Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
1. din pacate oamenii se pare ca au murit din cauza inconstientei unui carutas care le-a aparut in fata,in momentul depasirii.
2, soferul nu bause din spusele martorilor[ sa vad raportul medicului legist si atunci cred daca bause sau nu]
3. viteza numai bunul dumnezeu poate sa stie care era cu adevarat.[cine este desteptul ala care poate sa zica exact viteza cu care circula opelul?]

mi-e sila de baloane de astea aruncate de politie in mare viteza:
era baut, a adormit,a fost cu amanta,vorbea cu catelul si juca table.
90 la suta din diagnosticele politiei sunt total eronate.
Skip ads

  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:1. din pacate oamenii se pare ca au murit din cauza inconstientei unui carutas care le-a aparut in fata,in momentul depasirii.
2, soferul nu bause din spusele martorilor[ sa vad raportul medicului legist si atunci cred daca bause sau nu]
3. viteza numai bunul dumnezeu poate sa stie care era cu adevarat.[cine este desteptul ala care poate sa zica exact viteza cu care circula opelul?]

mi-e sila de baloane de astea aruncate de politie in mare viteza:
era baut, a adormit,a fost cu amanta,vorbea cu catelul si juca table.
90 la suta din diagnosticele politiei sunt total eronate.


Carutasii,gropile,drumurile prost semnalizate, denivelarile,pietrisu etc sunt o problema pe drumurile publice noapte . stiu si eu anu asta cand ma intorceam de la mare am depasit o caruta si din fata brusc mi-a aparut o alta caruta numai Dumnezeu stie cum am reusit sa revin inapoi pe banda cred ca am fost ajutat si de faptul ca era un pic de panta masina plina nu prea aveam viteza pentru ca am fost avertizat de un sofer la un popas ca o sa intalnesc carute care circula dute vino nush de unde ........
Dumnezeu sa-l ierte
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sunt foarte inversunat pe acest subiect pentru faptul ca , nu o data am vazut moartea cu ochii din cauza obstacolelor nesemnalizate pe drumurile infecte ale patriei.
carute,caini,cai,masini oprite prosteste,gropi si lista poate continua.
mi-aduc aminte de un accident ,acum doi ani, pe centura buzaului:
un wv golf a intrat intr-un cal si ambii ocupanti ai autovehiculului au decedat.

se moare de la gropi,denivelari,castele de nisip,cai ,caini,carute,drumuri nemarcate si pericole nesemnalizate.
bineinteles si multi soferi au vina lor.[ bautura,viteza,lipsa experienta]
  • sebastyan2001

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ieri seara a aparut la mine in spatele blocului o vectra B cu nr B xx VYO facuta varza. Un cunoscut mi-a zis ca soferul ar fi agatat un tractor si a ajuns in santul de beton. Acul era blocat la 140 km/h, soferul ar fi in spital cu un umar fracturat. Masina avea insemnele clubului, stie cineva mai multe ?
Skip ads

  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
de data asta chiar e vb de colegul nostru si atunci sper sa fie bine , si sa isi revina ....
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu din filmul de pe PROTV n-am vazut sa fi declansat airbag-urile... La impactul ala trebuiau sa fie sarite. Poate ca nu aveau centurile puse.

Ca o paranteza la importanta centurilor de siguranta o sa va povestesc o intamplare petrecuta joia trecuta: 3 colegi au suferit un accident rutier cu un Mercedes Vito. Cei 2 care stateau in fata sunt OK, al 3-lea care statea in spate si nu avea centura de siguranta pusa are osul de la brat fracturat in 3 locuri.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Dumnezeu sa-i odihneasca pe toti, inclusiv pe iresponsabilul "coleg" cu talpa grea pe acceleratie! Aburii alcolului si probabil nevoia de a "impresiona" fetitele au dus la dezastru! Biela are dreptate cu "colegii" astia posesori de Opel! Eu parchez intr-o zona cu pietris si aproape zilnic un maimutoi cu un Vectra C facea drifturi prin acea zona improscand cu pietricele caroseria la a mea! L-am atentionat de cateva ori la modul diplomat, dupa care la o noua abatere l-am strans putin de galci! Asta nu poate fi coleg cu mine.....
Revenind ontopic, viata pasagerilor apartine in general soferului ....deci responsabilitatea celui de la volan trebuia sa fie la cote maxime si in acest caz!
Nu viteza ucide! Creierul ucide! El este responsabil de comanda data piciorului pe acceleratie!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ne pare rau de cei care nu mai sunt iar despre morti, numai de bine. Se pune totusi intrebarea: daca a existat acea caruta, de unde a aparut? A intrat pe drum in zona in care soferul depasea sau venea pe contrasens? Daca raspunsul este "venea", soferul trebuia sa o vada iar atunci nu mai putem vorbi de infrastructura ci de neatentie sau nepricepere.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Bandi, sunt curios cum vezi tu noapte o caruta care vine pe contrasens in afara localitatii
Nu cred ca au faruri caii.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Poate fiindca ne asteptam sa vedem numai faruri nu dam importanta la ce mai circula pe drum. Eu sunt de namol dintr-o zona unde circula muuuulte carute si de aceea nu cred ca ma va surprinde vreodata vreuna. Si in plus, sunt constient de faptul ca depasirea este cea mai complicata manevra pe care trebuie sa o faca un sofer si am mare grija cum o fac, in sensul ca o fac doar daca sunt convins ce se poate face in siguranta.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
E foarte dificil noaptea. Am patit o data sa estimez gresit distanta. Eram si putin obosit si din obisnuinta 2 faruri la distanta mare se vad aproximativ unul. M-am bagat in depasire ca sa aflu socat ca de fapt era un rapci de aro caruia nu-i mergea la un far faza scurta si era la distanta destul de mica. Iti dai seama ce greu vezi o caruta daca totusi circuli cu viteza si drumul e si intunecat.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
era vreo 3 dimineata buzau -braila.
ma angajez intr-o depasire ,in clipa in care ma aflam in paralel cu masina pe care o depaseam ,zaresc ,in fata mea,la vreo 20-30 metri o ditamai raba care avea probleme tehnice ,dar nu era absolut deloc semnalizata .
numai o minune a facut sa nu fiu mort la vremea respectiva.
au trecut doi ani de atunci dar totusi am ramas marcat psihic.
probabil daca muream se zicea c-am adormit la volan.
Skip ads

  • vectraph

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2006

  • Mesaj Privat
poate ca nu erau morti daca nu aveam copaci pe marginea drumului... mi se pare asta o tampenie extrem de mare. la fel 140 la ora noaptea pe o singura banda pe sens e cam mult. tot la fel airbagurile alea nu cred ca aveau de ce sa se deschida la impact lateral, din cate stiu eu senzorii aia sunt in fata si cat tine de cele laterale posibil sa fi fost obstructionate. putem noi sa vorbim aici mult si bine, ei tot plecati sunt si noi care am ramas tot pe soselele astea infecte si de c***t mergem. tocmai d`aia sper sa se trezeasca mai multa lume la realitate pana cand nu ajungem sa mergem cu frica in oase pe drum.
toate cele bune si aveti grija cum conduceti ca viata e mai importanta decat ajungerea cu 2 sau 3 minute mai repede la destinatie.
  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Bine ca nu a mai omorat si pe altii in afara de aia pe care i-a distrus. Eu sunt de parere ca daca vrei sa te sinucizi fa-o singur nu mai lua si pe altii dupa tine. Acum o parte de vina o au si gagicile alea care la prostia lor si dorinta de a merge cu o masina straina s-au urcat cu ala beat la volan. Daca ziceau pas poate azi mai isi miscau poponetele prin disco si nu prin cimitir.
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cu riscul de a ma repeta: "Cea mai prosta piesa a unei masini se afla intre volan si scaun". Si ce daca exista carute, copaci, gropi, caine, cai..........pentru cine nu stie: "conducere pana la limita evitarii oricarui pericol" si "adaptarea vitezei la conditiile de drum". Asta e tara in care traim, cu gropi, cu cai, carute, oameni matoi.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Asta e din ciclul "Care e viteza maxima pe care ati atins-o cu opelul vostru".Doar ca cei care scriu la sectiunea respectiva si se lauda cu vitezele lor criminale,sunt cazurile fericite a celor care au trait sa se mandreasca cu asemenea performante.
Niciodata nu ma sa fiu de acord cu titlurile si continutul acelor topice(sunt vreo doua).Nu inteleg de ce moderatorii nu iau atitudine in acest caz(destul de grav),dar o fac promt la cate o prostie scrisa de cate unu.

Hai ca unii dintre noi suntem destul de maturi incat sa nu ne impinga curiozitatea pana acolo incat sa vedem(daca se poate si cu vreo cativa prieteni in masina- ca sa avem martori),cat poate sa mearga de repede masina noastra,dar sunt altii care d-abia si-au luat carnetul si vor musai sa experimenteze caii putere si sa bata acel record pe care l-a facut un alt user.

E trist.
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
gobelu a scris:...dar sunt altii care d-abia si-au luat carnetul si vor musai sa experimenteze caii putere si sa bata acel record pe care l-a facut un alt user.
E trist.


Sa incerce need for speed unde sa se lupte cu secundele si cu vitezele...sa lase real life...ca pentru multi e o povara prea grea...
As face referire la topicul ala cu "experienta < 5 ani = masina de 75 CP max."...ma rog, nu era chiar asa dar prin zona. Iata cum necum, ideea incepe sa nu mi se para atat de ciudata.
Pe de alta parte, nu e nici primul si din pacate nu va fii nici ultimul accident soldat din cauza inconstientei la volan. Ca era opel, ca era mercedes, ca era logan...tot aia e finalitatea.
Imi permit sa-l contrazic pe colegul nostru biela in ceea ce priveste chestia cu "colegul" si ca astfel de specimene nu sunt colegi. Din pacate ei sunt colegi, vrand nevrand sunt colegii nostri de zi cu zi, sunt colegii nostri de sosea...sunt colegii nostri de semafor, sunt colegii nostri de gropi. Dar asa cum si in alte conditii, nu toti colegii sunt "ok", asa si aici. Oare fiecare dintre noi are la munca numai "colegi ok"?...dar asta este, fiecare padure are uscaturile ei. Cu mica diferenta ca, daca la munca, iti stii colegii si stii cam ce le poate pielea, pe sosea e mai greu, si de obicei, din pacate, cand afli ce poate face un anume "coleg" se poate intampla sa fie prea tarziu.
Inchei aici aceasta interventie si in acelasi timp propun o grupare a tuturor topicurilor de aceasta natura intr-o categorie numita pur si simplu "viteza si efectele ei". Vreau sa vad atunci cate accesari si cate comentarii vom gasi acolo. Dupa care sa comparam cu topicurile teribiliste cu viteze si alte "fapte de arme". Judecatile le vom trage singuri!
  • vectraph

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2006

  • Mesaj Privat
crezi ca daca ai mai putin de 75 de cp nu poti sa faci victime? pana si amaratul ala de matiz cu 800 de cm cubi fuge cu 120 sau poate mai mult... noua ne lipsesc 3 lucruri: bun simt, infrastructura, si politie.
toate cele bune si aveti grija de voi si de asemenea si de prostii inconstienti ca ei nu au de voi.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
vectraph a scris:pana si amaratul ala de matiz cu 800 de cm cubi fuge cu 120 sau poate mai mult..

Un coleg de servici se lauda la un moment dat ca a prins 155km/h cu un matiz, in panta si cu vantul din spate. Eu tot incercam sa-i zic ca putea sa moara in conserva aia si el se gandea daca nu putea cumva sa atinga o viteza mai mare. Shocked

LE: Chestia cu colegul ma amuza. Nu toti manelarii care au opel sunt colegi cu mine, doar pentru ca o persona conduce Opel nu are mai multe drepturi si nu o sa-i iert greselile in trafic. Mai era un post asemanator cu unul care avea opel si a spulberat un scuter.
Poate pentru unii Opel-ul e o masina de suflet,pentru mine doar un morman de tabla care ma duce din punctul A in punctul B, am luat-o ca sa invat sa conduc si apoi la remat cu ea. Urmatoarea masina ar putea fi orice marca.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Deci tu nu esti coleg cu noi?! Very Happy

Oricum, daca cineva are impresia ca un topic de genul "ce viteza maxima ai prins?" ii face pe oameni sa mearga prosteste se inseala.


Ultima modificare facuta de deleted-5946 la Mar 20 Oct, 2009 1:11 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR