Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut
Am Astra F Caravan din 1996 si vreau sa schimb pistonase si garnituri, la etrieri frana fata .
Intrebarea mea este daca pistonul de la etrier, se monteaza intr-o anumita pozitie, (,,se verifica ,cu sablonul,pozitia de 20 de grade a pistonului .In principiu, insa, la demontarea placutelor de frana nu se rotesc pistoanele ) Citat din manualul de reparatii.... Nu STIU DACA TRABA ASTA SE APLICA SI LA MASINA MEA ,CILINDRUL MASURAT LA SUBLER ESTE PERFECT PARALEL ....
Pentru cei ce stiu ,va rog sa-mi spuneti pentru ce este fanta frezata, din capul pistonasului si ce reprezinta ;
http://i40.tinypic.com/2dhfiib.jpg
Cu multumiri anticipate ,toate cele bune...
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Chiar nu stie NIMENI ,din meseriasii de pe acest forum, sa-mi spuna de ce este facuta frezarea din poza ?
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nu sunt meserias dar fanta aia pare o bucata sarita ( este cam neregulata forma).DE rotit trebuie sa se roteasca , incearca mai cu talent ....am vazut pe forum cu cheia de la flex parca
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Pistonasul din poza este nou , (daca te uiti atent) ,iar de rotit (cred ca te referi la montare ) ,trebuie sa se roteasca cu mana, dupa ce se pune un strat de lichid de frana pe el . Eu ma refer, la frezarea din capul pistonului ,ce rol ,sau pentru ce a fost facuta ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR