Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cum spune si titlul ,la corsa mea,se lipesc ferodourile spate de tamburi,atunci cand masina stationeaza mai mult de 12 h,cu frana de mana trasa.
Cel mai rau a fost in concediul din vara asta cand masina a stationat ~7-10 zile cu frana de mana trasa.
Pt. a debloca rotile,la recomandarea unui opelist din trafic am lovit puternic in zona prezoanelor spate cu o caramida si s-au deblocat.
Intrebarea este: care este cauza ce duce la lipirea sabotilor?

ps. mentionez ca nu se blocheaza cablul la frana de mana iar sabotii/tamburul nu au uzura excesiva (max0,5mm la tambur)
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Condens, apa, rugina. Se intampla. De obicei se deblocheaza (trosnesc) la plecarea de pe loc.
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ce o sa o incurci la iarna Very Happy
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai folosi frana de mana, las-o in viteza si atat. Eu rar foloses frana de mana si doar atunci cand stationez masina in rampa. In rest o las in viteza 1 si sta masina fara probleme.
Skip ads

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Tocmai asta este problema la mine-stationarea in panta.
Cat despre apa,rugina,nu este cazul.Despre condens,nu stiu ce sa zic cum influenteaza,insa de ce nu se intampla si la scoda ,aro,dacia,golf,masini pe care le-am exploatat ani buni?
Este posibil sa fie compozitia sabotilor(ferodourilor)? Ce recomandati?
  • pmi23

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2009

  • Mesaj Privat
In urmatoarea perioada voi fi nevoit sa o las si eu in strada, in panta perioade mai mari de cateva zile si nu as vrea sa am surprize ca tine. Daca ai gasit vreo solutie, te rog frumos sa o postezi.
Multumesc anticipat.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mai curand apa in... lichidul de frana, neschimbat de mult, deci pistonase "recalcitrante" Wink
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Maestre,cand am cumparat masina anul trecut,am verificat absolut tot,inclusiv gresat rulmentii fata/spate,cei de la amortizoarele fata,schimbat lichidul de frana,gresat balamale usi,verificat freonul,verificat sub aparatorile de noroi fata,chiar nu mai stiu ce dracu n-am demontat si montat la loc.Anul asta schimbat distributia,dupa ce am facut calele de blocaj (comparate cu cele originale ale lui maiandrei),schimbat antigel ,ulei ,filtre(toate 4).Pistonasele si etrierii au avut parte de putina cosmetica.
In general sunt un individ caruia nu-i plac carpelile decat daca sunt mai bune decat originalul.
Cat despre saboti lipiti am mai vazut azi dimineata o astra1.4 care mergea cu o roata pe spate blocata pe iarba,si se pare ca nu sunt singurul,care,dupa ce a parcat masina si trage frana de mana,seara,dimineata la plecare aude niste[trosnituri]la miscarea masinii in primul moment,dupa care ok.
Intrebarea am postat-o pt. ca ma gandeam ca din toti opelistii de pe aici cineva a patit-o si a rezolvat problema.Din pacate in loc de solutie la problema am primit sugestii sa nu mai folosesc frana de mana. Si tot asa as putea sa nu mai folosesc masina ..........
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pai am zi si eu asa... macar ca sa poti sa tai de pe lista niste cauze posibile... Rolling Eyes
Mie iarna trecuta imi "inghetau" cablurile de la frana de mana peste noapte, de a trebuit sa elimin umezeala cu o sursa de caldura (pistol cu aer cald...) Cool
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
din pacate tot ce tine de mizerie,cablu frana de mana,pistonase,distantierul ala cu autoreglaj pt. frana de mana,au fost eliminate.
ma gandesc sa schimb sabotii ,desi nu sunt uzati aproape deloc si calca
pe toata suprafata.
  • iordache loredana

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am un opel corsa C din 2003 70000 km adusa Germania de 2ani. Eu am facut 25.000 km cu ea si abia acum incep sa se auda placutele. E vreo problema ca nu le-am schimbat pana acum?
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu, probabil se aud tablitele de avertizare. Pana sa frece fier pe fier mai e putin.
Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu este nici o problema daca nu le-ai schimbat pana acum , dar va fi daca nu le schimbi Shocked
De obicei dupa primul scartait al placutelor mai poti merge linistit 2-300 km Smile
  • iordache loredana

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc!
  • sensation

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut.

Tocmai mi-am pus cauciucurile de vara, toate de aceasi marime 185/55/15, cele de pe spate sunt noi Dunlop Sp01, iar pe fata Maloya Futura Primato in stare buna).

Problema este urmatoarea: imi tremura pedala de frana (NU se simte ca atunci cand intra ABS-ul si nici nu se aude ceva)
Cu cat am viteza mai mare, cu atat tremura pedala si masina mai rau si cu atat se mareste distanta de franare, fiind nevoie sa pun frana mai din timp.

ps: din nefericire am uitat sa-mi iau cauciucurile vechi cu mine cand le-am cumparat pe cele 2 noi si a trebuit sa ma intorc acasa (2-3km) cu 185/55/15 vara pe spate si 185/65/15 iarna pe fata. Atunci am sesizat problema. Din pacate nici dupa ce mi le-am pus pe cele de vara pe fata nu s-a schimbat nimic....
  • kveschi

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2009

  • Mesaj Privat
am aceeasi pb si eu la tigra....e din cauza discurilor(sunt uvalizate)....daca nu sunt f uzate le rectifici la un strungar bun...schimbi placutele de frana si gata.
  • sensation

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pai si s-au ovalizat in 30 de minute cat mi-au schimbat cauciucurile? Nu cred asta... Smile)
  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ovalizarea discurilor (mai rar a tamburilor pe spate) e cea mai tipica cauza. Daca ai avea o deformare a anvelopei nu ar depinde de actionarea franei. Daca ai avea joc mare in vreun rulment, s-ar auzi zgomot permanent (oricum, jocurile e bine sa le verifici). Bucse sau alte articulatii largite (in ideea ca franarea altereaza geometria unei roti altfel decat rularea libera sau accelerarea), pot fi depistate asemanator cu jocul in rulmenti.
Nu am (inca) alte idei.
Succes!
  • sensation

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Rotile n-au joc iar discurile de frana si placutele pe fata tocmai le-am schimbat. Franeaza mai bine acum doar ca....tremuratul a ramas.... Neutral

La tamburi n-am umblat de cand am luat masina (2ani si ceva). Aveam probleme mari cu frana de mana ca nu tinea deloc dar s-a rezolvat in mare parte doar printr-un reglaj sub maneta...
  • mrsnac1977

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2000 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2010

  • Mesaj Privat
[quote="sensation"]Rotile n-au joc iar discurile de frana si placutele pe fata tocmai le-am schimbat. Franeaza mai bine acum doar ca....tremuratul a ramas.... Neutral

Ai echilibrat si tu rotile?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR