Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
Daca sunt atatia oameni cu urgente medicale care imi dau flashuri, de ce dupa ce ma depasesc pe contrasens nu se mai grabesc?

Nu generaliza. Era un exemplu.
Skip ads

  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
:)DE fiecare data am specificat ca o parte din Bucuresteni deci nu cred ca multi din cei care intra aici pe site fac parte din acel gen de oameni nu suntem pe un site de tunning sau de uite ce tare e masina mea majoritatea suntem oameni la casele noastre cu copii unii.Deci din nou o parte din bucuresteni sunt tarani si badarani (o parte ) ca sa nu imi aduc aminte de perioada care am stat acolo ,deci vorbesc in cunostinta de cauza... Scuzele mele daca am jignit pe cineva nu este intentia mea
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
victor_n a scris::)DE fiecare data am specificat ca o parte din Bucuresteni deci nu cred ca multi din cei care intra aici pe site fac parte din acel gen de oameni nu suntem pe un site de tunning sau de uite ce tare e masina mea majoritatea suntem oameni la casele noastre cu copii unii.Deci din nou o parte din bucuresteni sunt tarani si badarani (o parte ) ca sa nu imi aduc aminte de perioada care am stat acolo ,deci vorbesc in cunostinta de cauza... Scuzele mele daca am jignit pe cineva nu este intentia mea


"o parte din bucuresteni sunt badarani, etc.", dupa cum o parte dintre constanteni sunt badarani, etc., dupa cum o parte dintre romani sunt etc., etc., etc. las-o mai moale cu aceste generalizari fara niciun suport. du-te vorbeste cu un sociolog, faceti un studiu despre 'badaranism' si apoi poti sa vii sa ne spui ca x% dintre bucuresteni sunt badarani, y% dintre constanteni sunt badarani, etc. daca nu ai un astfel de studiu in spate atunci mai bine taci.
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu imi place sa primesc flash-uri fara motive intemeiate si nici nu dau asa aiurea cum fac unii care nici macar nu au bunul simt sa dea semnalizare cand e nevoie
Skip ads

  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ok hai sa facem un test aici sa vedem ce zic cei din provincie despre soferi bucuresteni(unii dintre ei ) .Slava Domnului si la noi sunt soferi scuze posesori de permis badarani Smile
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu cred ca are rost sa ne luam de bucuresteni-nu am absolut nici o leg cu ei-dar cred ca peste tot e la fel.Probabil mai putin EU unde din cate am vazut exista un oarecare respect
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da aici ai dreptate ... Problema pleaca intradevar de la mentalitate .Eu unul am puterea sa recunosc da gresesc ... nu ma refer neaparat la flashuri ...
  • mocanuradu

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Domnul victor_n cred ca esti complexat de faptul ca nu poti merge la sapa cu noi astia mai tarani si badarani. Incearca sa te gandesti la un lucru, cati locuitori are bucurestiul si cati are constanta sau alt oras si cati din acesti locuitori conduc. Deci gandeste inainte sa te rastesti pe bucuresteni ca sunt mai multi "tarani" de bucuresti dar proportia se pastreaza si pt constanta si pt toate orasele tarii, dar hai s-ti spun si de un "taran" de-al tau care tot vine pe strada mea care e infundata in spatele unor blocuri si in momentul cand intra pe strada cu girofarul si stoboscoapele aprinse calca pedala la fund. Oare el nu se gandeste ca poate iese un caine sau un copil dintr-o curte direct in fata lui. Nu are opel ci un bmw negru cu o legitimatie in parbriz de la guvern sau ceva de genu. De el ce sa zic, s-a molipsit de la noi astia mai nesimtiti?
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Va elucidez eu "misterul" cu bucurestenii stilul lor de condus si flashuri si ce mai vreti pentru ca sunt din provincie dar destul de aproape de Bucuresti sa am drumuri saptamanale acolo.

Soferul experimentat conduce mai repede, se baga printre alte masini si ajunge in fata fara sa deranjeze pe ceilalti (chiar daca acestia se considera ofensati pentru ca au fost depasiti). Soferul mai neexperimentat sau cu masina lenesa se oftica atunci cand cineva il depaseste si face tot posibilul sa il impiedice sau sa il injure odata ce este in fata.

In Bucuresti, experienta isi spune cuvantul pentru ca zilnic trebuie sa conduci in conditii de trafic nasoale si astfel majoritatea bucurestenilor devin oarecum experti in a se strecura printre alte masini si in a ajunge mai repede la destinatie. Mai pe cuvintele noastre sunt mai "bagaciosi". In provincie unde sunt numai drumuri cu o banda pe sens soferii nu sunt obisnuiti cu asemenea sofat si se enerveaza cand cineva il foloseste. Astfel cand Bucurestenii ajung in provincie isi pastreaza stilul de condus care poate fi considerat "agresiv" sau "bagacios" si ceilalti se simt ofensati si incep cu acuzatii de genul "bucurestenii sunt X bucurestenii fac Y".

La experienta nu ma refer la nr de KM desi este un indicator si acesta. Poti aduce un sofer din Germania cu 500K km in Bucuresti si nu se va descurca nici pe departe la fel de bine ca un bucurestean cat decat amator care stie sa stapaneasca masina pentru ca pur si simplu a fost invatat sa conduca in alt fel.

Concluzia care cred ca o trage toata lumea este aceeasi..

1) Esti pe banda 2 si 1 e libera ? Te muti frumos pe banda 1. Daca adormi pe banda 2 si vine cineva din spate cu viteza mai mare si da flash-uri te muti frumos pe banda 1. Daca cel din spate ajunge pana in spatele tau si e obligat sa franeze pana te trezesti iti ceri scuze si te muti frumos pe banda 1. Daca nu poti sa te muti pe banda 1 si esti flashuit si claxonat si mergi cu viteza legala cauti sa intrii pe banda 1 cat mai curand dand 2 semnale dreapta iar daca cel din spate nu intelege este bizon.

2) Mergi cu viteza mai mare ca ceilalti ? Daca cel din fata are unde sa intre dai 1 flash scurt de la distanta, 2 flashuri scurte cand te apropii cu semnal stanga (daca e linie continua sa nu creada ca vrei sa-l depasesti in cazul in care e discontinua (vezi E85)). Daca nu are unde sa intre dai semnal stanga si astepti sa elibereze banda iar cand cel din fata are unde sa intre si nu o face un flash scurt. Daca tot nu o face este bizon.

3) Mergi frumos pe banda 1 si vrei sa treci pe banda 2 TE UITI IN OGLINDA ! in caz ca vine cineva din spate mai tare. Mi s-a intamplat de multe ori sa intre peste mine fara nici un gest. Acest comportament este iar infaptuit de un bizon.

Cazurile in care se ajunge la bizoni se rasplatesc cu flashuri claxoane si injuraturi (in cazurile mai extreme).
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
astea teoretic insa practic......si inca ceva , odata am avut si eu curaj sa dau un flash unui mercedes -amarat-care se cam plimba cu una tipa , eu cu dacie ,la vremea aia,si el linistit imi face semn cu mana sa trec dar pe unde daca nu am avut loc de el si uite asa am mers si eu incet in spatele lui .ma intreb daca aveam o masina mai tare ca a lui.........
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ontopic: nu prea dau flash-uri, nu prea claxonez, las de la mine ori de cate ori se poate (nici nu exagerez cu chestia asta, dar cam asta-i obiceiul)

Offtopic: pentru ca discutia a luat-o pe aratura si nu ma pot abtine sa comentez: sunt la volan pe directia sud, sud-est. Cu cat inaintez, mai ales dupa ce trec Carpatii, incep sa simt in timp ce conduc, cum imi creste tensiunea, strang cu unghiile de volan, imi blochez pe interior usile masinii, inchid radioul si raman in expectativa, pentru ca in orice moment poate sa apara un individ, la volan sau pieton sau etc. care sa-mi puna viata in pericol.

Nu am nimic cu bucurestenii, tot respectul pentru ei, problema e cu viniturile si cu wannabees.

Va rog deveniti mai civilizati, mai respectuosi, sa nu stau in masina cand conduc prin sud ca si cand as intra intr-un war-zone!

Multumiri de la Byke!
  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salut eu dau flashuri atunci cand am vazut un radar si le fac din faruri ca sa-i ajut pe cei de pe contrasens sa nui ia radarul...dar multi dintrwe soferii din ziua de azi nu se mai ajuta intre ei eu unu dau fleshuri doar ca sai ajut pe altii dar unii parca ii doare mana sa dea din flshuri ca e radar...iar de claxonat ii mai claxonel pe pietoni ca unii se arunca pur si simplu in fata masini...deci pana la urma ar trebui si voi sa mai dati fleshuri atunci cand vedeti un radar pentru al ajuta si pe cel de pe contrasens sa nu dea in el ca poate omul nu are bani sa dea pe un detector radar....As mai vrea sa spun ca cu datu la o parte de pe banda de viteza eu sunt de acord cu cei care spun ca enormal sa te dai odata ce omul din spatele tau are masina mai buna si omul vrea sa o alerge eu unu ma dau la o parte daca vad ca omul vine hotarat nici nu astept sa mai puna frana el ma dau pe banda 1 si gata ca doar nu ma doare mana sa fac acest lucru..numai bn
Skip ads

  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
a da bravo keopss sa nu uitam de flashurile pentru radar Smile ca alea ne "doare"
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mda... unii nu dau flash-uri pt. radar, ca sa nu isi arda becurile... mama lor de economici...
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nu claxonez si nu dau flashuri orice viteza am si pe orice am in cale!cand ma grabesc si am pe cineva pe banda 2 incerc sa-l depasesc pe ude pot.pe stanga sau pe dreapta atat timp cat sunt in limita legii.am ajunj la concluzia ca traim in romania si oricat de mult am incerca sa-i civilizam anumite specimene tot nu o sa ne reuseasca.asa ca prefer sa ma prefac ca nu exista.stresul si nervii tot ai mei sunt....asa ca n-are sens.iar pt cine merge mai repede stau frumos pe banda 1.si chiar nu ma intereseaza ca merge in localitate cu 150 sau in curba intra cu 120.e problema lui.am devenit prea neinteresat de cei din jur.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pai si daca ma vezi pe mine in trafic, nu ma claxonezi, nu imi dai un flash? Very Happy
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
a,asta normal.dar spre surprinderea mea ma intanlesc cu fffff putini colegi de club!
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Redeschid discutia ... voi ati observat cit de nesimtiti sint loganistii ?
Cind vine Loganu din spate cu porc gras si chelos la volan care da flash'uri in draci, tu care mergi la limita maxima de viteza stabilita pentru acel drum trebuie sa treci urgent pe banda 1 ! Ii fac semne in oglida: "... ce'ai esti nebun, unde vrei sa sar ? " Nu conteaza ca mai sint masini pe banda 1 care merg mai incet decit limita de viteza, ca sint gropi, ca sint camioane parcate ... slanina poate "performa" numai cind se afla in spatele volanului ...

Cind in fine intr'un acces de furie shuncosul vitezoman te depaseste prin dreapta ca tocmai a prins culoar , te sicaneaza , intra in fata ta si pune frina .
Porcu' e razbunator demonstrindu'si in cele din urma prostia crasa ce'l stapineste conform cu : "razbunarea arma prostului !"
Slanina de pe el a dat in foc deja, abia cind ii arati ca esti dispus sa'i rupi capu' de porc de pe umeri acceleraza 200m ca sa puna frina in urmatoarea intersectie ... n'am sa reusesc sa inteleg niciodata graba asta cu orice pret la limita absurdului ...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Dau flash-uri dar destul de rar si mai mult pentru a ma face vizibil decat pentru a-i spune celui din fata sa-mi faca loc. Prefer sa dozez acceleratia in asa fel incat sa pot depasi atunci cand am loc fara a sta prea mult in spatele unei masini.
In schimb, ieri si astazi am traversat Tg. Mures si a trebuit, atat la ducere cat si la intoarcere, sa clacsonez mai mult decat insistent pentru a le da de inteles la cate doi adormiti ca merg paralel si blocheaza circulatia.
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dau de toate doar TRE sa ceara!(somn la semafor sau in intersectii,50 la ora in afara localitatii pe banda 2,parcat pe banda 2 sas se dea mumia jos ca are programare la coafor ii clancsonez si ii invit la masa tot neamul Evil or Very Mad sau sa nu mai vorbim ce a mancat ala care mi-a plantat o inghetata pe parbriz in timpul mersului.care e problema?Unii sunt mai flamanzi.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Flash-uri in trafic
Frecvent 18%
Ocazional 65%
Niciodata din respect pentru ceilalti automobilisti 16%
335 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR