Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutari,
Hai ca ma bag si eu....dupa aproape 18 ani de radioamatorism (si in 27 Mhz sau 11 m) ani in care am facut legaturi extraordinare cu mai toate diviziile (tarile) de pe glob. Printre ele : Noua Caledonie ( Noumea), Australia, Peru, Madagascar, Brazilia, Americile de centru si nord si Europa ...nu mai zic...iar astea toate in banda de 11 metri, adica 27,555 Mhz, canalul de apel international, in SSB cu o statie Pressident Jackson cu putere AM/FM de 10 W si SSB/LSB de 25 W. Multe legaturi le-am facut si din mobil.
Pentru cei ce doriti sa va montati asemenea statii pe masinute, va voi spune si avantaje si dejavantaje ale acestei decizii!
Sa incep cu dezavantajele...pe timp de vara in aceasta banda (27 Mhz) se creaza propagari zilnice care tin cam de pe la 8:30 AM pina pe la 23:00 PM. In toata aceasta perioada este un vacarm de nedescris, spanioli , italieni, francezi...toti gramada...fiecare pe limba lui. Aceste propagari creaza dificultati majore intr-o comunicatie terestra (cum va doriti dv.) intre doua mobile situate la distanta relativa de 2-5 Km. In plus aceasta banda este foarte zgomotoasa electric datorita particularitatii sale. Antenele sunt destul de mari si incomode pe mobil...nu poti pune o antena 1/4 Lamda si sa ai pretentia ca esti auzit...cele mai eficace antene sunt cele cu talpa magnetica 5/8 Lamda si bobina compensatoare la baza, acestea fiind in jurul a 1, 6 m lungime!
Antenele trebuiesc obligatoriu reglate cu un reflectometru, ca sa poata intruni conditiile inpuse de blocul de emisie al statiei ( raport de unda reflectata de 1, 2 - 1,7, fata de 10 diviziuni de unda directa) in caz contrar se distruge finalul de RF al emitatorului!
Ce veti auzi si cu cine veti comunica in RO....
Pai...nu prea multe...pe ch. 22 sunt cei cu TIR-urile, unde in afara de ploaia de injuraturi si cuvinte care nu le suporta urechea, mai aflati de cate un contol de cantar (specific lor) si sporadic un RADAR amplasat pe undeva.
De obicei baietii au un cerc al lor...si daca te afla ca nu faci parte din "bransa" accesul tau devine mai dificil la PTT. Un mic scenariu: Ai o statie in masina pe ch. 22...si in afara de tine ...in masina se mai afla sotia, mama, matusa, copii, sau alte persoane carora le porti un oarecare respect...si in linistea habitaclului auzi odata in difuzor: Baaaa baba-mi-as...in mata...de ce ai luat-o pe acolo? Sau: Ti-am spus eu f......'n gurita sa faci ca mine!
Din pacate in proportie de 70% cam acesta este limbajul folosit!
Ce va recomand:
Daca doriti sa comunicati intre doua mobile se pot folosi statii de tip PMR in 446 Mhz (banda free). Acestea au un gabarit mic, antena mica iar pentru marirea distantei de comunicare se opereaza ceva mici modificari...adica se pune o mufa BNC la antenuta si antena , printr-un cablu se instaleaza in afara automobilului. personal folosesc si asemenea statioare!
Acum vine si partea interesanta! Multi dintre dv. au scopul nedeclarat de a afla amplasamentul radarelor si pentru aceasta problema va pot spne urmatoarele: In RO, orice cetatean in conformitate cu legea in vigoare poate drtine un scaner radio. Aceste scanere au capacitatea de a receptiona de la 15 Khz pina la 1200 Mhz!
In conditiile in care acum politia rutiera ( cei de pe radare) s-au cam smecherit...adica tin magnetronul radarului preincalzit, mod in care detectoarele radar nu simt nimic, iar cand te vad...actioneaza un buton....te-a facut "ca la Nufaru' "si apoi te trezesti ca ai cumparat degeaba un detector....revenind la aceste scanere...aveti intervalul de 162.000- 163.000 Mhz. unde sa va "distrati" urechea in mod foarte util cu toate comunicatiile lor, printre care, direct de la sursa...ampasamentul radarelor!
Eu folosesc un tansceiver KENWOOD KT-2AT...vezi poza!
Multa bafta contra radarelor! Smile

Skip ads

  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
utile informatiile tale/
Ai idee si unde gasim aceste "smekerii"?
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
kapp a scris:utile informatiile tale/
Ai idee si unde gasim aceste "smekerii"?


Salutari,
Sunt mai multe variante! Ori cumperi din magazinele noastre, ori iti aduce cineva de afara! Se port folosi si scanere dar si statii de emisie receptie, gen modelul din poza! Atentie! Daca achizitionezi o statie, sa nu iei una care nu are functia de "scanare"! Aceasta functie devine foarte utila! baietii se mai schimba de pe un canal pe altul dar tot in interiorul acelui range de frecventa pe care l-am mentionat! AAAAA si sa nu uit....daca iei o statie de emisie-receptie sa nu intri cu emisia vreodata peste baieti! Sa te ajut cu ceva link-uri!
http://www.statii-emisie-re...e.ro/scanere.html
http://www.midland.ro/stati...cod-c794-only.php
http://www.ttiromania.ro/sc...0r-with-radio.php
Sau mai poti gasi pe aici un SH la pret mai mic!
www.radioamator.ro la rubrica "Vanzari"
Bafta si te asigur ca nu vei avea dezamagire!
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
sunt oarecum in bransa dar cu legislatia nu prea,de accea intreb:
interceptarea unei frecvente propietate de catre persoane neautorizate este legala?
oricum e aproape imposibil de demonstrat dar totusi...
Skip ads

  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:sunt oarecum in bransa dar cu legislatia nu prea,de accea intreb:
interceptarea unei frecvente propietate de catre persoane neautorizate este legala?
oricum e aproape imposibil de demonstrat dar totusi...



Daca nu ar fi legal, acestea nu ar putea fi comercializate la liber! Sa fii sigur ca statul sau
fostul IGCTI, actualul ANRCTI, ar fi interzis importul/comercializarea acestor device-uri!
Sunt legi impuse de CE, la care obligat fortat, suntem inside Laughing ...am depasit EPOCA DE AUR!
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare:intre 162 s 163Mhz pot fi o groaza de canale.cum face fata scanerul?o transmisie poate fi foarte scurta.nu exista frecvente fixe?ai 5 sa 6 canale cu frecventele cunoscute si le scanezi doar pe acestea.ar fi mai simplu.propun pentru cei care au asemenea "jucarii" sa postam si canalul sau frecventa unor conversatii radar.ar fi mai usor pntru toti.
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pasul de frecventa este de 25 Khz /canal. Un scaner are capacitatea de a scana 10 canale/ sec. Cat de scurta sa fie conversatia lor sa nu o auzi ?
Se poate si memora frcvente cunoscute(in jur de 50) si le scaneaza tot cu aceiasi rapiditate. Ex: pe DN1 in intervalul Ploiesti- Azuga frecventa este 162.750 Mhz. dar sporadic mai stau si pe 162.225Mhz. De aceea necesita scanare! Si conversatia unora dintre dv. va este cunoscuta....auto cu nr....cutarica a fost depistat cu apratul radar pe raza localitatii X, orele H si N min. cu viteza de N Km/h...poza nr....asa ca...din nou Bafta!
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pe aici in cta sint 162.800,162.250,mai aflu mai punem.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu ar fi legal, acestea nu ar putea fi comercializate la liber! Sa fii sigur ca statul sau
fostul IGCTI, actualul ANRCTI, ar fi interzis importul/comercializarea acestor device-uri!
Sunt legi impuse de CE, la care obligat fortat, suntem inside Laughing ...am depasit EPOCA DE AUR![/quote]

asa era si cu detectoarele radar.nu erau legale dar se vindeau.
oricum foarte util un scaner.
  • ifconfig

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Onesti
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Salutari.
Dupa ce am analizat parerea si sfaturile celor care au postat despre subiectul statii CB, am luat hotararea sa imi montez si eu o statie in masina;
Initial am dorit sa imi instalez o Danita 3000 de la VOXCOMP, insa problema cu care m-am confruntat eu in AstraG este lipsa spatiului pentru o astfel de statie (unde sa o instalez astfel incat sa nu deranjeze si in acelasi timp sa nu fie chiar la vedere; exista posibilitatea sa o pun in partea stanga jos, unde este parghia cu care deschidem capota, insa cam incomodeaza la ambreiaj); Urmatoarea optiune ar fi Team RoadCom AM/FM CB-Radio insa nu prea voiam sa renunt la spatiul de depozitare de sub casetofon, asa ca am optat pentru o statie Midland Alan 42 Multi:

Dintr-o placuta folosita la carcasele de calculator am facut un suport pt. statie pe care l-am prins ca in poza de spatiul de depozitare de sub casetofon:




In torpedou am pus un triplu pe care l-am alimentat din conectorul brichetei, de unde alimentez statia si alt consumator:



Antena este un Midland de 120 cm (putin cam scurta, recomand 160cm ), pe care am acordat-o cu un reflectometru profesional:

Ca si prime impresii:
sensibilitate relativ buna, am vb. si la 15 km cu alti participanti la trafic, este utila deoarece aflii despre situatii deosebite din trafic (nu neaparat amplasamentele radarelor);

Ca urmatoare investitie pe zona asta ar fi un amplificator de 30..50W;
Revin cu impresii curand!
  • bilson

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Aceasta sectiune mi s-a parut cea mai ok de deschis o discutie referitoare la montarea pe masina a unei statii radio care folosesc si tir-istii.Deoarece sunt in domeniu,pot da sfaturi sugestii etc,referitor la acestea.Eu am doua statii CB,una mobila(fixata pe masina ca la taxi) si una portabila.Vreau sa spun ca impreuna cu detectorul de radar,cam scap de orice capcane ale politiei,chiar daca merg corect si cu respect fata de ceilalti,dar cu totii stim si am auzit multe despre politia rutiera.Avantajul mare al statiei am observat(de 4ani de cand o am) este ca poti cere ajutorul tir-istilor in multe privinte.Chiar am fost placut impresionat cum a evoluat in bine limbajul si comportamentul lor de cativa ani incoace.Nu mai spun de avantajele statiei in momentul cand se merge in grup pe distante mari,este foarte utila si de ce nu si distractiv.Chiar seara in parcare mai fac cateodata apeluri in eter si stabilesc legaturi cu soferii in trafic si-mi ajuta asta la diferite reglaje care le fac,antena,cablu..etc.
Daca o sa dezvoltam acest subiect,chiar vreau sa propun ca cei care detin,sau isi vor cumpara statie si antena ,sa avem un canal propriu opelistii din oradea.de exemplu tir-istii folosesc canalul 22,noi sa zicem,stabilim canalul 10 sa comunicam.
Astept sugestii si propuneri!
P.S.precizez ca am cautat ceva discutii pe aceasta tema dar nu am gasit nimic pe forum.



Ultima modificare facuta de bilson la Mar 19 Aug, 2008 4:32 pm
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
bilson a scris:.....P.S.precizez ca am cautat ceva discutii pe aceasta tema dar nu am gasit nimic pe forum.



Hmmmm....serios?

https://www.clubopel.com/vie...ight=statii+radio

Cred ca ar aprecia colegii daca ai continua discutia in topic- de mai sus.
Skip ads

  • bilson

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ok,ai dreptate,dar e o enigma pentru mine cum ai gasit.chiar am cautat dupa "cb","statie"..in fine.Rog admin-ul sa-l mute acolo.
  • bilson

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
ifconfig,vad in pozele tale statia alan 42,dar din ce am gasit pe net...nu-i asa cum ai tu!
e alt model?de unde ai luat-o?

  • bilson

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu am statia de mai jos din poza.Am cumparat-o cu 72 euro(fara TVA) si atentie:
1.cu tot cu acumulatori si toate accesoriile (cablu de antena exterioara si alimentare mufa bricheta incarcator si antena ei).Deci cred ca la asa pret nu se mai gaseste.Ca functii are exact ca si Alan 42 multiplus
2.statia are un strap care daca se taie,statia functioneaza pe absolut toate benzile CB,nu numai pe banda 5 (canalul1-40) pe care se lucreaza in Romania.
Vezi mai jos tabelul cu canalele si frecventele in banda de 10-11metri:
Lista completa de frecvente:




  • sorin03aib

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Signum 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bilson a scris:ifconfig,vad in pozele tale statia alan 42,dar din ce am gasit pe net...nu-i asa cum ai tu!
e alt model?de unde ai luat-o?


Raspund eu, este acelasi model, decat ca este detasata bateria si are adaptor pentru 12v (bricheta).
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Alan 42 este buna ca e mica, fiabila dar fara antena exterioana e o prastie. Tu stai inauntru si este ecranat, nu mai vorbim eficienta minima a antenei, vei auzi de la maxim 2km.
Cu antena extrerioara (nu recomand alea de 60cm care sunt porcarii) de lambda 5/8 adica 1,2m incepi sa faci fata, receptie buna dar mai mult de 10-12km nu bati. Eu cu Roadcom am reusit 16km. Antena se calibreaza numai pe masina ta si pe mijloc ca sa bata egal fata-spate.
Acum apare problema ca tu auzi bine dar nu ai bataie suficienta ca sa fii auzit (sa intrebi pe cei de la 50km care este starea drumului. Aici iti trebuie neaparat un amplificator. Dupa montare amplificator iar calibrezi antena.
Referitor la antena, cei de pe TIR au alea de 1,6m care mi se par cam mari, totusi am vazut ca unele autoturisme au optat pentru asa ceva. Una de 1,2m o arunci usor in masina, talpa sub scaun si antena in spate sau potbagaj.

Referitor la configuratia care o am acum (Roadcom+Ampl 100W+Ant 1,2m) asa am decis in urma discutiilor purtate cu cei de la voxcomp, si eu vroiam mic, ieftin si sa nu bata la ochi. Pina la urma am ales aproape varianta lor. Nu sunt ei prostii satului, au ani buni de experienta inaintea noastra. Nu ai sa vezi un tirist niciodata cu vreo tiripleasca la gura.
Configuratiile de tir ar fi:
1. statie fixa zdravana de 4W, amplificator 100W, antena 1,6m
2. statie fixa 35-40-80W, antena 1,6m

Cei care au statii portabile de gen Alan42 le recomand neaparat amplificator si antena serioasa, fara ele e doar o jucarie frumoasa.

Dupa montare, calibrare si probe inveti limbajul lor: colegu' ... , multumesc sa ai parte numai de drumuri bune, este un coleg care vine de la... , ....
Abia dupa ce ai inteles limbajul lor te apuci sa intri in emisie. Nu injuri, vorbesti frumos si respectos. Sunt si printre ei specimene care injura si tin frecventa ocupata aiurea, nu fa ca aia.
Eu ma inteleg super cu ei si ii ajut cu detectorul (majoritatea nu au) sau la depasiri cind el nu vede in fata si il tine un "mort"...


Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Mie 27 Aug, 2008 10:26 am
  • bilson

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da,eu folosesc de 3ani un Midland Alan mobila de 4W,extraordinara si un amplif mic de 25W,care rar isi dovedeste eficacitatea,normal cam peste 50W se vede ceva mai evident.
Ca antene,folosesc mai multe.Cea mai ok mi se pare Sirio ML145,merge extraordinar,dar tot asa cum ai zis si tu,pe cupola,in centru suprafetei si reglata direct pe masina.Deja a devenit parte din masina.Nu plec nicaieri ,nici la 100Km de Oradea fara ea.Chiar sambata trecuta si-a dovedit valoarea,cand a trebuit sa fiu in Arad la 2noaptea....cum a inceput furtuna aia groaznica...chiar mi-a fost de ajutor.Nu midland-ul mi-am luat-o ci Intek-ul portabil cu extensia si antena Sirio de145.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai dreptate cu amplificatorul. Si eu am zis de unul de 35W dar baietii de la voxcomp mi-au taiat-o scurt, arunci banii aiurea, cumperi de 100W si asa am facut.
Cu antena de 1,45m ai sensibilitate mai buna decit una de 1,2m, una de 1,6m ar fi ideala. In cazul meu masina este destul de inalta si una de 1,2m deja este imensa, ramin la ea ca are totusi 200W si o talpa mare. Cele de 1,45m mai toate au talpa mica si nu am vrut sa risc.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
s-a mai scris dar mai scriu: legaturi solide pe alimentare.consumul este destul de mare la 100w in emisie.cablul de alimentare minim 1,5 mai sigur 2,5 mm.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR