Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Imi pare bine ca mai toti gandim la fel .Se pare insa ca cei aflati mai ,,sus" au luat-o complet razna :
http://www.euroavocatura.ro...Cod_Rutier_-_2009
(nu e o reclama am vrut doar sa va arat si sursa)
Skip ads

  • Silviu C

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu NU sunt de acord cu niciuna din cele mentionate.Aceste legi ingradesc libertatea conducatorului auto.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am citit ce scrie acolo si m-a luat ameteala. Astia sunt cretini. Ca sa pot sa conduc linistit trebuie sa ma mut in siberia.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Acum am citit si eu acel material. In disperarea lor de a aduna bani, sunt dispusi sa incalce toate drepturile fundamentale ale omului.
Mi-a placut in mod deosebit partea cu soferii profesionisti care vor ptea obtine permisul numai dupa probe de control al derapajului, acvaplanarii si dupa teste de simulare a impactului si a rasturnarii.
Cum oare gandesc initiatorii ca se va putea simula acvaplanarea sau derapajul unui tir de 40t sau si mai interesant, a rasturnarii lui? Poti face asa ceva in scoala de soferi?
Skip ads

  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Dar cu poligonul ?
De unde ,,vor lua poligoane" ? Cand toate cele existente pana in 1989 le-au facut una cu pamantul .
Asta presupune construirea de noi poligoane : bani, teren , cine construieste etc ...
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,097
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eeeee, pai tocmai asta-i! CINEVA trebuie sa construiasca poligoane auto!
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ddf a scris:Am auzit ca vor sa modifice din nou Codul Rutier. Printre noile idei geniale se numara si :
- controlul de catre comunitari si jandarmi ;

Comunitarii aia sunt niste gunoaie, niste paznici, cum sa ma opreasca pe mine? Si-asa aia au impresia ca sunt legea.
Dar totul e posibil, azi de exemplu vroia sa ma traga pe dreapta un sofer imbracat in civil pentru ca nu am intrat in gardul ce delimiteaza linia de tramvai sa-l las pe el sa intre pe banda mea. Imi tot flutura o foaie cu accesul in parcarea guvernului: om important. Adica daca sta asa de aproape de locul in care se voteaza legile inseamna ca e legea.
ddf a scris:
- interzicerea ATV-urilor pe drumurile publice;

Astia cu ATV-urile macar nu se plimba printre masini de parca ar fi jaloane. Eu as interzice motoarele, asa zisele victime ale "nenorocitilor" de soferi care nu sunt atenti la ei.
ddf a scris:
- amendarea proprietarului masinii indiferent daca s-a aflat sau nu la volan ;

Asta cred ca deja se aplica. I s-a intamplat unei cunostinte sa dea cu spatele, sa nu fie atenta si sa loveasca usor o dacie parcata regulamentar. S-au dus la politie si cand i-a pus fiola in gura, proprietarului daciei,(un mosneag) politistii au descoperit ca a consumat alcool si vroiau sa-i ia permisul desi omul nu a condus in ziua respectiva.

Astia inca erau politisti si erau batuti in cap...comunitarii cum or fi?
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Astra X16XEL a scris:Astia inca erau politisti si erau batuti in cap...comunitarii cum or fi?

Comunitarii : hehehe !Mai rau .
Un exemplu edificator : a fost odata un tractorist care ara pe camp de nebun desi plugul ramasese la dracu in praznic . Se desprinsese.Toti colegii radeau de el.
Acuma omu nostru este politist comunitar.
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cazuri concrete in Ploiesti: Orice masina a politiei este "dotata" si cu un jandarm! Am vazut chestia asta de vreo luna! Probabil ca masura este luata spre a fi compensat profesionalismul si incompetenta politiei! Adica pe scurt...un militian burtos si o "sperietoare" blindata cu armura, pulan, spray si arma la vedere! Shocked
Daca aceste masuri vor intra in vigoare, trebuie sa ne antrenam bine!
Nervi de otel pentru a rezista deselor opriri in trafic, plamani dezvoltati pentru a sufla in etilotest de nenumatate ori pe zi, traista cu mancare pentru cele 24 de ore...si tot asa!
Azi politistii si jandarmii, maine paznicii de la supermarket si cine stie...in cateva luni o vedem pe tanti Frusinica completand de zor pe marginea santului, PV-uri la regimul circulatiei rutiere! Shocked
  • cody.

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:Eeeee, pai tocmai asta-i! CINEVA trebuie sa construiasca poligoane auto!





cine drq ..ma mariuse, sa construiasca :-j ei nu`s in stare sa gandeasca macar logic si corect ! cum sa te controleze un cacat dela cu ochi care habar nu are sa`mi pronunte numele ?! @ :Eram odata in Parcul Crang cu un prieten(care avea un nume mai ciudat :Kwiatovsky),si ne opreste si sa `i dam datele,la care prietenul asta al meu ..ii zice :Kwiatovsky si omuletzu cik hai lasa plecati :-j ! Very Happy Laughing (srry de off)


in buzau e doar un poligon Smile) ce drq
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@cody,
Doar sa le dea "verde" la constructia de poligoane si sa vezi cati mafioti guvernamentali vin cu buldozere, masini de asfaltat si toate cele....binenteles la preturi babane! Ca doar plateste contribuabilul local ...nu?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,097
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La asta ma refeream si eu D_M_G.
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Dar despre taierea copacilor de pe marginea drumului ce parere aveti ? Eu as vrea sa se intample lucrul acesta ,si chiar m-as duce la activitati de inlocuire a acestora.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:Dar despre taierea copacilor de pe marginea drumului ce parere aveti ? Eu as vrea sa se intample lucrul acesta ,si chiar m-as duce la activitati de inlocuire a acestora.

Enorm de multe accidente mortale au facut acesti copaci! Si cum in Romania s-au taiat mii de HA de padure, imbogatind guvernantii in detrimentul mediului, acestia chiar nu mai conteaza....si trebuiesc urgent taiati!
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu ar fi mai sanatos sa circulam prudent in loc sa taiem copacii?

Dar cu aia care sar in cate o rapa, ce facem...? ne apucam sa acoperim toate rapile...? ( cel mai bun exemplu e Valea Oltului, ca o stie toata lumea)

Mutam stalpii si casele de pe marginea drumului...?


Parerea me este ca ar trebui sa lasam teribilismul acasa si sa fim mult mai cumpatati la volan. Sau mai responsabili.

Daca vrem strazi fara copaci, ne ducem si circulam prin desert ( ca daca intri cu nasul intr-un cactus nu mori:)) )

PS: nu copacul intra in masina, ci invers. asa ca nu e vina copacului ca cineva s-a urcat pe el.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:Enorm de multe accidente mortale au facut acesti copaci!

Nu copacii sunt problema ci lipsa autostrazilor..de fapt a drumurilor. Majoritatea drumurilor din Romania sunt cu cate 1 banda pe sens, iar multe din accidente sunt cauzate de depasirile neregulamentare sau a vitezei excesive(de fapt viteza prea mare pentru hartoapele numite drumuri).
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Drumurile judetene sunt pline de gropi si multi imbecili merg p-acolo cu 120-130 km/h, iar cand peste varfu' pantei apare caruta copacu' devine un criminal.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Va inteleg domnilor, numai ca in alta parte a Europei nu veti vedea copaci pe marginea soselelor, iar unde acestia exista, sunt la cel putin 20-30m. de carosabil, nu ca la noi...la nici 2 m.! Copacii au fost plantati cu multi ani in urma, cand o minte comunista a dedus ca pot tine loc de parazapezi! Binenteles ca s-au inselat amarnic si nici nu se gandeau pe atunci ca viteza si densitatea traficului va ajunge ca in zilele noastre! Eu am prins timpul cand pe DN1 intre Bucuresti si Ploiesti, soseaua era pietruita si totodata strajuita de multi copaci! Dar atunci daca te intalneai cu o alta masina, venita din sens invers, te salutai cu respectivul, eventual faceai si un mic popas pentru a schimba impresii de calatorie! Smile Mergeam cu bunicul la plimbare! El era un mandru sofer de Opel Blitz...ce timpuri...
Traficul actual fiind asa cum il stim, copacii de pe marginea soselelor devin adevarate capcane! Nu trebuie sa conduci ca un cretin cu 120-160 Km/h ca sa mori zdrobit de un copac! Trebuie doar din instinct sa incerci sa eviti un impact frontal cu un berbec care s-a angajat in depasire, aparandu-ti instantaneu in fata pe banda ta! Si cu toata prudenta si corectitudinea se intra in pardesiu de scanduri!...de vina fiind COPACUL!
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Intradevar : copacii pe marginea soselei sunt un mare pericol.
Insa marele pericol il reprezinta primele idei ale genialului care vrea sa modifice codul rutier.
Ma intreb oare ce este de facut pentru ai aduce la cunostinta capului patrat si obtuz care care a putut debita enormitatile acestea ca se afla intr-o mare si regretabila eroare .
Ma intreb daca smecherii si copii lor vor petrece 24 de ore in compania agreabila a unui capatanos tatuat pe fiecare centimetru patrat al corpului.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cody. a scris:cine drq ..ma mariuse, sa construiasca :-j ei nu`s in stare sa gandeasca macar logic si corect ! cum sa te controleze un cacat dela cu ochi care habar nu are sa`mi pronunte numele ?! @ :Eram odata in Parcul Crang cu un prieten(care avea un nume mai ciudat :Kwiatovsky),si ne opreste si sa `i dam datele,la care prietenul asta al meu ..ii zice :Kwiatovsky si omuletzu cik hai lasa plecati :-j ! Very Happy Laughing (srry de off)
in buzau e doar un poligon Smile) ce drq


ei nu stiu sa gandeasca logic si corect. Probabil. Tu pe cand inveti sa scrii?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR