Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • adrianalexandru

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am o mare nelamurire legat de kit ul de distributie.Acesta suna cam asa:
Care este diferenta intre contitech si gates?
EU am achizitionat un Kit de distributie de la gates...contine tot...(role+curea)...si nu as vrea sa fac demersurile sa il schimb cu unul contitech doar pentru ca difera pretul....sau dintr un motiv foarte nesemnificativ.Masina este un opel vectra b2 1.8 16v

Astept parerile voastre.
Multumesc!
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ambele marci sunt renumite pentru kit-urile de distributie. Alegerea e doar aleatorie.
  • vectra_b

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16 V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu am montat un kit de distributie Contitech si pot sa spun ca regret..trebuia sa aleg Gates.. Nu regret din punct de vedere al calitatii..deoarece calitativ amandoua sunt foarte bune..insa mai bine optam pentru cea GATES . Cureaua Conti se pare ca este prea dura si produce un zgomot la motor...Cand am veirificat distributia am dat cu un spray de curele pe curea si disparea sunetul acela. Alegerea este a dumneavoastra deci in concluzie amandoua sunt foarte bune,eu poate am fost un caz rar cu zgomotul acela.!
  • adrianalexandru

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu am facut deja alegerea....gates...sambata o sa fac montarea! o sa revin sa comunic daca starea masinii dupa montare....sper sa nu am surprize neplacute!multumesc frumos ptr rsp!drumuri buna...incepe o perioada grea ptr noi conducatorii auto!
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Deci, ceva probleme ? Totul in ordine ?
  • andreidragosflorin

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
am un vectra b 2 din 2001 cod motor z18xe ... vreau sa-mi schimb distributia ca urmare mi-am luat un kit ina de la un magazin de piese auto . la magazin m-a intrebat ce model masina si ce motor si ce an fara sa-mi ceara cod motor ... acum stau in dubii daca se potriveste kitul care l-am luat. intrebarea mea ar fi : distributia la ambele motorizari , z18 si x18 , este identica?
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut, nu cred ca o sa ai probleme, in principiu, din cate stiu eu, nu exista mai multe "submodele" de z18xe. E un singur motor, probabil diferentiat de anul de fabricatie, desi nici asta nu cred.
  • andreidragosflorin

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
pai intrebarea a plecat de la cele doua motorizari z18xe cu16v si respectiv 8v [125 si respectiv 115 cai] si x18xe . ma gandeam daca au motorizari diferite sa nu difere distributia ...dar poate tipul de la magazin stia el ce face....ramane sa vad la mecanic. sper sa se potriveasca....specific ca motorul asta [z18xe] se gaseste si pe primele modele de vectra c.
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Salut

In 2001 pe Vectra-B s-a instalat doar Z18XE, deci informatiile au fost suficiente pentru alegerea kitului corect.
X18XE1 (1998-2000) are aceeasi distributie cu Z18XE si e tot 16V.
X18XE (1995-1998) este si el tot 16V.
  • andreidragosflorin

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
in concluzie piesele din kitul de distributie sunt compatibile pentru orice model vectra b de 1.8 16 v nu?
  • abh

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2011

  • Mesaj Privat
andreidragosflorin a scris:pai intrebarea a plecat de la cele doua motorizari z18xe cu16v si respectiv 8v [125 si respectiv 115 cai] si x18xe . ma gandeam daca au motorizari diferite sa nu difere distributia ...dar poate tipul de la magazin stia el ce face....ramane sa vad la mecanic. sper sa se potriveasca....specific ca motorul asta [z18xe] se gaseste si pe primele modele de vectra c.



ai reusit sa-i schimbi distributia ? cat te-au costat piesele ? manopera ?
imi poti spune ce cuprinde kit-ul ? sau toate piesele ce trebuie schimbate la distributie ?
eventual si magazinul de unde le-ai luat
  • andreidragosflorin

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
- Kitu INA m-a costat 310 lei de la verona un magazin din iasi si contine 1 rola intinzatoare si 2 de ghidare + cureaua de distributie.
- Pompa de apa m-a costat 110 lei de la marca RUVILLE.
- Manopera 200 lei ; schimbatul pompei de apa inclus.

Daca vrei sa faci treaba ca la carte schimbi kitul de distributie+pompa de apa.....mult succes:D
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Daca se umbla la distributie este bine sa se verifice si semeringurile. Atat cele doua de la axele cu came, cat si cel de la arbore(aflat in corpul pompei de ulei).


Si eu am schimbat acum o saptamana distributia, insa motorizarea este x20xev. Alta viata si functionare a motorului.
Pret pe kit 300lei. Pret pompa apa 84lei. Fara costuri de manopera.
  • uMarian

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Vreau sa schimb kit-ul de distributie ( pompa , role , curea ) insa am o mare problema. Nu stiu ce marca sa aleg.

Ma intereseaza sa fie ceva de calitate, nu sa platesc marca Very Happy.

Masina: Opel Vectra , 1.8, hatchback , Z 18 XE
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
pai ia de origine GM.Sau opteaza pentru role inna , curea gates si pompa de apa airtex
eu unu am pus la mine role inna, curea bosh, pompa gm
  • uMarian

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2012

  • Mesaj Privat
@andrei_alik : ms frumos colegu. Te voi contacta prin PM / mess pentru mai multe detalii.
  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salutare, imi poate spune cineva care este modalitatea corecta de schimbare a pompei de apa la X18XE? Vreau sa stiu daca o pot face singur sau o duc la service. Multumesc.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. ''Modalitatea corecta'' este ca,...nu se schimba doar pompa de apa. Se inlocuiesc atat curea distributie, cele doua role de ghidaj, rola intanzator si pompa de apa. Daca nu ai cunostintele minime despre distributie, parerea mea este sa nu te bagi. Poate te ajuta: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=99164
  • kissmyairs

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

O intrebare am si eu de unde ati luat kit de distributie de curand? Am vazut diferite saituri, diferite preturi aveti ceva sugetie ca oricine imi doresc ceva bun la pret bun Very Happy. Motorul meu este x16xel.

Multumesc frumos.
  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ksper a scris:Salutare. ''Modalitatea corecta'' este ca,...nu se schimba doar pompa de apa. Se inlocuiesc atat curea distributie, cele doua role de ghidaj, rola intanzator si pompa de apa. Daca nu ai cunostintele minime despre distributie, parerea mea este sa nu te bagi. Poate te ajuta: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=99164


Distributia a fost schimbata sigur inainte sa iau masina, adica acum 5000 km. Nu stiu insa daca a fost schimbata si pompa de apa. Am mai schimbat distributia la C14NZ si C14SE, pe Corsa si Astra, insa la Vectra e mai complicat din ce am auzit. Am inteles ca trebuie suspendat motorul, am si schema din autodata.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR