Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
klubbhead am sugerat sa se inchida topicul pentru ca mi se pare stupid si oricum nu o sa se ajunga la nici o concluzie(multi vorbesc doar ca sa se afle in treaba).....s-au trezit acum cativa destepti ca vor sa taie copacii, ca vezi domne nu mai pot sa circule in siguranta pe soselele patriei(asta e cumva primul accident in care a murit cineva lovindu-se de un copac? daca era o problema asa grava cu copacii astia nu crezi ca se sesizau mai multi oameni si mai din timp, ca doar nu au aparut peste noapte )
cei care sunt in favoarea taierii copacilor........stati acasa fratilor si din partea mea puteti sa nici nu mai conduceti daca va e asa frica. copacii sunt un pericol ca oricare altul pe care il intalnesti in trafic( ca e un pieton care iti sare in fata,un caine, vreun shmeker cu X5, vreun cap de pod sau mai stiu yo ce)
Skip ads

  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
1. daca nu te intereseaza subiectul nu-l mai citi si nu mai raspunde.
2. de ce sa nu limitam pericolele pe sosele prin inlocuirea pomilor?
3. la vremuri noi probleme noi. cu ce te incalzea daca problema asta era sesizata in anii '80?
4. de ce suntem asa de conservatori?!?!?!?!?
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
1. ma intereseaza subiectul pentru ca la fel ca si orice om normal la cap sunt impotriva defrisarii copacilor
2. exista alte modalitati de a limita pericolele dupa cum au enumerat mai multi colegi (legi mai stricte, sa nu se mai acorde permise la toti retarzii, etc)
3. cum adica vremuri noi?acum 5-10 ani nu era trafic deloc? atunci nu erau probleme cu copacii? nu ma incalzea cu nimic daca era sesizata in anii 80, dar daca intr-adevar era o problema presupun ca se luau masuri pana acum
4. nu sunt conservator

probabil ai vazut la televizor sau prin ziare cati copaci s-au taiat si se taie in continuare fara nici o rusine(daca se mentine ritmul asta si mai apar idei ca aceasta cred ca in vreo zece ani nu mai avem copaci de nici un fel si sa vezi atunci ce o sa se intample)
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
parerea mea ca aici fiecare ar trebui sa isi spuna parerea nu sa se contrazica.Doar o parere ca nu suntem la talkshow
Skip ads

  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pai fratilor ce ne facem cu padurile prin care trec drumurile nationale sau europene? Sa le TAIEM! Si casele din localitati care nu-l lasa pe "prostu' mami" sa se rastoarne in voie cu masinutza lui prea puternica care a primit-o da la tati cand a facut 18 ani...
Eu propun o noua varianta pentru aceasta petitie: "Pietoni levitati, Case la min 500m de drumurile publice, Secati raurile sa nu mai avem poduri, Frezati muntii sa nu mai cada prostii in rapa... SA FIE DESERT!"

Ce spuneti? Nu e o idee buna?
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
de ce va place sa duceti totul la extrem.
nu era vb de asta. eu ziceam de o sansa in plus in jungla de pe strazi.
sa fim sinceri ca si daca s-ar inaspri regulile de circulatie cu limitare de viteza tot nu se rezolva mare lucru dar daca am planta acei copaci la o distanta de aproximativ 5-10 metri am oferi o sansa in plus unuia care circula cu 90 km/h si are o explozie la un pneu si nu mai are ce sa faca decat sa se roage sa nu nimereasca intr-un pom.

oricum asta e un proiect care nu se poate demara maine pentru ar trebui plantati 5 copaci in schimbul unui taiat.
  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@Dannyel87 se pare ca si strainii au copaci
http://www.ifotbal.ro/inter...-accident-rutier/
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
UK: http://news.bbc.co.uk/1/hi/...urrey/7374753.stm
USA: http://www.car-accidents.co...-crash-trees.html
Germania: http://www.foxnews.com/stor...33,340371,00.html

Si totusi, daca s-ar demara cu simt de raspundere un proiect asa cum zice robert_rct, as prefera boschetii in locul copacilor.
Skip ads

  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Lasa robert.. asa fac si ei misto... duc totul la extrem... dar lasai sa zica ce vor... oricat de mult bine ai vrea sa faci tot timpul e cineva caruia sa nu-i convina si sa arunce cu pietre in tine, auzi la ala ce zice : SA plantam mai multi copaci sa mai moara din schumi-leii astia , ba comunistule, tu sti ce inseamna o viata? Daca moare cineva pe care nu cunosti ti se pare nesemnificativ?Daca lui ii place sa mearga cu viteza care-i problema ta? Ai fost implicat vreodata in vreun accident din cauza unuia din asta?Ti-a salvat viata vreun copac?Ocazional asta o fi placerea lui, intelege, de ce sa moara? Ramai tu la pescuit! Pe masura ce am innaintat in varsta a ajuns si sa evit sa omor o musca, deschid geamul si o poftesc afara. Te trec la categoria animale pensionarule. Lasaa-ne
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Defapt da Cutitare, daca stau bine sa ma gandesc nici nu stiu la ce mai scot cretinii astia masini cu zeci si zeci de cai, trebuia sa aiba toate intre 45-70 cai, in functie de greutate!110 km/h sa fie o viteza doar pentru cei mai fanatici, probabil atunci te-ai simti in lumea ta. Nici mie nu imi convin multe dar nu as putea sa fac asa afirmatii ca tine...
  • simy85

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
KlubbHead a scris:Lasa robert.. asa fac si ei misto... duc totul la extrem... dar lasai sa zica ce vor... oricat de mult bine ai vrea sa faci tot timpul e cineva caruia sa nu-i convina si sa arunce cu pietre in tine, auzi la ala ce zice : SA plantam mai multi copaci sa mai moara din schumi-leii astia , ba comunistule, tu sti ce inseamna o viata? Daca moare cineva pe care nu cunosti ti se pare nesemnificativ?Daca lui ii place sa mearga cu viteza care-i problema ta? Ai fost implicat vreodata in vreun accident din cauza unuia din asta?Ti-a salvat viata vreun copac?Ocazional asta o fi placerea lui, intelege, de ce sa moara? Ramai tu la pescuit! Pe masura ce am innaintat in varsta a ajuns si sa evit sa omor o musca, deschid geamul si o poftesc afara. Te trec la categoria animale pensionarule. Lasaa-ne

bine zis Exclamation Exclamation Exclamation

l-ati vazut p-asta? n-a avut nici o vina, o explozie la un cauciuc,viteza mica, s-a infipt in copac si au mai murit niste "schumi"
http://www.protv.ro/stiri/e...ea-din-tuzla.html
  • Marius88

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z 20 NET(1.8 ECOTECH)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
c legatura au copacii cu faptul k au intrat aia in el? dupa c k nu s planteaza 1 copac intrun an, mai vrei sai si taiem? fi serios.
Skip ads

  • simy85

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
legatura este, ca daca nu era copacu ala poate se rasturna o data de doua ori si scapau doar raniti ,nu morti
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am fost mai atent la acest detaliu (copaci seriosi pe marginea drumului) pe aici prin Franta, si am vazut ca pe o portiune de drum national in care restrictia de viteza era la 110 km pe ora, si unde existau copaci batrini (diametru peste 60 cm), la vreo un metru de pomi, exista parapet ca cel de separatie ale sensurilor pe autostrada.
In rest, pe drumuri nationale cu limita normala 90 km/h, pe marginea dumului -> santuri cam de 1 m adincime. Cu siguranta un astfel de sant da peste cap o masina. O sa fiu mai atent la aceste detalii in toate calatoriile mele, insa, in orice imprejurare, nimeni nu poate sa asigure "terenul" propice pentru NFS-isti, si din pacate in real life nu exista cheat packs. Iar daca vedeti copaci, reduceti viteza pentru ca astea sunt conditiile (conditiile de drum) pentru ca apoi rudele sau prietenii vostrii sa nu se intrebe ce ar fi fost daca in locul pomului....
E drept si ca in RO nu sunt autostrazi si nu este normal ca 200 km sa ii faci in 4 ore... insa stati strimb si judecati drept. Ce este mai important?
  • vectrazri

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 V6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca este prea devreme pentru concluzii. Erau 5 intr-o masina, nu s-a spus deocamdata nimic despre alcool sau viteza. Pe de alta parte eu cred ca fiecare trebuie sa-si asume in viata partea lui de vina. este oarecum necinstit sa dai vina pe un copac, nu?
Pe de alta parte, o fi fost ceasul rau... Dumnezeu sa-i ierte.
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Sunt situatii cu pomi, sunt situatii fara...

  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pana una alta pomii sunt tot acolo,deci daca vreti sa nu intrati in ei adaptati viteza la conditile de drum
viata are prioritate,nu viteza iar cui ii place viteza treaba lui pomii nu dispar ca vor ei sa mearga cu viteza .
Cum spunea cineva mai inainte o varianta ar fi cu boschetiin loc de pomi ,sau parapeti despartitori ,dar astia sunt cu astia defilam
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
O sa ma iau iar de KlubbHead, din placere(glumeam), dar iar nu pot fi deacord cu tine.
Daca tot incerci sa ii ti lectie de viata, vorbesti de viata si moarte.
Stii cum e, cand cauti un lucru ai sanse sa il gasesti, deci indirect cand mergi cu viteza ai sansa sa mori, e vina ta.

"Daca lui ii place sa mearga cu viteza care-i problema ta? Ai fost implicat vreodata in vreun accident din cauza unuia din asta?"

Daca ii place sa mearga cu viteza recomand Autobahn, in rest recomand viteza legala.

Nu zic, uite ca se intampla si sa explodeze un pneu, dar cat de rar? cat?
consider ca ar fi bun un studiu nu o petitie asa degeaba ca toti astia "doritori de bine" vor vota taierea sa se dea ca-n nfs.

Si app de masinile cu sute de cai, alea nu's facute sa incurajeze mersul in regim ilegal.
  • Marius88

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z 20 NET(1.8 ECOTECH)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
problema grava si cea care nimeni nu a ziso pana aku din ceam citit eu este faptul k nu viteza este neaparat problema concreta, ci si faptul k nu gandesc inainte, nu au habar d consecinte sau mai grav, d ex d 1 mai anu asta cand ma duceam l mare prin serpentinele dupa autostrada(drum national prin sat) a venit un handicapat un passat p contra intro asa maniera k numai prezenta d spirit sau norocu cum vreti voi mau scos dintro situatie periculoasa, in concluzie k mergi incet sau repede nu are relevanta, dak nu esti atent si gadesti inainte d a face sau sa preintampini degeaba(cand am mers l mare eram 6 oameni in masina k s se inteleaga stresu). multumesc.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Vin si eu cu niste prospaturi:

Asta se numeste noroc sau...?





Si in cazul asta ce trebuia sa taiem?





Si mai aveam una dar nu am apucat sa fac poza... in plina localitate (Caransebes), azi 09.05 un stalp de curent a cazut pe sosea paralizand complet iesirea spre Severin... noroc ca nu trecea nici o masina pe sub traiectoria stalpului.
Taiem si stalpii? Hai ca aia nici nu-s ecologici... jos cu ei! *

*A se citi ironia printre randuri!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR