan 2011
  • Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Botosani
  • kxz

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:
Ala daca ti-a dat banii pe masina nu este proprietar LEGAL pana nu o inscrie pe numele lui.
....


asta a fost amuzant. cum sa nu fie proprietar?
inscrierea in circulatie, nu e obligatorie. poti avea o masina sa o tii in sufragerie, neinmatriculata, ca asa ai tu chef. dupa logica ta, nu esti proprietarul ei...
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...culmea frate ! E corect ce scrie fiecare ...inclusiv cu masina din sufragerie Laughing si totusi lucrurile nu pusca !
Nu doar pentru discutia asta dar si pt faptul ca am o situatie de gen vreau sa ajung la Politie sa ma interesez. Ultima oara am vorbit cu cel caruia i-am vandut masina si n-a inmatriculat-o cu ocazia .....revanzarii masinii spre alt cetatean ! .....care se jura de mama-focului ca el o transcrie ! Nu inteleg de ce nu le-am rupt capu' la amandoi !
Auzi 'jmecherie. Cand a aparut al 2-lea cumparator , masina era scoasa de la Finante de pe mine si pusa pe primul cumparator iar in acte EU. Primul cumparator , in cazul asta , ca sa o poata vinde la al 2-lea , la Primarie a trebuit sa o scoata de pe el , logic ....dar cum sa se realizeze transferul de proprietate inclusiv baza de impozitare cind proprietar eram eu ? ....si eu habar nu aveam de faza asta !
Situatia s-a rezolvat astfel ...... impreuna cu tipa de la ghiseu si cu 20 de lei sub hartii , masina a fost trecuta din nou pe mine ....drept urmare m-am trezit acasa cu cei 2 oameni de bine .....unul fostul cumparator ...unul noul cumparator .... si ca se la fac un nou contract ! Prins in toane bune , le-am semnat hartiile in parcare cu promisiunea solemna ca noul cumparator va transcrie masina INSTANT !
Acum vreau sa verific daca omul a transcris masina .... daca nu , JUR , ca prin orice mijloace , in calitatea de proprietar in acte , am s-o radiez definitiv si iremediabil.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Hai ca vad ca nu vorbim aceeasi limba.
Am patit-o si eu anul trecut, in septembrie, exact in ziua cand am cumparat Focusul. Masina am vazut-o si cumparat-o in aceeasi zi. A necesitat o groaza de timp cu verificarile si alergatura pentru acte.
Am fost la un birou de acte auto, s-au facut hartiile, act V-C, fisa inmatriculare. Apoi la Fisc, unde mi-a fost inmanat certificatul fiscal, am completat pe talon rubrica instrainat catre, am dat banii omului pe masina. Urmatorul pas, incheiere polita RCA.
Masina o cumparasem cadou de majorat pentru fiul meu, nu am vrut sa stie, asa ca am facut toate actele pe numele meu.
Am plecat de la Buzau catre casa. Pe drum, ma opreste politia, verifica actele, explic omului ca doar ce o cumparasem, ma felicita si ma intreaba "dar autorizatie pt folie aveti?" Era singurul lucru pe care uitasem sa il verific. Am cautat in torpedou unde bagasem toate actele date de vanzator, autorizatia nu am gasit-o. L-am sunat, mi-a zis ca o are in portofel, acolo tinea actele masinii si a uitat sa mi-o dea. A ramas sa mi-o trimita prin curier.
Bineinteles ca politia romana a durut-o la sapca, mi-au luat talonul, scris amenda, tot tacamul. Tipul de la care am luat masina, fair-play, a doua zi a pus hartia cu omologarea la curier, dupa inca o zi, am primit-o si m-am dus la politie sa iau talonul si sa incep inmatricularea.
La politie, surpriza... Nu va putem da talonul, trebuie sa vina proprietarul sa il ridice sau sa va faca procura. Bun, i-am aratat toate actele, i-am spus ca am act vanzare cumparare, fiscal, tot tacamul. Omul, foarte politicos, mi-a explicat ca actele care le am sunt temporare, pentru 30 de zile de la data semnarii si pentru ei, LEGAL proprietarul masinii este cel inregistrat in baza lor de date, in speta, persoana a carui nume este trecut in CI si talon. LEGAL, numai ei au dreptul sa ridice aceste documente in cazul in care i-au fost retinute, sau o terta persoana, cu procura notariala.
Am inteles asta si l-am intrebat cum pot continua procedura de inmatriculare fara talon. Mi-a spus ca oriunde ma voi duce, dovada emisa pentru ridicarea talonului tine locul acestuia si chiar asa a fost.
Berbecul de fi-miu, acum doua luni, la un control de rutina, il prinde cu asigurarea expirata (n-avea el nici o treaba cu actele masinii). Retinut talon, de mila nu i-au luat numerele ca era foarte tarziu in noapte, l-au lasat sa plece cu masina acasa. Face berbecul meu asigurare, cu ea in buzunar se duce la politie sa ridice talonul. Acolo, iar pauza, sa vina proprietarul. A stat fara masina vreo doua saptamani, eu fiind plecat din tara cu serviciul.
Cand am venit acasa, am fost sa ridic talonul si am intrebat exact de chestia cu actul de vanzare cumparare. Ma gandisem ca il fac pe ala si in baza lui poate fi-miu sa aiba drept de proprietate. Raspunsul politiei a fost NU, hartia aia nu ii da drept de proprietate, constituie doar o dovada in fata organelor fiscale si de politie ca masina URMEAZA a fi instrainata. Pretul care se trece de comun acord pe actul de vanzare cumparare este de asemenea o baza in instanta in vederea solutionarii unor eventuale litigii, adica daca vanzatorul ti-a tras o teapa cu o masina stricata sau altfel manarita, cumparatorul poate cere in instanta sa restituie masina si sa ceara suma inscrisa in contractul de vanzare cumparare.
I-am zis tipului de la ghiseu ca si eu am auzit de cazuri in care talonul retinut a fost restituit altcuiva decat persoana din talon. A spus "domnule, mai vin unii la ghiseu, plang si se milogesc ca fostul proprietar nu vrea sa vina sa ridice talonul, n-i se face mila si il dam inapoi, dar stim ca o sa il prinda iar, ramane din nou fara talon, mai dam si noi o amenda, mai aducem un ban la buget, etc..."
  • kxz
  • **
  • 98 mesaje
  • din 15 Jan 2011
  • Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Botosani
  • kxz

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
pai asa si e normal. ori vine fostul proprietar, ori faci inmatricularea.
in dosarul de inmatriculare la politie, in loc sa pui certificatul de inmatriculare, pui dovada pe care ai primit-o in mometul in care ti-a fost retinut certificatul.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Bun si atunci de ce te bufnea rasul mai devreme?
Probabil ca nu ai citit si postul in care colegul @ alex.panciu spunea ca cel care a luat masina de la el a fost la politie si a ridicat talonul suspendat in baza contractului de vanzare-cumparare fara nici o problema. De aceea am spus ce am spus ca LEGAL nu esti proprietar pana nu iti apare numele pe documente. In fata politiei, cel care conduce masina doar o conduce, de detinut o detine presoana inscrisa in talon. Asta pe sosea, daca iei masina sa o tii in sufragerie sau in beci, da, e a ta.
Poate ca la Bucuresti stiu politistii de frica, la noi la "tara" nu prea e ca la Bucuresti, se mai respecta si legile.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
sau se interpreteaza legine
nu ar fi prima data cand legea are intepretari diferite functie de judet. Sa nu va povestesc eu aventuri cu fiscul....
Stiati ca la Bv un contract de inchiriere imobil (apartament) se inregistreaza la fiscul pe raza caruia se afla imobilul, iar la Cluj, la fiscul pe raza caruia are proprietarul imobilului domiciliul? Si asta e una simpla...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR