Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • B 11 RVZ

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Sal am si eu o intrebare este posibil sa-ti vibreze volanul la peste 120 din cauza coloanei de directie?
Mentionez ca anvelopele sunt noi jantele sunt originale si roluite adica exclus ca ar fi de la ele
Coloana de directe este reglabila pe inaltime si adancime
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Exista si anvelope noi cu defecte de fabricatie. Jentile sunt roluite sau echilibrate cu anvelopa cu tot?
  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Posibil sa nu fie echilibrate cum trebuie. Multe vulcanizari au aparatura da nu intotdeauna merge cum trebuie sau "meseriasii" sa fie meseriasi.
  • B 11 RVZ

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Jantele sunt si roluite si echililibrate
Skip ads

  • B 11 RVZ

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Faza cu echilibratu credeti-ma ca m-am cam saturat cati bani am dat la echilibrari
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu sunt alte motive in afara unei proaste echilibrari,unghi de directie,sa-ti vibreze volanul.Bine,la unghi ar fi trebuit sa-ti traga stanga/dreapta.Un caz mai izolat am intalnit cand un meserias de la vulcanizare mi-a bagat ceva apa rezultata din condens in pneu...
Un pneu" inegal" turnat se compenseaza la echilibrare
O geanta lovita se compenseaza tot la echilibrare


Singurul motiv ar mai ramane un pneu imbatranit sau cu "galma" ,care la ehilibrare este compensat circular,dar la rulare sa-ti dea vibratia respectiva...
  • B 11 RVZ

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pneurile sunt noi
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu am impresia ca tu stii care e problema, doar ca iti place sa ne auzi parerile. Daca gresesc, atunci zi mersi ca incercam sa te ajutam.
Skip ads

  • B 11 RVZ

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Chiar nu-mi arde de glume daca vrei vii ne vedem stau in zona balta alba si ne dam sa vezi ca nu fac misto
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Smile ... Pai din Mures pana-n Balta Alba....si inapoi,se duc naibii pneurile si o sa avem la toate vibratii... Smile

Glumeam...Te intelegem,doar ca asta este,poate vibratiile nu vin pana la urma de la rotile din fata,ori poate mai ai si ceva de lucru pe la pivotarie,bucsaraie,ori disc de frana...poate ,ori sigur,atata timp cat ne asiguri ca rotile sunt para-echilibrate,cauciucurile sunt noi si nu ai treba cu directia.

Mai ramane drumul... poate are denivelari care se simnt la viteze mari...(?)...
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Asa cum spune micy001, verifica pivoti, bielete. Astea cand sunt uzate e cam nasol.
  • B 11 RVZ

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
o sa ma duc sa le verific cu toate ca masina nu-mi bate si toata articulatia a fost facuta cam de 1 an pivoti capete de bara bielete de directie bielete antiruliu bucsi de la bara stabiliz amortizoare fata cu tot cu flanse si rulmenti chiar nush ce as mai putea schimba
Skip ads

  • itrut

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Si eu patesc acelasi lucru. Rotile le-am echilibrat, de tras nu trage nici in stanga nici in dreapta, la mine singurul motiv pe care l-as putea gasi sunt anvelopele de 4 ani. Nu cred ca te-am ajutat foarte mult cu post-ul meu dar macar sti ca nu esti singurul Razz
  • rider1

  • Mesaje scrise: 707
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut, verifica si caseta de directie daca sta bine la locul ei si suportii motorului.
Ce sa-i faci, o iei din aproape in aproape.
cele bune
  • B 11 RVZ

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Caseta a fost verificata cica e ok si prinsa la fel si suportul motor am schimbat recent ambreajul
la fel si supot
  • B 11 RVZ

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
mi-a zis cineva sa incerc sa schimb discurile am si pe fata si pe spate eu mi-am schimbat disc doar pe fata dar cica daca nu imi curata bine butucul nu se aseaza bine discul si cu timpul se ovalizeaza si cica rezulta vibratii
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
La faza cu discurile, da, e posibil, eu am pus toamna trecuta discuri noi (toate) iar la viteza de peste 110km simteam o usoara vibratie, care nu a disparut pana acum 2 sapt cand am dat jos discurile, curatat tot acolo, vopsit ceva elemnte, si a disparut si vibratia! Deci se merita sa faci o verificare si curatare puternica acolo!
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Putin probabil.Nu imposibil,dar putin probabil sa fie discurile cauza.Disc ovalizat practic,cat si teoretic,nu exista.Doar planeitatea se poate pierde in cazul tyrecerii bruste de la o temperatura ridicata la una scazuta,exemplu frana folosita la greu,urmata de intrarea prin apa rece,ori asemanator.Planeitatea pierduta duce la aparitia vibratiilor la volan si pedala de frana in momentul franarii.Numai in momentul franarii.Am patit asa ceva si cunosc simptomele.Discul ,atunci cand are ceva grosime,adica mai este in parametrii,se poate aleza,redandu-i planeitatea,care deobicei si-o pierde cu microni,deajuns insa pentru a da respectivele vibratii.Nu are rost schimbarea lui fuguta...
Mizeria acumulata in interiorul gentii sau pe platou intradevar ,poate induce vibratii.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Eu unu, am simtit vibratia asta, dupa ce am pus discurile, noi noute! Am zis initial ca o sa dispara pe parcurs, dar nimic, si culmea cu ale vechi, nu avem nici o bataie! La un momentdat ma obisnuisem cu gandul, ca poate nu is echilibrate calumea sau vre-un defect de fabricatie! E si de la ele o cauza posibila! Discurile ovalizate dau vibratii la franare, nu si in mers normal!
  • B 11 RVZ

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu ma gandesc sa le dau jos si sa le curat cum trebuie iar cele de pe spate sa le inlocuiesc deoarece nu le-am schimbat niciodata cu toate ca nu au grad de uzura
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR