Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am auzit din f multe directii ca gumele de iarna "trebuie" puse pe jante de tabla... Dar nimeni nu a stiut sa-mi dea un raspuns la intrebarea mea directa "de ce" ? Imi explica si mie cineva?
Confused
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pentru ca le folossesti foarte putin 3 luni max si nu cred ca vrei sa stai 9 luni cu jenti de aliaj in pod sau garaj gandindu-te cat ai pplatit pe ele, plus ca iarna poate fi o gropa astupata de zapada si nu cred ca vrei sa indoi jenti de aliaj
  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
in afara de gropile ascunse de zapada e posbil sa fie afectate si de sare/materialele antirepante cu care se da pe drum ... extrem de corozive
iarna asta eu imi incerc norocu cu cele pe care le am ... de aliaj; sper sa ies ok cu ele din iarna
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
si mai intervine problema ca s-ar putea sa pui lanturi pe acele roti de iarna si nu cred ca ai vrea sa-ti zgarii gentile de aliaj cu acele lanturi.......eu am patit-o..cele bune
Skip ads

  • G-power

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Si eu m-am intrebat asta:De ce mama naibi folosesc nemtii astia cauciucurile de iarna pe geni de tabla..? Rolling Eyes
Raspunsul...l-am aflat pe banii mei insa..am mers trei ierni cu all season pe genti de aluminiu si au inceput usor ,usor sa se exfolieze si sa se umfle lacul de pe ele din cauza sarii..
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Raspunsurile de pana acum sunt foarte pertinente si mai vreau sa le completez si eu.
Jantele de tabla suporta anvelope cu balonul mare nu sport, jos ....cred ca cresc si garda la sol nu?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Dap...in plus, aliajul la temperaturi scazute devine mult mai casant in comparatie cu tabla...si la un soc mai puternic...s-ar putea sa apara probleme.
  • deleted-977

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Adevarat ce s-a scris aici despre subiectul jante, da` fara suparare, in romana se spune/scrie "janta" cu pluralul "jante" cum a scris "zafira 2.0 automatic".
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@Zavoi Grigore:

GEÁNTÃ s. v. jantã. (~ a roþii unei maºini.)
JÁNTÃ, jante, s.f. Partea exterioarã perifericã a unei roþi de autovehicul, de bicicletã etc., construitã astfel încât sã permitã montarea pe roatã a unui pneu.

Adica sinonime.
Ca m-am mai ciondanit cu cineva de pe acest forum pe problema asta.
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Se pot pune fara probleme cauciucuri de iarna pe jante de aliaj.
Insa se pun de tabla (de regula) pt a proteja jantele de aliaj.
  • wmicosti

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2006

  • Mesaj Privat
corect MIKKI pai daca pui janta de tabla iarna si dai cu ea prin sloiuri de gheata,gropi pe care nu le vezi din cauza zapezii ect. se indoaie si o indrepti! chiar o mai poti folosi dupa ce o repari,dar daca dai cu aliaju' si il spargi poti sa-l arunci la gunoi si cu cati bani dai pe o janta de aliaj iti cumperi doua de tabla. vezi si tu cum te aranjeaza mai bine! si asta numai daca gasesti janta la fel cum ai pe masina si numai daca gasesti pe cineva sa-ti vanda numai una!!!!!!!!!!!!!
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
cu totii aveti dreptate. E clar: daca se poate(financiar) gume de vara pe janti de aliaj si gume de iarna pe janti de tabla
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bogdanbratescu si daca stai la casa, sau ai beci/garaj/balcon model parcarea de la Metro... ca undeva trebuie sa tii cele 4 roti, cu jenti cu tot Smile
eu macar is fericit. am jenti de aliaj (asa am luat masina) da' is destul de zgariate (borduri, alea alea) asa ca... nu ma doare sufletul asa de tare de ele.
cat despre indreptat janta de tabla... hm, nu vreau sa fiu mai catolic decat papa, dar nici un ciocan nu iti va scoate janta perfect rotunda. si o janta ovalizata nu cred (profan fiind in ale mecanicii auto) ca iti face foarte bine la suspentii/directie/etc....
  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu am prins pestisorul de aur si iaca mi-a indeplinit dorinta de a avea un set de roti pentru iarna... Afacerea a fost ca cele 4 jante si cauciucurile de iarna Firestone WinterHawk nou-noute m-au costat exact... 100 Euro. Ce sa-i faci? Oferta de moment Wink
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Pentru cine vrea sa creada am gasit cu numai 50 lei buc genti de tabla la SH de cauciucuri. Numai un pic slefuite/matuite cu hartie abraziva si vopsite cu spraiu negru(acrilic)..au iesit de minune de rumanii de la vulcanizare se minunau si nu mai incetau cu intrebarile de unde am cumparat cele 4 geante noi?
Ideea e ca cei care vand cuciucuri de SH arunca tablele si vand numai gumele ca cele din urma se potrivesc la mai multe masini.Si sa mai ai noroc sa fie rezerve....
  • deleted-977

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cristi_C
Geanta ( pl. genti ) e un termen impus de soferii cu 4 clase si inseamna altceva decat janta ... intreaba-l pe Pruteanu ...
oricum discutia e putin off topic eu vroiam doar sa pastram nivelul acestui forum.
  • Dragoshelu2003

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pentru zafira 2.0 automatic si eddy2172.....si jantele de aliaj suporta balon mare si alta chestie este aceea ca daca tu modifici garda la sol din diametrul rotii nu prea e bine...trebuie sa pastrezi diametrul cu care a fost masina proiectata cu o toleranta de 2,5% plus minus....din diametru si urmatoarea problema am avut si eu lanturi pe jante de aliaj si nici nu le atingea deci nu mai conta daca erau de tabla sau nu.....lanturile se cumpara si ele in functie de dimensiunea rotii...
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
READUC LA VIATA ACEST TOPIC CA SA NU INCEP ALTUL NOU :

De ce spun ce-i de la opel sa punem lanturi pe jantele de aliaj ?
Is lanturi speciale cu tampoane de protectie la contact cu janta sau ?

Vezi poza :


  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sa nu fie doar de imagine.
Parca nu dadea la fel de bine gagica langa niste jante din tabla pe Corsa D, nu? Smile
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
aici ii vorba de masina nu de gagica. nu vezi ca-i imbracata ? DOH
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR