Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:asa este pt k te intersectezi cu celalalt care vine din dreapta ta si esti obligat sa ii dai prioritate.si eu m-am contrazis pe tema asta cu cineva si am ajuns la un instructor care a axplicat k (indiferent ce semn ai cedeaza sau stop cand ajungi in intersectie se aplica prioritatea de dreapta)sunt cateva intrebari de genul asta in chestionare si asa se aplica
P.S.sa nu faceti vrun accident de genul asta k ramaneti fara permis si fara asigurare

Mai intreaba-l pe acel instructor daca cel care a patruns in intersectie, pierde prioritatea sau nu ...
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
asta intr-adevar e o speta controversata. pe de o parte, cel care are stop trebuie sa se opreasca in dreptul semnului sau in locul de unde are vizibilitate, fara a intra in intersectie (parca asa era formularea inc artea de legislatie, cand am facut eu scoala), cel cu cedeaza trebuie sa incetineasca sa acorde prioritate, dar nu ai cum sa acorzi prioritate unei masini care sta. de undes a stiu eu ca ala s-a oprit sa se asigure, sau isi lasa masina acolo, si fuge sa isi ia tigari?
pe de alta parte, nu ai o ierarhie a semnelor de circulatie, sa zici ca stop e mai restrictiv decat cedeaza. asa ca, desi raman la parerea ca cel cu cedeaza ar trebui sa treaca primul, zic sa il lasam pe cel cu stop, cf regulii prioritatii de dreapta. Motivul e simplu, prioritatea de dreapta e mai usor de explicat la un chipiu albastru decat faptul ca tu nu stiai de ce dreak sta ala acolo, la colt de strada. Si ai si argumentul final "da dom'le, aveam prioritate, si am decis sa fiu domn si sa il las sa iasa, ce, ma bagi la puscarie pentru asta?" si cu kestia asta ai inchis discutia, te-ai urcat in masina si ai plecat fara sa fii fericitul posesor al unul pv de contraventie.
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Se pleaca de la premisa ca cel care vine de pe drumul cu Cedeaza trecerea stie ca cel din dreapta are STOP. Iar asta nu e bine. De unde stie cel cu Cedeaza trecerea ca ala din dreapta are STOP daca spre exemplu indicatorul e "ascuns" pt el (in sensul ca nu poate fi vazut decat de cel care vine pe drumul respectiv) ?
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
jE a scris:pe de alta parte, nu ai o ierarhie a semnelor de circulatie, sa zici ca stop e mai restrictiv decat cedeaza.

Fals ! Chiar in definia semnelor de circulatie, STOP este mai restrictiv decat Cedeaza Trecerea. La unul te obliga sa opresti, la altul doar sa incetinesti. Eu vad OPRIREA ca pe o restrictionare mai agresiva decat incetinirea.
Mikki a scris:Se pleaca de la premisa ca cel care vine de pe drumul cu Cedeaza trecerea stie ca cel din dreapta are STOP. Iar asta nu e bine. De unde stie cel cu Cedeaza trecerea ca ala din dreapta are STOP daca spre exemplu indicatorul e "ascuns" pt el (in sensul ca nu poate fi vazut decat de cel care vine pe drumul respectiv) ?

Prin ce spui tu aici, se poate deduce ca nici cel cu STOP nu stie ca cel cu cedeaza are cedeaza. Daca are prioritate?
Mai mult. Avand STOP, esti obligat sa-i lasi pe toti ceilalti sa treaca, apoi sa treci tu.
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
stai linistit k nici eu nu sunt convins,dar daca o luam dupa lege,cel care intersecteaza traiectoria celuilalt si i-i vine din dreapta "pierde prioritatea"
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu exista diferenta intre aceste semne ,sunt de aceeasi categorie
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@kata, zi-mi te rog care sunt legile care reglementeaza semnele de circulatie. Eu am gasit doar una din 1966. sunt curios, acolo apare o ierarhie? Eu cred ca nu, pentru ca povestea cu opritul/incetinitul pentru acordarea prioritatii e pe motiv de vizibilitate. Cele doua semne nu reglementeaza in mod diferit pierderea prioritatii fata de ceilalti, ci doar modul in care trebuie sa ne comportam pentru a acorda prioritatea (orim, ne asiguram, sau incetinim, ne asiguram)
Poate imi mai gasesc pe acasa documentatia din vremea scolii de soferi, aveam si o carte de legislatie cu toate kestiile astea foarte frumos explicate.... daca o gasesc, o iau la studiat
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
VA SPUN SIGUR.NU EXISTA DIFERENTA INTRE ELE.AMBELE SUNT DE ACEEASI CATEGORIE.nu conteaza ce face fiecare in dreptul semnelor
[/b]
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
hai sa va scriu una si mai buna:la o intersectie de 4 drumuri de aceeasi categorie fara semnalizare ajung 4 masini concomitent care trece primul si ce regula se aplica?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@octav13, acolo, conform legii, se merge pe "mica intelegere". stiu ca faceam bancuri cu instructoruld e legislatie pe marginea subiectului, ne inchipuiam cum se dau jos soferii din masina si incep sa se sfadeasca care sa treaca primul...
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
regula nesimtirii Laughing
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Smile Very Happy Very Happy Very Happy asa este.
Skip ads

  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
jE a scris:@kata, zi-mi te rog care sunt legile care reglementeaza semnele de circulatie. Eu am gasit doar una din 1966. sunt curios, acolo apare o ierarhie? Eu cred ca nu, pentru ca povestea cu opritul/incetinitul pentru acordarea prioritatii e pe motiv de vizibilitate. Cele doua semne nu reglementeaza in mod diferit pierderea prioritatii fata de ceilalti, ci doar modul in care trebuie sa ne comportam pentru a acorda prioritatea (orim, ne asiguram, sau incetinim, ne asiguram)
Poate imi mai gasesc pe acasa documentatia din vremea scolii de soferi, aveam si o carte de legislatie cu toate kestiile astea foarte frumos explicate.... daca o gasesc, o iau la studiat

Cauta cartea Razz

Apoi, aici sint cateva definii ale unor termeni :

OPRIRE : > http://dexonline.ro/search.php?cuv=oprire
OPRÍRE, opriri, s.f. Acþiunea de a (se) opri ºi rezultatul ei; încetare a unei acþiuni, a unei miºcãri, rãmânere pe loc; staþionare, stagnare; oprit1. ◊ Loc. adv. Fãrã oprire = neîntrerupt, neîncetat, continuu. ♦ (Concr.) Loc unde se opreºte cineva sau ceva; staþie, popas. ♦ Þinere pe loc, reþinere. ♦ (Înv.) Interdicþie, prohibiþie, piedicã, opreliºte. – V. opri.

A TRECE > http://dexonline.ro/search.php?cuv=trece
TRÉCE, trec, vb. III. I. 1. Intranz. A merge fãrã a se opri, printr-un anumit loc sau prin dreptul cuiva sau a ceva, a strãbate un loc fãrã a se opri, a-ºi urma drumul, a fi în trecere pe undeva.


Definitiile mi se par total diferite. Daca o luam logic, definitiile semnelor de circulatie au fost date de catre cei care au fost alesi de catre populatie ( senat / deputati / parlamentari ), iar acestia au obligatia de a respecta sensul termenilor din Dictionar. Deci .. nu cred ca cineva poate sa puna egal intre cele doua definitii .. cu atat mai mult intre cele doua semne de circulatie ( indicatoare ).

Respect.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu stii ca garcea nu are treba cu gramatica!el aplica ce scrie in regulament nu ce scrie in dex
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
In regulament :

Art. 55
La apropierea de o intersectie conducatorul de vehicul trebuie sa circule cu o viteza care sa îi permita oprirea, pentru a acorda prioritate de trecere participantilor la trafic care au acest drept.

Art. 56
(1)La intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa cedeze trecerea tuturor vehiculelor care vin din partea dreapta.
(2)La intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare, semafoare sau de catre politistul rutier, conducatorul de vehicul este obligat sa respecte semnificatia sau indicatiile acestuia.
(3)Patrunderea unui vehicul într-o intersectie este interzisa daca prin aceasta se produce blocarea intersectiei.
(4)În intersectiile cu sens giratoriu, semnalizate ca atare, vehiculele care circula în interiorul acestora au prioritate fata de cele care urmeaza sa patrunda în intersectie.

Art. 57
În cazul vehiculelor care patrund într-o intersectie dintre un drum închis circulatiei publice si un drum public, au prioritate acele vehicule care circula pe drumul public.

Art. 58
(1)În intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere vehiculelor care circula pe sine. Acestea pierd prioritatea de trecere când efectueaza virajul spre stânga sau când semnalizarea rutiera din acea zona stabileste o alta regula de circulatie.
(2)În intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stânga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta.
(3)În intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate, regula prioritatii de dreapta se respecta numai în cazul în care doua vehicule urmeaza sa se întâlneasca, fiecare intrând în intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator având aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.

regulamentul a fost postat si aici : https://www.clubopel.com/vie...php?p=86404#86404

Cedeaza trecerea si STOP, fac parte din aceeasi categorie de Indicatoare, ( Indicatoare Rutiere - de reglementare > http://www.testeauto.ro/ind..._reglementare.php ) dar nu au aceeasi semnificatie ! Daca ar avea aceeasi semnificatie, ce rost ar mai avea unul dintre ele ?
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
În intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate, regula prioritatii de dreapta se respecta numai în cazul în care doua vehicule urmeaza sa se întâlneasca, fiecare intrând în intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator având aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii. deci instructorul a avut dreptate
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
[...] fiecare intrând în intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator având aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii"

se refera la indicatoare avand aceeasi semnificatie de (a) prioritate sau de (b)pierdere a prioritatii. Deci regula imparte indicatoarele de prioritate doar in doua: de prioritate si de pierdere a prioritatii. Nu lasa loc de interpretari de genul "dupa parerea mea" sau "eu cred ca". Iar STOP si CEDEAZA sunt in aceeasi categorie. Nu exista nici un articol in ordonanta sau in regulament care sa imparta mai departe indicatoarele apartinand aceleiasi categorii (dpdv al prioritatii).

Deci daca ajungi intr-o intersectie si ai cedeaza, ii acorzi prioritate celui care vine din dreapta, INTOTDEAUNA. Pentru ca:
a) asa prevede regulamentul
b) tu nu stii ce indicator are cel care vine de pe drumul din dreapta

Si chiar daca cel din dreapta n-ar avea NICI UN INDICATOR, el e obligat sa acorde prioritate doar celor care vin din dreapta lui, iar tu ii vei veni din stanga.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
kata a scris:
doru_a a scris:Avind in vedere faptul ca nici unul din cele doua drumuri care se intersecteaza nu este drum cu prioritate, in situatia prezentata se aplica regula prioritatii de dreapta.

Absolut fals !!!!! Nu pot sa cred ca o gramada de oameni afirma treaba asta cu prioritatea de dreapta !!!!
Sa o luam un pic logic, desi s-a mai scris .. diferenta intre STOP si Cedeaza Trecerea, este aceea ca la unul esti obligat sa opresti, iar la celalat NU esti obligat sa opresti. In momentul in care, cel cu cedeaza trecerea a patruns in Intersectie ARE prioritate fata de TOTI ceilalti care asteapta sa intre de pe strazile laterale, mai putin fata de cei care vin din fata lui, in cazul in care acesta doreste sa faca stanga, intersectand astfel prioritatea celui din fata.

Deci dragilor ... In astfel de cazuri, prioritatea de dreapta nu exista. Faptul ca in diferite cazuri, o aplica soferii neregulamentar ( in sensul ca nu este reglementata clar in regulament ), nu o face si corecta.


"kata" ma dor ochii de la atatea semne de exclamare Sad Nu cred ca e fals ceea ce am afirmat si cred ca logica ta e in afara legislatiei rutiere. Ia "Ordonanta de urgenta privind circulatia pe drumurile publice" si la capitolul 5 "Reguli de circulatie" scrie asa;
Art. 58. - (1) ....
(2) ....
(3) În intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate regula prioritatii de dreapta se respecta numai în cazul în care doua vehicule urmeaza sa se întâlneasca, fiecare intrând în intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator având aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.
(4) ... "
Deci ma explic; am zis ca abele drumuri nu sunt drumuri cu prioritate (avand indicatoarele de piedere a prioritatii "STOP" respectiv " CEDEAZA TRECEREA"). Deci conform articolului din lege se respecta regula prioritatii de dreapta. Asa ca te rog nu mai sari cu afirmatii de genul "Absolut fals!!!" Sad ca nu cred ca ai dreptate si in plus n-as vrea sa te intalnesc intr-o astfel de intersectie, conform logicii expuse de tine Crying or Very sad pot sa ma astept sa ma tamponezi).
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
@doru_a : In cazul in care ambii au CEDEAZA TRECEREA sau STOP, atunci se aplica cele spuse de tine ( respectiv regula prioritatii de dreapta ). Dar cand ai cedeaza cu STOP, cedeaza are " mai multa libertate " decat stop-ul. Iar daca ne intalnim si ne lovim intr-o astfel de situatie, eu pe cedeaza si tu pe STOP, militzeanu' o sa tina cu mine, nu cu tine .... tu erai obligat sa te OPRESTI .. si te mai lasa si fara carnet ( neacordare de prioritate )
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Hai ca ma bag si eu in ciorba!
Cel care are STOP trebuie sa lase pe TOATA lumea din acea intersectie sa treaca si numai dupa aceea trece si el.
Eu unul cand am STOP astept si nu ma bag cu capul inainte in intersectie pe principiul ca celalalt are CEDEAZA si trebuie sa-mi acorde prioritate.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

La intrarea intr-o intersectie avand "Cedeaza trecerea" iar din dreapta vine o masina care intalneste indicatorul "Stop", se aplica regula prioritatii de dreapta?
DA 58%
NU 41%
12 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR