Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Uite aici un blog al unuia de si-a facut casa singur (adica cu amicii...) din 2007 in 2010, merita vazut macar pentru pozele puse, extrem de multesi de "sugestive"

http://auto-construction.blogspot.com/
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,548
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce aveti cu AMVIC dar nu vad nici o diferenta intre asta si blocurile comuniste din beton la care s-a adaugat termosistem. De ce nu se face sauna si in blocurile vechi din beton cu termosistem? DPV al costurilor...nu am idee care ar fi mai avantajos, dar se pare ca o sa aflu din topic Smile.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:
eu nu inteleg ce sunt aceste centuri si samburi..
poti sa-mi explici te rog aceste denumiri?

Scuze, mi se pareau chiar banale, nu sunt termeni tehnici dar s-ar putea sa fie regionalisme. Samburii de beton nu sunt altceva decat betonul armat care se toarna vertical la fiecare colt al casei si acolo unde se intalnesc minim doi pereti. Centurile sunt tot din beton armat, se toarna orizontal, deasupra zidurilor, la fiecare nivel. Armaturile samburilor de beton se leaga bineinteles cu armatura fundatiei si cu cea a centurilor, constituind impreuna structura de rezistenta a unei case zidite.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
deci practic sunt niste grinzi...
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Nu, nu sunt niste grinzi, grinzile sunt altceva, sunt elementele de sustinere ale planseului. Vezi fotografia asta, ignora partea de caramida si uitat-te doar la betoane. Tot ce vezi beton in aceasta fotografie sunt samburi si centuri (samburii sunt verticali, centurile orizontale). Exceptand bineinteles fundatia.

http://www.google.ro/imgres...ed=1t:429,r:3,s:0
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
in regiunea noastra stalpi, pe verticala, cetura pe orizontala si desigur placa dintre nivele.
da ia intreba-l pe unu din muntenia cu ce material a facut cofragii, o sa-ti spuna ca ia facut din "blani" si ele sunt scanduri toata ziua.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,548
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mie-mi spui? In Aredeal ma uitam ca vitelul cand imi ziceau de caferi (capriori) si fostene (dulapi). Scandura exista in limbajul tehnic, este cheresteaua (tivita sau netivita) cu grosime de pana la 40-45 mm.
Stalpii se toarna in special la intersectii de pereti. In afara astora, mai sunt stalpisorii sau samburii din beton, care se toarna dupa executarea zidariei in 'camp' la anumite distante, pentru a se imbunatati comportarea constructiei la seisme etc.
Centurile sunt 'grinzi ' turnate pe ziduri, pentru a distribui uniform pe lungimea zidului eforturile provenite de la nivelul superior sau sarpanta.
Intrebare de baraj pt constructori...fara google: ce e ala ºmir?
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
virgil grigoras a scris:in regiunea noastra stalpi, pe verticala.


Stalpii cu samburii seamana intr-adevar, dar nu sunt unul si acelasi lucru. Stalpi exista numai la zidaria "pe cadre", adica atunci cand se toarna prima data structura de rezistenta, iar abia apoi se zidesc golurile. In acest caz zidul joaca strict rol de umplutura
In cazul in care prima data se zideste, apoi se cofreaza partea neacoperita de zid si se toarna betonul, nu mai poate fi numit stalp, ci sambure. Zidaria in acest caz are si rol de portanta, lucru care se reflecta in calitatea betonului, dimensiuni si armatura.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mie sincer sa va zic mi s-a cam taiat de facut casa
cand am citit pe un alt forum (nu conteaza care) ce probleme a avut chiar un galatean cand a vrut sa-si faca casa intr-una din localitatile unde vroiam eu sa-mi fac am zis ca nu se merita...

acum caut ori o casa in oras ori un apartament in oras...
imi cer scuze ca am starnit ceva divergente aici insa nu mai am curajul sa cumpar teren...
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am cautat si eu saptamana trecuta arhitect si echipa de constructori. am dat avans pt proiect complet + autorizatii demolare/constructie, pretul total va fi cam 1800-2000 euro functie de suprafata. arhitectul va urmari si fazele de constructie.
am vorbit apoi cu diversi constructori, pretul e intre 150-200 lei/m2(la firme+tva), voi sti exact cand am proiectul. m-am hotarat la o constructie p+1e+beci subsol, vor fi 3 dormitoare, 2 bai, buc , living si sufragerie, in jur de 200 m2. daca e vremea buna, in martie anul viitor vreau sa incep constructia.
  • bandreyi9

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
150-200 lei asta e manopera ?
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am achizitionat materiale pe casa, 43200 lei caramida+fier si 6750 material lemnos. manopera am negociat-o la 11 mii euro, am suprafata de +200 m2, beci de 25 m2. proiectul inca nu e gata , de asta nu stiu exact suprafata. proiectul cu detalii de executie si toate aprobarile e putin peste 2000 euro.
Skip ads

  • johnut

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2011

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:am achizitionat materiale pe casa, 43200 lei caramida+fier si 6750 material lemnos. manopera am negociat-o la 11 mii euro, am suprafata de +200 m2, beci de 25 m2. proiectul inca nu e gata , de asta nu stiu exact suprafata. proiectul cu detalii de executie si toate aprobarile e putin peste 2000 euro.


Va salut,

Cu cine executati casa? Dati-mi mai multe delatii despre proiect poate va pot face o oferta mai buna pentru manopera.

Numai bine!
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
se pot folosi canalele pvc cu capac pt instalatia electrica ingropata in pereti? am taiat santurile cu o masina si ar intra mai bine canalul dreptunghiular decat teava rotunda. altfel aleg sa merg pe teava pvc.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Se pot pune, doar ca probabil vor fi mai scumpe decat teava rotunda. In plus, patul de cablu fiind foarte neted, nu preaa sta pe el materialul de tencuiala.
Ca un beneficiu la patul de cablu dreptunghiular/patrat, in caz de probleme se pot scoate/introduce alte fire mult mai usor.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
instalatia e ingropata, deci faptul ca pui pat cu capac nu te ajuta. Adica daca vrei sa dai jos capacul, tot trebuie sa spargi tencuiala

Nu pune pat dreptunghiular, ca nu o sa iit prinda bine tencuiala pe el, iti vor aparea fisuri, etc. Ia furtun flexibil , de dimensiune suficient de generoasa, si baga reteaua prin el. Avantaj, furtunul flexibil se curbeaza, nu se frange la colturi, deci, daca vei avea de inlocuit fire, poti folosi o sonda si nu e nevoie sa spargi pereti
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ar mai fi o problema la dozele de conexiune/aparat, toate au orificii rotunde. am vazut pe net si doze cu gauri dreptunghiulare dar nu stiu daca se gasesc in comert la noi. avantajul ar fi ca as putea trage in acelasi canal si cablu de date pt eventuali senzori/automatizari in casa.( teoretic nu ar fi influentat de cablurile electrice pt ca nu folosesc semnale analogice).

LE: am facut proba cu teava pvc si copex, merge mult mai bine cablul prin teava pt ca suptrafata e neteda. pt imbinari exista tot felul de coturi, T-uri etc.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
tu faci cum vrei, eu as merge pe copex, "nervurile" alea au un rol.
vrei sa bagi mai multe fire? iei copex mai gros, care-i problema.
Firele in copex le bagi cu sonda, aia are un cap rotund, si nu e incomodata de nervuri
PVC-ul e rigid, orice curba trebuie sa faci, tai, pui cot, etc.

Am schimbat reteaua electrica la soacra-me-a acum 2 ani jumate, am lucrat cu copex, a mers super OK
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu am facut singur insyalatia electrica intt-un apartament (proprietate personala).
Am folosit doar tub pvc si coturi.
Pentru csbluri de retea si tv am pus plinta pvc cu canal de cablu.
In felul asta cablurile de date le inlocuiesc oricand.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pe forumurile de specialitate am vazut ca profesionistii recomanda fara rezerve teava pvc. pt cabluri de date o sa folosesc si eu in camere plinta cu canale, dar mai trebuie sa ajung cu cablurile in zona beciului, acolo o sa fie panoul de automatizari(am beci de 8 x 3 m sub casa, acolo ajung toate cablurile si tevile). pentru cablurile de antena am sa trag cate o teava din pod pe fatada casei pana la fiecare camera.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR