Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bogzy888

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Buna... "am avut" si eu un opel astra g 2.0 dti din 2003...am avut un accident urat, ma mir ca am scapat cu viata si sanatos...Masina este asigurata casco...masina a fost declarata dauna totala...Pana aici toate bune si frumoase... Acum vin intebarile:
1. cat ar valora epava? ea a fost evaluata de asigurator la 1500 de euro. Desigur nu am fost de acord cu aceasta suma (mi s-a parut prea mare), si au spus ca o scot ei la licitatie(pe autosell parca)...
2.cat sta masina pe site? daca nu o vand cu cat vor ei la ce suma mi-o lasa mie? sau daca nu mi-o lasa ce se intampla cu ea?
3. daca o vand ei prin licitatie cumparatorul o cumpara pentru dezmembrare? m-ar interesa sa raman cu actele...se poate oare?
4.daca ar fi s-o fac cat m-ar ajunge cea mai ieftina varianta?
PS. conform politei casco: dauna totala= atunci cand reparatiile sunt mai mari de 90% din suma asigurata..
Skip ads

  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
La ce ai tu acolo nu o poti repara ieftin,si cred ca numai recarosare,asta inseamna,masina cumparata,manopera schimbare,dupa care sa umbli cu actele pe la RAR pt recarosat,si crezi tu ca nu iei din dezmembrat 1500€?,si in plus de asta ai luat pe masina cat 3500-4000?
  • bogzy888

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
pai banii de la asigurari inca nu am luat...
cat despre vanzarea masinii(epavei)...nu stiu daca iau pe ea 1500 de euro...
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Din ce se vede,daca o dezmembrezi tu cred ca iei 1500 eur(motor,cutie,plansa bord+airbag,jante,si multe alte chestii),cat despre banii de la asigurari o sa io iei nu?si daca iei 3500-4000 + epava tot iei Mai bine daca o vindeai,cred!
Skip ads

  • Leparda Petrica

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2008 Z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Daca ai unde sa o tii merita sa o dezmembrezi tu. Pana la urma cat i - ti dau asigurarile cu tot cu epava?
  • bogzy888

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
acum pe mine nu ma intereseaza s-o fac bucati si s-o vand cu amanuntul....s-o vand toata ma intereseaza cat ar face...Nu conteaza cat iau pe casco(in total sau fara epava)...important e daca epava e evaluata corect la acest pret de aprox. 1500 de euro...
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Inseamna ca la 1500 este bine evaluata!Ca pe cei de la asigurari nu ii intereseaza ca ai sau nu chef de dezmembrat,ei au facut calcul la ce mai poti vine de pe masina.
  • bogzy888

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
aveti idee daca masina se vinde prin licitatie(adica o vand cei de la asigurari) actele imi raman mie?sau se vinde cu tot cu acte...parerea mea e ca ar trebui sa-mi ramana mie....nu? sau ma insel?
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cum sã iei pe ea 1500 de euro? (dezmembratã - bucatã cu bucatã, da)

Cu 1500 de euro iei G-u' (pe bg) în regulã!
Epava, cu tot cu acte (deºi ei ca ºi asigurãri nu privesc aºa), nu face mai mult de 1000 de euro. Du-te ºi negociazã cu ei ºi le propui sã-þi opreascã doar 1000 de oiro din suma care trebuie sã þi se cuvinã.
Eu sunt dispus sã pun pariu cã într-o licitaþie nu vor obþine ei mai mult de 1000 de euro pe epavã!

P.S. Actele nu-þi rãmân þie ºi maºina va fi radiatã ºi toate cele...
Trece în proprietatea lor ºi ei trebuie sã se "cureþe" de viitoarele taxe care ar trebui plãtite pentru ea (impozit)!
  • bogzy888

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ok...am inteles ceva....dar inca o lamurire....am citit contractul.. printre altele spune
1. dauna totala= costurile de reparatie, transport si limitare a pagubei sunt mai mari de 90% din suma asigurata
2. nu se face referire la epava...cat si cum s-ar calcula....singurul care se face referire(si aici am sa scriu mai sumar) adica....... banii care-i primesc in mana+rate restante+franciza(la mine nu e cazul:))+plus valoarea reala a pieselor ce se pot intrebuinta la momentul producerii daunei=Suma asigurata
intrebare........... ar fi totusi un barem(un procent) din suma asigurata la care se calculeaza epava?
P.S. deviz service pentru reparatii = 48990 ron + altele la dezmembrare
  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Vorbim vorbe... de ce nu te duci la asigurator sa afli care iti sunt optiunile: valoare despagubire si epava ramane la tine, respectiv la ei, apoi sa-ti faci singur calculele? Din ce am mai vazut pentru epava completa, vei lua foarte putin, din punctul meu de vedere ceva peste 500EUR (poate), ca doar trebuie sa manance si ei o paine. Daca o dezmembrezi singur si sa vinzi pe bucatele sunt sanse sa obtii bani mai multi, dar dureaza mai mult, e nesigur si solicita efort. Merita efortul diferenta de bani estimata? Vei constata ca sunt piese care se cauta si unele care nu se vor vinde niciodata. In experienta lucrurile marunte, de interior sau de estetica masinii se vand repede, celelalte mai greu...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR