Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • nicku

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
zafira iti dau dreptate .....nici eu nu am avut probleme la asirom...si dauna a fost destul de importanta...3000 euro
Skip ads

  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
La ASIROM exista sistemul de "malus"? Banuiesc ca da. Atunci nu inteleg de ce anul urmator unei daunei importante, nu ati trecut la alta societate de asigurari?
  • nicku

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2005

  • Mesaj Privat
???????????????????????????????????? Confused Confused Rolling Eyes Rolling Eyes
  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Adica tu ai platit sa zicem 700 prima de asigurare si ai avut daune de 3000 de Euro. Raportul dintre (daune/prima)*100= malus, in cazul nostru sa zicem 400%. In functie de acest malus exista niste indici de majorare, care se aplica atunci cand se calculeaza prima de asigurare pentru anul urmator, si care pot mari aceasta prima cu pana la 30%.
La fel se intampla si in cazul cand nu ai nici-o dauna se aplica diversi indici subunitari care-ti micsoreaza prima de asigurare.
Skip ads

  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Pai tocmai d'aia se incearca si in RO sa se clarifice piatza asigurarilor, in sensul ca migrarea de la o firma la alta sa se faca cu tot cu "malus" sau cum i-o zice Sad
  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Este adevarat, dar mai avem pana atunci
  • Raminutza

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Buna la toata lumea. Am si eu o nelamurire. Cine trebuie sa plateasca fransiza la service? Asiguratul sau asiguratorul? Multumesc.
  • donovidiu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Raminutza a scris:Buna la toata lumea. Am si eu o nelamurire. Cine trebuie sa plateasca fransiza la service? Asiguratul sau asiguratorul? Multumesc.


fransiza este o deducere din valoarea daunei. deci o plateste asiguratul.
de aceea pentru reparatii minore, nu are sens sa invoci asigurarea. mai bine astepti...doamne fereste!...o paguba mai maricica.
  • Raminutza

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
O paguba destul de mare ar fi zic eu cupola, luneta, haionul - mi-a cazut o bucata de tencuiala de pe bloc peste masina. Chestia este ca masina este de serviciu, si la asigurari mi-au zis ca fransiza o plateste firma mea, in momentul in care este reparata masina. Este neaparata nevoie sa plateasca firma direct la service? Sau poate plati asigurarea si isi recupereaza banii ulterior de la firma? Fransiza este cu valoare fixa - 400 ron.
Mare nedumerire. Neutral
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Dupa cum ti s-a mai zis clientul plateste franciza in service. Asiguratorul va da acceptul de plata doar pentru valoarea daunei - franciza. Nu platesti franciza, nu scoti masina din service.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR