Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
NU stiu ce sa zic, dar as vrea sa precizez ceva! Din ce m-am documentat si eu, alegerea puterii unei centrale termice sau cazan, nu se face in functie de suprafata in metri patrati! SI anume de cat e de izolata casa! se calculeaza un coeficient termic si cu ce fel de pereti ai si ce izolatie ai pusa pe casa si cu cate usi si ferestre ai si se face un calcul! am inteles ca asta cu mp e la plesneala! Mie la o suprafata de 120mp cu pereti de boltari de 25 si daca as fi pus polistiren de 160 la exterior si vata de min60 la interior, polistiren de 100 inainte sa torn placa jos si la acoperis un strat de 300 de vata, mi-ar fi trebuit o centrala cu putere de 5-8kw, care sa faca fata la mine! Dar cum nu am respectat cele de mai sus, trebuie sa ma orientez la ceva mai puternic! dar asta de la anu!
Skip ads

  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu am o centrala gazeificare pe lemne de 44kw. Incalzesc proximativ 200mp. Iarna trecuta am bagat lemne de 1500-2000lei. Conteaza foarte mult cat de uscat e lemnul si ce esenta e. La apartament aveam o centrala cu gaz care incalzea 70mp si plateam mai mult. La ora actuala centrala pe lemne e cea mai ieftina solutie.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ursu/\82 a scris:NU stiu ce sa zic, dar as vrea sa precizez ceva! Din ce m-am documentat si eu, alegerea puterii unei centrale termice sau cazan, nu se face in functie de suprafata in metri patrati! SI anume de cat e de izolata casa! se calculeaza un coeficient termic si cu ce fel de pereti ai si ce izolatie ai pusa pe casa si cu cate usi si ferestre ai si se face un calcul! am inteles ca asta cu mp e la plesneala! Mie la o suprafata de 120mp cu pereti de boltari de 25 si daca as fi pus polistiren de 160 la exterior si vata de min60 la interior, polistiren de 100 inainte sa torn placa jos si la acoperis un strat de 300 de vata, mi-ar fi trebuit o centrala cu putere de 5-8kw, care sa faca fata la mine! Dar cum nu am respectat cele de mai sus, trebuie sa ma orientez la ceva mai puternic! dar asta de la anu!

da suna fumos teoria, din pacate nu prea o sa vezi vase de alea in Romania, si ce uita toti sa spuna la o asemenea casa trebuie obligatoriu sistem de ventilatie a casei respective Wink
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Se poate pune la ferestre de termopan ventilatie! dar in ro nu se prea foloseste! Aici in Be majoritatea au!
Skip ads

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am izolatie de 10cm pe exterior si interior rigips + vata de 5cm. Am o camera care nu am terminat-o pe interior si diferenta de temperatura seara e de 7-8 grade. Si eu am ales putere mult mai mare decat aveam nevoie. Din 'carti' trebuiau 16-18kw putere, am luat cu putere minima 33 max 39 ...

Din pacate nu prea poti gasi pe nimeni sa iti calculeze exact, acuma se chinuie la apartamente cu certificatul de randament termic parca, sau ceva de genul, dar am inteles ca marja de masurare e undeva la 40%
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
O chestie interesanta, dar putin off topic, am aflat de la una mic care proiecteaza sisteme de racire pentru case.

Inainte sa construiesti casa, tragi prin fundatie conducte (similar cu incalzirea in podea) si lasi un capat afara, unul in casa. Idea este ca pompezi aer de afara (vara), se raceste pana la 18-20 grade si il bagi in casa. Asta e varianta pe scurt, acuma na, filtre, etc, dar pentru cine il intereseaza cred ca a prins idea. Ultima oara cand am povestit de asta spunea ca se poate scadea pana la 16 grade cu nush ce sistem de radiatoare numai ca este scump.

In mare ... clima moka vara, cu consum de curent pentru un ventilator Smile
  • guaspi

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2009

  • Mesaj Privat
si, deci, ai mai pus termogiove sau nu?
(ca asa se numeste topicul)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR