Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mad2max a scris:

Am mai citit pe un forum din Anglia cum ca ar mai fi probleme cu pompa de apa care dupa aprox.60k km se blocheaza si rupe cureaua de distributie.Aici ar fi bine de stiut ce sistem de injectie (si ce injectoare)foloseste motorul de 1.9 si ce tip de turbina si cat de rezistente sunt.



Englezi cretini. Schimba distributia la 150 000 km, dar nu schimba si pompa de apa. Dupa ~ 60 000 se blocheaza pompa si rupe distributia.
Skip ads

  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ce legatura are pompa de apa cu distributia?Face parte din distributie?La Z17DTL(1,7CDTI) nu face parte din distributie asa ca nu se schimba.Daca nu, nu vad de ce ar trebui schimbata.Schimbam o piesa doar de dragul de-a o schimba?
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
La 1.9 am inteles ca pompa de apa face parte din distributie.
In alta ordine de idei despre 1.6 tdci de la ford stie cineva detalii?....eu am citit de ex. ca la modelul de 90cp FF2 turbina are geometrie fixa, si n-are nici filtru de particule...este cineva care a condus sau a avut o perioada motorul asta?
  • Thor_

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Sincer, cine vrei sa decida ce masina sa-ti cumperi?
Referitor la ultima ta intrebare am avut aceasta motorizare 1.6 l 90 Hp pe FF2 dar si pe Peugeot 307. Merge brici, fara probleme mai ales ca are volanta cu masa simpla si turbina cu geometrie fixa, avand cu un mare plus la consum, ramai placut surprins de cat de putin consuma.
Vezi ca au scos si un 1.6 L de 90 cai cu....volanta cu masa dubla si FAP, nu stiu exact din ce an l-au lansat dar este destul de recent(2-3 ani) lansat.
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@Thor....mersi de raspuns insa n-am inteles intrebarea. Nu ma grabesc sa cumpar masina, si evident ca eu voi decide cand va veni vremea...deocamdata vreau sa cunosc cat mai multe detalii.
  • Thor_

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ia-ti masina care iti place , care o poti intretine, pt ca intr-un final toate se strica.
Nu exista masina perfecta, totul tine mai mult de gusturi pt ca nici-o motorizare dintre cele enumerate nu este the best, cea mai buna, intr-un cuvant cea mai cea. Strict din punctul meu de vedere prefer HDi/ TDCi, pt ca am avut si inca am una dintre aceste motorizari si urmatoarea tot de aici va fi daca nu trec la benzina.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Thor, nu te tenteaza noua generatie de CDTI-uri?Vrei tot un Ford? Smile
  • Thor_

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am avut acum 2 ani Astra J 1.7 Cdti 110 Cp pt 20 k km, masina luata noua si nu mi-a placut motorizarea. Am expus la momentul respectiv nemultumirile pe threadul aferent. Nu stiu daca intre timp au schimbat ceva la acest motor, dar cel care l-am avut nu mi-a placut asa cum am spus.
Daca acum ar fi sa schimb masina Ford alaturi de Citroen C5 ar fi in capul listei, pt ca astea imi plac mie, dar momentan HDi-u meu merge foarte bine si sunt multumit de ea.
Dar asa cum am spus, si ma repet, alegerea unei masini tine de multe chestii, si multa lume bate moneda ca marca x este mai fiabila ca marca y. Este fix pix, toate se strica, vorba aia : ai masina ai probleme. Si aici includ si pe cele japoneze.
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@thor Ce anume te-a nemultumit la motorul de 110cp?
  • Thor_

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Consumul, nu am inteles cum colegii din Ro cu motorizari similare scoteau consumuri asa bune, pe cand cu austriaca, ca masina era cumparata si rulata in Austria fiind masina de serviciu, scotea consumurile alea mari. Si nu era sa zici ca avea ea ceva, nu de alta dar in firma erau vreo 10 bucati J toate noi si la toti consuma.
Apoi iar nu-mi placea cum trage, pe hartie avea 110 Cp, in realitate cine stie cati erau, pt ca cu putin timp inainte sa o iau in primire avusesem un Pug 307 de 1.6l 90 Cp HDi care ala manaca pamantul.
Ma gandeam la un moment dat cum ca astea din Austria au probabil alt soft, ca altfel nu-mi explicam diferentele intre ce aveam noi si ce vedeam pe site.
Si culmea nici una dintre J-uri nu a avut vreo problema din cele semnalate pe aici, mergeau bine, la garantie nu a fost nimeni cu nici-o masina.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Thor_ a scris:
Dar asa cum am spus, si ma repet, alegerea unei masini tine de multe chestii, si multa lume bate moneda ca marca x este mai fiabila ca marca y. Este fix pix, toate se strica, vorba aia : ai masina ai probleme. Si aici includ si pe cele japoneze.


Corect, insa unele sunt mai fiabile si mai ieftine de intretinut decat altele.Pana la urma cele mai multe achizitii se limiteaza la bugetul disponibil.
Noul motor 1,7CDTI, de 131 C.P., este laudat pentru consumul sau mic.Probabil ca este atat sportiv cat si fiabil.
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Noul diesel e de 1.6 si nu mai are nicio treaba cu cel de 1.7. Ca putere maxima se lauda cu 136cp/320nm cu posibilitatea pe viitor de a se duce undeva in jurul a 150-160cp.
Skip ads

  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ma refeream la actualul motor de 1,7 cunoscut ca A 17 DTS,131 caluti, nu la viitorul motor de 1,6 care promite foarte mult.
O completare despre viitorul motor al Opel:

,,Opel continuã sã acorde o importanțã deosebitã gamei sale de propulsoare și dã dovadã de perseverențã când vine vorba despre reînnoirea ei. Constructorul german a anunțat introducerea unui propulsor diesel de generație nouã, dezvoltat de la zero de inginerii General Motors din Russelsheim, Torino și SUA.

Rezultatul efortului lor se numește 1.6 CDTI Ecotec și se vrea a fi cel mai puternic motorul diesel din lume cu aceastã cilindree. Titlul era deținut pânã astãzi de Renault și al sãu dCi de 1.6 litri, motor capabil sã livreze 130 de cai putere.

Noua motorizare diesel 1.6 CDTI propusã de Opel promite 136 de cai putere și un cuplu motor de 320 Nm. Unitatea va înlocui deja perimatul propulsor de 1.7 litri CDTI. ÃŽn ciuda capacitãții sale și a resurselor oferite, noua motorizare CDTI va oferi un consum de carburant mai mic cu 10% decât cel al unui agregat de 2.0 litri. Emisiile vor fi și ele reduse, Opel lãudându-se deja cu primul sãu motor Euro 6 din gamã.

Thomas Sedran, președintele comitetului de conducere Opel, a declarat: ”ÃŽnnoirea gamei noastre de motorizãri continuã la capacitate maximã. Motorul nostru va stabili noi standarde în materie de rafinament, performanțã și compatibilitate. Pânã la sfârșitul anului viitor vom lansa trei generații noi de motorizãri diesel și benzinã. Toate fac parte din planul nostru de a lansa 23 de modele și 13 noi motorizãri pânã în 2016”, a afirmat Sedran.

Noul motor 1.6 CDTI va fi construit la uzina maghiarã Szentgotthard, alãturi de actualul motor pe benzinã de 1.6 litri.''

Sursa:http://autobis.ro/stiri-auto/opel-a-lansat-cel-mai-puternic-diesel-de-1-6-litri-din-lume-136-cai-putere-1745

Ce consum va avea oare acest motor?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nici ca ma intereseaza. 'Rezultatul efortului lor se numește...' aici sunt de acord ca va fi un efort considerabil.

Pentru ca Opel are experienta ZERO in motoare diesel de generatie 1999+.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mad2max a scris:@Thor....mersi de raspuns insa n-am inteles intrebarea. Nu ma grabesc sa cumpar masina, si evident ca eu voi decide cand va veni vremea...deocamdata vreau sa cunosc cat mai multe detalii.

Sper sa revii cu detalii dupa ce iti vei cumpara masina.Asteptam cu mult interes argumentele tale pentru acea optiune. Smile
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cum am spus, va mai dura o vreme....acum sincer sa fiu inclin tot catre Opel, poate si din pricina faptului ca sunt destui oameni care se pricep la motoarele cdti, care nu au probleme mai mari ca altele din versus.
Oricum ma astept ca acest topic sa continue multa vreme, si dupa ce ma voi fi hotarat eu, pentru ca poate fi util pentru oricine care vrea sa faca o achizitie de masina SH.
Si ca tot veni vorba, mie unul din ce am citit pe aici mi se pare ca cele mai reusite motoare din perioada mentionata ar fi 1.7 110/125 sau 1.9 de 100/120.
Acum sa vedem si parerile unor posesori care sa fi folosit masina o perioada considerabila
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
O parere in plus. Orienteaza-te spre o masina cat mai noua, rulaj cat mai mic si provenienta corecta. Totusi, preferabil Opel.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Angi, asa am sa fac....as vrea ca masina s-o iau tot de la cineva de pe forum, sau de la un cunoscut, cu istoric transparent....oricum nu ma grabesc va mai trece ceva timp.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Piata auto e foarte instabila in aceasta perioada, din pricina taxei si a contextului economic. Momentan nu prea se mai vinde/cumpara nimic. De aici si unele super-ocazii.
  • florin-86

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eu zic ca depi de si de noroc decombustibil ulei care trebue schimbate la timp.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR