Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daniel> "pacat" ca nu "ma apreciezi" la "justa mea valoare", in ciuda graiului mirean am mai multi popi in famelie @anturaj decat o gorila batrana par pe spate, ai putea poate afla unele din "inside"... Razz
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Off topic:
sorin, am spus cinstit, citesc ceea ce scrii cu placere, ca si pe vre-o 6-7 mai batrani (tu esti din 2004) care au neuronii la locul lor si nu in alta parte Very Happy
  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:Interesante posturi, mai ales pe ultima pagina, sunteti cunoscatori in domeniu (mai putin sorin pe care este o placere sa-l citesti Smile ). Acum problema mea. Fata - 10 ani, botezata ortodocs, eu si nevasta ortodocsi de paste si craciun, datorita mediului scolar, s-a impartasit catolica (scuze, cred ca spun bine). Dupa 5 "sedinte", a fost impartasita la Catedrala de pe str Luterana, cred ca Sf Ioan, si a fost foarte fericita despre ce a invatat si cum a fost tratata. Dupa aceasta "impartasanie", impreuna cu baiatul (12 ani) i-am dus la Mitropolie, sa vada si ce inseamna ortodocsimul. Ei bine, era un popica (35 ani) in Catedrala sa pazeasca cutia milei dupa ce pupi icoanele si lasa credinciaosii banii. Pana au trecut copii, am stat de vorba cu popa. A fost foarte deranjat ca il deranjez cu un caz atat de minor, ca fica mea s-ar putea sa-si schimbe religia, el avea ca sarcina cutia milei. Am scos 100 RON, i-am palmat si i-am facut scapati in sutana lui. I-a ascuns frumos si reproduc aproximativ "Daca domnul da, fiul lui primeste, sa vina roaba lui Dumnezeu peste 30 minute cand termin indatoririle si stam de vorba". Daca nu eram cu copii, il radeam in sfanta biserica, blestematul dracu'.

in biblie se spune <gratis ati primit pe gratis sa dati>religia a ajuns o afacere,Dumnezeu cand a dat sfaturile lui Adam si Eva. lea dat contra cost?Isus cand sa botezat a platit ceva lui Ioan Botezatorul?Moise cand a murit a platit cuiva sa-l imormanteze?Se mai spune in scripturi <cunoaste adevarul si adevarul te va elibera>te va elibera de invataturile false,de plati nefondate si te va ajuta sa intelegi ca adevarul il gasesti numai in biblie nu la oameni.Daca un proiectant creaza o masina ,nu stie el cel mai bine la cati km tre sa schimbi uleiul sau filtru de aer sau eu stiu mai ce ?Scrie o carte tehnica in care gasesti indicii cum sa intretii masina sa mearga bine,ase e si biblia,e cartea tehnica a omului.psalmii32:8<iti voi da perspicacitatesi te voi invata calea pe care trebuie sa mergi,te voi sfatui cu ochiul>isaia 48:18<o,de-ai lua aminte la poruncile mele!Atunci pacea ta ar fi caun rau si dreptatea ta ca valurile marii>alt verset spune<iata calea umbla pe ia si nici decum nu tevoi parasi>
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ghibea c: Normal ar fi sa stim si ce ocupatie ai. Eu ca economist, nu am reusit sa inteleg ce ai scris. Ce am spus eu, pragmatic, este ca biserica ortodocsa este ca "partidul comunist", adica daca nu esti cu ei, esti impotriva si suporti consecinte de la comunitate.

Ca urare, "Du-te cu Dumnezeu, fiule",
Citat de la popica spagar din Mitropolie
Skip ads

  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
in cele ce am scris mai sus,am scos in evidenta faptul ca pt preoti ,cea ce fac, este o simpla slujba(profesie)si ca DUmnezeu nu lea oferit preotilor acest serviciu ca sa se ingrijeasca de ei, ci de poporul sau, sa-l pastoreasca,si ca peste tot unde dai de oameni,cum se stie ,daca vrei sa te asculte trebuie sa dai spaga (ca la doctor ,ca la primarie etc.),eu sunt mecanic de intretinere,am facut si vreo 3ani de faculta dar pt ca nu am putut sa-mi impart timpul intre facultate si munca am ales varianta cea mai proasta,ca sa-mi intretin familia,ca religie sunt ortodocs,dar am inceput sa studiez biblia. Biserica ortodocsa o fi ca partidul comunist nu te contrazic dar nu biserica in sine ,ortodocsa ,catolica,penricostala si care or mai fi ele reprezinta religia ci cuvantul lui Dumnezeu,adica biblia,pentru ca toti au aceiasi carte dupa care citesc.
  • ghibea c

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
pt popica spagar din MItropolie multumesc pentru urare
  • tavibaroi

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:Pai spune-ne si noua ce ai patit..Ca ne-ai facut curiosi..Sau cel putin pe mine.Partea cu religiile ciudate care au trecere la prostime o stiu si eu,dar mai mult n-am fost curios.Ce stiu despre pocaiti e ca aveam unii prin Drumul taberei,pe unde am stat,si venea una (gravida)prin parc cu copii (restul)in numar de 9 (noua) Shocked
Cred ca vroia sa aduca la indeplinire bancul ala cu echipa de fotbal...
Cei mai enervanti mi s-au parut pe departe insa pastorii lor,pe care eram nevoit sa-i ascult cand mergeam prin tara,si radioul meu (fara antena)nu prindea nimic altceva,prin zona valea Oltului-Sibiu.


prefer sa vad o pocaita cu 15 copii decat o tiganca cu 10
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
De ce, tiganca cel putin nu va dori sa te converteasca... Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut! pentru inceput imi pare rau ca nu toti au spus ce religie au,unii insiruie versete care le convin lor si dupa numarul de citate enumerate pe banda rulanta sunt fie "martori",fie "adventisti".am citit cu atentie majoritatea raspunsurilor si vreau sa spun si eu cateva lucruri:
1. Biblia ortodoxa e tradusa dupa variantele Greceasca(Septuaginta) si Latina(Vulgata) si nu de nu stiu ce institut aparut pe la 1800-1900 prin nu stiu ce satuc din USA
2.spunea cineva ca ortodocsii nu-si pot alege religia pt ca sunt prea mici asa ca raspund:"Nimeni nu-i curat de intinaciune chiar daca viata lui ar fi o singura zi" Iov sau uitam ca pacatul ui Adam si al Evei este pacatul originar cu care ne nastem cu totii si suntem absolviti de el prin botez?
2. de ce cred ca ortodoxia e adevarata religie? trei motive:
-A) lumina sfanta de la Ierusalim care se aprinde DOAR la ortodocsi in noaptea Invierii
-B) Aghiazma care nu se strica
-C) Moastele sfintilor care peste sute sau miii de ani cand sunt descoperite miros frumos
Legat de "pocaiti" ,e un nume impropriu,mai bine zis AMAGITORI pentru ca vin sub o falsa masca si mint de rup ,la inceput vorbesc despre planul"maret" al lui Dumnezeu,nu ataca alte religii si abia treptat incep sa indobitoceasca credulii
Pot sa vorbesc foarte mult si argumentat impotriva lor dar nu vreau nici sa plictisesc nici sa vorbesc la modul general
SI INCA CEVA IMPORTANT: toti practica ZECIUIALA ,chiar daca nu o recunosc asa ca" asa-zisele costuri reduse" ale cultului comparativ cu Ortodocsii sunt mult mai mari...Dumnezeu sa ne binecuvinteze! si traditionalul "Drumuri bune!"
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
pt BX3M: Biblia este scrisa intre anii 1600 inainte de Hristos si cca 96 d,Hr asa ca documenteaza si nu vorbi despre perioada Sf Imparati Constantin si Elena,in timpul or (313) s-a dat edictul de la Mediolan(actualul milan(o)) prin care s-a dat libertate de profesare a crestinismului si a devenit egal cu celelalte religii din Imperiul roman;tot in timpul lor s-a fixat duminica zi de odihna in imperiul roman
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
pentru Ionut2008: ai auzit de trecerea de la tip la prototip? cam asa-i cu Sfintele icoane,noi ortodocsii nu veneram obiectul acela in sensul strict ci ceea ce-i reprezentat pe el,intr-o icoana cu Mantuitorul Hristos,eu il vad pe Izbavitorul lumii si ma rog Lui,nu argintului,lemnului sau hartiei,asta-i trecerea de la tip la prototip
-cat despre Sfanta Cruce,pe ea Hristos s-a jertfit pentru tot neamul omenesc rascumparandu-l prin scump sangele Sau care a curs pe acea cruce,transformandu-o dintr-un obiect al umilintei Vechiului Testament,pe care mureau criminalii,talharii si toti ceilalti mari raufacatori intr-un Obiect pe care noi il cinstim atat de mult
-despre ziua de odihna,da,in vechiul testament evreii cinsteau sambata dar noi,ortodocsii, NU CINSTIM ULTIMA ZI,SAMBATA CI PRIMA ZI,DUMINICA,ziua in care in primul secol de crestinism se intruneau crestinii pentru a savarsi Sfanta Euharistie
Argumente exista pentru absolut orice dorim sa aflam doar ca unii,din nestiinta, sunt invatati sa creada orice altceva decat adevarul
Un sfat: inainte de a desprinde un text din Sciptura si a-l interpreta,analizeaza-l in intregul context,citeste tot acel capitol sau chiar intreaga carte si poate vei vedea lucrurile altfel
Exemplu, celebrul citat al proorocitei Pithya: "te vei duce,te vei intoarce,niciodata in razboi vei pieri"=nu vei muri in razboi
daca pui virgula dupa "niciodata" rezulta:"te vei duce,te vei intoarce niciodata,in razboi vei pieri" =vei muri in razboi
cam asa-i si cu neoprotestantii si istoria lor de 100-200 de ani sau cum zicea careva" istorie mai scurta decat a multor echipe de fotbal",cum au descoperit ei dupa 1700-1800 de ani ca ortodocsii si catolicii sunt niste prosti,mincinosi iar ei stiu tot adevarul?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Alt vorbitor de paleo daco-romana pre-medievala... Laughing
Skip ads

  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
dragul meu Sorin666 as putea sa-ti zic sorin dracul?,nu,pentru ca nu-mi place sa jignesc iar daca tu postezi aici de dragul ocuparii timpului si pentru a ofensa,mi-e mila de tine.Stii cand un om o da in jigniri? Iti zic eu:cand se simte inferior in fata cuiva;asa cum toti si-au spus parerea,exact asta am facut si eu iar daca nu-ti place,poti urmari alte discutii pe forum,ok? God bless you!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu e prima data cand habotnicii incearca sa-mi inchida gura asa ca... vezi daca nu te cheama PE TINE alte subiecte, preacuvioase... Twisted Evil
Hai sa revenim la subiect...
1. Biblia a fost scrisa DUPA moartea lui Isus. Unele texte "deranjante" au fost declarata "apocrife" de catre mafia in sutana, in epoci si mai tarzii, din motive pur "mirene" legate de dominatia clerului asupra masei de creduli analfabeti (in evul mediu). Aici ma refer in special la organismul papal. Sunt realitati istorice, nu baliverne popesti.
2. "Pacatul original" este o idee care imi da fiori, personal nu sunt de acord sa iau asupra mea la nastere responsabilitati care nu imi apartin, daca doresti sa intri in paradis, ia te rog si partea mea de "prajitura" Idea
Prefer un ipotetic domiciliu undeva mai jos si la caldura, in locul unor minciuni care ma transforma in "oita domnului" o viata intraga si ma culpabilizeaza in permanenta... in plus, ceva imi spune ca calitatea umana a celor "predestinati iadului" este mai buna, cu astia poti sa faci si un schimb de idei, nu DOAR un schimb de citate. Twisted Evil
A. lumina ca lumina, dar unul a reusit sa faca sa dispara un port-avion, in plus, nici macar nu pretinde vreo influenta divina, asa ca...
B. intr-un reportaj am vazut ca nici cartofii prajiti de la McDonald nu se strica luni de zile, asa ca...
C. nu stiu cum miroasa oasele de dinozaur, s-ar putea sa am o oarecare surpriza...
Mai pe scurt, WHO CARES de povestile de adormit pocaitii scrise in Biblie? Daca acestea au un rol, este SIMBOLIC, nu trebuie luate in sens propriu, asa, intr-un fel, ca si fabulele preafericitului La Fontaine...


Ultima modificare facuta de sorin666 la Mar 01 Jun, 2010 10:13 am, modificat de 5 ori in total
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
daniel 5ck a scris:Legat de "pocaiti" ,e un nume impropriu,mai bine zis AMAGITORI pentru ca vin sub o falsa masca si mint de rup ,la inceput vorbesc despre planul"maret" al lui Dumnezeu,nu ataca alte religii si abia treptat incep sa indobitoceasca credulii
Pot sa vorbesc foarte mult si argumentat impotriva lor dar nu vreau nici sa plictisesc nici sa vorbesc la modul general
SI INCA CEVA IMPORTANT: toti practica ZECIUIALA ,chiar daca nu o recunosc asa ca" asa-zisele costuri reduse" ale cultului comparativ cu Ortodocsii sunt mult mai mari...Dumnezeu sa ne binecuvinteze! si traditionalul "Drumuri bune!"


parca numai EI ataca pe ceilalti, sau adevarurile tale sunt "de cauciuc" si se pot intinde cum iti convine Laughing
Amagitori sunt toti popii care traiesc fara sa munceasca, care fac pe modestii in amvon si se comporta ca lupii odata iesiti de acolo. A existat o singura exceptie... "preotii muncitori" (occident, anii '50) practicand "teologia eliberarii" (Am. de S. anii 60-80), dar au deranjat prea mult si ierarhia i-a lichidat cu metode mai curand staliniste decat crestine.
Sa u vorbim de "costurile cultului"... ortodoxia fiind subventionata de bugetul de stat.
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
toate cultele recunoscute de stat sunt si subventionate in caszul in care iti scapa acest amanunt,si de ce crezi ca nu muncesc preotii? popi sunt cei de la gard sau in lb greaca popa=macelar. Nu stiu ce preoti te-au suparat atat de tare si esti inversunat,cei din familie?Smile) ai fost abuzat cand erai mic? iar ce spui tu cu anii 50-60 sunt simple aberatii;cat despre adevarul meu "de cauciuc",nu incerc sa conving pe nimeni de ceea ce cred si simt,fiecare e liber sa creada ce vrea,asta nu inseamna ca trebuie sa vina unul ca tine sa improste cu noroi un cult intreg pentru ca are ceva de impartit cu cineva din trecut;imi pare rau ca exista printre preotii ortodocsi si elemente nocive,ca sa-i numesc bland dar sunt un procent mic,toate cultele au asa ceva,asta insa nu reprezinta acel cult
Din acest moment eu nu mai postez aici ,insa voi citi ceea ce veti scrie si numai daca va fi absolut nevoie voi mai interveni.
Pot sa-ti fac o sugestie:cauta-L pe Dumnezeu inlauntrul tau si incearca sa respecti marea porunca a iubirii"Iubeste-L pe Domnul Dumnezeul tau din tot sufletul tau si din tot cugetul tau si pe aproapele tau ca pe tine insuti" Fa asta si vei vedea ca nu vei mai jigni asa usor si improsca cu noroi in stanga si in dreapta.
Eu unul,voi incerca sa intru pe forum pentru chestii legate de masini de acum inainte.
Dumnezeu sa ne ajute! Drumuri bune tuturor!
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu vezi Sorin ca manipularea prin RELIGIE e atat de puternica incat nu mai poate judeca, gandi rational. Ortodocsismul e cea mai tare religie, tot ce scrie in Biblie e adevarat, icoane, biserici, bani, popi.....etc. In Coran sunt numai minciuni, nu? Budistii, taoistii, vai de capul miliardelor de oameni care nu sunt crestini. Poate ma lamuresti si cum a stat cu cruciadele, cu sutele de mii de oameni omorati sub semnul crucii. Cu cei arsi pe rug, acuzati de vrajitorie. Sunt ortodox, dar asta nu ma impiedica sa gandesc, sa citesc si sa ma documentez, dar mai ales sa respect si nu sa desconsider oamenii care cred in altceva. Daca eu ti-as zice ca eu cred cel mai mult in parintii mei, in familia mea, in mosii si stramosii mei m-ai face drac ca pe sorin?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Octav> partea cea mai trista e ca clerul (probabil de toate confesiunile) are nevoie de "pelicani" habotnici, ba chiar mai grav, este constient de acest lucru si face ca situatia sa dureze.
Exact asa cum generalii au nevoie de soldati ametiti de bautura care sa isi lase pielea pe front, in numele unui "interes superior"
(concluzie personala si implicita, in urma unor discutii cu o preot, doctor in teologie, cu care se pot duce discutii de alt nivel decat o insiruire de citate despre proroci si mironosite)
In plus, nu consider NORMAL DE LOC ca statul sa umple "cutia milei" de la buget, nici sa se impuna "de facto" religia in scoala, asta e treaba exclusiva a credinciosilor, in primul caz, iar in al doilea s-ar putea tolera eventual imprumutarea unei sali in scoala publica, de exemplu sambata sau dumineca.
Libertatea credintei inseamna SI sau mai ales libertatea de a fi neutru in fata fenomenului religios, IN NICI UN CAZ obligativitatea de a ramplasa un "adevar" comunist si ateu cu alt totalitarism, cu miros de agheazma.
Daca indoctrinarea fascista, comunista sau de alta natura politica de la catedra e "un pacat" de ce indoctrinarea religioasa nu ar fi ? Question

Si pentru DOBI**** care isi permite sa ma trateze de abuzat in copilarie... vezi-ti de lungul nasului, nu am avut contact niciodata cu institutia, nici cu reprezentantii ei (in afara unor contacte "in sfera civila"). Poate astea sunt obiceiurile la tine in sat, cine stie, dar nu se poate generaliza... Laughing
Domnilor moderatori, scuze, el a inceput, in "real life" ar fi avut nevoie de dentist sau legist sa-i scoata sfesnicul cu 3 brate de acolo de unde va puteti imagina... Twisted Evil
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 344
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
hm, sorinele,te-ai simtit ofensat? in viata reala este greu sa traiesti si cu atat mai greu sa recunosti cand gresesti dar asta este,nu pot decat sa ma rog pentru tine pentru ca,sincer,te iubesc ca pe oricare din oamenii acestei planete atata timp cat nu incerci sa-mi arati ca le stii pe toate cand de fapt esti slab pregatit in acest domeniu sensibil al relatiilor inter-confesionale;nu stiu cu ce te ocupi,poate esti expert in domeniul in care lucrezi dar lasa-i pe cei care se pricep sa vorbeasca de religie si teologie,cat despre sfesnic,stai linistit am o candela in suflet care sta aprinsa,nu imi trebuie in alte zone,esti liber sa-ti faci implant daca ratacesti in intuneric.Cat despre Dobi....,uita-te in oglinda si poti sa-l vezi Smile) Undeva mai sus pe una din pagini ziceai ca ai avut de-a face cu multi popi in familie,ma gandeam ca poate vreunul te-a abuzat fie verbat,fie te-a batut cu nuiaua si ai ramas marcat profund iar la mine la tzara este de fapt undeva la oras.
Raspuns pt Octav-bz: nu am fost niciodata cu crimele in numele religiei sau Crucii,cruciatii au fost niste jefuitori de morminte,arsii pe rug au legatura cu Biserica Catolica.nu cu ortodocsii iar in legatura cu budistii,taoistii si mahomedanii,fiecare va fi judecat de Dumnezeu dupa faptele pe care le savarseste,nu inseamna ca acel budist care nu l-a cunoscut pe Hristos dar a facut numai fapte bune va ajunge in iad,aceste lucruri le stie numai Dumnezeu;"drac" l-am facut in mod simbolic pentru "666" de la nick-name pe Sorin,n-ar trebui sa se simta ofensat,probabil cand a ales acel nick-name si-a dorit sa-l slujeasca pe "Mr 666"
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris: [...] Am scos 100 RON, i-am palmat si i-am facut scapati in sutana lui. I-a ascuns frumos si reproduc aproximativ "Daca domnul da, fiul lui primeste, sa vina roaba lui Dumnezeu peste 30 minute cand termin indatoririle si stam de vorba". Daca nu eram cu copii, il radeam in sfanta biserica, blestematul dracu'.

sorin666 a scris: [...] Amagitori sunt toti popii care traiesc fara sa munceasca, care fac pe modestii in amvon si se comporta ca lupii odata iesiti de acolo. [...]
Sa nu vorbim de "costurile cultului"... ortodoxia fiind subventionata de bugetul de stat.


E vorba de oameni, pânã la urmã. Cunosc un preot care are un H caravan, o soție și doi copii, care activeazã la noi pe forum și pe care îl respect pentru cã, dupã pãrerea mea, cum e el ar trebui sã fie toți preoții - OM în afara bisericii, exemplu și cãlãuzitor de oameni îmbrãcat în sutanã ... se întâmplã sã fie ortodox. La capãtul celãlalt al scalei se aflã alte feluri de oameni - întrebați aici pe forum (hint: clubfranc) de o întâmplare: cum e posibil ca un preot cu barbã sã se prezinte la o reprezentanțã cu mașina proprie, sã-și comande un carkit bluetooth nu din cele mai ieftine și sã plãteascã facturi de sute de euro cu bancnote de 1 leu din servietã ?! Pãi bunicile noastre care merg Duminicã de Duminicã la biserici și cotizeazã din pensiile alea care se reduc ... sã le plãteascã lor carkit ?!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR