Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
mikyboy zicea de 600 de euro nu lei.
Coffe break? Very Happy
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,461
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da, da' ia o cafea tare. Nu de alta, da' eu ma refeream la mesajul lui Brook
https://www.clubopel.com/vie...p=1556665#1556665

600 EUR=~3000 RON.
O integrala cu usile inchise iese chiar mai ieftin, insa trebuie sa cunosti piata. Nu toti vopsitorii ieftini sunt si buni.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
vopsire "cu usile inchise" inseamna ziare pe geamuri, parbriz, luneta, faruri, grila si eventual pe cauciucuri. Daca vrei tu sa demontezi ceva e treaba ta dar "vopsitorul" nici macar nu-ti fereste cheder-ul la banii aia.
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Doresc sa carpesc si eu masina pe unde este ruginita.
De la praguri in sus pana la Aparatorile laterale.
Mia spus unul la service ca Zafira A este vopsita cu Vopsea Unistrat (Vopsea si Lac impreuna pe strat) din fabrica.
A vopsit cineva cu Vopsea Unistrat.
Lamuriti-ne si pe noi, pret, calitate, impresi...


Ultima modificare facuta de Dany7776 la Joi 06 Jun, 2013 5:58 pm
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,461
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Danny 7776, Lamuritine cred ca e un medicament. Sau lipsea o cratima pe acolo?
Masina mea e vopsita cu lacul "incorporat" in vopsea, si e OK
Pret, mai greu, ca vopsitorul nu iti face oferta detaliata (10 g vopsea, 2 m banda de mascare, 1.5 mp hartie, bla), ci iti da pretul "global"

Dorine, depinde de vopsitor. Un vopsitor care se respecta, prin "vopsit cu usile inchise" intelege ca iti va vopsi toate reperele accesibile din exterior. Adica fara stalpi, buza de la portiera, compartiment motor, si alte alea. Insa iti va masca toate reperele care nu trebuiesc stropite de vopsea. Mie, de exemplu, mi-a dat jos inclusiv bara aia cromata de pe hayon. Si mi-a mascat chederele de la geamuri, si zona dintre geamuri la portiere (unde am, se pare ca din fabrica, un autocolant negru)
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Daca e metalizata e lacul separat(se da baza dupa care lacul), daca nu e metalizata, lacul se amesteca cu vopseaua formand un singur strat.
  • Dany7776

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Culoarea este 10L Alba Casablanca cu tabla solida.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La banii aia nu e o reprezentanta Opel, ci un garaj acoperit. Nu se demonteaza prea mult, ci se foloseste scotch de hartie. S-au mai ridicat preturile intre timp, cam 1000 lei o masina daca nu e de indreptat si alte munci conexe.
Nu stiu cum e in alta parte dar sa iei 600-1000 lei in 1-2 zile e o suma fabuloasa.

Da, vopseaua clasica care nu era pe baza de apa intra destul de mult la o masina. 2 straturi + o mana de lac. Ma faceti sa-mi aduc aminte de vremurile cand vopseam 1100. Aspirator cu furtun invers, vopsea la borcan, pulverizator cu stropi. In loc de scotch foloseam vaselina. In loc de degresant apa cu dero Very Happy Vopsea?!? ce gaseam pe la cooperatie sau grund rosu. Lac?!? nu prevede. Diluant - benzina. 1100 ziceai ca e noua pentru 2-3 luni / sezonul de vara. Laughing
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
chiar si la cele care sunt vopsite din fabrica cu un singur strat de vopsea+lac (amestecate) se poate face vopsirea separat. Asa imi face mie acum: vopseste intai apoi aplica lacul (i-am rugat sa o lacuiasca mai bine ca poate ii mai fac un polish peste vreo cativa ani) care protejeaza apoi mai bine. Cat despre preturi, difera de la zona la zona si daca este nu service mare si de calitate. Oricum important este sa fie multumit clientul...
  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Dupa cat timp se poate realiza polish-ul dupa administrarea lacului?In urma polish-ului se pot corecta(vizual)diferentele de grosime ale vopselei/lacului(ca nu este chiar uniform dat/a)?Se poate realiza fara acea pasta(doar pe aceea nu o am)?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
polish se face doar cu pasta ca ea este abraziva...
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Impuritatile le scoti cu smilgher nu cu pasta. Depinde de imperfectiuni, de regula 2000-3000 cu apa dupa care pasta de finish.
Skip ads

  • VALENTIN _BZ

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2013

  • Mesaj Privat
salut!ma intereseaza si pe mine cat ma costa sa vopsesc un vectra b 96 complet ?sunt din buzau
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
intre 1000RON si 5000RON depinde de unde vrei sa o vopsesti
  • VALENTIN _BZ

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2013

  • Mesaj Privat
cum adica de unde vreau sa o vopsesc ?vreau sa o vopsesc exteriorul
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,461
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
unde, in sensul de atelier....
  • exodum

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
1000-5000 lei ptr o masina e enorm. se merge pe premisa ca nimeni nu o face acasa. cine castiga 5000 lei in doua zile?nici daca demontez 2 zile la rand masina pana la motor piesa cu piesa 14 ore pe zi nu face banii astia. practic vopsitul in sine fara pregatire dureaza max 2-3 ore.
oare un zugrav care intinde "chit" zeci de saci zilnic plus finisaj ia banii astia?poate ca pretul nu e mare si avem noi veniturile cam mici Smile
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,461
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
exodum, daca ti se pare enorm, vopseste-o tu in spatele blocului, cu pensula....
Un pret corect e in jur de 2000 RON. Tineti cont ca nu vorbim aici doar de cele 2-3 zile de manopera (demontat tot felul de chedere si bandouri, impachetat masina, slefuit, suflat) ci si de materialele si echipamentele folosite. Cat costa vopseaua, aditivul, lacul, hartia, banda de impachetat folosite la o masina? Cota de amortizare pentru cabina de vopsit (achizitie, apoi intretinere, ca aia trebuie sa fie imaculata, fara praf, etc) instrumentarul de vopsit (pistol, duze, compresor, etc), cuptorul (achizitie, intretinere) motorina necesara ca sa va coaca masina?
Ca sa nu uitam ca, daca vopsitoria lucreaza cinstit, 24% din banii astia merg la stat (TVA) direct, apoi vin restul taxelor si impozitelor (pentru venit/profit/salarii)

De fapt asta e si motivul pentru care la reprezentanta te costa in jur de 4-5.000 RON.
Toti ne-am dori sa avem venituri cat mai mari si sa cumparam cat mai ieftin, insa trebuie sa fim realisti.
E mult 2000 RON pentru o vopsire integrala, raportat la veniturile din Romania? Da, e mult.
Isi permite oricine sa isi vopseasca integral masina? Nu, nu isi permite.
Dar e obligatoriu? Nu, masina merge bine si cu vopseaua veche.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Plus ca nu vopsim o masina noua.
Mai are pete de rugina care trebuiesc scoase.Indoituri sau zgarieturi care trebuiesc nivelate inainte de vopsea.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,461
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mda, dar oamenii vad doar ca masina e gata in 3 zile. Si cum poti tu dom'le sa imi iei 2000 RON in 2 zile (care se concretizeaza in 2 zile de munca)? pai asta e 1000 RON/zi, deci tu intr-o luna de munca iei salar 20.000 RON. Adica de 10 ori cat mine. Pai ce faci tu asa de special ca sa iei banii astia?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR