Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Nu am gasit (poate nu am cautat suficient) sa fie subiect deschis pe aceasta tema.
Mi-am pus de curand leduri pe semnalizare, dar apar cateva probleme ce le voi enumera mai jos. Mai intai ce modificari am facut.
Pe spate am pus bec led galben fara canbus. Pe aripa alb cu canbus, iar pe fata fara canbus.
Tot pe spate am atasat o rezistenta de 50w.
Problemele sesizate sunt:
1 fara rezistenta, dar cu becul normal pe fata semnalizarea functioneaza ok pana intr-un anumit moment cand incepe sa clipeasca foarte repede.
2 cu rezistenta si led pe fata functioneaza ok, dar semnalizarea pe fata clipeste de cateva ori si apoi se stinge.
3 rezistenta se incinge la un momentdat daca e lasat pe avarii de nu mai poti sa tii mana pe ea (are radiator).

Intrebari:
1 Daca pun canbus pe toate si renunt la rezistenta va fi ok?
2 Sunt cumva circuite individuale pentru fiecare bec de nu are efect rezistenta pusa pe spate si pe fata? (am inteles de la cineva ca daca pun pe spate ar ajuta si ledul de pe fata)

Astept cu nerabdare raspunsurile voastre, iar daca sunt neclaritati in ceea ce am expus mai sus, voi reveni cu detalii.

Multumesc anticipat!
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
din cate stiu trebuie sa pui canbun la toate . cum se vede cu leduri?ma gandeam sa imi pun si eu dar .. am lasat-o balta.
  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Se vad frumos, raspund mai prompt cand pui semnal nu mai e efectul de "fade". Sper sa le rezolv acum Smile
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
lumina e mai puternica , mai colorata?
Skip ads

  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Nu neaparat mai puternica sau mai colorata. Faptul ca clipesc instant e ceea ce le da un aer mai interesant.
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
adevarat.daca reusesti sa le faci sa anunti aici.poate ma apuc si eu
  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Totusi nu si-a pus nimeni leduri pe semnalizare?
  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Pe zi ce trece si dupa indelungi cautari pe intregul mapamond al internetului ajung la concluzia ca nu prea se merita acest upgrade.
Sunt cateva inconveniente care nu sunt deloc de neglijat, dupa cum urmeaza:
Luminozitatea nu ma satisface (pe timp innorat sau noapte e ok, dar cand e soare puternic abia se mai vad)
Din punct de vedere al rapotului consumului de energie/luminozitate nu renteaza pentru ca mai mult sau mai putin toate ledurile ajung sa consume cat un bec normal.
Pe fata polaritatea e inversata mai exact daca se achizitioneaza un led pentru semnalizare fata care e cu soclu BAY9S trebuie modificat (cel putin la mine asa e)
Erori care te streseaza pe CID la nesfarsit chiar daca ai pus bec cu canbus (in cazul meu marcharier)

Ca solutii ar fi:
Triple aftermarket (din pacate pt caravan nu am gasit)
Becuri cu led cu multe, dar multe smd-uri
Am inteles ca s-ar putea cumva programa din soft sa nu mai dea erorile, dar este dificil si riscant.
Rezistente care ajung sa-ti consume si sa se incalzeasca mai tare decat un bec incandescent
SAU ... revenirea la becuri cu incandescenta Smile

A mai incercat cineva? Cu ce situatii v-ati confruntat si cum s-au rezolvat?

Din perspectiva mea ideal ar fi o solutie de iluminare economica (energetic) si care sa nu fie direct proportionala din pct de vedere al raportului temperatura de operare/luminozitate; dar cum nu se poate si "cu tigara-n gura si cu sufletu-n rai" mai asteptam poate se schimba politica Smile

Inca mai astept solutii viabile

O seara frumoasa!
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
ai cumva leduri de vanzare?
  • tenk

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Doar cele de pe masina Smile) ,dar ma mai gandesc.
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
dami un pm daca vrei.sa-mi spui ce fel sunt
  • devalis

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Exista becuri pe led semnalizare ce se vad mai puternic decat becul stock. Vezi aici : http://www.youtube.com/watch?v=d9cyMsJlh5s
Skip ads

  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
tenk a scris: Faptul ca clipesc instant e ceea ce le da un aer mai interesant.


poti sa faci un mic detaliu la ce inseamna "clipesc instant" ? asta chiar ca e tare
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Becul incandescent are un filament spiralat, acesta are un timp din momentul alimentarii cu tensiune pana la ajungerea la incadescenta . La fel si cand nu mai este alimentat cu tensiune ramane un timp incandescent pana se stinge mai exact pana se raceste filamentul de wolfram.
LED-ul fiind totusi o dioda la baza se aprinde instant (instant pentru ochiul uman) , deoarece NU are filament.
Principiul de functionare diferit face ca LED-ul sa se aprinda instant , fiind ceva diferit si de efect fata de o semnalizare cu becuri incandescente .
Poti sa faci o proba : fa un flash noaptea si ai sa vezi ca lumina persista dupa :"oprirea actionarii maneteii" sau observa un flash de la o masina cu becuri care se descarcare in gaz (xenon) .
Sau mai bine observa la masinile de ultima generatie cu triple (stopuri) pe baza de LED in special pe la Audi si nu numai.
  • eminem093

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Hello

Daca nai rezolvat cu ledurile pe semnalizare incearca sa pui 2 rezistente de 150 ohm la 3w legate in serie.Mie asa mia mers pus pe stopuri si nu mai da eroare de bec ars si semnalizeaza oki nu clipeste rapid.

O zi faina
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR