Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Tutzi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Salut.
La un opel astra caravan F din 1994, la farul stinga fata nu mai merge faza scurta si nici nu se mai aprinde martorul din bord cind cuplez pozitiile sau faza scurta. Exista o legatura intre aceste doua evenimente? Si inca doua intrebari:
1. La masina de mai sus exista bec separat pentru faza scurta si faza lunga? sau un singur bec?
2. Ce tip de bec este folosit la faza scurta? (H4, H7) si de ce putere?
La iluminatul consolei centrale ce model de becuri am nevoie?
Multumesc anticipat celor ce ma vor ajuta.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Bine ai venit...esti de-al meu. Becul e H4. Nu exista martor in bord pt faza scurta. Pt faza lunga e unul albastru. Pt consola centrala sunt becuri mici fara soclu. Adica sunt identice cu alea de pozitie, dar de doua ori mai mici. Vezi ca se gasesc si colorate...dar in loc de 1 leu..dai 3 lei. Eu am pus albastre la ceasurile din bord si la scrumiera. Pentru consola si TID sunt prea slabe.
Referitor la far trebuie sa schimbi becul..sper sa scapi numa cu asta..sa nu fie ceva pe instalatie.
Da o adresa de mail sa iti trimit capitolul de faruri din manual de intretinere...eventual ce mai vrei...spune.
Baga si tu locatia sub avatar.
Ai un singur bec in far, cu doua filamente: unu de faza scurta si celalalt de faza lunga.
  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Bine ai venit...esti de-al meu. Becul e H4. Nu exista martor in bord pt faza scurta. Pt faza lunga e unul albastru. Pt consola centrala sunt becuri mici fara soclu. Adica sunt identice cu alea de pozitie, dar de doua ori mai mici. Vezi ca se gasesc si colorate...dar in loc de 1 leu..dai 3 lei. Eu am pus albastre la ceasurile din bord si la scrumiera. Pentru consola si TID sunt prea slabe.
Referitor la far trebuie sa schimbi becul..sper sa scapi numa cu asta..sa nu fie ceva pe instalatie.
Da o adresa de mail sa iti trimit capitolul de faruri din manual de intretinere...eventual ce mai vrei...spune.
Baga si tu locatia sub avatar.
Ai un singur bec in far, cu doua filamente: unu de faza scurta si celalalt de faza lunga.


poti sa mi dai si mie o poza cu un bec pt faza scurta..pt k am fost la un magazin specializat...kre aia nu stiau nimk pe acolo...si mi au aratat crd k 10 modele d H4 fiekre cu alt model d prindere...as ramane recunoscator dak m ai ajuta...ms anticipat
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
pai ai un singur bec...si pt faza lunga si pt faza scurta..e un bec cu doua filamente...ce sa zic...daca mai ai rabdare 1-2 zile o sa bag si o poza in garaj...dar mai simplu e sa parchezi la magazinul de becuri si sa scoti becul ca sa ai de model. Importanta e dulia...e asemanatoate ca aia de la dacie, un pic mai mica si mai are in plus 3 aripioare, doua de aceeasi marime si una mai mare...ca sa nu poti sa il pui rasucit cu 180 grade. De demontat e f simplu...ia mai putin de 1 min. Scoti papucul din spatele becului, scoti mansonul de cauciuc. Dai de o siguranta care se slabeste simplu. Apuci capetele cu 2 degete si le apropii una de alta tragand apoi inspre exteriorul farului (spatele farului)...miscarea e pt a scoate cele doua capete din niste carlige care fac parte din ansamblul far. Apoi scoti becul pur si simplu. Atentie cand il montezi pe celalalt, mai ales daca e halogen, sa nu atingi deloc bulbul de sticla, ca ii scurtezi viatza. Probleme?
Skip ads

  • Tutzi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfaturi, am reusit sa schimb cu succes becul la far, acuma se vede mult mai bine. Referitor la schimbarea becurilor in consola, nu stiu cum se scoate becul de la butonul cu trepetele de ventilatie. Din ce am citit pe forum, l-am pus pe pozita 3, am tras de el in afara si am bagat o surubelnita in acel orificiu. Acuma probleam este ce fac cu surubelnita, apas inspre bord sau trag in afara?.. ca mi-e frica sa nu rup ceva.
Si inca o problema: nu merge display-ul cu ora, data, temp. L-am desfactut dar cred ca are niste contacte imperfecte. Display-ul trebuie sa mearga numai cind e pus contactul sau si fara contact pus?
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
la display or ai contactu pus or dai drumu la casetofon si merge...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Displayul mere cum a zis kapp. Daca nu functioneaza, ori ai becurile arse, ori un contact bulit in interiorul lui. Becurile nu sunt inseriate, modelul...ca cele de la consola centrala dar cu soclu de plastic. De fapt sunt un singur tip de becuri si la bord si la consola centrala si la display si8 la scrumiera: tip fara soclu. Diferenta e ca la bord si la dispaly, becurile sunt bagate intr-un soclu de plastic si abia dupa in locasuri (dulii).
Selectorul de trepte de viteza ventilator: ar trebui sa iasa daca bagi un dorn subtire in partea de jos a manetei. Daca nu iese, incearca sa misti usor in laterale cu dorn-surubelnita....daca tot nu merge, baga un dorn un pic mai gros. Acolo e o clapeta mica ce deblocheaza, prin apasare butonul. In buton o sa gasesti becul-martor pt dezaburire luneta. Pe de alta parte, ca sa demontezi consola, trebuie scos acel buton. Da o adresa de mail pe pm..sa iti trimit capitolele respective. La fel, in butonul de recirculare trebuie sa se aprinda un bec atunci cand il apesi. Bafta.
  • Tutzi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Pentru livcro: adresa mea de e-mail : sabau_cristian@yahoo.com. Multumesc pentru sprijin si daca poti sa trimiti azi documentatia ar fi grozav.
  • Alexandru Vlad

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
cum schimb becu de la scrumiera la un opel astra din 94?
si alea de la bord?? L-am desfacut dar nu pot scoate ansamblu tot , parca il tine ceva.
Astept variante! Rolling Eyes
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
becul la scrumiera se schimba fara sa demontezi nimic....bagi usor mana pe sub bord in partea pasagerului si il cauti pe pipaite...dai de el...il scoti...si gata...il montezi pe cel nou. In prncipiu cauti soclul la bricheta si in stanga soclului o sa mai dai de doua fire...care sunt de la bec. Tragi usor de ele...si cu putin noroc o sa scoti becul din prima...daca iese numa soclul...repeti operatiunea. Bafta. Cu consola...nu-mi dau seama ce treba...sau ce ai facut...s-ar putea sa tina in cass sau in butonul de dirijare a jetului de aer. Treba demontat si butonul de turatii al ventilatorului.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
in toate aceste cazuri exista subiecte pe forum care explica detaliat operatiunile in cauza...chiar eu am scris unul...
folositi functia "CAUTARE" sau "Gaseste"..e simplu...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR