Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
smenul nu e cumparatul de la firma, smenul e povestea cu "vinde-mi-o, da' las-o inmatriculata pe tine". La asta ma refeream.
Skip ads

  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pentru ca era vorba de taxa auto. Nu ai citit? Din cauza asta am facut acest lucru.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
jE a scris: Da' totusi, e si o parte buna, dinc e stiu eu, daca cumperi masina de la o persoana juridica, cu factura, nu iti trebuie certificat fiscal. Da' poate stiu prost. Oricum, si acolo da cu virgula, pentru ca tu aveai obligatia legala de a o inmatricula in termen de 30 zile de la achizitie (loc de o potentiala amenda).

Eh tu zici ca poate stii prost, dar nu stii prost deloc, ai perfecta dreptate.
Daca cumperi de la o persoana juridica nu ai nevoie de fiscal si da esti obligat s-o inmatriculezi in termen de 30 zile.
ala poate isi inchide firma si logic trebuie sa radieze tot, asadar............il inteleg perfect.
Eu unul nu mai am incredere in vorbele mele, apai in vorbele altuia.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ro.auto, eu am citit. Baiul e ca tu nu ai priceput Smile
afaceri de astea, cu hai ca iti cumpar masina, da' o lasam pe tine si bla, faci cu persoane fizice. Acolo merge. Dar nu cu persoane juridice, pentru ca persoanele juridice trebuie sa emita acte si sa tina evidente pentru tot ce fac. Pe cale de consecinta, le e teoretic imposibil sa faca o astfel de manevra. Si daca o fac, fie sunt idioti (pentru ca, asa cum ziceam mai devreme, risca dosar penal pentru evaziune fiscala), fie sunt jmecheri, si doar zic ca o fac, da' ei isi rezolva problema (radiaza masina de pe rol) si daca tu ii da de necaz... ei legal sunt acoperiti, ti-au emis factura, etc, era treaba ta sa o inmatriculezi, etc.
Da' am vagul sentiment ca imi racesc gura degeaba. Tu nu vrei sa iti explice cineva ca ai dat-o de gard, tu vrei sa iti spuna lumea "lasa, e omu' rau si neserios, da' nu poate face ce zice, merge la intimidare".
Skip ads

  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Domnule jE, eu aici am cerut un sfat, nu am scris sa fiu compatimit. Nu ma mai judecati ca intreb. De aceea i se spune forum.
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
100 % masina este scoasa de la impozit..mergi linistit cu ea ca nu are ce sa iti faca nimeni...atat timp cat nu e radiata de la politie(iti spun sigur ca nu are cum sa o radieze decat cu hotarare judecatoreasca) nu patesti nimic..si nu ii mai da nici un ban ca oricum ii dai degeaba
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Ms Alex. Eu am cerut un sfat si altii dau cu biciul in mine. Specific romanilor!
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
alex.panciu a scris:100 % masina este scoasa de la impozit..mergi linistit cu ea ca nu are ce sa iti faca nimeni...atat timp cat nu e radiata de la politie(iti spun sigur ca nu are cum sa o radieze decat cu hotarare judecatoreasca) nu patesti nimic..si nu ii mai da nici un ban ca oricum ii dai degeaba


Ms Alex. Eu am cerut un sfat si altii dau cu biciul in mine. Specific romanilor!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu, tu ai cerut sa fii compatimit si consolat
https://www.clubopel.com/vie...p=1738313#1738313
Uite ca are ce sa iti faca.
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Prefer sa declar inchis acest subiect. Domnule ''moderator'', faceti diferenta intre intrebari si cersit mila.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
esti de belea omule, acum pe bune chiar vrei sa-ti spuna toata lumea, ai dreptate bla bla bla?

alex.panciu legislatia este cum este, si exista scapari, mai ales ca cel care a vandut-o este persoana juridica nu fizica.


LE: am vorbit cu un prieten de la politia rutiera, a zis ca se poate radia masina.
Vanzatorul se prezinta la politie si declara ca doreste sa radieze masina si ca nu mai gaseste actualul proprietar.Tu vei fi oprit, adio numere, talon si amenda!

LE:2
Citeste OUG 195/2002 Înmatricularea, înregistrarea ºi radierea vehiculelor Vehiculele:
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai da, da' daca ii zice lumea ca ce a facut el, in dorinta de a salva niste bani (taxa de inmatriculare) dpdv juridic se numeste incalcarea legii, si, mai mult, e la mana vanzatorului, pentru ca nu are nicio acoperire legala a intelegerii perfectate verbal (sa lase vanzatorul masina inmatriculata pe el), lumea-i rea.
E plina tara de manevre de fentare a taxei de inmatriculare, sau a asigurarilor mari. Sunt variante mai legale (inmatriculez masina pe tata, iese asigurarea mica) sau mai putin legale (las masina pe vechiul properitar, si eventual, daca sunt cat de cat destupat la minte, fac un contract de inchiriere sau de comodat, ca sa fiu acoperit, da' eventualuyl asta putini se gandesc sa il faca). Ce credeti ca se va intampla. Se termina campania electorala, eu zic ca inca cateva saptamani va fi liniste. Insa dupa ce se vor aseza apele, si va fi clara noua conducere, or sa realizeze omuletii ca pomenile electorale facute anul asta au ciuruit bugetul, si se va pune presiune pe colecaterea de bani. Cum un impozit nou e nevoie de timp sa se implementeze, eu cred ca se va incepe o vanatoare, sa se scoata bani din pamant, din iarba verde, de pe la diversi contribuabili care au uitat/au incercat o manevra.
Sa dea Al de Sus sa ma insel...
Skip ads

  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Domnule moderator jE, nu va inteleg iritarea pentru ca am cerut un sfat! Ce v-am facut ca am intrebat si ca am deschis un subiect? V-am prejudiciat pe dvs. cu ceva? Nu am cerut sa fiu compatimit. Am intrebat ce se poate intampla. Multumesc pentru raspunsurile ''acide''!
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
io nu vad nimic acid, ci doar ceva real! nu te-a acuzat nimeni de nimic!
si eu am masina inmatriculata pe tata, da asigurarea este..... bomba pana in 260 lei pe an, acum o sa-mi creasca datorita unui incident. dar este legala + ca am procura notariala in care am drept sa fac orice cu masina, s-o vand, so radiez efectiv orice cu ea!
ghici ce ! m-a costat 65 lei procura respectiva
din ce am citit in articolul 17 aliniatul 2, se refera ca vanzatorul dupa 30 zile poate sa solicite fara probleme radierea din circulatie a autoturismului pt ca el inca este proprietar!
LE: nu am sub 30 de ani, dar pe taica-miu faptul ca are permis de 40 de ani si niciun incident,pensionar is toate taxele mai mici, si cum consider ca platesc fooooarte multi bani catre stat, de ce sa nu beneficiez macar aici de-o reducere?


Ultima modificare facuta de rhydin la Mar 28 Oct, 2014 11:46 am
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Domnule rhydin, eu nu am facut asta pentru asigurare. Oricum asigurarea este mai mare, pentru ca masina este inmatriculata pe firma. Eu am facut asta pentru taxa de prima inmatriculare. Deci, despre ce vorbim? Dar in Romania este specific, ca oamenii sa dea cu pietre in tine si sa te acuze!
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
ti-am dat sus o ordonanta, citeste! omul ala procedeaza pana la urma corect. acum ai 2 alternative, o vinzi sau ...........platesti inmatricularea .
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
rhydin a scris:esti de belea omule, acum pe bune chiar vrei sa-ti spuna toata lumea, ai dreptate bla bla bla?

alex.panciu legislatia este cum este, si exista scapari, mai ales ca cel care a vandut-o este persoana juridica nu fizica.


LE: am vorbit cu un prieten de la politia rutiera, a zis ca se poate radia masina.
Vanzatorul se prezinta la politie si declara ca doreste sa radieze masina si ca nu mai gaseste actualul proprietar.Tu vei fi oprit, adio numere, talon si amenda!

LE:2
Citeste OUG 195/2002 Înmatricularea, înregistrarea ºi radierea vehiculelor Vehiculele:
. In primul rand nu esti informat corect,daca masina este radiata,este infractiune si se sanctioneaza cu dosar penal....am umblat de am rupt pantofii pe la politie sa radiez masina cu actele in mana...cu ea radiata de la financiar de 3 ani si NU SE POATE DECAT CU HOTARARE JUDECATOREASCA....ce va mai place sa va contraziceti...
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Art. 17
(1) Radierea din evidenþã a vehiculelor se face de cãtre autoritatea care a efectuat înmatricularea sau înregistrarea doar în cazul scoaterii definitive din circulaþie a acestora, la cererea proprietarului, în urmãtoarele cazuri:
a) proprietarul doreºte retragerea definitivã din circulaþie a vehiculului ºi face dovada depozitãrii acestuia într-un spaþiu adecvat, deþinut în condiþiile legii;
b) proprietarul face dovada dezmembrãrii, casãrii sau predãrii vehiculului la unitãþi specializate în vederea dezmembrãrii;
c) la scoaterea definitivã din România a vehiculului respectiv;
d) în cazul furtului vehiculului.
(2) Radierea din evidenþã a vehiculelor înregistrate, la trecerea acestora în proprietatea altei persoane, se face de cãtre autoritatea care a efectuat înregistrarea, la cererea proprietarului, în condiþiile legii.
(3) Este interzisã circulaþia pe drumurile publice a vehiculelor radiate din evidenþã.
(4) Vehiculele declarate, potrivit legii, prin dispoziþie a autoritãþii administraþiei publice locale, fãrã stãpân sau abandonate se radiazã din oficiu în termen de 30 de zile de la primirea dispoziþiei respective.

La cererea proprietarului, în condiþiile legii inseamna societatea care a vandut-o.

alex.panciu ai dreptate, corect formulat era asa, in intocmeste dosar penal , retinerea placutelor de inmatriculare si a talonului, si amenda pentru proprietar ca nu a cerut radierea.


Ultima modificare facuta de rhydin la Mar 28 Oct, 2014 6:21 pm
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
SUBIECT INCHIS!
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Imi pare rau sa te anunt dar este legea veche...a mai fost modificata intre timp
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR