Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cu putina spaga se face si revizia ca doar sunt in romanica.
Chestia e alta, eu am scoso de la organul financiar si nu platesc impozit in cazul asta ce se intampla cu ea cine va plati amenzile si impozitul retroactiv in momentul in care o va inmatricula careva.
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Florin M a scris:....
Chestia e alta, eu am scoso de la organul financiar si nu platesc impozit .....

Daca nu ma insel, si cred ca mai tin bine minte pentru scoaterea masinii din evidenta fiscala aveti nevoie de dovada de radiere de la politie.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu, ca s-a schimbat legea. cind o vinzi nu mai treci pe la politie. doar la fisc si un birou care se ocupa cu acte auto.
acum nu se mai radiaza, doar se transcrie masina catre noul proprietar, urmind ca el sa o inmatriculeze pe numele lui. s-a eliminat etapa cu numere rosii.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut
In urma cu doi ani am vandut un autoturism, si fiindca era weekend nu am gasit birou ptr acte deschis, am facut o hartie intre mine si cumparator, cu promisiunea ferma ca cumparatorul vine intr-o luna si o radiem. Am facut si mentiunea in certificatul de inmatriculare- vanduta lui x la data de.
De atunci cumparatorul nu a mai fost de gasit pana in urma cu o luna, cand am convenit sa ne intalnim ptr a perfecta actele, dar la intalnire acesta mi-a solicitat s-o radiez eu ptr ca el oricum nu mai circula cu ea de un an ca e defecta si ca o tine de piese (mai detine una la fel).
Am apelat la o cunostinta care a verificat masina la politie si aceasta are efectuata ''o reparatie la masina fara dovada de la politie''.
Acum nu stiu cum sa fac sa radiez masina, ca nici cumparatorul nu mai vrea s-o inscrie pe numele lui, deci eu trebuie sa fac toate demersurile, dar ideea este ca practic eu nu stiu ce a facut cu masina doi ani, cum s-a vazut a lovit-o si a reparat-o fara autorizatie, asa se poate sa fi fost cu ea si la furat, sa fi omorat pe cineva, etc, fel de fel de semne de intrebare.
Singura modalitate ar fi sa merg la tribunal, sa deschid actiune in instanta si sa cer acolo radierea masinii, dar daca procedez astfel, imi mai recuperez banii platiti pe impozit la administratia financiara?
Ce parerea aveti si cum ma sfatuiti sa rezolv problema.

PS: Mentionez ca, cartea de identitate a masinii se afla la mine.
Skip ads

  • radu2aniel

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ai doua variante.
Prima ar fi sa-l dai in judecata, dar sa nu te astepti sa-ti recuperezi vreun ban.
A doua ar fi s-o radiezi la cerere, dar asta presupune sa recuperezi talonul si numerele, sa obtii de la Primarie o adeverinta din care sa rezulte ca ai in proprietate curte sau garaj si sa mergi la Politie cu documentatia de radiere.Daca nu indeplinesti conditiile de la a doua varianta iti ramane prima (cea mai sigura).
Succes
  • DriftingCalibra

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor forumistilor si nu numai ...
Din motive legislative ma aflam la C.P sectorul nr.6 - Udriste intr-o dimineata la 8:00 alaturi de mine era un domn ceva mai in varsta aproximativ 60 de ani care facuse aceiasi greseala din nefericire ( vanduse masina , luase banii daduse toate actele ) insa , nu a scos masina de la circa financiara,nu a facut act vanzare cumparare decat de mana. Acel act de vanzare facut de mana in fata unui magistrat nu inseamna absolut nimic insa in fata unui organ de cercetare abilitat insemna cam totul de care trebuie sa te agati asa cum a facut si-acel nene.
Intr-o ordine cat mai cronologica am sa detaliez pasii care trebuiesc facuti in asemenea cazuri :
1. Intrebat la ghiseul Informatii - BPR . Udriste despre actele necesare.
2. Cerere audienta comandant B.P.R.
La comandant explicati situatia iar de acolo vå v'a solicita o declaratie a dvs. si a martorului,martorilor dupa caz cum sa detaliati vanzare -cumpararea respectivului autovehicul. In baza declaratiei luata ca atare ca fiind plangere/reclamatie/sesizare o sa fie citata persoana careia i-ati vandut masina.
In momentul in care acesta o sa fie citat la BPR camera X , orele-data X , o sa fiti chemat si dvs. iar atunci o sa existe o confruntare fata in fata si o sa fiti nevoit sa dati o alta declaratie.
Pe perioada desfasurarii anchetei,cereti solutionarea vanzarii de catre BPR si verificarea in baza de date daca pe nr. dvs. de inmatriculare exista amenzi circulatie ( parcare-radare ) sau daca auto Domane fereste a fost implicat intr-un accident sau daca face parte din obiectul unei infractiuni.
En`joy!
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Probleme e urmatoarea:Dupa ce tata a luat Opelul, a vandut Dacia cuiva de la tara.Atunci au stabilit sa faca actele in decembrie anul trecut.Ala i-a dat banii,tata i-a dat toate actele masinii inclusiv cartea de identitate.Au incheiat doar un act scris de mana in care in prezenta unui martor tata recunostea ca a primit suma de bani cuvenita.(banuiesc ca nu are nici o valoare).Ei bine,ala nu da nici un semn ca ar mai vrea sa faca actele.Tata il tot suna,ala amana mereu.Ar fi bine sa dea actele furate?Il costa ceva banuiesc,dar apoi o poate radia linistit.Asa figureaza in continuare la circa financiara cu masina,s,cel mai grav se poate intampla sa faca ala vreun accident si sa fuga.Si mai trebuie sa plateasca impozitul aferent anului 2006.Cum ziceti ca ar fi bine sa procedeze?Va rog sa ma ajutati.


nu poti da actele sau masina furate pentru ca intri tu la belele. ori il "ameninti" cu radierea in lipsa lui, ori cu ajutorul politiei asa cum zicea cineva mai sus.



PH13CHR a scris:Salut
In urma cu doi ani am vandut un autoturism, si fiindca era weekend nu am gasit birou ptr acte deschis, am facut o hartie intre mine si cumparator, cu promisiunea ferma ca cumparatorul vine intr-o luna si o radiem. Am facut si mentiunea in certificatul de inmatriculare- vanduta lui x la data de.
De atunci cumparatorul nu a mai fost de gasit pana in urma cu o luna, cand am convenit sa ne intalnim ptr a perfecta actele, dar la intalnire acesta mi-a solicitat s-o radiez eu ptr ca el oricum nu mai circula cu ea de un an ca e defecta si ca o tine de piese (mai detine una la fel).

PS: Mentionez ca, cartea de identitate a masinii se afla la mine.


o duci la un centru REMAT (nu stiu daca se mai numeste asa). iar cu dovada de la ei o radiezi din circulatie si de la Taxe si Impozite.
  • DriftingCalibra

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu este o solutie sa dai masina furata pentru ca , cu siguranta ai sa ai mai multe probleme ulterior decat ai crezut vreodata'n toata viata asta ca poti avea ca urmare a vanzarii masinii respective.

Ex: Dai masina furata,politia o cauta o gaseste si nimic mai mult de atat,acela o sa spuna " am cumparato inca nu a facut actele , politia face o ancheta de cercetare penala pentru furt calificat in cazul de fata persoana in culpa diind cel caruia i-ai vandut masina , acuzatorul si cel care sesizeaza fiind vanzatorul. Pana la solutionarea anchetei urmeaza zeci de declaratii ale ambelor parti si ale martorilor.
Este evident ca toata lumea stie ca ala conduce masina de 10 luni de zile si ca e la el de alte 11 luni. Mai nasol atunci cand tu nu ai decat un martor care a fost de fata atunci cand ai facut tranzactia cu ( nesuferitu comparator ).
Politia miroase,asa-s ei si isi va da seama ca ai facut aceste lucruri pentru a il gasi pe acela si a radia masina si acum contravii legii in vigoare ... ( declaratie mincinoasa, inducerea organelor de cercetare penala in eroare nu ca ei nu sunt niste orori ). Pentru aspectele de mai sus se poate scapa cu amenda incadrata intr-un art. x alin. x care posibil nu are nicio legatura cu subiectul de fata dar.. asta e. Daca nu si chiar dupa legile tarii romanesti se poate ajunge la instanta pentru faptele de mai sus.

Oameni nevinovati sunt la inchisoare. Oamenii vinovati trec cu masini de multi bani pe langa noi ( nu toti ) dar sunt.

Politie+declaratie+sesizare+cerere solutionare radiere si acte vanzare cumparare!
Skip ads

  • vektor

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema similara, am vindut dacia in urma cu doi ani, am facut un contract v-c. impozitu mi la adus anu trecut, dea lungu timpului tot lam sunat sa vina so transcrie dar tot a lungito ca n-are bani ca nu stiu ce, acuma lam sunat iarasi si mia zis ca dato la REMAT dar zice el ca nu ia dat nici o chitanta si mia adus actele si numerele, problema este ca eu nu mai gasesc contractu ala de vinzare-cumparare si eu nu o pot radia ,respectivu e dintr-un sat si habar nam unde-i masina,am un semn de intrebare!el chiar a putut sa dea masina la remat fara sa fie el proprietaru? nu stiu ce sa cred! eu ca sa o pot radia am nevoie ori de chitanta de casare ori de spatiu unde so depozitez, num-ai ca nu am nici una nici alta.
Datimi un sfat va rog! Rolling Eyes
  • vektor

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2007

  • Mesaj Privat
In sfirsit am reusit so radiez, intradevar a duso la remat , am mers cu el la remat si dupa o lunga munca de lamurire si rugaminti sa induplecat doamna de-acolo sa-mi faca o chitanta! am intrebato pe doamna deacolo, cum primesc masini fara actul +acordul proprietarului, masina poate sa fie furata sau ca in cazu meu care cred ca sunt destui in situatii asemanatoare,mi-a raspuns ca pe ei nu-i intereseaza ca ei le iau ca fier vechi nu ca masina! eu am o nedumerire ;cum poate o masina cu certificat de inmatriculare cu un anume proprietar sa fie considerata pur si simplu ,,FIER VECHI"?!dar...ce sa mai zic, traim in romania unde statul nu ne ocroteste si este posibil orice!
  • DriftingCalibra

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
vektor a scris:In sfirsit am reusit so radiez, intradevar a duso la remat , am mers cu el la remat si dupa o lunga munca de lamurire si rugaminti sa induplecat doamna de-acolo sa-mi faca o chitanta! am intrebato pe doamna deacolo, cum primesc masini fara actul +acordul proprietarului, masina poate sa fie furata sau ca in cazu meu care cred ca sunt destui in situatii asemanatoare,mi-a raspuns ca pe ei nu-i intereseaza ca ei le iau ca fier vechi nu ca masina! eu am o nedumerire ;cum poate o masina cu certificat de inmatriculare cu un anume proprietar sa fie considerata pur si simplu ,,FIER VECHI"?!dar...ce sa mai zic, traim in romania unde statul nu ne ocroteste si este posibil orice!



Fac pariu pe milioane ca asta contravine legii in vigoare.
Tanti aia mai bine-si baga mintile-n cap pana nu se baga`n puscarie.
  • nslsorin

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2008

  • Mesaj Privat
io am patit exact invers : am cumparat luna trecuta un opel astra , si am inceput perfectarea actelor cu proprietarul. am facut identificaarea , am platit taxa de talon , am facut contract de vanzare cumparare si acu nu mai dau de proprietar sa-mi dea un amart de certificat fiscal sa pot inscrie masina . mentionez ca toate actele masinii sunt la mine inclusiv cartea .
io ce ar trebui sa fac ? vedeti voi mai sunt si vanzatori neseriosi nu numai cumparatori .
dupa parerea me ar trebui mult simplificata treba asta cu actele . sa se dea domne o ordonanta si sa prevada ca actele sa se poata perfecta pe loc la orice birou de copiat acte . simplificand procedura se pot evita orice fel de neplaceri si pentru vanzatori si pentru cumparatori.
Skip ads

  • catalinux

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Greseala ta ca nu ai mers la circa financiara sau sa iei certificatul fiscal pe loc la incheierea tranzactiei.
S-ar putea sa ai probleme de acum. Daca omul avea datorii nu se grabeste sa si le plateasca, asta e conditia sa obtina acel certificat fiscal.
Eu am vandut masina, in aceeasi zi in care am scos si certificatul sa vada omul ca nu am datorii si poate sa o inscrie linistit, beneficiaza de ea daca tot o cumpara.
La mine alta incurcatura acum, si rog pe cine a mai trecut prin asta sa isi dea cu parerea. Actualul proprietar al masinii inca nu a inscris masina pe numele lui. Au trecut vreo 5-6 luni de atunci, timp in care a circulat cu actele pe numele meu. Abia acum m-a sunat sa mai scot un certificat de la circa financiara ca e expirat acela si nu mai poate sa inscrie masina. E normal asa, eu am scapat de masina din momentul in care am facut toate actele legal, din punctul meu de vedere, asta insemnand inclusiv ca am scris v pe certificat ca s-a instrainat la data de catre cutare si am scos certificat fiscal. Nu e mai normal sa ia in considerare ca nu aveam datorii la data vanzarii-cumpararii si sa i-o ia lui in calcul acum, dar cu plata unei amenzi ca nu a declarat-o la timp?
Sau e posibil sa fie o chestie scoasa de el cumparatorul? Risc ceva tot eu de acum? Amenzi ceva in timpul asta cui ii revin?
Bafta!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cred ca daca tu nu ii dai alt certificat, el nu poate sustine ca tranzactia s-a desfasurat recent. Daca tin minte, cumparatorul are obligatia de a inmatricula masina in termen de. Si de aici cred ca vine pretentia lui...
daca il ajuti, pe de alta parte, am impresia ca va trebui sa platesti impozitul aferent lunilor in cauza.
  • vektor

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2007

  • Mesaj Privat
jE a scris:cred ca daca tu nu ii dai alt certificat, el nu poate sustine ca tranzactia s-a desfasurat recent. Daca tin minte, cumparatorul are obligatia de a inmatricula masina in termen de. Si de aici cred ca vine pretentia lui...
daca il ajuti, pe de alta parte, am impresia ca va trebui sa platesti impozitul aferent lunilor in cauza.


La fel cred si eu! de ce are pretentia asta! numai daca nu vrea cumva sa-ti puna ceva probleme deale lui dupa cap! oricum cred ca trebe sa te informezi mai bine la biroul de inmatriculari despre ce-i vorba!..
  • trifescu beniamin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
poate sa merga la politie sa le explice fenomenu dupa care politia o sa ia masuri.alt fel in caz de se intimpla ceva tu tiai facut datoria doar asa poti rezolva ,problema
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR