Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
11 - 18 iulie, pe 19 seara ma duc la a 5-a nunta pe anul asta ( si mai urmeaza 3 ffs ! ) .

Costuri , in afara de carburant , ar mai fi :
a. taxa de pod ( 20 euro dus-intors )
b. vignete 7 zile BG ( 10 euro )
c. ? .... taxe de autostrada la GR eu nu stiu sa existe ...
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum va sperie pe voi drumul asta dar eu nu am avut probleme absolut deloc. Radarele cam stiu pe unde stau, efectiv au puncte fixe. Anul trecut am trecut pe la Ruse la 02:00, la 08:30 eram la greci, 13:00 eram in Vourvourou cu cumparaturi facute in Nikiti. Avind in vedere ca Agila cu motor de 1L e putoare mare eu zic ca am mers bine.
As pleca si eu pe 25 iulie asta inseamna vineri si e ok, drumul liber. Daca pleci vineri la 02:00 din Giurgiu ma cam ai de musteriu.
Simbata nu recomand la nimeni sa faca bulgaria ca stau toti melitenii la facut un ban si vamile sunt pline. Vinerea in schimb e mai aglomerat Salonic spre Halkidiki dar simbata jalnic.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Hm .... pai nu am cand sa plec decat vineri noaptea. Asta e situatia. O sa plec eventual chiar vineri seara la 11-12 , fac BG noaptea si ajung pe zi in GR. Nu ma sperie absolut deloc drumul, la ce experiente am prin RO e putin probabil sa intalnesc pe-acolo chestii mai naspa . Dar vreau sa fiu informat, si mergem pe low budget ( ieftineala ) asa ca nu-mi permit costuri de care sa nu stiu dinainte ... De aici utilitatea sfaturilor voastre Embarassed

Am facut rost si de GPS prin amabilitatea colegului forumist The Cat Rolling Eyes .
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Atentie la amenzi in Grecia! Anul trecut am luat amenda in Katerini.
Vazand ca mai sunt si alte masini pe strada, am lasat-o pe a mea in fata hotelului, nestiind ca intre 18.00 si 06.00 este interzis (primele doua strazi paralele cu tarmul marii). Dupa discutii cu cei din preajma (vanzatori sau patroni de la magazine) si dupa informare din partea patronului hotelului (prieten cu patronul firmei la care este angajata sotia), nu m-am dus sa platesc. Cica te iarta, este ca un avertisment. Dar, sa nu se repete isprava, ca pur si simplu se iau placutele de iinmatriculare dupa masina si ca sa le recuperezi...mai bine iti infigi un bat. Si aveau dreptate: trei parcari mari si late pe marginea statiunii unde poti lasa masina fara probleme.
Sofia se poate ocoli pe centura.
In Grecia mergeti la complexul monahal de la Meteora.
Urcati pe Olimp (pana pe la 1000-1500m se poate cu masina - mai sus, pe jos si luati-va echipament gros - are 3000m).Sunt locuri de belvedere de unde puteti admira peisaje superbe.
Mai sunt si altele, dar trebuiesc cautate, d'aia-i buna si o harta pe hartie + o informare pe net inainte de plecare. Anul trecut, in 7 zile, doar intr-o dupa amiaza m-am dus si eu la plaja, in rest am umblat incontinuu. Pot spune ca nu m-am plictisit.
Aa! O chestie haioasa: Patronul hotelului, de care am pomenit mai sus, spunea: Bucuresti- Katerini, opt-noua ore. O suta patru zetzi - o suta tzintzi zetzi si la politzia bulgaria, tzintzi evro daca ma opreste! Smile
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Nu stiu cum va sperie pe voi drumul asta dar eu nu am avut probleme absolut deloc. Radarele cam stiu pe unde stau, efectiv au puncte fixe. Anul trecut am trecut pe la Ruse la 02:00, la 08:30 eram la greci, 13:00 eram in Vourvourou cu cumparaturi facute in Nikiti. Avind in vedere ca Agila cu motor de 1L e putoare mare eu zic ca am mers bine.
As pleca si eu pe 25 iulie asta inseamna vineri si e ok, drumul liber. Daca pleci vineri la 02:00 din Giurgiu ma cam ai de musteriu.
Simbata nu recomand la nimeni sa faca bulgaria ca stau toti melitenii la facut un ban si vamile sunt pline. Vinerea in schimb e mai aglomerat Salonic spre Halkidiki dar simbata jalnic.


De ce m-a speriat Bulgaria :
1. Nu au borne kilometrice
2. Nu au marcaje pe drum
3. Nu au indicatoare sau le au la misto
4. Euro 85 este un drum....pavat cu piatra cubica . M-am inchinat
5. Nova Zagora - Veliko Tarnovo este inchis vara , cica . Dar nu scrie nimic decat in limba lor de rahat . Drept care...200 de km in plus .

E groaznica tara aia . La noi e parfum
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Mda. Am facut rezervarea ferma, mergem la Nea Moudania ( 60 km sud de Salonic ) . Plecam sambata@ 4 AM pe 12 iulie si venim vineri pe 18 iulie.

Traseul va fi Bucuresti - Ruse - Sofia - Kulata - Promahonas - Salonic - Moudania . And back Smile .

Off topic : 700 mesaje implinite Embarassed
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ca o curiozitate, daca nu te superi, cam cat te costa totul?
Multumesc.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
a. 50 euro camera x 6 nopti = 300 euro .
b. benzina = 200 euro ( calculati la 2000 km, ca vreau sa ma si plimb pana in Kavala, which I love Smile )
c. taxe de pod si robineta = 30 euro
d. alocatie zilnica = 50 euro x 7 zile = 350 euro

Total estimat : 880 euro . Astia sunt banii, nu ma duc la lux, vreau pur si simplu sa zac pe terasa si pe plaja si sa ma odihnesc.

O sa revin cu poze si detalii despre drum si excursie .
Skip ads

  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspuns.
Nici eu nu ma duc la lux sau figuri, dimpotriva banutii sunt numarati bob cu bob Smile
Tocmai de asta si intreb, ca sa stiu care-i bugetul minim necesar pentru a beneficia de niste servicii normale, nu ca mizeriile oferite de hotelierii nostri Evil or Very Mad
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
kegpr a scris:a. 50 euro camera x 6 nopti = 300 euro .
b. benzina = 200 euro ( calculati la 2000 km, ca vreau sa ma si plimb pana in Kavala, which I love Smile ) .


Frumos rau la Kavala si mie mi-a placut !
La 50 de euro ai demipensiune sau numai micul dejun ?
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
La 50 euro nu am decat cazare. Si banutii ii strangem pentru septembrie, cand incercam Madrid Embarassed .

Ovidiu, e f ok sa-ti propui un buget si sa stii dinainte sa te intinzi cat vrei. Dar sfatul meu este sa ai peste acel buget minim 300 euro in plus, just in case. Nu stii niciodata ce sa intampla, e bine sa fie acolo. Si sa-i tina cel mai econom dintre voi Rolling Eyes
  • ovidiucro

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV 100kW 136CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Laughing ...daca-i vorba de cel mai econom, atunci caut un partener de calatorie in plus!
Noi cand scapam la shopping, e jale. Singura solutie este sa plecam cu banii numarati.
In alta ordine de idei, am sa mai caut ceva cu demipensiune, poate ma incadrez in cei 800 euroi pe care-i am alocati pt concediu. Tind sa ma limitez la Nessebar, se pare ca e locatia unde nu se depaseste 100 euro/zi cu all inclusive. In plus, am avantajul numerelor de BG asa ca sper sa dau mai putine "spagi" Rolling Eyes
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut Dan,
Ai mers cu viteza legala prin Bulgaria?sau...nu era trafic deloc?
Deocamdata nu m-am hotarat la ce ora sa plec,dar cel mai probabil o sa ne intalnim pe drum Very Happy
Revin cu detalii.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Y-GreK ce viteza legala ca doar nu sunt timpit, calcata cit am putut si eu, anul trecut am mers impreuna cu un Logan diesel care m-a disperat, nu am mai rabdat si am trecut in fata si am mers ! La intrare in Sofia prostul a trecut pe sub pod tot inainte...dus a fost! Imediat cum ai trecut pe sub pod la 20m ai drum dreapta si urci pe el, ai intrat pe centura si abia dupa ce vezi linia de tramvai faci stinga si urci la deal de iesi din Sofia. Citeste postul meu din pagina 4.
Cazare beton in Halkidiki cu bucatarie, AC, orice rahat dorit ai in jur de 40-50euro. Nu va bagati in statiuni pline de romani ca o sa regretati, incercati Vouvourou, Porto Koufos, Sarti, cel mai simplu e sa de dai jos din masina si sa vezi loco.
Eu anul asta nu mai merg ca am alte timpenii financiare plus sotia care nu mai vrea soare si plaja.

Radare:
Linga marile orase in primul rind, tunel, viaducte, virf de panta, zone cu limitare viteza, intersectie cu drum lateral.
Localizare:
-centura Ruse (rar dar este)
-dupa Ruse in padure dupa o curba dreapta (la citi km nu mai stiu), e un refugiu acolo
-pina in Pleven cam doua, nu mai retin exact locatia sa o descriu
-Pleven ai la intrare sus chiar in curba sau mai jos unde e drumul drept, la iesire de obicei unul
-aici intri pe autostrada, grija la tunel, viaducte si loc de parcare, acolo stau
-centura Sofia, stau ziua mai ales pe bucata de intrare (vii din est) unde sunt 4-6 benzi
-la iesire Sofia, chiar sus in deal
-dupa Sofia cam la 40km e un drum lateral dreapta, stau si acolo
-Sofia-Kulata e un singur oras mare tnzitat, ai radar la intrare si iesire
-urmeaza un sat amararit cu un popas mai mare, aici stau si pe urma drumul face usor 45 stinga
-treci pe sub un rahat de tunel scurt si vine un pod de pe vremea turcilor, dumul face usor stinga, radar sigur acolo
-de aici intri in munti cu 2 benzi si nu mai gasesti radar, doar cretini de BG care abia se tiriie si nu-i poti depasi
-in apropiere de Kulata mai poti avea un radar citeodata

In Grecia nu te opreste nimeni, mergi ca ei...120-140 si gata. Grija mare pe centura Salonic, e bine sa faci o pauza inainte ca oboseala isi spune cuvintul, ei merg tare si bara la bara.

Pentru Nea Moudaia tii linia Chalkidiki sau Airport, stai pe banda 2, nu te du ca mioriticul pe 3 sau 4 ca ratezi iesirea.

Nu tine ocupata banda aiurea, ei nu dau flash (echivalentul romanesc ca imi bag ....), daca vezi ca semnalizeaza depasire ii faci loc si il ajuti. Daca vii din drum lateral nu te bagi in trafic decit daca ai loc, el nu trebuie sa frineze din cauza ta.

Grija ca in weekend in statiuni e politie la greu, macar la dirijat circulatia si traficul infernal. Eu eram sa o patesc acum doi ani, am vazut cum tine miinile si aia din fata trec, numai ca ei mergeau inainte si eu vroiam stinga, m-a oprit in fundul lui a racnit ceva la mine...am ridicat din miini, nu a vazut numarul si era ocupat...am scapat. Cind au miinile la 180drg meri inainte, la 90 grd faci dreapta/stinga,asta e valabil si la noi dar nu intotdeauna...tara lu' peste.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
La vila lui nenea Toulgaridis cel care face bookingul e roman. Si am vb cu el la telefon ieri, mi-a dat exact amanuntele pe care le-ai scris si tu , Dan ( multumesc ! ) . A zis sa-l sun cu vreo 5 km inainte de Salonic, sa-mi explice ce si cum. Pana la urma o sa iau un GPS cu mine, e prima iesire din tara cu masina si nu strica. Sigur, o sa am ca solutie de backup si posturile voastre cu directiile , precum si sfanta harta.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da-l dracului de GPS ca o sa te bage in balarii si intri in Sofia. Bulgarii daca lucreaza la drum si au moda asta deviaza circulatia dar ai indicatoare clare, belesti ochii la ele. La intrare in Sofia ai sa vezi in fata un pod mare, la 10 m dupa el faci dreapta si te urci pe el, are indicator mic Kulata dar e chiar acolo si il poti rata. Dupa ce ai intrat pe centura esti bibic, mergi de behai si cind ajungi la intersectia cu o linie de tramvai cu piatra cubica in fata faci stinga.
Am sa mai scriu dar acum sunt ocupat.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu stiu traseul ca am mai fost si anul trecut si culmea,tot unul cu Logan a ratat podul,i-am facut niste flashuri...dar la fel,dus a fost Laughing
Am folosit GPS'ul,m-a dus direct la destinatie
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Inca ceva :

a. am nevoie de asigurare medicala pt cele 7 zile - corect ?
b. RCA-ul cumparat in februarie 2008 si care expira in august 2008 imi e suficient , nu mai am de plata nimic ( GR si BG sunt incluse in cartea verde, pe care o am in bord ) ?
c. am parbrizul crapat, 15 cm , dar aproape invisibil, sub stergatorul din dreapta. Daca e prafuita nici nu se prea vede. Poate fi o problema ?
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
a. nu te intreaba nimeni de ea . Dar pt sufletul meu si pt 20 de lei , eu am facut-o . Doamne fereste sa avem nevoie de ea !
b. Nu ai de plata nimic .
c. In Bulagaria te intreaba daca ai 20 de euro si pt faptul ca le respiri aerul imputit . In Grecia.....politistii sunt prea ocupati sa stea la umbra sa fumeze si sa arate bine , ca sa-ti vada parbrizul Laughing
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
kegpr a scris:a. 50 euro camera x 6 nopti = 300 euro .
b. benzina = 200 euro ( calculati la 2000 km, ca vreau sa ma si plimb pana in Kavala, which I love Smile )
c. taxe de pod si robineta = 30 euro
d. alocatie zilnica = 50 euro x 7 zile = 350 euro

Total estimat : 880 euro . Astia sunt banii, nu ma duc la lux, vreau pur si simplu sa zac pe terasa si pe plaja si sa ma odihnesc.

O sa revin cu poze si detalii despre drum si excursie .


Eu am fost cu niste cheltuieli mult mai mici, eu am fost in Leptokaria am gasit gazda acolo, am dat 25 euro pe zi camera/ 7 zile = 175 euro (avea baie cu dus, bucatrie, frigider, plita, chiuveta) avea si AC , televizor, am facut 2440km si ma ajuns 141euro (am un Astra 1.7 diesel ).
Am fost si pana la Manastiri Meteor si pana acolo am avut, taxe de autostrada la Greci au fost pana in Leptokaria 2euro, dupaia imediat din Leptokaria ai iar taxa de 2.2uro si aproape de Larissa mai ai o taxa de 1.3 euro astea le-am intalnit eu.
La cazare nu am avut masa, m-am dus la restaurant oricat de sofisticat vroiai mai mult de 8 euro pe meniu nu dadeai, eu la o masa de 2 pers cu bautura si mancarea aferenta +bacsis nu depaseam 15 euro. Ai supermaketurile LIDL unde ii mocca bautura si sucuri si chiar si mancare acum depinde de fiecare cu gustul lui.
Taxe cand iesi din romania ai 31 lei podul, apoi la Bulgari 5 euro rovineta si c-am atat. La intoarcere ai 5 euro rovineta (pe mine m-a prins a 8 zi si a trebuit sa i-au din nou) apoi ai inainte de pod la Romani taxa de pod 8 euro.
Daca mai ai nevoi de info te ajut o sa pun si niste poze cu vila si chiar si nr de tel poate vrea cineva sa sune si poate vrea sa stea acolo. Eu am stat in perioada 22.06 - 29.06.



Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR