Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
pai stii ce nu inteleg?cine cumpara acele cauciucri noi?de care vb eu?daca nu se vindeau nu se mai aduceau nu?totii facem pe lupul moralist si daca ne uitam la 10 masini garantat 8 au cauciucuri montana,tigar,matador,kormoran,etc...cati dintre noi dau min 300ron pe un cauciuc nou de calitate?
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu. Dau pt ca e viata mea si a familiei mele in joc.
Cand am cumparat cauciucurile de iarna, am luat la puricat cam tot ce erau pe piata la ora actuala. S-a nimerit de m-a dus sotia si in Metro sa isi faca ceva cumparaturi. Preturi la cauciucuri de iarna, montana, matador, etc la jumatate din pretul unui Micheline din ala mai ieftin. Si m-am intrebat de ce oare? Apoi am venit acasa si am scorbolit un pic si prin WWW. Am citit opiniile unora care cumparasera asa ceva si mi-a cam trecut.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ce ti-a trecut, bre? Ca nu inteleg.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca tot va intereseaza cauciucuri de iarna ieftine va dau eu o idee, Metro are in oferta michelin 185/55(sau 65)/15 la vreo 230 lei bucata. Fara nici cea mai mica intentie de a face reclama.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:totii facem pe lupul moralist

Eu nu fac deloc pe lupul moralist. Vad la lucru zilnic cum mor oameni. Mi-e de ajuns. Poate ca niste cauciucuri bune, niste placute de frana de firma, niste amortizoare noi etc etc. poate faceau diferenta.
Si inca ceva. Nu suport si nu as cumpara stifturile de care ai pomenit tu dar sa stii ca prefer oricand niste anvelope noi din gama intermediara (gen Firestone) decat niste anvelope din clasa de sus second(Michelin, Goodyear etc.)
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Niste cauciucuri ieftine si bune in opinia mea sunt Barum(ma refer la gume de vara).Cand le-am cumparat am vazut niste teste in germania si au avut punctaj destul de bun la franare, fiabilitate, aderenta, zgomot.In prezent au apoximativ 55 000 si trebuiesc schimbate deci destul pentru niste cauciucuri de 100 de ron precizez ca am jante pe 13.Acum ca a venit sezonul rece mi-am pus pe fata sawa eskimo si pe spate debica frigo acum sa vedem cum o sa se comporte si cat de fiabile sunt.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
cronny a scris:Niste cauciucuri ieftine si bune in opinia mea sunt Barum(ma refer la gume de vara).Cand le-am cumparat am vazut niste teste in germania si au avut punctaj destul de bun la franare, fiabilitate, aderenta

Barum de `acolo`nu e ca Barum` de aici`..din nefericire.La fel kit-ul de ambreiaj`LUK`,sau pot sa-ti dau nenumarate exemple..de la jucarii chinezesti pt`acolo`,si pentru `aici`.Chiar si Coca_Cola e diferita..LA NAIBA..!Si faptul ca platesc bani mai multi pt un lucru nu ma face sa ma simt mai in siguranta,nici eu nici familionul.De exemplu,ca sa fiu ON-TOPIC,cauciucurile `PIRELLI`se fac la Slatina..Pleaca in IT,iar rebuturile ce nu trec de CTC-ul lor (de ex.cele de iarna au mai putin silicat sau siliciu,parca,in compozitie,care mareste aderenta pe gheatza)) raman in RO si se baga pe gat la romanasi..Ca "Lucru nou" Exclamation
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:De exemplu,ca sa fiu ON-TOPIC,cauciucurile `PIRELLI`se fac la Slatina..Pleaca in IT,iar rebuturile ce nu trec de CTC-ul lor (de ex.cele de iarna au mai putin silicat sau siliciu,parca,in compozitie,care mareste aderenta pe gheatza)) raman in RO si se baga pe gat la romanasi..Ca "Lucru nou" Exclamation

De curiozitate, de unde stii toate acestea?
Skip ads

  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
In legatura cu Barum ai dreptate sunt made in RO scrie si pe ele dar eu am fost foarte multumit de ele.
  • haiducu

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cine merge mult cu masina stie ce inseamna si cat de mult conteza anvelopele . Daca nu depasesti 60,70 km/ora si te duci numai sambata la cumparaturi poti sa pui anvelope si de 20 de ani.[valabil pt superdragos] .Aici nu este vorba de fite ci de SIGURANTA omule
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris: De curiozitate, de unde stii toate acestea?

De la un italian,fost sef al meu,care a plecat "pe fir"incepand de la promotia de la SELGROS"de acum3-4 ani..Poate cineva isi mai aminteste.."Dio cane,nu se poate asa ceva..!Nici de furat nu costa atat"Omu`avea afaceri in domeniu,poate lucrase si cu Pirelli la niste matrite de talpi si cunostea..Erau la jumate decat la poarta fabricii.Si dupa cateva telefoane (in IT ) a aflat si de ce. De ce,ai cumparat si tu..?Ca eu as fi fost primul,dar deja luasem.SH.Deci ele ca profil sunt identice,doar ca cel `FAKE`e cauciuc mort si atat.Cel bun are suprafata aspra,aproape ca smirghelul.Se poate face treaba cu compozitia intentionat sau din greseala.

@haiducu intr-adevar,nici eu nu mergeam cu mai mult de 70-80,erau de iarna si erau si cu cuie,sau tinte,si tocmai din aceasta cauza cred ca aratau asa de bine dupa 22 de ani,nefiind puse decat in situatii de extrema urgenta..Mergeam pe gheatza aproape ca pe asfalt.Si atunci aveam Kadett,care nu supunea gumele la solicitari extreme.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
asa am auzit si eu de niste Micheline ieftineala, dar care sunt made in China Rolling Eyes
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Superdragos, mersi de raspuns. Eu te intrebasem pentru ca afirmasei ca ce nu trece de CTC-ul lor sunt date la noi. M-am gandit ca te referi la existenta unor vicii de fabricatie. Sa zic altfel, a unor defecte structurale. Ceea ce nu cred ca ar face. Adica sa vanda niste anvelope cu defecte. Nu cred ca ar risca sa iei o anvelopa noua si sa faci accident ca iti cedeaza flancul sau mai stiu eu ce.
Referitor la compozitia cauciucului nu aveam nici un dubiu ca ceea ce baga in ele pentru noi e altceva. Ca e cauciuc de calitate proasta. Pentru toti producatorii mari suntem fraierii Europei. Si din pacate sunt numai nume mari cum ar fii:Bosch, Beru, Champion, etc etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR