Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Vin cu o intrebare delicata. Acum 1 an si jumatate am cumparat un autoturism cu factura de vanzare. Din cauza taxei auto, am convenit cu proprietarul sa imi lase masina in continuare pe numele sau si sa ii achit impozitul anual. I-am trimis banii pentru impozit si acum ma trezesc cu telefon, ca daca nu ii dau nu stiu ce suma, imi radiaza masina din circulatie. Este posibil asa ceva? Eu am crezut ca omul este de buna credinta, nu i-am produs pagube, sa ii vina amenzi pe numele sau, am platit impozitul anual, ba chiar mai mult decat era impozitul initial la administratia fiscala. Ce pot sa fac in acest caz? Nu imi permit sa platesc taxa auto acum, ca sa pot inmatricula masina pe numele meu. Taxa auto este destul de costisitoare.
Multumesc!
Skip ads

  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Stai linistit,nu are ce sa faca...eu ma chinui sa pot radia o masina deoarece cumparatorul nu are bunavointa de 3 ani sa inscrie masina desi are taxa platita si nu pot...acum 2 saptamani am dus actele la avocat si avocatul mi-a spus ca cere radierea masinii din circulatie in baza amenzilor care mi-au venit,altfel era mai dificil...deci stai linistit,omul crede ca a gasit o metoda sa scoata niste bani.
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns! Eu nu sunt de rea credinta. Dar cand am cumparat masina, am convenit sa ramana pe numele dumnealui, din cauza taxei de inmatriculare foarte mari. Nu i-am produs daune, nu i-am trimis amenzi de circulatie sau rovineta. Toate taxele sunt platite si astazi m-a sunat si m-a amenintat ca a vorbit cu avocatul, ca are 5 masini pe numele lui si ca vrea sa le radieze. Daca eu mi-am respectat obligatiile fata de el, de ce vrea sa imi faca rau? De ce nu intelege ca si eu sunt intr-o situatie dificila si nu imi pot permite sa platesc 2.109 EURO taxa de inmatriculare, pentru o masina de 3000 EURO! Credeam ca exista oameni de bunacredinta in Romania, dar m-am inselat.
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
alex.panciu a scris:Stai linistit,nu are ce sa faca...eu ma chinui sa pot radia o masina deoarece cumparatorul nu are bunavointa de 3 ani sa inscrie masina desi are taxa platita si nu pot...acum 2 saptamani am dus actele la avocat si avocatul mi-a spus ca cere radierea masinii din circulatie in baza amenzilor care mi-au venit,altfel era mai dificil...deci stai linistit,omul crede ca a gasit o metoda sa scoata niste bani.


Multumesc pentru raspuns! Credeam ca exista oameni de bunacredinta, dar m-am inselat. Daca stiam, nici banii pentru impozit nu ii mai dadeam. Dar zici ca sa fi om!
Skip ads

  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Foarte rar mai gasesti oameni seriosi in tara asta,eu am vandut masina cu adeverinta de taxa ca este platita ca altfel nu o lua...si acum imi spune ca nu stia ca taxa este platita..
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Oameni din Romania. Iti iei banii pe masina cand o vinzi, esti de acord sa ramana pe numele tau si sa primesti banii in cont pentru impozit si apoi, dupa 1 an si 7 luni, vi cu pretentii ca mai vrei inca 400 ron (cand impozitul este 170 ron), ca adaca nu, radiezi masina. Se poate asa ceva? O poate radia din circulatie daca actele toate sunt la mine, inclusiv factura fiscala? Sad Sad Sad Sad
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Stai linistit,nu poate radia masina decat de la administratia financiara,nu si de la politie...iti spun sigur 100%...eu si cu pile am incercat si degeaba...asa ca stai linistit...
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Ms din suflet Alex. Nu imi e teama decat sa nu ma trezesc ca sunt oprit in trafic si sa-mi spuna politia ca circul cu masina neinmatriculata. Dar sper sa ii dea D-zeu gandul cel bun si sa nu faca chestii de genul asta. Macar sa o radieze de la Administratia Fiscala si sa imi dea fiscalul sa pot baga masina la mine la fisc.
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Din ce stiu teoretic daca are o copie dupa cartea masinii se duce la remat bla bla ca a casat-o si o scoate de la politie.
Teoretic insa, practic nu m-am interesat..
Dar gandind omeneste nu prea ai cum, ca are totusi vanduta..tot ce poti tu sa patesti e sa platesti o amenda ca in termen de 30 zile nu ai inmatriculat-o...si cam atat...
Asigurarea mergi tot pe numele lui? sau o faci pe al tau?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Intelegerea asta a ta e perfectat intr-o forma legala? Tu banii sub ce forma i-ai dat? Care e forma legala prin care masina e la tine? Contract de comodat, contract de inchiriere...? Ai facut la momentul respectiv contract de vanzare-cumparare?
Teoretic probleme poate sa iti faca, merge si face scandal la politie ca el ti-a vandut masina, si tu nu ai transcris-o pe tine. Sunt din ce in ce mai multe cazuri de genul (cumparator care nu a transcris masina pe el) e de asteptat ca la un moment dat autoritatile sa inceapa sa ia masuri. Cand? Asta doar Al de Sus stie.
Secretul sta in detalii, de asta zic, clarifica mai intai situatia legala, ca sa poti capata un sfat pertinent.
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Masina este cumparata cu factura, dar intelegerea a fost, ca din cauza taxei prea mari, masina sa ramana pe numele lui. Atunci cand am cumparat-o, proprietarul a fost de acord. Acum, dupa un an si 7 luni, s-a intors si mai vrea 400 ron pentru impozit, cu toate ca acesti bani pentru impozit au fost platiti anual. Nu stiu ce vrea mai exact acest om.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cu factura? Pai nu mai inteleg, ai luat-o de la persoan fizica, sau de la firma? O persoana fizica nu emite factura. O firma ar trebui sa radieze autoturismul din evidente, la un control pot sa o incurce.
Tu vrei raspuns la o intrebare pe care nu esti dispus sa o formulezi complet.
Skip ads

  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Masina a fost cumparata de la firma. Eu m-am angajat sa ii platesc impozitul anual, ceea ce am si facut, din cauza ca autoturismul nu avea taxa de prima inmatriculare platita. Ma gandandesc acum, din ceea ce imi spuneti, ca masina sa nu fie radiata si eu sa nu am fiscalul, sa platesc bani degeaba. Sad(((
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Se poate ca masina sa fie radiata de la financiar mai mult ca sigur..
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Deci acest om, imi ia banii degeaba si el a radiat masina. De ce nu mi-o fi dat fiscalul sa o bag eu la mine la administratia fiscala? Poate tocmai din cauza asta. Sa mai obtina ceva foloase. Doamne ce cetateni avem!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Baga-i 2-3 radare sa vezi cum alearga cu fiscalul dupa tine. Evil or Very Mad
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa fac rau nimanui. Eu am luat masina ca un um de buna credinta. Daca nu vrea sa imi dea fiscalul, o sa pun avocatul sa ii faca adresa la administratia fiscala.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ce-o fi fost in capul tau de te-ai apucat sa faci smenuri de astea cu persoane juridice, nu stiu. Da' cu certitudine nu multe.
Hai sa o luam logic. Deci firma in cauza ti-a vandut masina, si a emis o factura pentru asta. Deci iesirea autoturismului din patrimoniul firmei a lasat deja un capat de fir pe care un eventual control fiscal il poate depana.
De aici continuam cu 2 posibile variante, individul ori nu a dus "radierea" pana la capat, deci e un cretin, ca un control o sa il bage la maxim la apa (evaziune fiscala, isi inregistreaza si deduce cheltuieli cu un bun care nu mai e in patrimoniul firmei, fiind instrainat, conform facturii) ori a dus-o la capat, caz in care situatia de asemenea e complexa (si eu ma intreb, in varianta a doua, ce s-a intamplat cu banii virati de tine cu titlu de impozit)
Din pacate cunostintele mele juridice sunt limitate, asa ca mai mult decat a sublinia anumite aspecte negative nu cred ca te pot ajuta. Da' totusi, e si o parte buna, dinc e stiu eu, daca cumperi masina de la o persoana juridica, cu factura, nu iti trebuie certificat fiscal. Da' poate stiu prost. Oricum, si acolo da cu virgula, pentru ca tu aveai obligatia legala de a o inmatricula in termen de 30 zile de la achizitie (loc de o potentiala amenda).
Treaba pare complicata. Sau poate doar mi se pare mie. Da' in scenariul asta eu mi-as pune problema sa cer asistenta de specialitate. Sa vorbesc cu un contabil (ala a emis factura, ce trebuia sa faca mai departe, ce variante avea, o radiaza din evidentele firmei sau nu, etc) si cu un jurist (daca se caposeste, ce variante are sa o radieze de la politie, etc). Adica oameni care stiu ce vorbesc, nu forumisti care (in marea lor majoritate, asa ca mine) isi dau cu parerea.
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Domnule moderator, nu inteleg la ce fel de smenuri faceti referire! Ce e rau in a cumpara un autoturism de la o firma?
Sa va mai spun un caz referitor la radierea din circulatie si de la administratia fiscala. Un prieten a cumparat o masina la licitatie de la administratia fiscala. Masina era executata silit de la o firma. A castigat licitatia, a intrat in posesia autoturismului, dar nu a putut sa duca la bun sfarsit perfectarea actelor, datorita faptului ca firma avea datorii si nu se putea elibera certificatul fiscal. Sunt 3 ani de atunci si prietenul meu se foloseste de masina, fara a plati impozit si fara sa fie radiata din circulatie. De asta ce mai ziceti? Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
jE a scris:Ce-o fi fost in capul tau de te-ai apucat sa faci smenuri de astea cu persoane juridice, nu stiu. Da' cu certitudine nu multe.
Hai sa o luam logic. Deci firma in cauza ti-a vandut masina, si a emis o factura pentru asta. Deci iesirea autoturismului din patrimoniul firmei a lasat deja un capat de fir pe care un eventual control fiscal il poate depana.
De aici continuam cu 2 posibile variante, individul ori nu a dus "radierea" pana la capat, deci e un cretin, ca un control o sa il bage la maxim la apa (evaziune fiscala, isi inregistreaza si deduce cheltuieli cu un bun care nu mai e in patrimoniul firmei, fiind instrainat, conform facturii) ori a dus-o la capat, caz in care situatia de asemenea e complexa (si eu ma intreb, in varianta a doua, ce s-a intamplat cu banii virati de tine cu titlu de impozit)
Din pacate cunostintele mele juridice sunt limitate, asa ca mai mult decat a sublinia anumite aspecte negative nu cred ca te pot ajuta. Da' totusi, e si o parte buna, dinc e stiu eu, daca cumperi masina de la o persoana juridica, cu factura, nu iti trebuie certificat fiscal. Da' poate stiu prost. Oricum, si acolo da cu virgula, pentru ca tu aveai obligatia legala de a o inmatricula in termen de 30 zile de la achizitie (loc de o potentiala amenda).
Treaba pare complicata. Sau poate doar mi se pare mie. Da' in scenariul asta eu mi-as pune problema sa cer asistenta de specialitate. Sa vorbesc cu un contabil (ala a emis factura, ce trebuia sa faca mai departe, ce variante avea, o radiaza din evidentele firmei sau nu, etc) si cu un jurist (daca se caposeste, ce variante are sa o radieze de la politie, etc). Adica oameni care stiu ce vorbesc, nu forumisti care (in marea lor majoritate, asa ca mine) isi dau cu parerea.



Domnule moderator, nu inteleg la ce fel de smenuri faceti referire! Ce e rau in a cumpara un autoturism de la o firma?
Sa va mai spun un caz referitor la radierea din circulatie si de la administratia fiscala. Un prieten a cumparat o masina la licitatie de la administratia fiscala. Masina era executata silit de la o firma. A castigat licitatia, a intrat in posesia autoturismului, dar nu a putut sa duca la bun sfarsit perfectarea actelor, datorita faptului ca firma avea datorii si nu se putea elibera certificatul fiscal. Sunt 3 ani de atunci si prietenul meu se foloseste de masina, fara a plati impozit si fara sa fie radiata din circulatie. De asta ce mai ziceti? Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR