Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sniper00lock

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2009

  • Mesaj Privat
vai saracii nu au si ei o tara a lor pai hai sa le dam ardealul cu totul...
una e sa gindesti liber si alta e sa ti pui ideile in aplicare cind intri in Covasna parca intri in alta tara si asta nu prea ne face cinste noua romanilor atit de intelegatori dar ma rog fiecare''gindeste liber''
Skip ads

  • ZIZU MSV

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2009

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:Cei trei de mai sus .... sunteti praf si pulbere... plini de suflet si inima (neagra)... Evil or Very Mad


mai explica odata cum era cu" sunteti praf si pulbere'' si ''plini de suflet si inima" (neagra)

(praf si pulbere te faci si tu si eu la un moment dat si la inima am facut un control recent si era rosie)

in rest abtinete
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ZIZU MSV a scris:fara suparare dar asta este adevarul nimeni din cei care au stat de vorba cu reporterii nu au vorbit ungureste.Dar poate ma insel si in Covasna au fost inundatii numai romanii.

este o posibilitate calin1945

*
Mai, daca si D-zeu tine cu ei, dati-le Ardealu' , cu cat mai repede, cu atat mai bine, chiar daca nu-l vor, si MAI ALES celor care nu-l vor...
Si care nu vrea sa-l care in spate, cu munti, lanuri si paduri si sa-l depuna in fata parlamentului la Budapesta, trimiteti-l... la Canal Twisted Evil
Si mai ales, dupa ce nu vor mai fi "tapi ispasitori" unguri, ganditi-va la alt grup etnic/social sa le ia locul la "vina colectiva" Exclamation
Nemti si evrei nu prea mai sunt, ganditi-va deci la blonzi cu ochii albastrii care nu suporta manelele, experti contabili cu ochelari, cocosati parosi si cu chelie si orice alta categorie nastrusnica pe care o puteti concepe...
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
De 4 ori am fost in cele 3 judete! Tot de atatea ori am avut experiente care nici nu mi le puteam imagina in privinta comunicarii....Ma pot exprima lejer in dialectele moldovenesc, ardelenesc, ragatean, dar niciodata nu mi-am imaginat ca vizitand aceasta regiune, eram aproape obligat sa invat maghiara pentru a-mi putea cumapara cate ceva din magazinele lor, sau pentru a optine informatii privitoate la o destinatie anume! Normal ca m-am simtit strain in tara mea...iar tu colegule de forum ce nu mai doresti a comenta, probabil ca niciodata nu ai simtit ceea ce pentru mine a fost experienta cutremuratoare....ori poate tu ai invatat ungureste la timpul potrivit si eu am ramas in urma cu lectiile... Evil or Very Mad
Ca fapt divers, am contribuit mai mult material si mai putin financiar pentru sinistratii din moldova...pentru cei din Covasna nu mai am nimic de dat!
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca ungurii au case de caramida/BCA. Si daca ai vazut, multi bogatasi din Budapesta-si fac concediu prin cele 3 judete. Are cine sa-i ajute.

Marele defect al ungurilor e nationalismul. Si vad ca nici noi nu ne lasam mai prejos, mai ales partea aia dobrogeana.
E un superb cerc vicios.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:... mai ales partea aia dobrogeana ...


"Dobrogeana" pentru cineva din TImisoara = la est de Turnu Severin... Laughing Laughing Laughing
  • sniper00lock

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sint scrise 9 pagini si multi inca nu au inteles punctele principale:
nu are nimeni nimic cu ungurii sint persoane destul de ok nici mai bune nici mai rele ca noi problema sint''extremistii''lor care din prostie nu observa ca pe buletinele lor scrie cetatean roman si ei vorbesc ungureste in magazine scoli si institutii publice aici nu e vorba de gindire libera sau altceva e nesimtire crasa vrei sa vorbesti ungureste vorbeste acasa nu la serviciu cu nem tudom pun pariu ca nici un roman nu e de acord
cu divizarea Romaniei iar e problema mare pentru ca sint singura etnie care cer asta nu sint niste tapi ispasitori saracii si noi atotputernici romani le facem nedreptati ei zbiara in gura mare ca vor aia si aia motiv pentru care sint si criticati aici cind o sa taca din gura si sa se romanizeze nu vor mai fii luati in vizor
rationamentul vostru e gresit noi astia dobrogenii nu urim ungurii doar ne deranjeaza pretentile unora mai cu mot dintre ei poate sintem praf si pulbere si cu inima neagra dar altii sint varza si se lasa calcati in picioare aici nu o sa vedeti magazin sau institutie in care cind intri sa se vorbeasca in turceste,tiganeste sau tatareste pentru ca le raspundem cu aceasi moneda voi ce faceti?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Tu compari numarul ungurilor cu al turcilor din tara asta? Rolling Eyes Sunt mai multi unguri in Timisoara decat toti turcii din tara.
Ce vrei sa le faci? Violenta naste violenta, ignoranta la fel.
Daca statul ROMAN nu e in stare sa-i integreze, sa le ofere sanse in viata asta amarata, normal ca nu vor sa vorbeasca romana.
Skip ads

  • ZIZU MSV

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2009

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Tu compari numarul ungurilor cu al turcilor din tara asta? Rolling Eyes Sunt mai multi unguri in Timisoara decat toti turcii din tara.
Ce vrei sa le faci? Violenta naste violenta, ignoranta la fel.
Daca statul ROMAN nu e in stare sa-i integreze, sa le ofere sanse in viata asta amarata, normal ca nu vor sa vorbeasca romana.


statul ROMAN nu e in stare sa-i integreze, sa le ofere sanse in viata asta amarata. scuzati dar sau nascut in romania, au crescut in romania,au facut carte in romania inpreuna cu romanii,romanii se integreaza dar unguri nu.
Asta e o mare prostie
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Intreaba-i pe romanii care pleaca 3 luni in Italia si uita limba romana de ce.
Daca Romania era raiul de pe pamant, si Ungaria Sahara, urgent uitau toti ungurii din secuime limba maghiara.
  • ZIZU MSV

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2009

  • Mesaj Privat
este o prostie cu plecatu 3 luni din tara si la intoarcere nu mai sti limba,si noi suntem curve dar unguri nu stiu de ce dar ne intrece.



ultimul mesaj care il postez in aceasta discutie
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ZIZU MSV a scris:statul ROMAN nu e in stare sa-i integreze, sa le ofere sanse in viata asta amarata. scuzati dar sau nascut in romania, au crescut in romania,au facut carte in romania inpreuna cu romanii,romanii se integreaza dar unguri nu.
Asta e o mare prostie

De ce sa ii ajute statul sa se integreze? Sa se integreze singuri, nu le convine sa se duca draq la ei in ungaria si sa vorbeasca acolo cata maghiara vor. Daca vor sa stea aici sa se conformeze. Nu inteleg de unde atatea pretentii si de ce draq ii luam in seama .
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu de ce, dar mie mi se pare ca sunt MAI BINE integrati decat unii "majoritari", desigur, in zona lor, CARE E A LOR de secole, minoritatile nationale NU SUNT imigranti de data recenta ca si turcaletii din Germania...
Asa ca au drepturi, echivalente cu cele pe care nationalistii mioritici le reclama pentru romanii din sudul Dunarii, de exemplu. Si le creste pipota cand statul Bulgar/Grec le arata degetul din mijloc...
Deci sunt la ei acasa la fel ca si "romanii neaosi" (care nu pot afirma ca nu au sange rusesc sau lesesc in vine... Sau poate de la Fanar... Embarassed )
Acuma, unii sunt mai domoliti, altii mai nesimtiti, ca in oricare natie...
Fara bascalie ieftina, e la moda ca romanii frontalieri sa-si cumpere case in Ungaria, imediat peste granita... oare toti stiu ungureste Question
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:
De ce sa ii ajute statul sa se integreze? Sa se integreze singuri, nu le convine sa se duca draq la ei in ungaria si sa vorbeasca acolo cata maghiara vor. Daca vor sa stea aici sa se conformeze. Nu inteleg de unde atatea pretentii si de ce draq ii luam in seama .


Mda , asta e alta problema.
Maghiarii veniti din ungaria pt turism , in harcov , inteleg bine limba vorbita de bastinasi.
In schimb , daca merge un unguras de-al nostru in ungaria , ii e destul de greu sa comunice.

Din pacate le e destul de greu sa se integreze in tara vecina si prietena.
Aici vorbesc strict de ungurasii nostri din harcov , nu de cei aflati in judetele de langa granita cu ungaria(nu e chiar asa mare diferenta , dar limba s-a alterat mai putin, nu pot preciza de care parte a granitei)

Hai Romania Very Happy
  • cogi

  • Mesaje scrise: 662
  • Locatie: Arad
  • Masina: Kadett 1981
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Aici Vadim Valium Tudor huooo toti cei pe care nu ii inteleg sunt unguri cateodata ma uit la stiri si numai unguri pe care nu ii inteleg vad asa ca luati pietre si dati in ei. Oare? Da paziti-va spatele sa nu fiti luati drept tinte Laughing
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Are limba prea plina de cac** lu' Impuscatu' ca sa se inteleaga e spune... Twisted Evil
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Oameni buni... eu am mai scris pe forumul acesta...
Abia astept sa ne cotropeasca politic o tara vestica... ca economic, suntem oricum vanduti de MITICISMELE balcanico-turco-dobrogene facute de inteligentii din capitala.
Problema este ca nu ne vrea nimeni... dupa cum zicea si Sorin, Ardealul nu este dorit de maghiarii din Ungaria care stiu ca pentru tara lor ar fi un fel de cancer...
La fel cum EU NU as vrea Moldova ruseasca...

Deci, stati linistiti, voi cei din Oltenia, Regat si Dobrogea ca noi traim in pace cu ungurii nostri....
  • sniper00lock

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2009

  • Mesaj Privat
de ce astepti sa fii cotropit nu esti in stare sa faci singur ceva astepti mura in gura de la aia ''mai buni''de peste hotare schimba ti mentalitatea avem destule posibilitati in tara asta si multi oameni capabili in loc sa lasi capul plecat ca sabia nu l taie mai bine gindesti aici eu sint roman si stapin si cere ti drepturile prea multi ii pupam in fund pe straini si ei nu sint cu nimic mai buni ca noi decit sa facem o revolutie la noi in tara mai bine fugim afara sa l slugarim pe spaniol,italian si englez ca e mai bine trebuie sa dispara lasitatea din sufletele noastre odata
pe noi nu trebuie sa ne cotropeasca nimeni ca sa o ducem mai bine trebuie sa vrem sa facem ceva straini care au venit au facut afaceri de aur pe spatele nostru si au plecat
problema sint cei care ne conduc tara votati tot de unii din noi acum stau si ma intreb cine a votat cu basescu nu i a vazut si poza...
tara se afla de 80 ani sub stapinirea ''escu'' si culmea pusi tot de noi votantii
  • cristi.guran

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 1999 x14sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
cenzurat. Spam
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Hai ca esti tare la offtopic Smile) Ce vrei pana la urma ?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR