Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
" Am condus un astra j 2.0 cdti ( al tatalui meu ) si masinuta asta este ceva aparte. Arata demonic [b](ete na, poate pt tine) " si " si trage bestial (asta daca compari cu 1.7-le tau) '
" Cand am intrat cu ea la MC drive am vazut ca un rand intreg mai precis cel de la geam era cu ochii pe micul drac tasmanian . (cred ca le-a atras atentia cloncanitul de la etrieri, de-aia s-a intors tot randul) "
" cred ca tu traiesti in lumea ta. In lumea reala Megane RS cu 15 CP ...."

Cel putin partea cu "cloncanitul " a dat dovada de nesimtire.

Cand compari doua modele de masini fa tot posibilul sa fie din aceeasi generatie.
Astra J - Golf 6

Vad ca ai o pasarica legata de comparatia de mai sus. Si englezoiul balbait spune ca astra opc e no.1 in acel segment. si noi spunem la fel ... ce vrei mai mult ? Cand doi oameni iti spun ca esti beat du-te la culcare.
Nu uita ca esti pe clubopel iar atitudinea ta de hater opel nu este bine primita aici. Poti sa scoti in evidenta cat vrei defectele de fabricatie opel dar daca incepi sa faci glume legate de masinile noastre la care sa razi doar tu... te rog sa te duci la tine pe clubford pentru ca e destul de penibila situatia.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Kspic, hai sa nu sarim calul! Acesta e forumul iubitorilor de Opel, nu al posesorilor de Opel. Dupa experienta cu J-ul, nici eu nu cred ca imi mai iau Opel in viata mea. Stiu. Sunt Opel hater.
Pe mine ma depaseste ce legatura au variantele de top cu junghiurile pe care le conducem noi.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@parvu_daniel Spune-mi si mie daca se poate ce fel de probleme ai avut cu J-ul intrucat cunosc o persoana care face zilnic naveta cu un 1.7 cdti 110cp si este extrem de multumit de masina ( o are cam de un an)
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:
@Tiaz: pe clubford sunt deja foarte multi posesori de Focus 3 si nici macar nu s-a pomenit pana acum de problem la ambreiaj, cutie sau volanta. Asta nu inseamna ca nu te cred, cum am mai spus, shit happens.

Maine am sa urc un filmulet pe forum pentru edificare
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
1. Unul din stopuri are curent cand vrea.
2. Calculatorul ABS.
3. Modulul AFL.
4. Mecanism usita rezervor.
5. Ramane blocat din cand in cand un etrier.
6. A inceput sa bata volanta.
Masina e in garantie dar parca sunt prea multe.
Alt Astra, tot relativ nou, pe care voiam sa il cumpar ii bateau 2 injectoare in draci si tragea mai degraba sa moara.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ok dar totusi nu sunt probleme atat de grave....altii cu alte marci tot in garantie se plang de cutii picate, turbine crapate etc
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
In 18.000 de km nu sunt probleme grave? Iti respect punctul de vedere dar nu ti-l impartasesc.
Am avut C-Klasse la care nu am schimbat un bec in 300.000 de km si l-am luat pe la 180.000.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@parvu_daniel, la ultima, sau ma rog, penultima discutie avuta cu tine, undeva in decembrie, spuneai ca masina in cauza ai luat-o de la o agentie bancara, sau ceva de genul, ceva de ocazie ca pret si ca esti multumit de ea, acum vad ca ti-ai schimbat parerea, nu te contrazic, dar cand cumperi o masina fie ea si inca in garantie dar tavalita la o firma..........
Parerea lui Kaspic referitoare la colegul nostru care nu are Opel dar intra pe aici si cam terfeleste Opelul cam are dreptate, este ca si cum as veni eu in familia ta care nu sunt parte din ea si ti-as reprosa ca usa este stramba, ca televizorul pe care-l ai este prost si ca mai bine i-ti luai alta casa ca asta este neconforma, nu crezi?
I-mi vine greu sa cred ca tu nu sti ca orice producator auto, primele masini care le scoate au tot felul de bube, bolile copilariei, iar daca mai si cumperi una care nu prea a calcat la rechemarile de service este si mai dureros, fie ea si de la nemti, iar ca o parere personala, astazi nu se mai fac masinile care se faceau o data, chiar si prea maritul Mercedes are bube, si la ala...... costa nene nu ca la Opel, in urma cu 2 ani a venit la mine un tip care avea un Mercedes la care se defectase calculatorul de la cutia automata, iar unul nou costa undeva la 100-120 miloiane vechi, una peste alta ce facem noi aici este off topic si nu respectam intrebarea celui ce a deschis acest topic.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Visse, ai tinut foarte bine minte. Eu imi pun colegii sa imi dea mail de reamintire ca uit tot. Very Happy Intorcandu-ma la masina, la km cu care am luat-o si modul cum a fost ingrijita nu ar fi trebuit sa fie probleme. Interesant e ca masina a mers perfect si acum au inceput sa cada toate de pe ea. Acum poate ca am avut parte eu numai de masini bune de ma scoate asta din sarite. Nu arunc cu noroi in ea si marca Opel dar mi se par prea multe probleme. Stii de cate ori am ajuns sa ma uit pe zi la un Insignia 2.0 turbo 250 CP?
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Kspic a scris:"
Cand compari doua modele de masini fa tot posibilul sa fie din aceeasi generatie.
Astra J - Golf 6


Omule, te mai intreb odata, pe ce lume traiesti?
Pe piata la ora actuala se vand ASTRA J si GOLF 7, cu ce dracu' vrei sa compar Golful 7, cu Astra K sau cum s-o numi viitorul model?
Kspic a scris:"
Si englezoiul balbait spune ca astra opc e no.1 in acel segment.

Englezoiul ala a spus cu totul altceva, afirmatia ta este ce ai vrut tu sa intelegi din ce a spus ala.
Ala a ales pana la urma Focusul si a spus si de ce. Iti spun sincer ca daca maine ar fi sa aleg, tot Focusul l-as alege datorita laturii practice a masinii (4 portiere + ca vine si in varianta break, suspensie mai confortabila, consum mai mic, pretul mai mic, in general o masina mai potrivita condusului de zi cu zi), chiar daca as intoarce capul dupa cate un OPC.
Nu toti au parerea ta, dovada ca se vand totusi si GTI-uri, St-uri, RS-uri. Invata si respecta si parerea altora, nu incerca sa ti-o impui doar pe a ta.
Kspic a scris:"
Ce cauti pe clubopel ?
te rog sa te duci la tine pe clubford pentru ca e destul de penibila situatia.

Hai ca deja sari calul si dai tu dovada de nesimtire crasa.
Clubopel nu este forumul tau, nu trebuie sa iti cer tie voie sa postez, data viitoare daca ma mai trimiti pe alt forum s-ar putea sa te trimit si eu undeva si nu cred ca o sa-ti convina, da?
Fa-ti forumul tau, lauda-ti masina lui taticu acolo cat vrei tu, fa-o best of the best. Eu, atat timp cat va fi ceva de criticat, o sa critic.
Visse a scris:"
Parerea lui Kaspic referitoare la colegul nostru care nu are Opel dar intra pe aici si cam terfeleste Opelul cam are dreptate, este ca si cum as veni eu in familia ta care nu sunt parte din ea si ti-as reprosa ca usa este stramba, ca televizorul pe care-l ai este prost si ca mai bine i-ti luai alta casa ca asta este neconforma, nu crezi?

Colegule, cu ce am terfelit Opelul nene? Faptul ca am amintit o problema de constructie semnalata de majoritatea posesorilor la masina asta inseamna "a terfeli"?
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:In 18.000 de km nu sunt probleme grave? Iti respect punctul de vedere dar nu ti-l impartasesc.
Am avut C-Klasse la care nu am schimbat un bec in 300.000 de km si l-am luat pe la 180.000.


ce an de fabricatie , ce motorizare?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
1.7 CDTi 125 CP, 2012, 37.000 de km la achizitie, masina unui director de la Banca Transilvania.
Acum ii curge ulei pe la garnitura de la capacul de la culbutori. Very Happy
Skip ads

  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
toate masinile au bube acuma depinde cand apar si asta consta in stilul de condus,consumabile si ulei de calitate sau proaste si drumurile pe care se umbla ,in general tot ce inseamna intretinere Exclamation
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Intre modelele expuse in acest topic as allege fara discutie Golf 7. Dupa cum se vede sunt posesor de opel Smile .
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@forbidden27, eu ti-am spus ca daca incepi sa faci glume legate de masinile noastre te invit sa te duci pe alt forum unde acele glume iti sunt tolerate si unde la acele glume mai rade cineva. Iti place sa faci pe victima, selectand doar anumite cuvinte care te pun in postura de " drama queen " .
Esti criminal. O masina sport ( gti, rs, opc ) este o masina de performanta nu o masina de mers la servici sau de facut naveta. O masina sport trebuie sa arate sport . In 99% din cazuri masinile sport sunt in 2 usi nu in 4.
Este pentru ultima data cand iti mai raspund. Esti iubitor de ford si n-am ce scoate din tine. Focusul e o strutocamila, nu e nici sport, nici masina simpla, nu e nici foarte puternica si nici foarte econimica si la interior dar si la exterior e fada. => o gluma.

Eu de astra mea ( astra g ) sunt foarte multumit. Masina are 220k ( daca sunt reali ) km si din 2005 pana in prezent a tinut cu casa. Consum bun spre foarte bun, putere suficienta si siguranta la drum.

Masinile fabricate in prezent sunt consumabile. Neamtu le tine 2-3 ani si le vinde pentru ca Opel Astra, VW Golf reprezinta masini de servici . Calitatea costa dar e si destul de greu de gasit.O masina plina de electronica e o masina care are mai multe puncte slabe.
Unchiul meu are un CLS 3xx AMG si in 2013 a bagat:
60 mil pentru computerul de bord + " ceasurile " ( vitezometru, turometru ...) - SH
90 mil o perna de aer
app 10 mil x 4 cauciucurile pe care le mananca in mai putin de jumatate de an.
si la care se mai adauga un releu care a ramas blocat si a facut ravagii la motor pe partea de climatizare

Masina care a costat 100k euro, din 2008 are problemele de mai sus.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Mananca un cauciuc u juma de an? Are unghi pe roti?Smile)
Mda...ca idee toate masinile te....in ele. Indiferent..Da opelul este mai ieftin cand te ....atat.
Reparati in km putini? Sa va asteptati din ce in ce mai mult...un a4 din 2012, apare in cartea service(nu ce-a fizica ci aflat adevarul prin alte metode cu seria vin) ca pana la 65.000km, cat avea cand a fost cumparata au foat schimbate pompa injectie injectoarele ceasurile si cutia(aici parca) dar 90% si cutia. Proasta sau ghinion asteau s-au stricat.
Renault megane, 2008? Parca...si-a facut loc un piston prin motor km 110.000. Proasta sau ghinion...
Insignia 2010 turbina la 125.000 si planetara. Proasta sau ghinion...

Toate indiferent au partea lor de proaste ghinion....
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Tiaz a scris:
forbidden27 a scris:
@Tiaz: pe clubford sunt deja foarte multi posesori de Focus 3 si nici macar nu s-a pomenit pana acum de problem la ambreiaj, cutie sau volanta. Asta nu inseamna ca nu te cred, cum am mai spus, shit happens.

Maine am sa urc un filmulet pe forum pentru edificare

Scuze pentru intarziere Smile
La inceputul filmuletului se aude foarte bine cum bate volanta.
@forbidden27 acum ai un motiv suficient de intemeiat sa faci reclama comunitatii clubopel pe forumurile dedicate FORD.

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
No bine... nu te astepta la asta, colegul @forbidden27 e coleg de forum cu noi tocmai pentru ca-i place comunitatea de aici, continutul discutiilor (si aici mentionez in special versus-urile), moderarea mai soft... si in general ce mai tine de forumul asta cu bune si rele. E mai mult FUN aici, mai putina plictiseala si mai mult spatiu sa te desfasori.

In rest, fierul cu volan sa fie produs de FORD, ca Opel-ul l-a dezamagit de la prima incercare (ghinion din prima pe un SH).
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@Tiaz.....masina din filmul prezentat de tine nu este un Ford, ti se pare, este o Astra J, iar daca esti atent, auzi cum clancane etrierele si daca lasai camera mai jos sigur gaseai calculatorul de abs cazut.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Oameni buni, haideti sa nu fim fanatici ci realisti si sa acceptam ideea ca inca nu exista masina perfecta.Opelul are cu siguranta bubele sale in cap, insa nici cei de la VAG sau Ford nu au scos inca autoturismul perfect.
Trebuie sa acceptam ideea ca fiecare om are dreptul la propria opinie pe care poate sa o prezinte intrun cadru civilizat.Diferenta de opinie nu trebuie sa deranjeze pe nimeni.Oricine ar dreptul sa posteze pe orice sit, unde este posibil, in limita decentei si bunului simt, perceptia sa despre ceva anume.
Cei care se plang de fiabilitatea modelului Astra J au motive obiective sa o faca.Nu toti oamenii ignora fiabilitatea unui produs in favoarea aspectului acelui produs, unde vorba aia, gusturile difera de la om la om.
Fata de G-ul meu Astra J este sus bine insa nu sunt tentat in viitor sa imi cumpar Astra J.Prea multi se plang de fiabilitatea acestui model.Ca sunt si norocosi care inca nu au intampinat probleme, bravo lor.Mai degraba as opta pentru noua Corolla, din motive de fiabilitate(nu sunt in situatia sa nu am ce face cu banii si timpul liber), in primul rand, desi ca si aspect imi place mai mult J-ul.
Din ce am citit inclusiv pe acest forum Astra J prezinta probleme tehnice inexistente la generatia mea arhaica de Astra G.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Care iti place mai mult d.p.d.v. estetic?
Astra J (facelift 2012) 66%
Golf 7 33%
136 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR