Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cand sunt bagate la maxim trebuie sa le impingi putin spre cd-player pentru a indeparta mai mult clemele (care sunt metalice) dupa care trebuie sa tragi de aparat.
Poti sa incerci sa-l desfaci mai intai din partea stanga de exemplu si apoi din dreapta.
E foarte important sa bagi sarmele cat mai drept pentru ca altfel nu ajungi la cleme.
Skip ads

  • Taucher

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am inteles, eu am 4 electrozi ascutiti la capete sper sa fie buni astia o sa incerc si cu andrele daca nu or da rezultate daca nici asa...ma dau batut Sad
  • wumax

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu te da batut inca, problema nu este ca electrozi nu au intrat doar ca mufa opune rezistenta, ea intra foarte strans pe toate contactele.
Ai doua optiuni:
ori tragi cu putere daca reusesti sa apuci bine de casetofon(sau faci parghie dreapta stanga, insa ai grije sa nu zgari bordu);
ori scoti tavita de jos si bagi mana pe interior si impingi din spate
  • Taucher

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
M-am chinuit iar si nimic...
Dupa ce ma bagat electrozii vre-o 10cm..am facut parghie din laterale si nimic...am zgariat si insertia de mahon cu ocazia asta!...cu toata grija mea de a pune carpe intre ea si lama..
Am scos apoi sertarul de jos incarcand sa ajung la el si sa-l imping dar este bagat intr-un alt sertar de plastic care e prins de consola centrala asa ca n'am putut face nimic.
Am mai incercat cu parghie iar, rezultatul in final.. nu se mai aud deloc difuzoarele din stanga si fata si spate..

Cati draci pot sa am! Evil or Very Mad Evil or Very Mad am scos casetofoane la audi si bmw au sesit ca unse! Sistem mai idiot ca asta n'am intalnit!
Daca nu era pentru controalele de pe volan bucati il faceam!
Skip ads

  • wumax

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mai poti sa incerci ceva, carel a mine a mers incerca sa gasesti niste suruburi mai lungi care sa aiba filetul acelor suruburi de protectia al cd original, infileteazale in doua gauri (stanga si dreapta sus de exemplu) iar in celelalte doua gauri sa ramana andrelele(sau electrodul) si mai incerca sa tragi. Faptul ca nu se mai aud difuzoarele inseamna ca o parte a mufei a iesit.

Bafta
  • Taucher

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Na ca am incercat si cu suruburi...rezultatul...am stricat filetele si cd-player-ul ala tot n'a vrut sa iasa!

Am de 1 saptamana opel si pur si simplu o urasc! 1 singur lucru nu-mi place la ea si astazi chiar mi-a pus capac! Mad
2 ore daca adun m-am chinuit sa scot un c***t de cd-player si nu a vrut sa iasa! Tot ce-mi ramane de facut e sa-i dau un ciocan!
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mai descriu odata procedura ca vad ca nu toata lumea a inteles.
Se introduc cele 2 U-uri in gaurile respective si se apasa barbar pe ele pana nu mai intra de loc. In momentul ala se imping cele 2 U-uri spre interior si in acelas timp se trage in afara. 99% reusita(asta in caz ca nu au avut loc alte modificari fata de standard la masina)
  • Cristian_13

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Taucher a scris:Na ca am incercat si cu suruburi...rezultatul...am stricat filetele si cd-player-ul ala tot n'a vrut sa iasa!

Am de 1 saptamana opel si pur si simplu o urasc! 1 singur lucru nu-mi place la ea si astazi chiar mi-a pus capac! Mad
2 ore daca adun m-am chinuit sa scot un c***t de cd-player si nu a vrut sa iasa! Tot ce-mi ramane de facut e sa-i dau un ciocan!


Salut, iti trebuie 4 surubelnite subtiri si lungi, cat sa incapa in cele 4 orificii si sa departeze clemele. Apoi dai torpedoul jos iar prin spatele cd-playerului bagi mana si impingi cu o alta surubelnita mai mica (de 4 - 5 cm lungime). Ai sa vezi ca iese usor. Undeva in suportul (sania) lui sunt cateva gaurele in spate unde poti baga surubelnita si sa impingi putin.
Skip ads

  • Taucher

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
@ daedalus: Crede-ma, ca am inteles procedura si am infipt electrozii aia pana n-am mai put de am si indoit unul! Pur si simplu e intepenit.

@ Cristian_13: La asta m-am gandit si eu sa il imping cu ceva din spate..dar cand am dat cu mana nu am simtit nici o gaurica prin spatele lui(ce-i drept am bagat mana prin locul unde e sertarul sub clima si nu prea am ajuns bine la el...), o sa ma uit iar maine, poate mi-a scapat. Chiar ma gandeam la un moment dat sa demontez torbedoul dar, eram prea suparat si am renuntat.

Multumesc tuturor pentru sfaturi! Sper ca mine sa reusesc, in orice caz sa fiu al naibi de nu fac poze pas cu pas sa vedeti ce sa intampla Laughing daca era gandita de romani mai intelegeam... dar totusi "ieste" nemti.
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pun pariu ca un hot il scoate in 2 minute!
P.S. fara sa sparga consola sau aparatu.
  • Taucher

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Laughing In cazul asta ar fi fost folositor sa am unul la indemana. As putea sa las geamul deschis in seara asta si stau la panda! Astept pana cand il scoate afara si apoi tip la el si ridic geamul din telecomanda! Laughing

App. astea ar fi instrumentele "Originale" nu?

  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Alea ar fi instrumentele "Originale".
Capetele care iti raman afara trebuie sa le apropii unul de celalalt astfel, clemele care agata CD-ul sa poata fi inpinse mai bine in exterior.
Daca ai reusit totusi pana acum sa indou clemele la interior sau sa le rupi, ultima solutie e forta, tragi de el pana iese, eu asa am patit la astra.
Bafta

Skip ads

  • Taucher

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Mda....am dat si tobedoul jos. Am incercat sa-l imping si din spate, nici macar n-a clintit! Este pur si simplu INTEPENIT!

Si app mufele nu sunt scoase din spate...ca am ajuns cu mana la ele si sunt bagate bine toate, canalul stanga a murit...
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Ups! In cazul asta e bine sa apelezi la un service ceva sau la o firma specializata. M-am hotarat ca si eu sa fac asta cand va veni momentul tocmai pt ca uite ce se poate intampla.
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Taucher a scris:Si app mufele nu sunt scoase din spate...ca am ajuns cu mana la ele si sunt bagate bine toate, canalul stanga a murit...

Poate ai umblat din greseala la setari.
Daca tragi de butonul de volum poti regla balansul (stanga - dreapta)
  • Taucher

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Paulll a scris:Daca tragi de butonul de volum poti regla balansul (stanga - dreapta)


Da, stiu, problema la mine e ca s-a intrerupt brusc un canal.Am tot impins de mufele din spate dar nu era scoasa nici una.
Partea proasta e ca n-am nici codul la el ca sa zic ca-l desfac sa vad ce are...
  • reminus

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
maramu a scris:Alea ar fi instrumentele "Originale".
Capetele care iti raman afara trebuie sa le apropii unul de celalalt astfel, clemele care agata CD-ul sa poata fi inpinse mai bine in exterior.
Daca ai reusit totusi pana acum sa indou clemele la interior sau sa le rupi, ultima solutie e forta, tragi de el pana iese, eu asa am patit la astra.
Bafta



salut,

aici e o eroare, si anume, ce ramane inafara se trage spre exterior si nu spre interior.
  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Si la mine este intepenit Crying or Very sad Am fost la service, unde nici cu instrumentele originale nu au reusit sa-l scoata! Am folosit si niste cuie, auzeam clemele, dar nu a vrut sa iasa nici impins din spate. Trebuie ca s-a blocat cumva, pe undeva, ceva.
Eu vedeam ca ultima solutie sa ma apuc sa desfac bordul bucata cu bucata.
  • seby_77

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
30 secunde a durat sa il dau jos --- cand am luat masina am gasit in cotiera sculele de scos ( poc-poc si iese in 30 sec) imi pare rau pt voi dar unele cass sau cd au in spate (daca este din fabrica si nu a mai fost dat jos ) un surub (e prins de carcasa cass sau cd ) si piulita (care il prinde de bord) am gasit la o vectra A acum cativa ani . cat pt cei din iasi mergeti in capat la pacurari lasa-ti masina deschisa sa nu va sparga geamul baietii si in cateva minute ramaneti fara el Sad
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR