Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
E normal sa existe o restrictie de viteza pe timp de ploaie. Am vazut peste tot, prin europa.
Legea ar trebui sa stabileasca conditiile in care se aplica, ca sa nu mai existe discutii de genul de mai sus.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Simplu! Cand ai nevoie de stergatoare inseamna ca ploua.
  • Deltaztek

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2007

  • Mesaj Privat
si acum sa revenim, ca amintea cineva mai inainte de calitatea asfaltului,
daca avem parte de anumite conditii atmosferice, de ce nu se tine cont de ele la realizarea infrastructurii?
deoarece nu suntem in stare si nu avem mijloacele sa ne exercitam dreptul de a refuza plata impozitelor si implicit a rovinetei, pe care eu unul nu am mai platit-o de un an.

ce sa mai zic de tarile scandinave, si acolo pe autostrada au limita pe vreme vrea la 80 la ora, mai ales cand acolo vremea rea e cam 90% din an? si acolo se lucreaza tot timpul, si in fiecare an la toata autostrada? NU, doar la noi.

taxe se incaseaza cum vor ei, asfalt toarna prost tot cum vor ei, iar noi suntem lideri la taxe si impozite in europa, si conditii de trafic ciu ciu.

si au mai lansat si ipoteza conform careia pe urmatoarea autostrada bucuresti brasov o sa fie portiuni de drum unde se va circula cu 80 la ora si asta in conditii normale, ca, cine stie, o sa ne puna sa mergem cu 10 la ora in conditii de ploaie.

asta e romania, unii se fac ca fac, altii incaseaza banii ce trebuia bagati in material, si noi cotizam ca prostii la masini, jeepane si vile si excursii, ca nu iese nimic pentru uzul nostru, noi doar intretinem pe ai nostri conducatori.

asa ca, daca avem limita de 80 pe ploaie, inseamna ca ne-au prostit in fata cand au refacut autostrada aia de zeci de ori, deci au refacut-o mereu prost , daca nu mai prost decat data trecuta.

dar noi platim taxa de drum. platim accize, o sa incepem sa platim si o autostrada la care se lasa terasamentul, dar noi platim........
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ce spui tu sunt anumite aspecte ale problemei.

pana una-alta, indicatorul ala e pus acolo de politie pentru ca s-a considerat necesar. nu e vina/treaba lor ca asfaltul nu e de calitate.
e vina celor de la administratia drumurilor si ministerul transporturilor poate.
probabil ca se formeaza balti la ploaie si de aici pericolul de acvaplanare. de aceea e restrictia de viteza. daca intri cu 130km/h in acvaplanare te asigur ca sunt sanse mari de tot sa nu ramai pe sosea.
daca e doar ud pe carosabil e ok, poti merge un pic mai tare de 80km/h in mod normal (daca ai cauciucuri bune) insa daca sunt balti atunci de la 80km/h in sus poate deveni periculos.
Skip ads

  • Deltaztek

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2007

  • Mesaj Privat
totusi, indicatorul a aparut in ultimele 6 luni, deoarece pana acum nu exista.

asta inseamna ca dupa 18 ani si-a dat seama politia ca e periculos sa mergi cu mai mult de 80 km/h.

deci ori politia e inapoiata, ori isi aplica propriile metode de a imbogati bugetul cu amenzi de viteza.
  • last

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Indicatoarele rutiere, marcajele si tot ce tine de sistematizaea circulatiei este responsabilitatea administratorului drumului. In localitati, acesta este Primaria, iar in afara este AND-ul.
In cadrul acestor institutii sunt servicii specializate care se ocupa de acest lucru.
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
indicatoarele au aparut de curand ca au realizat ca de cand au facut autorstrada de 3 ani nu au semnalizat cu absulut nimic ! acum sunt obligati de UE si se conformeaza !

daca e sa ne luam dupa infrastructura pe A2 stiti foarte bine ca sunt locuri unde ar fi nevoie de limita de 50 Km/h , e varza ! mai bun e DN2 care de ani de zile nu am mai vazut un utilaj sa repare ceva la el !

dar asta e !

referitor la indicatoare : trebuie sa stiti , ca ati fost pe la vecini prin Bulgaria , ati obs. ca la ei nu exista indicatoare cu : curba simpla , dubla , periculoasa ?! sunt doar indicatoare de limitare a vitezei , cu cat limita este mai mica ( se ajunge si la 30 km/h ) cu atat drumul devine mai periculos !

foarte bine ca au pus indicatoarele , macar iti da un pic de gandit cand alergi cu 150 pe ud !
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ar fi fost bine sa-i fi facut o poza la acel indicator iulius, tind sa cred ca nu este un idicator de obligare, interzicere sau restrictie ci unul de informare, recomandare ... sunt 70% sigur ca acel indicator iti "recomanda" sa mergi pe timp de ploaie cu maxim 80 km/h pt siguranta ta si a circulatiei. Daca tu vrei sa mergi tot cu 130 km/h nu cred ca are cineva ceva cu tine ...
Skip ads

  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
da este de recomandare !
  • Ghimpe200

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu va ganditi ca acel indicator este pus pentru a mari painea politistilor...pentru ca nu cei care te opresc pun indicatoarele!Ci administratia drumurilor...cei cu capul ca creta sunt doar pusi ca sa te faca sa il respecti..nu il respecti te ard...asta este..asta e legea care le da dreptul...acuma k ei mai inchid ochii la unul si la altul este altceva...preferati o amenda de 200 ron plus puncte de penalizare sau 50-100 ron la politist si fara puncte...Acuma trebuie sa recunoastem ca nici salariile lor nu sunt precum ale celor din germania franta austria spania...care aia dak le intinzi 10-50 euro iti da cu flit imediat si te si baga la dare de mita!La noi politia este prost platita..nu ati vazut si voi la tv cate mitinguri fac sindicatele politiei..asta pt ca politia nu are voie sa intre in greva...doar sindicatul...asta este legea in romania..statul profita pentru ca oricat de mic le-ar da salariul ei tot sunt obligati sa munceasca...si pentru ca mai inchid cate un ochi cateaodata ar trebui sa le multumim nu sa ii injuram...eu unul prefer 50-100 ron la politist si zic sarumana ca inca se mai poate discuta cu ei!
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
No bun, hai ca e interesant subiectul.

Imi place ca au reactionat colegii de forum la mesajul de informare a lui iulius. In mare masura de-acord cu ce a zis lumea pana aici.

Dar hai sa va mai zic ceva: mai multe studii efectuate acu cativa ani au demonstrat teoretic si practic faptul ca corpul omenesc (scuzati cacofonia plus ca aici e clar ca ma refer la organele interne, schelet...) este construit pentru a suporta un impact la o viteza cu valoarea maxima 50km/h. Daca e 60, mea culpa. Sa zicem 60 ca ne place viteza.
Fie cadere in gol pe pamant, fie impact in miscare orizontala, 60 km/h e limita maxima suportata de constructia corpului omenesc. Bineinteles, ca peste tot, exista si exceptii, de exemplu Jack Norris, care nu are limite.
Bun. Am detector radar, am ABS, am frane bune, am airbag-uri si altele si altele. Chiar trebuie exploatate toate la maximum de fiecare data cand ne deplasam cu masina? Daca sunt in localitate, circul cu 100km/h si stau cu ochii mai mult pe detector decat pe strada? Daca circul pe zapada, fac patinaj artistic "controlat"? Daca ploua, circul totusi cu viteza maxima permisa?
Si daca nu ploua, dar carosabilul e umed, chiar o suprafata superficiala (care by the way, contine amestecul interesant de asfalt, praf si apa - un fel de lubrifiant in conditiile in care stim ce suprafata mica de contact are masina cu cele 4 roti ale dansei), masina din fata noastra ne arunca pe parbriz tot felul. Vizibilitatea scade. Si 5%, dar scade. Nu ne punem oare intrebarea: este safe 130km/h?
Chiar trebuie specificat acest lucru, adica "redu' nene viteza daca ploua, nu vezi care-s conditiile?"

Nu sunt nici Capt'n Slow, dar imi iubesc si pretuiesc viata mult de tot.
  • Deltaztek

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eu unul as prefera sa ajungem toti sa platim amenzi si sa nu mai inchida politia ochii la toti smeckerii.

numai prin amenzi ne vom educa si vom invata sa respectam legea.
nu ma deranjeaza ca jmeckerii alearga cu 200 km/h, dar cand vin pe contrasens si imi pun viata in pericol, atunci imi dau seama ca prin masuri punitive se vor educa, amenzi si puncte pana ajung fara permis, sa vezi ce se linistesc baietii.

dar cand politia inchide ochii la oricine vine un x3, si mai ciudat ii mai si saluta, ce sa faci?
sa-i multumesti lui dumnezeu ca politia inchide inca ochii si nu iti dau amenda.

asa popor,

de aia ne fac astia drumurile proaste si platim taxe mari, pret mare la combustibili, desi avem rezerve mari la petrom, pentru ca noi inchidem ochii, ei se fac ca fac si noi ne facem ca respectam legea si stam in kk pana la gat.
Skip ads

  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Mare dreptate are Deltaztek
Amenzi mari si permise suspendate pe multe luni de zile, asta ne trebuie! Sunt tari (in europa) unde permisul se suspenda si pe mai mult de sase luni. Ca sa nu mai vb de amenzi.
Nu ca as fi eu ala care merge la litera legii, dar parca nici cu 120 prin localitate nu circul....
Ramane, pana la urma, la constiinta fiecaruia dintre noi cat apasa pedala de acceleratie.

Pacat ca mor oameni nevinovati din cauza inconstientilor de pe sosele
  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Acum aprox 5 ani am avut un teribil accident, fiind conducatorul unei Suzuki Gs 500 am lovit frontal la 140 km/h un VW. Nici eu nici celalalt nu am pus gram de frana, totul din cauza vitezei si neatentiei (mele).
Noroc ca am scapat numai cu ceva oase rupte, care s-au vindecat cat de cat intre timp. Dupa accident am simtit ca m-am nascut a doua oara.
Cu toate ca si acuma imi place viteza (mai ales pe moto), am renuntat si ma bucur in fiecare zi ca traiesc
Asa ca atentie, viteza chiar ucide!
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
te-ai nascut a zecea oara daca ai scapat la viteza aia. probabil purtai protectii bune si nu te-ai lovit de nici un obstacol dupa ce ai cazut/zburat prin aer. multumeste lui Dumnezeu in fiecare zi!

da oameni buni, viteza ucide si se intampla zi de zi pe sosele. fiecare cred ca nu i se poate intampla lui dar realitatea e diferita.
de aceea, am zis sa nu se mai dea lumea mare pe aici cum a mers cu 200km/h ca nu invata nimeni nimic bun din posturile acelea, mai ales cei tineri si nelinistiti.
bafta si atentie
  • VSS

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am gasit acest topic , cautand viteza pe autostrazi , si mi s-a parut destul de interesant.
Si ca sa fiu on-topic pana sa vin cu intrebarea mea : Pe autostrazi chiar este indicatorul cu 80km/h pe timp de ploaie.

Am si eu o intebare , defapt asta cautam si am dat de acest topic : Daca pe autostrazi limita de viteza este de 130 km/h , eu pot sa trec pe langa radar cu 139km/h (spre exemplu) fara sa primesc amenda si sa fiu legal.Nu stiam exact daca si pe autostrada este valabil ce se aplica si in orase la limita de 50km/h unde pana in 60km/h esti iertat(poate doar advertisment).
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Exista amenta pentru viteza 0-9km/h in +? Smile
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Poti sa treci cu fix 140 ca nu te opreste.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Radarul are o marja de eroare de +/- 10%
  • VSS

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Multam fain de raspunsuri colegii !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR