Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La o cautare pe google "foam lance" am gasit o firma in UK la care se gasesc asemenea produse pt orice marca de aparat de curatat, la pretul de cca 45 lire. Sunt din metal, bronz cred.

@adorian:
Am cautat lancea karcher, iata ce am gasit http://www.meguiars.co.uk/p...mp;highlight=foam
Se pare ca tot cele cu robinet de reglaj al concentratiei de detergent sunt mai bune. Rolling Eyes
Skip ads

  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
eu am cumparat anul trecut un astfel de aparat Black & Decker de 1300 W la oferta la Carrefour care avea si recipientul pentru sampon in dotare. aparatul e foarte bun, am mai spalat si la temperaturi joase cu el si nu au fost probleme, ce ma deranjeaza la el si cred ca aici e vorba de bani e ca nu ia mizeria doar din presiunea apei tre sa mai dai si cu buretele dar daca era de 2000 W sau mai mult era alta mancare de peste.

a costat 200 ron daca imi aduc bine aminte.

@teozuzu ta e fosta masina a lui mariustz007?
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu nu dau cu buretele nici la sampon oarecare, nici la spuma activa.
Daca masina este deosebit de murdara, dau o data cu jetul sub presiune si inainte de a o acoperi cu sampon. Sterg cu o piele de caprioara sau o laveta umeda la sfarsit toata masina. Cateodata se murdareste laveta, de obicei cand nu e detergentul bun.
  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
inseamna ca tu folosesti o spuma buna, cum se numeste? eu am incercat tot felul de detergenti auto, cu ceara, fara ceara, diverse firme dar n-am scapat de dat cu buretele.

si eu dau cu jetul de apa inainte sa dau cu sampon, e normal ca sa o inmoi si n-as da cu buretele ca mi-ar fi mult mai usor si mai eficient dar daca nu se ia murdaria nu am ce sa fac.
Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
De obicei folosesc Sonax. Am incercat si "n" sampoane din supermarket, unele sunt bune dar nu mai stiu denumirea. Tinand cont ca folosesc 500 ml la o spalare, trebuie sa faca treaba Embarassed
Mai e un secret: cand dai cu jetul sub presiune, tii lancea la 10-20 cm de masina, nu de la distanta ca altfel nu se curata tot.
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Si eu folosesc tot sampon activ de la sonax dar 500 ml imi ajunge sa spal de 10 ori masina pe maxim de spuma la reglajul de la lance. M-i se pare ff mult 500 ml la o spalare avand in vedere ca un litru costa aproximativ 5-6 euri.
  • adorian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@ririnel
Nu inteleg cum folosesti 500 ml solutie Sonax la un spalat.
Solutia Sonax este concentrata si se amesteca in raport de 1 la 2.5 sau 1 la 3 ( cand Masina e
foarte murdara ).
In concluzie 1o litri SONAX din supermarket, diluata, ajunge 25 litrii solutie preparata (diluata).
daca folosesti 1 litru de solutie diluata la un spalat, cu lancea Karcher, vei folosii solutia la 25 de spalari.

@siirm
25 spalari x 20 Lei/spalat = 500 lei egal cu aproximativ 117 euro, bani pe care nu-i dai la spalatorie, nu ti se pare rentabil?
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Dar cum iti pare ca eu folosesc pentru 25 de spalari doar 1.5 litri spuma activa? (pe maxim pe reglaj - face masina alba si o curata ff bine)
Skip ads

  • adorian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
siirm a scris:Dar cum iti pare ca eu folosesc pentru 25 de spalari doar 1.5 litri spuma activa? (pe maxim pe reglaj - face masina alba si o curata ff bine)


Esti MARE! Vinde-ne secretul !
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Secretul consta in aparat - Stihl 108.
P.S. Solutia se pune in recipient nediluata.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si eu tot nediluata o pun in recipient. Daca reglez mai putin din robinet, nu mai iese spuma, iese clabuc sau apa chioara.
Probabil ca la aparat ieftin, performanta mica. Eu sunt multumit totusi, 1L de Sonax e 25 lei, restul (spalatul masinii proprii) e placere si face toti banii Wink
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cu aparatul tau ca sa speli masina de 24 de ori consumi 12 litri spuma de inmultit cu 25 lei rezulta 24 spalari cu 300 lei. Cu un aparat ca al meu speli 25 de ori cu 1.5 l spuma activa asta insemnand 25 spalari cu 37.5 lei (la calitate maxima). In mare rezulta o diferentza de 260 lei la 25 spalari. La 100 de spalari rezulta o economie de aproape 1000 lei asta insemnand ceva mai mult decat pretul unui aparat bun.
Ce zici de asta?
Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
E un calcul interesant. In cazul meu, 100 spalari fac in aprox. 5 ani (la 2 spalari pe luna, 10 luni din an).
Cand am spalat masina ultima oara am avut robinetul strans la maxim in ideea de a nu consuma spuma. Dupa ce am spalat am observat ca de fapt robinetul nu inchide iesirea din vasul de sampon, el inchide cantitatea de aer care intra in lance pentru amestec Laughing Data viitoare sigur voi consuma mai putina Wink
  • palx23

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Adorian daca mai intrii pe forum te rog frumos sa imi spui si mie de unde pot cumpara Lance originala Spuma Activa Karcher ceea pe care ai postato tu in imagine.
Id-ul meu de mess este rpalx78@yahoo.com
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Primul aparat de curatat al lui Ririnel a ajuns pe maini bune iar utilizatorii sunt multumiti de performante.
Suntem si noi interesati de lancea de spuma originala Karcher.
  • adorian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Primul aparat de curatat al lui Ririnel a ajuns pe maini bune iar utilizatorii sunt multumiti de performante.
Suntem si noi interesati de lancea de spuma originala Karcher.


de aici am cumparat lancea original:
" LAVINIU ARDELEANU

Str. Eroilor de la Tisa nr.83
Tel/Fax: 0256 224 620
Mobil: 0753 100 820
Email: lardeleanu@master-service.ro "

Trimte la comanda.
Bafta,
Dorian
  • veyron1000cp

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
hello,


poti incerca lancea de spumare urmatoare:
http://accesoriispalatoriiauto.blogspot.com/

ririnel a scris:Acel recipient este bun doar pentru stropit plantele! Am cumparat, am probat si nu ajuta deloc la spalat masina! Spuma nu face iar solutia aplicata se usuca foarte repede pe masina datorita debitului insuficient.
I-am gasit totusi o intrebuintare: are rol de pompier la gratar Wink

  • veyron1000cp

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
hello,


poti incerca lancea de spumare urmatoare:
http://accesoriispalatoriiauto.blogspot.com/
DB77AAA a scris:
DB77AAA a scris:
Acum sunt in chinurile cautarii unui astfel de aparat


Rezolvat cazul Very Happy , cumparat de la metro un karher 2.02 (cred ca asta e modelul).
Una peste alta la pretul pe care l-am platit, (200 ron) sunt foarte multumit de el.
Face presiune, curata, se alimenteaza si de la butoi (conditia e sa nu aiba aer pe circuit), spala si cu detergent, are doua lanci, furtunul pana la lance cam scurt (3.5 m), debit de apa cam mic Crying or Very sad , dar merge.

  • veyron1000cp

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
hello,


poti incerca lancea de spumare urmatoare:
http://accesoriispalatoriiauto.blogspot.com/



G.i.M. a scris:Eu sunt convins ca nici unuia dintre noi care am achizitionat aparate de spalat sub presiune de dimensiuni mici (cu presiune si mai ales debit scazute) nu-i functioneaza treaba cu spumarea! As vrea sa fiu contrazis de posesori si sa ma conving ca numai eu am facut o alegere proasta, dar nu cred!

Din cate imi dau seama, sistemul functioneaza pe principiul ejectorului, iar la noi presiunea si mai ales debitul fiind mici nu antreneaza spuma din borcanel. Eu am incercat in multe feluri: si cu soluti diluata in diferite proportii, si cu solutia nediluata, acelasi rezultat. Asta e!

  • veyron1000cp

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
hello,


poti incerca lancea de spumare urmatoare:
http://accesoriispalatoriiauto.blogspot.com/


G.i.M. a scris:Eu n-am vazut la nici o spaltorie auto (pe unde am fost eu) sa foloseasca vreun "aparat de spumare"! Peste tot am vazut folosind "WAP"-urile sau, cum spunea @ririnel, compresorul (de fapt la o singura spalatorie in Constanta).
De asemenea, un prieten cu spalatorie auto dintr-un oras mic al judetului imi spunea sa dau solutia asa cum iese ea din bidonas ca efect de spalate are oricum, efectul de spumare fiind mai mult pentru ochiul clientului! N-as prea crede, dar cine stie, o sa incerc si asa!

Si am luat putina spuma de care foloseste el la spalatorie, dar inca n-am incercat-o, o sa vad!

Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR