Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Bunnnnnn bv,bn zis cai verzi pe pereti.Vroiam sa scriu un msj pompos dar nu isi mai are rostul.Mai intai invatati soferie si dupa aceea visati la sute de cai.Am tupeu sa fac pariu ca ii pot da clasa unui incepator cu un signum in Buc,fiind la volanul unui amarat de trabant cu motorul ala lesinat de 26cp.Fan disesel cand inca el nici nu are permis.Mai stiu eu pe unul care imi spunea ca el dupa 1000km pe camp are experienta si ca nici nu concepe sa nu ia traseul.Rezultatul presupun ca il intuiti.Nu mai visati la depasiri riscante cu 150cp,nu te ajuta cu nimic caii aia cand nu ai experienta,ba din contra pot aduce moartea.Cutii automate,mor de ras nu alta.
Skip ads

  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Adevarul e ca 150 cp si o automata gen dsg (nu stiu cum e la opel) te scoate din multe cac*turi, dar doar in afara orasului, in oras un benzinar de 90-100 cp e tot ce trebuie, eventual pe gpl pentru consum.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Un z19dt manual te scoate din rahat cam la orice depasire facuta cum trebuie.
Eu am avut emotii in depasiri la primele depasiri facute cu masina abia cumparata...
Si asta din cauza conceptiilor gresite (percepute de la cei din jur) ca diesel-ul nu se tureaza mult.
Cand am vazut ca in a 3-a merge de rupe de la 60 pana la 120, si ca din a 3-a la 90 pot sa bag lejer a 4-a in timpul depasirii si sa continui depasirea fara nici un stres, am zis: blana...
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Sunt motoare forta daca stii sa te joci cu el dar daca il tii numai in oras...
Skip ads

  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare. DE CE trebuie sa vina mereu in discutie depasirea? De ce trebuie mereu sa depasim? Ok, merge unu cu 60 de km/h pe DN. De acord, il depasesti, dar la viteza aia o poti face in siguranta cu ORICE masina.
In rest, daca merge TIR-ul cu 95 km/h pe DN, pt ce sa-l depasesti ? Mai ales daca esti incepator ?
Devine sport national si depasirea,..
  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Daca o sa aveti drum pe Valea Oltului in cursul sãptãmânii, o sa intelegeti de ce mai bine o masina mai puternica.
Masina probabil nu o ia doar pt perioada de începãtor. Cu una cu mai multi cai poti sa mergi si tare si încet, sa depãșești si mai domol si mai din scurt...depinde de fiecare cat de mult isi asuma.
Orice masina din ziua de azi cred ca ajunge la 130-140...o viteza foarte mare....dar una e sa mergi cu un polo cu 140, alta cu o masina de peste 1.5t...ma refer la stabilitate, manevrabilitate, etc.
Sunt satul de cate buburuze ma depasesc pe E85 topaind de mama focului pe sosea...ceea ce mi se pare ca e cam periculos. O masina grea, lunga, se aseaza altfel la drum.
Ma repet...o masina merge atât de tare cat calci acceleratia...nu avem monoposturi F1 sa se strice daca mergem încet.
Drive safe, indiferent ca sunteti începãtori sau mai experimentati (uneori experienta predispune mai mult la greseala).
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
PunctAlbastru a scris:Am si eu o intrebare. DE CE trebuie sa vina mereu in discutie depasirea? De ce trebuie mereu sa depasim? Ok, merge unu cu 60 de km/h pe DN. De acord, il depasesti, dar la viteza aia o poti face in siguranta cu ORICE masina.
In rest, daca merge TIR-ul cu 95 km/h pe DN, pt ce sa-l depasesti ? Mai ales daca esti incepator ?
Devine sport national si depasirea,..
daca-ti zic ca nu am degete la maini si la picioare sa numar de cate ori am intalnit situatii in care, dupa depasirea unui grup de masini care mergeau cu 50-60 pe european in afara localitatii, sa nu am unde sa ma repliez pentru ca mergeau dupa celalalt la distanta de 2 metri de ziceai ca e cortegiu funerar?
ce faci daca ai o masina de 1 tona si 70 cp? iti zic eu, cruce in cerul gurii si te rogi ca cel din fata sa te lase...
dar daca ai o masina de 1,5 tone si 150 cp? iti zic tot eu, te infigi in acceleratie, eventual retrogradezi si incretesti asfaltul in urma ta...
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
@jgyprime: "ce faci daca ai o masina de 1 tona si 70 cp? iti zic eu, cruce in cerul gurii si te rogi ca cel din fata sa te lase... "
mai bine nu te bagi daca vezi ca nu ai unde sa reintri pe sensul de mers

@jgyprime: "dar daca ai o masina de 1,5 tone si 150 cp? iti zic tot eu, te infigi in acceleratie, eventual retrogradezi si incretesti asfaltul in urma ta... "
si patesti precum Huidu; oricum nu este un sfat pt incepatori

LE Huidu a avut noroc de doua ori:
- ca s-a intalnit cu Loganu'; putea sa dea peste un TIR
- datorita relatiilor socrului senator si evident banutilor a scapat de executarea pedepsei meritate
Skip ads

  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Merg aproape zilnic pe dn1in lung si in lat (otopeni_balotesti),cu un logan 15dci de servici,pot sa zic ca e o masina mai mult decat suficienta pentru scopul destinat, asta ca argument fata de ceea ce spunea cineva mai sus ca doar masinile mari si foarte puternice sunt si sigure.Hai sa fim seriosi totusi ......si realisti si sa nu mai suferim de impresii dupa ce ne uitam la fast and fourious.Stiti cati incepatori sau tineri teribilisti cu masini puternice,prea puternice am vazut innodati intre volan si scaun fiind constienti si agonizand?Cati in momentele alea spuneau "am gresit imi pare rau ajutati_ma "si singurul lor gand era sa se agate de viata sa poata supravietui.Ce se vede la tv e abureala,accidente pe dn1 se intampla saptamanal e drept ca nu toate cu morti si decapitati incat sa atraga atentia presei,insa marea majoritate se intampla din cauza vitezei si a teribilismului si a falselor valeitati de mari piloti.Aia cu ''mie nu mi se poate intampla" e o impresie falsa,nu mai da_ti atat avant copiilor de 18 dupa ce isi iau permis,multi dintre ei nici la varsta asta nu stiu sa isi poarte singuri de grija dar sa plece sute de km prin tara cu masini puternice.Cand am luat permisul o buna perioada de timp,sa zic 1 an am mers numai supravegheat de tata si imi spunea asa._ Ai grija cum mergi,m_am chinuit sa te fac mare,si sa mi te aduca altii acasa in patura dupa atata timp ar fi mare pacat.Sunt momente in care trebuie sa merg tare si sa incalc regulile de circulatie, cu toate nebuniile alea pe masina chiar si asa sunt constient ca si eu la randul meu o pot pati,nu mai vb ca pe dn nici nu sti cum ai ajuns la 120_130 avand in vedere ca in momentele alea numai la vitezometru nu te uiti.
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:
ce faci daca ai o masina de 1 tona si 70 cp? iti zic eu, cruce in cerul gurii si te rogi ca cel din fata sa te lase...
dar daca ai o masina de 1,5 tone si 150 cp? iti zic tot eu, te infigi in acceleratie, eventual retrogradezi si incretesti asfaltul in urma ta...


cand ai 70 de cp stai linistit si depasesti cand se poate.

cand ai 150 de cp NU AI CUM sa stai civilizat la coada ca te arde spate-gios-ul sa depasesti. Ca tu nu esti orisicine. Ai 150 de cai, ce pvaloarea ta? (ma refer in general la un pushtan la varsta teribilismului)

Statistic vorbind, un sofer incepator (si mai ales unul tanar) e mult mai agitat decat unul mai experimentat. E mult mai tentat sa fie zmeu si sa se bage in rahat din care sa nu mai poata iesi. Iar 150 de cai fac rahatul ala mult mai adanc decat 70 de cai sa zicem.
Asteapta sa ajunga copiii tai la varsta majoratului, sa te vedem cum le dai tu 150 de cai sa fie "safe" si nu strangi din fese pana se intoarce inapoi intreg.
  • gabicoman92

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2012

  • Mesaj Privat
PunctAlbastru a scris:gabicoman si tu si prietenul tau visati cai verzi pe pereti. Un sofer experimentat te poate baga in sperieti si te poate face sa vomiti si cu 50 de cp. Nu mai visati la avioane si aspiratoare de gagici. Apropo de asta, Opel nu prea mai are trecere decat poate pe la unele sate doar cu femei sparte de foame.

Fiind practic copii si cu rugamintea sa nu va simtiti ofensati, tin sa precizez ca in prima faza cel putin nici nu conteaza masina in sine sau ce ai sub capota. Ca oricum habar nu aveti sa conduceti pana nu adunati macar 50.000 de km. Unii nici dupa. Fiti destepti si alegeti masina in cea mai buna stare posibila si mai pastrati si bani de combustibil. Ca daca o tii de bibelou in fata lu gardu, experenta nu se incrementeaza. Doar prestanta.

Mai depinde si de mediul in care folosesti masina respectiva. De exemplu un Peugeot 107 cu motor pe benzina de un litru si 68 de cp, CONDUS DE CINE TREBUIE, urineaza cu bolta IN ORAS pe orice magaoaie cu 150 de cp. Dar deh, nu prea iese copulatia pe bancheta din spate ca ... nu e loc. Ce vreau sa zic e ca mai bine aflati intai ce inseamna soferia, pe ORICE masina, dupa care va veti dezvolta preferinte de bun simt. Tine cont ca in general se lasa cel putin cu niste tamponari usoare pana proaspatul absolvent (Doamne ajuta!) de liceu invata sa faca trecerea de la maciuca zilnica la covrig si/sau devine cocalar in paralel. Ce sa zic, o fi misto sa te lauzi in sat ca ai 150 de cai. Aaa ca nu esti in stare sa-i biciuiesti nu observa nimeni.
Salut in primul rand nu ia masina ca sa se dea mare si sa agate gagici ci pentru simplu fapt ca nu i plac masinile micute si cu motoare pe benzina.In al doilea rand te rog sa vorbesti mai frumos pentru ca eu nu te am jignit sa imi zici ca visez cai verzi pe pereti
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Cate masini a condus tovarasul tau de nu ii plac motoarele pe benzina?Mie mi_a placut mesajul antevorbitorului meu,nu a jignit deloc doar ca modul lui de exprimare a fost mai plastic.
Skip ads

  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
gabicoman, am fost cu totii ca tine si prietenul tau. Adica tineri. Am vrea sa fim din nou, crede-ne Smile). Intelegem perfect de ce v-ati dori voi una sau alta. Dar, un mare defect al fiintei umane e ca nu poate asimila experienta si intelepciunea altora. E in natura omului sa nu vrea sa auda de la altii daca sfatul pe care il primeste nu e conform cu dorinta proprie. Fiti destepti si cumpatati ! Veti avea viata lunga si bani mai multi de benzina Smile. Sau motorina, whatever, nici nu conteaza.

PS: un signum de 150 de cai nu o sa consume in mainile unui incepator cat ii consuma lui jgyprime. El stie sa conduca, dar unui incepator o sa ii consume cat nu face... o sa ceara piese si nu o sa stii de ce etc.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Se generalizeaza prea mult, de unde ii stiti trecutul celui care vrea sa cumpere masina? Poate are niste cursuri de pilotaj sau condus defensiv (si atunci stie cum sa dozeze corect puterea masinii, stie cum sa o protejeze atat pe ea: ambreiaj, planetare cat si pe el: consum scazut), fiecare om gandeste diferit de altul, deci si incepatorii sunt diferiti unul de altul, poate fi un om cumpatat sau un teribilist, e problema lui.
S-au adus in discutie copiii. Eu daca as avea sau cand o sa am un copil i-as lua fara probleme o masina de 150 cp (dar cu tractiune fata sau integrala, aici e alta discutie) chiar si mai mult pentru ca tot ce conteaza e educatia. L-as duce frumos la adancata sau la titi, uite baiatule aici ii dai in gura pana prajesti ambreiajul daca ai chef, nu pe strada. (in felul asta apar si cateva skill-uri care nu pot aparea pe strada: dozarea franarii, ce faci la aparitia subvirarii/supravirarii etc.).
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Concluzia:
O masina cu putere mica te tempereaza dar nu prea te ajuta in situatii delicate.
O masina piternica iti da curajul sa risti dar te ajta mai bine in situatii delicate.
Un compromis ar fi cel mai bun, putere medie si un buton care sa-ti dea un surplus de putere timp de 1-2 minute cand ai nevoie de el. Dar asa ceva nu cred sa existe..
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Madalin1796 a scris:Se generalizeaza prea mult, de unde ii stiti trecutul celui care vrea sa cumpere masina? Poate are niste cursuri de pilotaj sau condus defensiv (si atunci stie cum sa dozeze corect puterea masinii, stie cum sa o protejeze atat pe ea: ambreiaj, planetare cat si pe el: consum scazut), fiecare om gandeste diferit de altul, deci si incepatorii sunt diferiti unul de altul, poate fi un om cumpatat sau un teribilist, e problema lui. .....


Statistica zice ca cei in situatia descrisa de tine (cursuri de pilotaj, condus defensiv) sunt o foarte mica minoritate.
Pentru marea majoritate scrii ca este problema lui ...FALS ... este si problema celorlalti participanti la trafic sau/si pietoni.
Ar fi problema lui doar intr-un poligon auto sau pe camp, NU in trafic
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Mi se pare ilogic sa vb de cumpatare in cazul tinerilor intre 18_25 ani spre ex cand un procent considerabil dintre ei la controalele de rutina sunt depistati sub influenta etnobotanicelor sau a bauturilor alcoolice.Asta era un exemplu general desigur.Un alt exemplu de inconstienta la volan care pe mine ma pus pe ganduri a fost acum cativa ani cand pe o ploaie teribila intr_o localitate amicul cu care eram rula cu peste 80 km,vizibilitate scazuta,geamuri aburite,treceri de pietoni dese,noapte(intuneric) stiind ca avea permis de aproximativ 2 ani si in trecut produsese mai multe accidente usoare i_am recomandat sa conduca mai usor,nu de alta dar poate aparea pe vreo trecere un pieton grabit si il poate omora la viteza aia.Nu pot sa imi dau seama daca raspunsul a fost de impresii sau chiar asa gandea, acesta a fost ''aia e da_i in mortii lor''.Cand te gandesti ca unul de genul asta te poate lovi pe tine sau mai rau iti poate omora copilul in timp ce tu il astepti de la scoala,nu cred caci cuvintele cumpatat,dozat,experimentat ar mai avea vreo valoare chiar si cu cursurile lui Titi Aur.Si inca un lucru,de cand ma stiu nu am auzit nici un incepator care a picat traseul sa spuna....bai frate aia e,am picat ca nu m_am descurcat.Toti invoca faptul ca politistul a avut ceva cu el,sau alte motive care nu tin de prestatia lui.In cazul celor admisi ce sa mai vb,au o impresie asa de buna despre ei incat daca ii intrebi cum se descurca iti vor spune ca sunt chiar profesori.Din pacate chiar daca de multe ori nu ne convine sa recunoastem asta realitatea e alta.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Asta spuneam si eu, prea multa generalizare. Poate el nu e ca cei pe care ii descrii tu si atunci "nu-ti lua de 150cp ca primul pom e al tau" nu se aplica. Nu ma laud dar am 20 ani si permis de 2 ani. Am condus masini de la 50 cp la 196 cp, de la 900 kg la 2 tone, dupa o picatura de alcool nu mai urc la volan, droguri nici atat, in oras nu merg cu mai mult de 10 km/h peste limita (chiar si cu fete in dreapta, daca eram genul imi luam o pisicuta), nu am vreun tico care sa nu faca prostii, 1.6i 110cp la 1.2 tone e apropiat de 1.9 150cp 1.5 tone dar cu toate astea sunt cumpatat, abia afara mai vede si ea 130 km/h.
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Faci cateva lucruri foarte corect si esti exemplu bun. Bravo.
Insa mai ai cateva de invatat.
a) Trebuie sa prinzi cateva drumuri lungi gen 10-12 ore de condus si cateva situatii cu ceata crancena timp de mai multe ore
b) Trebuie sa conduci mai mult pe timp de iarna. Pana acum ai prins doar 2 ierni si nici astea din cele mai crancene. Atentie la polei mai ales
c) Trebuie sa ai copii. Pana nu ai, nu constientizezi cum ceva facut de tine poate afecta si pe cei care depind total de tine
Nu vreau sa te sperii sau sa sun parintesc dar astfel de situatii mi-au afectat stilul de condus.

Ai un start bun dar trebuie sa fii foarte atent in continuare. Perioada aceasta cand incepi sa te simti mai sigur pe tine este cea mai periculoasa. Exact pe la 20 de ani era sa provoc un accident de toata frumusetea. Drumul era drept fara viraje dar era valurit. Am intrat in depasire si exact in momentul acela dintr-o mica vale apare o Dacie alba. Am franat si am virat si eu si cel de pe contrasens si am evitat milimetric un impact frontal care mai mult ca sigur s-ar fi lasat cu morti.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Madalin, depinde ce 1.6si 110 cp compari cu 1.9 si 150 cp.
Daca compari 1.6 tdi e ceva, daca compari z16xe e altceva...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR