Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
oviprof am scris 3 pagini si am realizat ca nu isi au rost , cedez si recunosc ca in fata frustrarilor tale de profesor nu am replica, poate ca sunt un analfabet comunist trecut de 89 , dar stiu ca nationalismul nu are nevoie de carte ci doar de inima .
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu, chiar, "nationalismul" aka "patriotismul" ar trebui interzis gloatei semi-analfabete, sa nu se mai repete ceea ce s-a intamplat in ex-yugoslavia (indiferent "cine a fost de vina", nu asta e esentialul aici, victimele sunt insa reale)
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Din pacate sau din fericire(nu m-am hotarat inca) asta inseamna democratie. Se pare ca e sistemul care a rezistat cel mai mult , dar cu siguranta i se pot aduce imbunatatiri pe parcursul timpului.
Mi se par putin cam dure cuvintele dvs.
Daca la otv-ul din germania/franta va spune ca Slobodan Milosevici era o persoana analfabeta nu e neaparat necesar sa credeti chestia asta.Sau Radovan Karadzic.
Nu vreau sa ma intelegeti gresit , nu am chef de cearta.Dar la discutii de genul acesta , a ataca forma si nu fondul , duce povestea in derizoriu
  • oviprof

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
toma_marius a scris:oviprof am scris 3 pagini si am realizat ca nu isi au rost , cedez si recunosc ca in fata frustrarilor tale de profesor nu am replica, poate ca sunt un analfabet comunist trecut de 89 , dar stiu ca nationalismul nu are nevoie de carte ci doar de inima .

Perfect!
Acum, frustratul din mine si-a gasit linistea.
Multumesc.
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
toma_marius a scris:...dar stiu ca nationalismul nu are nevoie de carte ci doar de inima .


Cred ca pana si CVT s-ar dezice de asemenea "nationalism" Wink
  • sniper00lock

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Aruncam repede cu noroi in altii ca nu au scris corect gramatical dar nu putem fii toti profesori,doctori sau lingvisti fiecare se exprima cum poate mai bine si subiectul topicului e altul.Cit de bine se exprima corect gramatical cetatenii romani de etnie maghiara daca ei nici nu vorbesc bine romaneste?de ce la noi in tara se vorbeste alta limba in institutiile de stat si la magazine cu ce drept?una e sa vrei o optiune de limba in scoala nu am nimic impotriva dar alta e sa vrei sa faci o mica tarisoara unde sa se vorbeasca numai ungureste cu ideea asta nu ar trebui sa fie nimeni de acord nu am nimic cu ungurii dar daca nu ne sufera ca romani sa plece in alta tara si fiecare ungur care raspunde"nem tu dom'' in institutiile publice sa fie amendat.Istoria e intradevar relativa dar sa nu uitam sutele de mii de oameni care si au varsat singele ca tara asta sa ramina cu granitele pe care le are macar din respect pentru ei sa nu o dam degeaba ungurilor sau lui base sau mai stiu eu cui.Daca am fii mai uniti ca popor nu ne ar calca nimeni in picioare asta e problema noastra
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
problema e , ca ungurii, sunt consecventi cu ei insisi si cu altii, stiu ce vor, lupta pentru interesul lor
asta e un lucru bun , ii admir din acest pdv
pe cand noi , nu avem coloana vertebrala, dupa cum spunea cineva
facem miting si o dam in dans
nu suntem uniti, nu suntem consecventi cu ceea ce vrem, la discutii nu ne-ntrece nimeni , cum se-ntampla si aici, dar cand e vorba de actiune , stai ca-i alba ,nu , ca-i neagra , si tot asa
adevarul e , ca am ajuns ca dupa 20 de ani de la revolta populara din 89 , sa fim amenintati si intimidati de niste politruci rapaci si fara niciun fel de scrupule
activistii de dinainte de 89 erau mici copii pe langa astia de acum, ar fi fost invidiosi pe ei
mai lipseste sa te salte de pe strada
nu credeam ca o sa se ajunga aici, pacat , mare pacat pt acest popor, sunt oameni atat de minunati si calzi
eu tot sper, poate ajungem si noi o natie normala , unde domneste dictatura legii, unde oamenii se respecta unul pe altul, indiferent de profesie, samd, unde oamenii merg demni pe strada, merg demni la serviciu si pleaca tot asa de acolo.
mai sunt multe de spus , dar vorba mai putina si actiune mai multa
salutare!
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
virgil grigoras a scris:activistii de dinainte de 89 sunt fix astia de acum

Skip ads

  • solexxro

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vivaro 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Delicata treaba asta cu Romania ungurilor.
Eu vad problema in felul urmator : Traim in Romania, sintem cetateni romani, limba oficiala e romana si ar trebui sa o cunoasca toti (inclusiv ungurii). Pentru ca ma deranjeaza sa mi se raspunda cu "nem tudom". Adica nu ma pot descurca in limba romana in Romania ? Totusi trebuie sa spun ca asta s-a intimplat foarte rar. In general toti ungurii cu care am avut treaba s-au straduit din toate puterile sa se faca intelesi in romaneste. Si au fost foarte indatoritori cu mine spre deosebire de multi etnici romani.
  • mario&bandit

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1999 x 17 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2010

  • Mesaj Privat
hmmmm respect orice natie , orice rasa sau culoare , dar , cand vine vorba de autonomia ungara , in mijlocul romaniei , ma iau toti dracii , iam recunoscut ca minoritate , le-am dat clasa in societatea romaneasca si ei vin cu pretentii ,ia sa vad romanii din ungaria , sa ceara si ei un lucru minor , si le rad in nas ungurii si ii trimit acasa , ma da care e desteptul ala care ia venit idea , ?' ce ar fii ca romanii din spania ca tot suntem in numar mare sa ne stragem si sa cerem o regiune pentru noi ....... hai sa fim seriosi .... ii respect ca persoane si pentru cultura lor , dar nus de acord cu autonomia , cum ar arata romania pe harta cu o gaura la mijloc ? pentru cei care vor scoli in maghiara , televiziune in maghiara , primarii si scoli sa mearga in ungaria daca nu le place in romania ..... consider ca prin gestul lor jignesc intreg poporul roman......
  • mario&bandit

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1999 x 17 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2010

  • Mesaj Privat
uite si ce scrie in constitutie .... Cool

(1) Romania este stat national, suveran si independent, unitar si indivizibil Oare?

(4) Pe teritoriul statului roman nu pot fi stramutate sau colonizate populatii straine

Art. 5: Cetatenia

(1) Cetatenia romana se dobandeste, se pastreaza sau se pierde in conditiile prevazute de legea organica.

(2) Cetatenia romana nu poate fi retrasa aceluia care a dobandit-o prin nastere

Art. 6: Dreptul la identitate

(1) Statul recunoaste si garanteaza persoanelor apartinand minoritatilor nationale dreptul la pastrarea, la dezvoltarea si la exprimarea identitatii lor etnice, culturale, lingvistice si religioase.

(2) Masurile de protectie luate de stat pentru pastrarea, dezvoltarea si exprimarea identitatii persoanelor apartinand minoritatilor nationale trebuie sa fie conforme cu principiile de egalitate si de nediscriminare in raport cu ceilalti cetateni romani
(2) Romania este patria comuna si indivizibila a tuturor cetatenilor sai, fara deosebire de rasa, de nationalitate, de origine etnica, de limba, de religie, de sex, de opinie, de apartenenta politica, de avere sau de origine

(1) Fidelitatea fata de tara este sacra.
  • ZIZU MSV

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2009

  • Mesaj Privat
solexxro a scris:Delicata treaba asta cu Romania ungurilor.
Eu vad problema in felul urmator : Traim in Romania, sintem cetateni romani, limba oficiala e romana si ar trebui sa o cunoasca toti (inclusiv ungurii). Pentru ca ma deranjeaza sa mi se raspunda cu "nem tudom". Adica nu ma pot descurca in limba romana in Romania ? Totusi trebuie sa spun ca asta s-a intimplat foarte rar. In general toti ungurii cu care am avut treaba s-au straduit din toate puterile sa se faca intelesi in romaneste. Si au fost foarte indatoritori cu mine spre deosebire de multi etnici romani.


au venit inundatiile in covasna,nu este o bucurie,dar au invatat limba romana.
Pana acum cand era un eveniment in zona respectiva interviurile erau luate numai in ungureste,de la primar pana la vacar,acum minune totiiii au vorbit romana
Skip ads

  • sniper00lock

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2009

  • Mesaj Privat
aha deci se poate vorbii in romaneste cind esti la necaz acum cu rautate ar trebui sa profitam cind le dam ajutoare si sa i punem sa scrie o compunere de minim 10 pagini despre istoria glorioasa a tarii noastre de pe vremea dacilor pina astazi sa vedem care mai raspunde cu''nem tudom'' ca omul la nevoie invata daca se considera mai presus decit noi ne vor refuza si vor astepta semne de la patria''muma''Ungaria care nici nu stie de ei Smile
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Asa ar fi corect! Sa le raspundem cu ...'nem tudom' ...numa' ca romanii au atat inima cat si suflet!
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cei trei de mai sus .... sunteti praf si pulbere... plini de suflet si inima (neagra)... Evil or Very Mad
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:Cei trei de mai sus .... sunteti praf si pulbere... plini de suflet si inima (neagra)... Evil or Very Mad

Ai vreo problema? Fiecare gandeste liber... Ai inteles oare sensul mesajului meu? Sau ai dexteritate doar la cifre?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pai daca fiecare gandeste liber de ce le "dam in cap" ungurilor? Rolling Eyes

Ciudat inteleasa-i libertatea asta.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pai le dam de ciuda si de invidie, sa moara capra vecinului si sa moara si vecinu' , dam de lasi ce suntem.
Trebuie sa dam si noi in cineva, sa aratam o superioritate primitiva.
In ai nostrii romani ( sunt destui care merita) nu suntem in stare sa dam, refulam pe altii.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
@D_M_G

Mai bine ma abtin de la comentariu... Idea
  • ZIZU MSV

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2009

  • Mesaj Privat
fara suparare dar asta este adevarul nimeni din cei care au stat de vorba cu reporterii nu au vorbit ungureste.Dar poate ma insel si in Covasna au fost inundatii numai romanii.

este o posibilitate calin1945
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR