Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • DUG 70

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Incearca aici: http://www.cauciucuridirect.ro/. Preturile par ok, am catva prieteni care au comndat si au fost multumiti.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Unii nu au fost multumiti :

ATENTIE ! ATENTIE !ATENTIE! cauciucuridirect.ro. Nu va lasati amagiti de preturile mici pe care poate s-a le gasiti pe acest site ! Cititi bine bine conditiile de plata si livrare la acesti comercianti de calculator. Livrarea se face conform contract (fara semnatura) in 10 zile dar nu e trecut pe prima pagina de site ci altundeva si va las pe voi s-a descoperiti ,bineinteles daca va intereseaza. Spuneam ceva de 10 zile dar atentie mare ,dupa ce platesti integral esti informat , 10 zile lucratoare si uite cum se fac 2 saptamani . Poate pentru unii n-ar fi o problema dar in momentul in care comanzi ti se spune ca anvelopele ar fi pe stoc ,dar,care stoc ?! din Germania ti se raspunde nevinovat de catre "telefonisti" angajati. Treci peste toate astea dehh!! pretul e mic si uite asa trec frumusel cele 2 sapt. si din nou surpriza!!! ! nu ajung cauciucurile comandate . Pui mana pe telefon si intrebi ce se intampla si raspunsul in cazul meu a fost inca 2 sapt. asteptare ! Am innebunit cauciucurile de pe masina au ajuns pe sarma si nu ma laud dar e o masina de 200 cp si 250 km/h deci nu mai pot circula . Am cerut in acel moment confirmare oficiala scrisa pentru urmatoarea data de livrare si singurul raspuns pe care l-am primit a fost ca imi vor trimite pe mail o noua confirmare de livrare (adica egal cu zero). Nu v-am specificat la inceput dar anvelopele au fost comandate pe firma si aceste mailuri nu au nici o valoare intr-un eventual litigiu. Astept mailul de confirmare , inca doua saptamani si in ziua specificata cauciucurile nimic . Pun din nou mana pe telefon si aceeasi telefonisti impasibili imi comunica ca vor ajunge anvelopele la mine dupa o zi . Daca nu sunteti satui ,din nou, SURPRIZA!!!!!! au ajuns 2 cauciucuri in loc de 4 . Deja eram obisnuit si ma asteptam la orice , firma transportatoare este CARGUS (alti iresponsabili!!) si uite asa au trecut de cand mi-au incasat banii 32 de zile si eu nu aveam toate anvelopele . Poate ca v-ati plictisit cu cititul si va inteleg insa mai avem o ?!!! SURPRIZA!!!!! Nu am primit nici pana in ziua de astazi Factura Fiscala pentru anvelope (plata am facut-o prin op in 20 septembrie ) . Am incercat sa discut cu directorii acestei societati dar nu-mi dau seama daca exista sau nu vreo firma sau e ceva de tip "fantoma". Pe site au o rubrica de pareri dar nu ai cum s-a acesezi rubrica am fost nevoit si cred ca e important sa va fac cunoscut cum se procedeaza in comertul pe internet in acest caz particular !!


Prefer sa vad pe ce dau banutu' si sa-i frec de numa' in caz de ceva.
  • supapa

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
tocmai ce incercam sa pun o comanda la ei pe site Razz
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai bine pune mina pe telefon, intreaba pret si producator, daca e ok vezi sa fie pe stoc ca doar nu ai chef de plimbat si pierdut timpul. Daca nu stii unde sa suni cauta pe net sau intreaba un prieten. Sa pui mina pe ele sa vezi daca e moale cauciucul, daca e tare sunt vechi !
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca gasesti sau "se asorteaza" Debica la masina ta Laughing . Eu am avut pe Tico si am mers si vara cu ele, culmea e ca au tinut 50,000km ! Anul trecut am pus si pe Agila, nu am uzura deloc. La cit si cu cit merg iarna nu vreau sa dau prea multi bani, cumpar ceva mai ieftin si de rest iau jante ca sa nu ma chinui in primavara.
  • supapa

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca trebuie sa cumpar si jante? avand in vedere ca am de aliaj
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Decit sa tot dai bani pe montat+demontat+echilibrat, aia le mai zgiriie etc... cumperi 4 jante tabla ieftineala. Iarna nu stii ce este sub zapada sau apa printre altele, poti lua o groapa de plingi. Nu arata masina super dar 3-4 luni pe an suporti. Alt considerent ar fi sa fie janta si/sau cauciucul mai ingust ca asa nu patinezi. Cu cit e mai lat cu atit fuge masina mai tare de te saturi sa tragi de volan.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hai sa -ti spun eu cum stau cu cauciucurile de iarna, am cumparat cu 400 ron 4 buc pirelli snowsport 205/55/16 superbune(alea de le-ai vazut pe masina) si crede-ma ca pe drum m-au ajutat.Daca ma tin iarna asta sunt supermultumit dar am sanse sa tina 2 ierni. Asa ca poti cauta pe la cei care aduc din germania masini ca e posibil sa gasesti cu tot cu jante.Mergi in targul de masini si sigur gasesti. Bafta Viorele. Smile
Skip ads

  • supapa

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:Hai sa -ti spun eu cum stau cu cauciucurile de iarna, am cumparat cu 400 ron 4 buc pirelli snowsport 205/55/16 superbune(alea de le-ai vazut pe masina) si crede-ma ca pe drum m-au ajutat.Daca ma tin iarna asta sunt supermultumit dar am sanse sa tina 2 ierni. Asa ca poti cauta pe la cei care aduc din germania masini ca e posibil sa gasesti cu tot cu jante.Mergi in targul de masini si sigur gasesti. Bafta Viorele. Smile


shhhhiiii faaaaaaaaaaasshhhii Very Happy

O sa ma duc la un service roti pe care il cunosc eu si o sa intreb de anvelope cu tot cu jante, dar ma indoiesc ca la 400 RON o sa gasesc anvelopele, poate imi pui o vorba buna de la cine le-ai luat, dau o palinca de para Shocked
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai eu le-am luat din Botosani Sad . Dar palinca de para nu o refuz Very Happy , vezi ca vin maine in bucuresti asa ca poti sa o pregatesti.
  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ma ajuta si pe mine cineva cu o problema... ce temperatura tre sa fie afara ca sa iti pui gumele de iarna? cineva imi spunea ca tre sa fie -7 grade... ii adevarat!?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
zapartanioan86 a scris:ma ajuta si pe mine cineva cu o problema... ce temperatura tre sa fie afara ca sa iti pui gumele de iarna? cineva imi spunea ca tre sa fie -7 grade... ii adevarat!?


Sub 7 grade este recomandat sa pui cauciucuri de iarma. Eu am Fulda Montero si sunt foarte multumit.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Exista mai multe variante, depinde de cat vrei sa investesti si pentru cat timp o faci. Eu am cumparat un set de jante de aliaj cu anvelope cu tot. Fulda Montero, 195/65/15, pret 900 lei. Din cate stiu, dimensiunea asta este standard atat pe vectra b cat si pe c. Modelul este asta: http://ssl.delti.com/cgi-bi...32351&dsco=39
Poze am in garaj.
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Subscriu !
Am tot FULDA, dar Kristall si se comporta excelent.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pai sunt tot alea Fulda Kristall Montero 2
https://www.clubopel.com/lin...32351&dsco=39
  • supapa

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:Pai eu le-am luat din Botosani Sad . Dar palinca de para nu o refuz Very Happy , vezi ca vin maine in bucuresti asa ca poti sa o pregatesti.


lol.... pai maine seara daca ai de gand sa ramai peste noapte ...........


All Bandi a scris:Exista mai multe variante, depinde de cat vrei sa investesti si pentru cat timp o faci. Eu am cumparat un set de jante de aliaj cu anvelope cu tot. Fulda Montero, 195/65/15, pret 900 lei. Din cate stiu, dimensiunea asta este standard atat pe vectra b cat si pe c. Modelul este asta: http://ssl.delti.com/cgi-bi...32351&dsco=39
Poze am in garaj.


Mercik pentru idee... o sa ma gandesc la solutia asta
  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Anvelope de iarna se folosesc sub +7 C.

Inainte am folosit GOOD YEAR ULTRA GRIP 195/65/R15
  • ccx_80

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ccx_80 a scris:ce stiti de Pirelli P400 ? merita ?


deci ce imi spuneti de pirelli p 400 ....anvelope all seasone? merita 130 lei? stiu ca nu-s de iarna dar ce sa fac........ Rolling Eyes
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sunt bune Pirelli. Dar cu all season te duci sanie la -10 grade daca pui o frana mai apasat. Vorbim de asfalt uscat.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
195/65/15 pe jante de tabla e chiar o varianta indicata iarna la VectraC/AstraH (de aia apare si in certificat, cel putin la mine), din mai multe puncte de vedere:

- un cauciuc mai ieftin: Goodyear Ultragrip 7+ 2,4mil (laros.ro)
- talon mai inalt cu ~1,3cm.
- nu mai faci transferul de doua ori pe an a cauciucurilor pe janta de aluminiu, costuri mai mici si zgarieturi mai putine
- tractiune si franare mai buna prin zapada, amprenta cauciucului fiind mai lunga pe directia inainte si mai ingusta pe lateral
- o janta de tabla e mai toleranta la socuri mari, cel mult se stramba si nu crapa. Sub zapada e cam greu sa vezi obstacolele (gropi, pietre, borduri). Chiar si la o avariere serioasa, una e sa cuperi o janta de tabla stock si alta e sa cumperi doar o singura janta de aluminiu, exact modelul pe care il ai pe masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce marca recomanzi?
Barum 0%
Bridgestone 0%
Continental 7%
Debica 7%
Dunlop 15%
Goodyear 7%
Falken 0%
Fulda 0%
Hankook 15%
Kumho 0%
Matador 0%
Michelin 23%
Nexen 0%
Nokian 15%
Pirelli 0%
Sava 0%
Semperit 0%
Toyo 0%
Vredestein 0%
Yokohama 7%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR