Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca lucrezi la vreo firma de recuperari . Este si asta un job in schimb in 90 % va loviti de oameni ce se sperie cand aud ca au o datorie sau ca urmeaza sa fie dati in judecata . Curajosi de genul m-am lovit si eu si de obicei cand ma sunau ii anuntam si eu ca este convorbirea inregistrata si mai ales nu ii lasam sa duca discutia unde doreau inchideau . Am specificat ca la mijloc este deja un proces si pana la finalizarea lui nu doresc sa fiu deranjat . Am avut parte de cam toate telefoane la ora 07 dimineata sau la 22 noaptea . Numere ascunse sau insistenta cand nu le raspundeam . Una peste alta am avut castig de cauza dupa cum am spus dar oricum eram pregatit si in cazul in care pierdeam .
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nici vorba. Am scus de banci eu. Un recuperator particular e frectie. Eu am vorbit in cazul de banca, perfect legal, nu de particulari. Adica o firma de telefonie trimitela banci instiintari. La cine ai conturi acolo se lucreaza. Noi nici nu vb cu tine ca persoana. Doar cu firma la care ai datori;i. Ei ne spun cat ai datorie si pentru ce. Deci eu vb de calea legala. Nu confundati popririle cu recuperatori fizici(twlefoane amenintari etk, alta categorie)
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am un coleg de serviciu in aceeasi situatie de 4-5 ani de zile si lucreaza ,are salariu si mai are si proprietati pe numele lui si a spus ca nu i-a facut nicio poprire si nu i-a spus niciodata ca i-ar face poprire insa firma de recuperare adevarat il streseaza tot timpul cu telefoane cu diverse amenintari poate poate il sperie si il face sa plateasca
oricum @pustiu_pst am sa te sun dupa anul nou in cateva zile si discutam mai pe larg
multumesc pentru raspunsuri inca odata si va doresc un an nou fericit
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:Daca nu ma insel cei 170 euri sunt fara tva. Eu am cumparat in 2004 apartamentul in care stau acum, primesc constant de la orange scrisori adresate fostului proprietar cu amentintare de executare silita pt neplata factura vreo 500 lei.


OFF TOPIC: Am patit si eu la fel cu o banca. Trimitea tot timpul "scrisori" cu amenintari de executare silita pentru, nu fostul proprietar, ci cel dinaintea lui. Am trimis un mail cu copia actului ca acum eu sunt proprietar si "rugamintea" sa termine cu scrisorile ca ii dau in judecata. Nu am mai primit nimic din acel moment.

ON TOPIC: Titlul topicului ramane "cost suplimentar abuziv"? Tot ce e posibil sa nu fie abuziv.
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Datoriile nu se prescriu, @pustiu_pst are dreptate. Exista cazuri cand se renunta la recuperarea unor datorii (din diverse motive) ceea ce nu inseamna ca s-au prescris.
In 2007 o matusa n-a stiut ca pe langa impozitul datorat la stat pe venituri din chirii mai trebuia platit si CNAS-ul. In decembrie 2012 i-a sosit instintare de la fisc ca daca nu plateste suma + dobanda? + penalitatile, trec la executare, asta fara sa fi primit in cei 5 ani nicio instintare sau notificare.
Si mai stiu un caz in care persoana care datora bani a murit si instanta a decis ca sumele datorate sa le plateasca urmasii legali, in cazul respectiv copilul persoanei care a murit.

Nu stiu ce sa zic in cazul de fata... cost abuziv e doar daca platesti ce n-ai consumat ... ca n-ai stiut nu e o scuza.


Ultima modificare facuta de stelea la Mar 01 Jan, 2013 6:40 pm
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:Nici vorba. Am scus de banci eu. Un recuperator particular e frectie. Eu am vorbit in cazul de banca, perfect legal, nu de particulari. Adica o firma de telefonie trimitela banci instiintari. La cine ai conturi acolo se lucreaza. Noi nici nu vb cu tine ca persoana. Doar cu firma la care ai datori;i. Ei ne spun cat ai datorie si pentru ce. Deci eu vb de calea legala. Nu confundati popririle cu recuperatori fizici(twlefoane amenintari etk, alta categorie)


Gresit .
Eu Gigi am o datorie catre o firma de telefonie /banca . Dupa o perioada de timp ( desigur dupa ce nu mai platesc) incep telefoanele de la banca (firma de telefonie) in care sunt rugat ,somat, sa platesc . Dupa ce eu nu platesc se ajunge la rezilierea contractului care este baza acelui imprumut ,abonament si de aici devine interesant . De obicei la creditele bancare suma este asigurata ( se plateste in rata asigurarea) CARE SE ACTIVEAZA in momentul in care nu mai platesti (indiferent de motiv ca nu vrei ca nu poti sau ca esti cu probleme la cap ) . Asigurarea la randul ei trimite acea CREANTA catre o firma de recuperari care face tot posibilul sa recupereze suma de bani . ATENTIE de obicei valoare cu care se vinde creanta este de 10-15 % din suma datorata deci tot ce castiga firma peste este profit ( care este imens in unele cazuri) . Si ajungem la : Instanta de judecata care dupa un proces (lungimea lui depinde de ce avocati ai si cat reusesti sa scoti in avantajul tau ) care se va lasa cu decizii definitive ( nu si irevocabile ) . Recurs ( blah blah ) si de abia aici instanta va decide clar :proprire executare silita a bunorilor mobile sau imobile . Diferenta la firmele de telefonie este ca se sare peste partea de asigurare direct la recuperatori .

Nu sugerez la nimeni sa aiba nevoie sa treaca prin astea dar si la fel nu sugerez la nimeni sa fie luat de fraier de catre camatari (legali) .

Cand ti-o faci cu mana ta in schimb iti asumi responsabilitatea actiunilor .
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
M..da, tu vorbesti de un lucru eu de altu...

Nustiu de ce vorbesti de firmele particulare de recupari, cand eu vorbesc de altceva.
Hai sa lasam of-topicul. Lucred de 2 ani in domeniu si fac zeci de astfel de plati/situati pe zi. Procesul este confidential, deci nu detaliez ce si cum, insa tu te referi la pamfleturile de firme de recuperat, eu vb de total altceva. Ca sa intelegi ideea, banca, vorbim de banci care se ocupa cu recuperatul doverselor datorii catre stat, afp, bej, erk etk. Noi NU sunam NU amenintam. Deci citeste cu atentie si numai amesteca firmele particulare gen "nutzi recuperari" cu banci gen bcr, ing etk. Nu cred ca ai fost sunat de vreun reprezentant al unei banci amenintandute sa platesti factura la vodafone...

Bafta!
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
blackshaddow a scris:am depasit cat aveam mega inclusi in abonament dupa care am fost taxat cu tarifele lor astronomice pentru trafic suplimentar in valoare de 172 de euro,bani pe care nu sunt de acord sa-i platesc deoarece serviciul cost control nu se actualizeaza decat de 2 ori pe zi deci daca eu vedeam ca am cost suplimentar nu faceam acest cost suplimentar ci ma opream
ce pot patii in aceasta situatie daca numai platesc abonamentul sau daca platesc doar pretul abonamentului care este de 11 euro fara sa platesc acei 172 euro din trafic de date facuti ?
mentionez ca am achizitionat si telefon subventionat odata cu incheierea contractului cu ei si mai am 12 luni de perioada contractuala


Folosesc roaming de 15 ani.Daca pretul/minut difera de la o tara la alta,ori daca este exagerat de mare,gen UAE,reclam faptul ca nu am fost informat,ori refuz sa mai platesc?...

blackshaddow a scris:
nu sunt rauplatnic asta sa se inteleaga de la capul locului ma consider doar o victima ale cauzelor si viciilor contractuale ale acestor mahari imputiti care paraziteaza pe spatele nostru


Contractele cu achizitie sau fara terminal,se fac pe 12 sau 24 luni.Pai,in cazul asta,ori aveai abonamentul acesta de un an,ori ...esti la prima facturare.Pana la urma,nu prea inteleg de ce te consideri victima,odata ce traficul pe net pe care-l reclami incarcat in factura,l-ai efectuat cu manuta ta.Aveai o groaza de informatii la dispozitie pe net asupra costurilor ,plus ca sunt sigur exista stipulat in contract pretul per/mega in cazul depasirilor.Totusi,tu ai luat mobilul fara a te mai interesa,la frecat precum PC-ul.172 euro extra-trafic,inseamna ca ai avut ceva activitate.Stii cum este cu cantecul ala,cu pusca si cureaua... Acum,nu vad de ce ai fi scuzat de plata serviciului folosit.Pai atunci mai faci si o linie de credit la bancile pe care cu larga inima le acorda direct in incinta Mall-urilor,fara prea multe intrebari,apoi toci lovelele,dupa care cand vezi ca ai de plata numai dobanda lunara,250 ron l,a o linie de credit de 8000,refuzi spunand ca exagereaza,ori ca nu te-au anuntat ca ai sarit calul cu scoaterea banilor de pe card.
Nu esti o victima ,ci efectiv vinovat ca nu te-ai interesat inainte de a folosi(...in exces...) serviciul.Am 4 abonamente la 2 companii de telefonie diferite,ori de fiecare data,cand am facut contractul,agentul era fata in fata cu mine,explicandu-mi avantajele,conditiile si costurile,stand la dispozitie pentru orice intrebare.Pentru nestiinta,si lipsa de interes,am platit si eu,dar nu am avut incotro,doar ma folosisem de serviciul respectiv.Defapt tu acum vrei sa te sustragi platii,pozand in victima... Fara ofensa! Laughing
Vezi daca asta te ajuta: http://www.economica.net/ce...-mobil_35571.html
Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsuri
nu am spus niciodata ca nu sunt vinovat ci am spus si o sa o spun in continuare ca firmele profita de noi,profita prin anumite tertipuri legale ca sa ne arda la bani
dece la cartela costul suplimentar se actualizeaza mai repede?
asta e intrebarea mea
dar la abonament ce zic ei lasa ca a semnat niste clauze care multe sunt abuzive si ilegale precum taxa de reziliere inainte de termen si noi il jucam cum vrem noi
in fine
de platit o platesc oricum pentru ca sunt om de buna cuviinta si platitor de taxe la zi nu am nicio restanta sau neplata catre statul asta infect respectiv companiile de telefonie si restul privatizatilor care au pus monopol pe toata Romania
in fine
asta e platesc ca nu imi place sa fiu stresat/amenintat cu avocati fictivi si motive puerile cu executari silite
pentru 10 mil sa imi ia casa auzi Smile) ... da si taxele lor peste abuzive sa zicem ca ajung la 30 de milioane si tot nu imi ia casa pentru suma asta
o sa platesc deci numai are rost sa deviem discutia ca vad ca ati luat-o pe alte directii cu banci,popriri pe salariu si sechestru pe bunuri de la o banala datorie catre o firma de telefonie mobila
pai banca da imi pune poprire sau sechestru pentru ca in momentul in care inchei un credit la ei eu le garantez cu adeverinta de salariu ca am de unde sa platesc ratele pe cand la incheierea unui abonament la telefon nu iti cere adeverinta de salariu chiar in ultima perioada nici act de casa ci decat o chitanta de plata la utilitati si chiar si aia nu neaparat pe numele tau ci pe adresa din buletin (asta pentru cei care dau raspunsuri in nestiinta de cauza)

deznodamantul: am sa platesc dar as fi putut fara problema sa nu platesc ca nu pateam nimic la fel cum nu au patit nici altii inaintea mea binenteles fiecare varianta cu avantajele si dezavantajele ei dar nu e nimic eu sa fiu sanatos
unde mai pui ca mai pe toate siteurile care chipurile ofera asistenta si ajutor noua ,,prostilor'' sunt infiltrati fel si fel de recuperatori,reprezentanti din cealalta tabara care numai ajutor nu iti dau ci mai de graba iti dau niste sfaturi in cat te descurajaza sa te impotrivesti sistemului asta impus de ei ... Smile cu siguranta sunt si printre noi la fel o spun no ofence
aici se poate inchide discutia pe problema costului suplimentar multumesc pentru raspunsuri la multi ani 2013
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
sa numai deschid un alt topic dau drumul unei alte discutii pentru a cere sprijin si ajutor de la cei care cunosc si pot sa ma ajute in vreun fel

cu cosmoteul care la mine la munca a picat reteaua de anu trecut din martie si de atunci platesc factura dupa factura si am facut eu si ceilalti colegi (foarte multi) nenumarate sesizari si telefonice si prin e-mail si scrise si semnal tot nu avem ce sa fac in situata aceasta?
ei ce patesc?
cum rezolvam noi platitorii de abonamente problema asta?
ca de data asta numai suntem noi de vina
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
OPC sau mai bine ANPC http://www.anpc.gov.ro/ ei sunt cei mai in masura .
pustiu_pst banca nu lucreaza direct cu clientul decat are clar ( o garantie de obicei imobiliara ) ce sa execute .
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
La prima problema ai beneficiat de acel trafic de date.
Aici, faci sesizare si nu mai platesti un lucru de care nu beneficiezi.
Skip ads

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu beneficiezi de semnal intr-o anumita locatie ,dar banuiesc te folosesti de serviciile lor in alte parti,unde au acoperire.Pai nu prea poti sa reclami faptul ca in "x" locatie ti-a cazut semnalul.Daca problema persista de atata vreme,de ce nu se face cerere de incetare a contractului,si se merge catre o alta companie de telefonie cu acoperire pe respectiva zona?
Tin minte,acum ceva ani,mergeam la un prieten in Jurilovca,toti erau abonati Connex pe vremea aceea,dar in sat,comuna sau ce o fi,nu era semnal,cu exceptia unei anumite zone.Mai exact trebuia sa iasa omul afara,sa se duca in "centru" si sa sune,sau sa vada daca are mesaje.Mai tarziu au aparut asa zisele antene...Pai,si ei plateau abonament,dar ce reclamatie sa faca?
Atata timp cat folosesti serviciul ,nu ai ce reclama.Daca ar fi fost telefonie fixa,eventual cu abonament voce/date,si ti-ar fi venit facturi pe un serviciu indisponibil,ar fi fost altceva.Schimba operatorul.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Datoriile nu sunt totuna cu facturile. Facturile neachitate in termen de 3 ani nu se mai incaseaza usor pe cale legala...
O factura neplatita la firmele mari ajunge pe mana unor recuperatori, terte persoane, unii profesionisti, unii ba. Depinde. Am vazut suficiente cazuri unde facturi neachitate nu s-au platiti de mult timp si nu sa facut poprire sau altceva. Niciodata nu am vazut executare la sume mici, infime datorate de persoane fizice.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mai scriu inca odata pentru ca se pare ca nu ati citit in postul meu trecut AM FACUT SESIZARI si eu si colegii de munca de NE-AM SATURAT eu personal cel putin 15 sesizari fie prin e-mail catre cosmote fie scris si depus in magazinele partenere si verbal la serviciul clienti
le-am spus ca fac mai departe catre OPC sau ANCOM si ca ii dau si in judecata ei una si sigura o stiu ,,sesizarea dvs este in curs de rezolvare ASTEPTATI'' pai astept astept o luna doua trei dar nu 10 luni cate au trecut
de reziliat contractul nici nu vor sa auda fara plata taxei de reziliere cu toate ca eu chiar nu sunt vinovat ci ei
@micky001- nu pot sa reclam faptul ca in anume zona X nu au semnal?
pai daca nu pot sa reclam atunci care este treaba stau si inghit? pe aria lor de acoperire figuram ca zona acoperita cu semnal si inca un lucru foarte tare la aproximativ 2 km distanta de locatia reclamata este semnal full acum sa nu ma iei ca cine stie ce echipamente electronice bruiaza semnalu ca nu este asa deoarece semnal a fost o perioada buna de timp si INTERESANT anul trecut toata luna noiembrie a revenit semnalul dupa 8 luni de lipsa........ in sinea mea mi-am spus in sfarsit au rezolvat si am rasuflat usurat ca sa ce....pice semnalul iar evident.
,,Atata timp cat folosesti serviciul ,nu ai ce reclama.'' te rog sa explici afirmatia pentru ca eu inteleg altceva....este telefon mobil si prin natura si denumirea pe care o poarte este folosit in mai multe locuri si evident ca serviciile lor le utilizam si in alta parte si lucrul acesta nu are nicio relevanta pentru ca eu reclam faptul ca nu au semnal intr-o zona unde spun ei ca au acoperire Wink

mai mentionez faptul ca am cerut de fiecare data un raspuns oficial din partea lor deci sa ne spuna daca se poate face semnalul sau daca nu se poate face si de ce insa nu am primit niciun raspuns decat de fiecare data cand sunam la ei ni se spunea atat mie cat si colegilor care mai faceau reclamatii ca sa asteptam ..... pana la adanci batraneti, insa pe 31 am sunat din nou si am reexplicat situatia unui operator timp de 15 min foarte detaliat si in ordine cronologica dupa care am si propus sa mi se rezilieze contractul sau sa mi se micsoreze planul tarifar sau orice solutie de mijloc dupa care m-a pus sa astept,probabil banuiesc ca a cerut indicatii de undeva mai ,,de sus'' dupa care mi-a spus ca da se cunoaste ca sunt probleme in zona respectiva insa nu se stie daca se vor remedia sau in cat timp se vor remedia si cu privire la propunerile mele citez ,,compania cosmote nu agreeaza niciuna din propunerile dvs ci daca doriti rezilierea se va face cu plata taxei de reziliere''. insa raspuns neoficial si cu valoare nula daca mi-a fost spus doar de un simplu operator cosmote deoarece chiar daca as fi inregistrat convorbirea mare valoare nu ar fi avut deoarece chiar si intr-o instanta daca s-ar fi ajuns juristii companiei Cosmote nu ar fi recunoscut nimic ci ar fi spus ca acea declaratie apartine strict operatorului serviciu clienti.
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
micky001 a scris:Nu stiu daca te poti baza pe o chestie... auzita,sau pe speranta de a te regasi intr-un caz "uitat"...Ori trecerea bunurilor din proprietate personala in alta proprietate implica alte costuri,unele chiar foarte mari.
Asa cum noi stim de prescrierea datoriilor,si ei stiu,si nu vor zabovi o clipa in a-si recupera creantele.Sunt firme mari,cu experienta in astfel de cazuri,cu birou judiciar,avocati,etc.Adica suntem cam sulita in dreptul morii de vant.Contractele deobicei sunt intocmite/redactate de un grup de avocati,cantarite litera cu litera,cuvant cu cuvant.Ai semnat ca esti de acord cu termenii?Atunci ce contestatie sa mai faci,odata ce te-ai folosit de respectivul serviciu in termenii stipulati?Notificarile asupra costurilor nu sunt o obligativitate din partea lor stipulata in contract.La orange de exemplu,se fac la cerere.Culmea ,au fost cazuri in care unii au reclamat faptul ca sunt "deranjati" de notificari,si au cerut incetarea lor...

Aceasta perioada de 3 ani se impune in momentul in care timp de 3 ani nu primesti nicio notificare in sensul de a plati datoria, respectiv somatie de plata! astfel daca dupa 3 ani nu ai primit niciun semn de la creditor in acest caz vodafone sau firma de recuperare credite, atunci nu mai ai treaba! Aceiasi e situatia si in cazul amenzilor de circulatie! Multa bafta!
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Discutia parea inchisa... Si tu ai auzit ceva,dar realitatea este un pic diferita:
http://www.avocatnet.ro/con...tml#axzz2GkZrxvO9
http://juridice.ro/forum/vi...?f=17&t=12133
http://www.avocatnet.ro/con...tml#axzz2GkZrxvO9

sursa: ...google Laughing
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
@micky001- am impresia ca faci parte din tabara cealalta ori pe la vre-o firma de telefonie mobila ori pe la vre-o firma dasta fantoma de recuperare
si app vezi ca faci reclama ascunsa firmei E.K nu de alta da cei slabi de inger si mai firavi sufleteste cand o sa citeasca articolul in care omu se plangea ca-i face E.K diverse si ca il da in judecata si o sa aiba vre-odata de a face cu firma respectiva o sa plece capul in fata lor si o sa cada in plasa

ps: nu fii oftopic si vezi ca ti-am adresat o intrebare in penultimul meu post ... te rog
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles ca se face un schimb de pareri si sugestii.Dar observ ca te deranjeaza comenturile critice,preferand sa pozezi incontinuare intr-o asa zisa victima,asteptand sa-ti planga pe umeri unul si altul,ori sa-ti sustina ideea ca ai fost inselat,cu toate ca si tu ,banuiesc,stii foarte bine ca lipsa de interes si "valul" ti-a adus "cadoul" asta.Ma dezabonez de la discutia asta,si asa devine plictisitoare,nu inainte de a-ti raspunde totusi la intrebari.
1)-Locuiesc la casa.La parter ,in bucatarie ,baie si salon,toti care vin pe la noi,nu au semnal la Vodafone,...inclusiv eu.Unul din abonamentele de telefonie mobila(nu cartela...)este exact la aceasta firma.Si asta in centrul Constantei,in anul 2013,cand pe harta de acoperire a semnalului , centru-Constanta,este "verde ficus" pentru zona aceasta.Pai,ce sa fac,sa fac reclamatie?Sa-si intoarca aia antenele sau sa mai bage un releu intr-o pozitie favorabila constructiei,pentru a-mi satisface cerintele? Folosesc serviciile lor ,sunt multumit de tipul de abonament,si-mi platesc facturile.Consider-o retorica.
2)-Dai dovada de lipsa de fair-play!Ai deschis acest topic cu o acuza ,postand in victima unei firme ,al carei nume nu te-ai sfiit sa-l afisezi.Oare ce sa inteleg?Ca ai vrut sa ne deschizi ochii asupra pericolului din umbra contractelor cu aceasta firma?Priveste printre randuri inapoi,si asta ...inainte de a aduce acuze cuiva ca ar face reclama sau contra-reclama unei anumite firme.Deja cu chestia asta m-ai amuzat!Si ,da!Fac reclama firmei Orange,Vodafone,Digi si Cosmote,unde am abonamente si cartela...!Mi-a scapat ceva?
3)-...Si ultima chestie care m-a amuzat!Profilul meu este vizibil si ligibil,nu trebuie decat sa dai un click pe Micky001.Dar asa patesc toti cei care se arunca,inainte de a se informa,cum bine ne-ai demonstrat...Nu am inteles ce inseamna "tabara cealalta"(?).Trebuie sa fim musai "pro", parerii tale ca ai fost inselat?Pai,ce suntem noi,bocitoare?N-am nici o treaba cu telefonia mobila,afara doar ca utilizator,si nici cu vre-o firma de recuperari, ori ceva similar,in nici o postura,nici macar ca ..."victima".
Ar mai fi un calcul care cred ca-ti scapa,rezultatul unei scaderi intre suma vacantelor si cea a anilor de scoala.Vezi,sa nu-ti dea cu semn negativ...

Te-ai spart in figuri,telefon smart,abonament trafic inclus(altfel nu-ti dau astia telefonul subventionat,cunoastem),apoi te-ai mai spart inca o data cu conectarea,mess,facebook,etc (172 euro peste traficul inclus,i-ai incarcat ceva acumulatorul...),fara sa-ti pese ori sa te interesezi asupra costurilor(aveai la dispozitie si optiunea de limitare a traficului,fara a-l putea depasi,doar faceai o solicitare in acest sens),acum te astepti sa-ti plangem toti durerea...,deranjat de critica insa.Stii?... Mie unul,mi-ar fi fost si rusine sa deschid acest subiect...Oricum,eu sincer,abea acum te compatimesc!
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dragos05 a scris:
micky001 a scris:Nu stiu daca te poti baza pe o chestie... auzita,sau pe speranta de a te regasi intr-un caz "uitat"...Ori trecerea bunurilor din proprietate personala in alta proprietate implica alte costuri,unele chiar foarte mari.
Asa cum noi stim de prescrierea datoriilor,si ei stiu,si nu vor zabovi o clipa in a-si recupera creantele.Sunt firme mari,cu experienta in astfel de cazuri,cu birou judiciar,avocati,etc.Adica suntem cam sulita in dreptul morii de vant.Contractele deobicei sunt intocmite/redactate de un grup de avocati,cantarite litera cu litera,cuvant cu cuvant.Ai semnat ca esti de acord cu termenii?Atunci ce contestatie sa mai faci,odata ce te-ai folosit de respectivul serviciu in termenii stipulati?Notificarile asupra costurilor nu sunt o obligativitate din partea lor stipulata in contract.La orange de exemplu,se fac la cerere.Culmea ,au fost cazuri in care unii au reclamat faptul ca sunt "deranjati" de notificari,si au cerut incetarea lor...

Aceasta perioada de 3 ani se impune in momentul in care timp de 3 ani nu primesti nicio notificare in sensul de a plati datoria, respectiv somatie de plata! astfel daca dupa 3 ani nu ai primit niciun semn de la creditor in acest caz vodafone sau firma de recuperare credite, atunci nu mai ai treaba! Aceiasi e situatia si in cazul amenzilor de circulatie! Multa bafta!


Sfatul Lyon este sa nu mai dai sfaturi daca nu stii despre ce vorbesti .

Privind amenzile de circulatie trebuie sa cauti in OG 2 /2001 care spune ceva de genul :
Art. 13. - (1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.

Si :
Art. 14. - (1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.


Daca te referi strict la partea de plata a contrventiei ( dupa ce a fost trecuta la taxe si impozite ) perioada este de 5 ani .

Acea perioada de 3 ani se refera la actiune juridica ( adica instanta de judecata ) sub nici o forma la scrisorile sau telefoanele care le primesti .

Hai sa nu vorbim fara sa stim . Il avem pe amicul Google in ajutor .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR