Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Si in Bucuresti sunt cateva camere montate, in general la intrarea in intersactii
Skip ads

  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
da, intr-adevar.
merg des pe DN1. inainte de vestitele camere, era o debandada generala. acum se merge calm, din pacate pierzi mai mult timp, poate ar trebui sa se modifice viteza maxima in anumite localitati.
nu e bine ca trebuie sa se ajunga la masuri extreme ptr ceva respect, dar se pare ca functioneaza. macar in anumite intersectii poate ar trebui introduse camere.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Rezolvarea dupa parerea mea este cat se poate de simpla. Cum zicea zafira 2.0 automatic amenzi ca in ungaria, germania etc, supra controale pe politisti( tineti minte prin 2000-2001 cand s-a anuntat ca sunt controale undercover asupra modului de operare a politistilor ce cuminti au fost 2 luni....) si ordin sa amendeze tot ce e neregulamentar fara exceptie. Si apropo de ce zicea Inginerul cu dobitocii profesionisti, spp, sen, dep, etc eu pe drum nu fac loc decat ambulantelor indiferent cand da drumul la sirene(am avut o urgenta si am vazut din ambulanta ce inseamna sa fii in ambulanta si sa nu se dea lumea din calea ei, imi venea sa arunc cu tuburile de oxigen in parbrizele lor), pompieri in misiune, politie si coloane oficiale in rest stroboscoape fitze maca-maca nu pun botu pt ca am si eu doar ca diferenta e ca eu ma joc in sptele blocului si in pasaje cu ea fara a vrea sa depasesc pe cineva. Sincer cred ca vor mai trece 20 de ani si tot nu se va schimba nimic semnificativ. Faza e ca in orice tara sunt smecherashi doar ca acolo cand l-a prins garda si i-a dat amenda simte amenda aia pana in maduva oaselor.

in rest numai de bine.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Traim in Romania si totul este posibil. Nu inteleg de ce va faceti atatea probleme. La noi este un sat de rromi care se ocupa cu metale gen inox cupru, aluminiu, etc care din punct de vedere financiar stau f. bine dar ei nu au fost niciodata la scoala. Au masini dintre cele mai scumpe de la vw pasat pana la bmw x5 si altele. Dar eu ma intreb cum au luat permisul ca in afara de faptul ca nu stiu sa citeasca cum dracu sa mai si invete pentru obtinerea permisului. Si in afara de asta mai merg si dupa propria lor regula si sunt implicati in fel si fel de accidente. La ce va mira ce se intampla pe soselele din Romania.
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
problema e ca nu ne mai mira ci ca nu se face nimic pentru a nu se mai intampla atatea accidente cu morti si raniti foarte grav.

Si apropo de ambulante cati din cei care stau in Bucuresti sau in sudul tarii au fost in Tg. Mures sa vada atitudinea soferilor de acolo la auzul sirenei salvarii? Initial m-am enervat dupa care mi s-a facut pielea gainii....
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
daca s-ar da liber la impuscat tampiti ...ar fi ceva mai bine...
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
foca montana :Acolo bate vantul din vest....

pif: inainte pe pasaport scria la cetatenie rom acum scrie rou...
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@zafira 2.0 automatic: corect si bate tare.....
Skip ads

  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Rasa umana este sortita pieirii,avem "darul" de a ne autodistruge

mai degraba "survival of the fittest". las' sa se sinucida toti tembelii si poate raman doar oamenii normali...vise Very Happy
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
foca montana:
Ce crezi, de ce a facut arabul acela atatea cu SMURD Tg Mures? Nu cred ca un roman era in stare.Si cu atat mai putin in sudul sau estul Ro.Sunt Buc. get- beget "capitalist"! Si am pasaport nou cu rou la cetatenie.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
stateam de vorba cu un amic plecat de multi ani afara..
si la un moment dat mi-a zis ca si la ei civilizatia nu are altceva la baza decit legea....
daca au avut in istorie taieri de capete, puscarie sau ocna grea etc... si n-au existat bube in fund pt care detentia e facultativa.... Wink normal ca DE FRICA oamenii s-au civilizat...
un Tepes cred ca ar rezolva problema...
dar degeaba punem camere peste camere daca la pupitrul lor vor fi tot aceeasi oamnei care vor inchide ochii la vederea unui nr cu sen dpt etc...

azi in piata victoriei a pus un jmeker sirena... jmekerul era o skoda octavia sedan cu nr WUX sau ceva cu TOATE geamurile negre, da negre rau ca nu vedeai nimic... si a trecut la 1 m de politist... eu m-am apucat sa-l injur de nervi si poliltistul s-a uitat urit la mine...Shocked
cititi topicul cu folia de geamuri sa vedeti cum cu toate hirtiile de la RAR, si de la DPR tot s-au gasit garcea caer sa ia talonul pt folii.....
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@zafira 2.0 arabul ca arabul dar oamenii sfintesc locul. Ganditi-va ca oamenii din Tg. Mures au dat bani ca sa cumpere o ambulanta super dotata care este sala de operatie mobila si care a costat peste 100.000 de euro. As vrea sa vad la noi in sud cine da bani fara sa il filmeze televiziunea si fara sa-i fie numele mentionat undeva ci doar pentru simplul fapt ca trebuie sa il ajuti pe omul de langa tine. Aaa si btw toti de la SMURD sunt voluntari deci nu iau nici un ban pentru ce fac.... Exclamation
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Asa e ai dreptate cu rom/rou cred ca s-a incercat oarecum sa ne diferentieze de rromi. La noi prostia e in floare si pe unde te duci vezi prosti cu gramada. Dimineata cand vin la servici ca sa nu o mai iau prin centru sa stau de tampit la cele doua intersecti mari si late din oras si la cele trei treceri de pietoni ca prind ora cand e oarecum aglomeratie prefer sa o iau pe drumul ce ocoleste orasul care din punct de vedere calitativ totusi arata mai bine decat cel din oras. Ce vreau sa spun este faptul ca e refacut acum si s-a lucrat si la canalizare dar nu stiu ce timpiti au fost cei care au lasat gurile de canal de pe centrul drumului care au cel putin 10 cm de la asfalt in sus si in jos si trebuie sa fi f. atent ca altfel ramai fara genti si alte piese din compunerea directiei. Lucru de kkt de altfel si ce ma enerveaza este faptul ca desi exista trotuare si pe o parte si pe cealalta a soselei pietontii ca asa ii numesc eu merg tot pe sosea si mai trebuie sa-i ocolesti si pe ei desi ai pe centru guri de canal, pe lateral pietonti si drumul e deja f. ingust si mai vine si o masina din sens opus.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
civilizatia participantilor la trafic este o parte din civilizatia noastra a tuturor.
pentru cine a fost pe "afara" revenirea in tara este un adevarat cosmar.cine a mers in nordul europei sau in vest a vazut ce inseamna civilizatie.masini drumuri, pietoni,semafoare cu activare manuala pt pietoni,etc
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
iulius: adevar graiesti..
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Apropo de semafoare cu activare manuala pt pietoni avem si noi aici numai ca mie mi s-a intamplat urmatorul lucru: ora 3.30 am pe calea rahovei, toate smafoarele pt pietoni pe verde pt ca nu era nimeni sa apese DAR cum mergeam eu linistit se pune galben exact cand eram la 3 metri de semafor si trec super relaxat (ma gandeam ca e stricat...) si la 20 de metri ma opreste garcea si vrea sa imi dea amenda ca am fortat culoarea galbena si eu zic dar nu e nici tipenie pe strada la care prostu' imi spune: " cum adica uitati colegul meu vroia sa treaca strada....". Cred ca va dati seama ce show a urmat... Concluzia: mai intai educatie si bun simnt si apoi sisteme performante.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Incepand si eu sa imi dau cu parerea pe acest forum, am sa incep aici.

In legatura cu amenzile, amenzile din romania, comparand cu salariul minim pe economie, sunt mai mari ca cele din tarile din stanga noastra. Trecerea peste o linie continua se taxeaza cu 70 lei, aproximativ 25% din salariul minim. Deci este destul de mult.

Din punctul meu de vedere, problema accidentelor este lipsa autostrazilor intre orase, majoritatea accidentelor se intampla cand se depaseste.

Cat despre accidentele din oras, facute din terebilisme, nu mai zic nimic, deoarece acum 1 an un prieten de al meu a omorat 1 baiat de 23 de ani, lovindu-l frontal, ruland cu 130 la ora in oras. In decembrie anul trecut a primit o hartie de la tribunal in care a fost declarat nevinovat din lipse de probe....

Concluzia... in Romania, bani sa ai....

Numai bine!
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
trist...
intrebare ptr prietenul tau:"cum poate dormi noaptea cu acel tanar pe constiinta?"
si acum presupun ca merge cu masina "bine merci"...
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
si exemplele ar putea continua......
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
comparatia dintre amenzi si salariul mediu este relevanta dar nu in totalitate, mai ales ca preturile produselor si incet-incet si al serviciilor se apropie de cele din tarile vestice.
problema e ca la noi nu se dau amenzi cum trebuie, ca inca mai merge mica intelegere. Mai mult, cred ca la noi se dau mai multe amenzi decat in vest insa la cate ilegalitati se comit la noi ar trebui sa fie mult mai multe.
Daca Politia, cu mijloacele pe care le are, ar da amenzi prompt si nu ar inchide ochii cand trece o masina mai "smechera" ar fi mult mai calm traficul si am trai cu totii mai mult Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR