Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pentru urari. am controlat pilotul si pe autostrada in Austria cat si in tara!, la greu. merge super. e o placere. il bag ori de cate ori am ocazia pe buc-buzau. il tin pe 110 in vit. a 6-a, consumul e 3,8-4,2! ma satisface mult mai mult decat viteza. am trecut de etapa aia si multumesc lui Dumnezeu....
Skip ads

  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am uitat. am dat 15.300.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
gata frate acuma mie ciuda pe tine, cum adica tu sa le ai pe toate si pilot si 6 trepte, si consum mic ,sa mor io da tu esti norocos,glumeam doar ,felicitari frate si sa ai parte de ea si fara evenimente nedorite pe drum!
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
e super masina. merci. si merge excelent. acu sa vedem cat...
Skip ads

  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cel putin vreo citiva ani va merge asa doar sa ai grija de ea !
  • ticadaniel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ady negoita a scris:pai daca te apuci sa bagi de vina ,dami voie sati spun ceva ,asa ca de la om la om ,sfatul meu pt tine nuti lua zafira ci iati logan si vezi tu pe dracu unde sade frate piesele nus rele dar nici nu poti so numesti rolls royce frate !e o masina destul de buna pt bani pe care iai dat pe ea!

am fost la dealer la gold @platin pe pipera si ma costa c-am 20800 de ero motor 1.7 cdti 125 hp euro 5 ,ma intereseaza daca acest motor intradevar poate sa faca fata la aceasta caroserie sau sa ma reorientez spre 1.9 120 hp euro 4 .daca cineva a luat noul model astept raspuns ?si inca ceva am uitat sa intreb la dealer masina vine ehipata cu scut ?
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mai frate de unde le gasesti?normal ar fi sa iei un motor de 1,9 120 hp pt ca la dimensiunile ei zafira este totusi o masina mare si grea ,iar motoru de 1,7 o fi euro5 dar este cam micut pt ea ,acum tu stii ce ai de gind sa faci cu ea daca o incarci la maxim ai sa vezi ca trage putin mai greu ,si atunci vei avea nevoie de una cu motor mai mare !sa auzim de bine!
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
personal nu cunosc performantele motoarelor de care spui tu dar, pot sa-ti spun ca un motor euro 3 de 2.0 cu 101 CP e suficient pt a folosi masina in conditii normale (incarcata cu toata familia dezvolta o putere suficienta si pt soselele noastre si pt autostrazile de afara). incepe sa para obosita cand agat dupa ea o remorca cu greutatea de 450 kg...
eu as merge pe varianta euro 4 la 120 CP, la care cred ca poti face si o remapare ulterioara.
Skip ads

  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mda,ai dreptate la ce spui dar te-ai gindit la consum?si asa este cum spui tu in ceea ce priveste forta motoarelor ,dar eu cred ca un motor de 1,8 125 cai este suficient!si daca mai ai si un motor de 20 este si mai bine!
  • ticadaniel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ady negoita a scris:mda,ai dreptate la ce spui dar te-ai gindit la consum?si asa este cum spui tu in ceea ce priveste forta motoarelor ,dar eu cred ca un motor de 1,8 125 cai este suficient!si daca mai ai si un motor de 20 este si mai bine!

eu incerc sa imi fac o parere cat mai buna deoarece sa pot alege varianta cea mai buna .dealarul mi-a spus de varianta de 1.7 125 hp dar ma gandesc si eu ca voi daca este destul de bun masina mea .am vazut ca cei de la fiat au motor de 1.3 si 80 de hp facand o comparatie intre ele opel ma ducea catre varianta castigatoare dar acu m-am razgandit .
am vazut si mazda 5 tot cu 7 locuri dar are motor de 20 si pe mine ma intereseaza sa aiba taxe cat mai mici ?nu stiu inca ce o sa aleg intre mazda sau opel .
varianta de 1.7 cred ca avea o taxe vamale 0iar varianta de 1.9 cam 500 de e .
inca ceva unde sunt facute ele ca am uitat sa intreb pe dealer daca sunt facute in germania ?
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu iti pot da un singur sfat in legatura cu mazda,nu fa gresala sa iti iei mazda ca vei regreta eu am avut in america asa ceva ,si pot sati spun ca un om patit nu doar din povesti este foarte slaba ca si motorizare ,scumpa ca si intretinere si foarte costisitoare ,comparativ cu opel dar acuma tu stii ce vrei sa iei,eu daca ar fi sa aleg as alege opel indiferent de tipul motorului pt ca sunt foarte fiabile apropo vezi sa nu fie dotat cu motor de isuzu ,in rest poate sa aiba orice iti doreste sufletu dar numai motor de isuzu NU !
  • ticadaniel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ady negoita a scris:eu iti pot da un singur sfat in legatura cu mazda,nu fa gresala sa iti iei mazda ca vei regreta eu am avut in america asa ceva ,si pot sati spun ca un om patit nu doar din povesti este foarte slaba ca si motorizare ,scumpa ca si intretinere si foarte costisitoare ,comparativ cu opel dar acuma tu stii ce vrei sa iei,eu daca ar fi sa aleg as alege opel indiferent de tipul motorului pt ca sunt foarte fiabile apropo vezi sa nu fie dotat cu motor de isuzu ,in rest poate sa aiba orice iti doreste sufletu dar numai motor de isuzu NU !

eu am un opel vectra deci raman to pe opel .ideea este in felul urmator opel zafira 1.9 120 hp diesel varianta enjoy .20500 de e acu sa vad cat ma costa si casco la masina .si ce inseamna casco cu fransiza ?
poate sa ma lamureasca careva.
Skip ads

  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai tot eu te lamuresc pt ca eu am casco la asirom si pot sati spun ca eu dau 70 euro pe luna,si asta dupa 10 ani da plata casco pt o dacie si in plus miau mai dat 15%reducere,si cu tot cu reduceri am ajuns la 40%reducere si tot platesc mult ,iar casco cu fransiza este vechimea masinii tale adica tu cind te duci la ei sa faci asigurare ei zic asa ;masina ta are 6ani incazul meu ,pai masina asta are 20-30-40%uzura iar in caz de dauna DOAMNE fereste ei iti despagubesc doar ce a mai ramas din uzura masinii si nu integral ,dar mare grija ca in caz de dauna ei isi opresc toate ratele care au mai ramas ne platite si apoi iti dau banii tai sau la firma care iti repara masina dupa caz!
  • ticadaniel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
atunci sa inteleg ca la masini noi nu se face asa .dar o valoare nu poti sa imi spui ptr suma de 20500 de e ?
  • ticadaniel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am intrat pe site de specialitate si am aflat ca ma duce c-am 1100 de e /an asa ca am aflat .Smile
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
No offence, dar CASCO cu fransiza inseamna, din cate stiu eu, altceva: daca fransiza e de 2000 EUR, atunci orice dauna ai, daca e sub 2000 de EUR nu ti-o despagubeste, iar daca e, de exemplu, 3500 de EUR iti despagubeste doar diferenta de 1500 de EUR. Bineinteles, motiveaza asta prin faptul ca iti da un "pret mai bun" pt asigurare.
Cazul meu: masina cu valoare de nou 23000, valoarea actualizata in jur de 13000, full CASCO intern + extern 810 EUR/an, platibil in 4 transe.
  • Marius88

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z 20 NET(1.8 ECOTECH)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
in general aceasta categorie de masina din gama opel sunt foarte fiabile, si se adapteaza bine, si daca vrei s mai intrebi intra in categorie opel zafira in josul acestuit club.
  • c5ristiano

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ce dotari are opel zafira 2001 Question si alte chestii sau ce probleme credeteti ca pot avea ku ea Crying or Very sad pls spuneti-mi si mie... Crying or Very sad
  • Brutus

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai daca ne spui de care:njoy, elegance,OPC
Eu am avut un Elegance cu y20dth-Geamuri electrice fata-spate,AC manual, ABS,tempomat,oglinzi electrice, casetofon blaupunkt... cam atat...
Probleme:bujii,manocontact presiune ulei, discuri la 80k si radiatorul de AC
  • c5ristiano

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
scz de intarziere am avut niste prb dar sa revin opel zafira 2001 1.6 16v

pe minen ma intereseara mai mult ce comenzi poate sa faca computeru de bord
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR