Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • lucian_v

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu aceste mici imperfectiuni , repet ce am raspuns si mai sus: Nu am vrut sa jignesc pe nimeni, nici macar pe cel cu postul la care am facut referire, dar mi se pare total nefiresc sa faci asa ceva. Imi pun si eu maine motor de 2000 pe o dacie, dau 100 de euro si apoi fiinda nu pot sa ma opresc la timp intru in plin in masina ta in care esti cu familia....ti se pare normal???
Asta este ce am vrut sa subliniez. Stiu ca majoritatea de pe acest forum tin foarte mult la masinile lor si au grija de ele asa cum trebuie, si eu fac la fel.
Deci imi cer scuze inca odata daca am jignit pe cineva
Skip ads

  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Lucian - astfel de lucruri - ai dreptate - nu ar trebuie sa se poata intampla ( schimbat motoare pe alte caroserii ) . Pe de alta parte, daca vrei sa faci legal asta inseamna sa te sinucizi mental.
ITP-ul este utopic, deci o prostie fara margini. Sunt multe masini noi care nu trec de aceste norme, cum poti sa-ti explici asta Shocked Si atunci prefer sa dau spaga ( 50 RON in cazul meu ) si sa il iau fara sa stau sa descopar de ce noxele mele ies cu 2-3 procente mai mari decat ce scrie in caietul dobitocului si sa ma bazez pe bunul meu simt ca imi verific masina si nu merg fara frane sau directie.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
daca toti ar fi constiinciosi si cu bun simt ( si mecanici si soferi), eu cred ca o masina normala trece itp-ul fara probleme.
DAR,
in cazul 1 - mecanicii vor spaga, ca de, sunt romani si asa au fost invatati; li se pare ca li se cuvine spaga, cu toate ce ei sunt platiti pt asta;
in cazul 2 - proprietarul este suficient de dobitoc/inconstient si nu are grija de masina de nici un fel. las-o ba ca merge si asa - si atunci poate chiar omora oameni nevinovati. ca nu a r fi o problema daca si-ar rupe gatul doar el ( ca merita cu varf si indesat.

am dreptate...?
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu ai dreptate. Sau nu intelegi ca sunt masini cu 1.000 km la bord sau mai putin care NU TREC ITP-ul ? De ce ? - pentru ca testele sunt cretine si absurde. Si asta incurajeaza spaga si uite-asa intram intr-un cerc vicios ... ca eu dau 50 Ron si il trec cu o masina aproape perfecta, altul da 50 RON si il trece cu un harb ordinar fara directie si frane ...
Skip ads

  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
eu dau o bere si ma si felicita ca am trecut pe acolo Smile

nu va mai plangeti de ITP-ul din Romania, ca nu ar face fata romanii la conditiile de afara daca s-ar impune direct la noi. Deocamdata este BINE, sa ne rugam la mai bine Smile
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
kegpr a scris:Nu ai dreptate. altul da 50 RON si il trece cu un harb ordinar fara directie si frane ...


fara directie ce inseamna...? o masina neintretinuta, cum ziceam si eu.
  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pot sa spun ca sunt pana la un punct de acotd cu lucian_vlaicu, dar uite ca se mai intampla cum a patit-o un prieten, un mercedes a klase sarit de 60kkm i-au facut test la suspensii; in ce consta asta, se posteaza cativa "ingineri" langa masina si incep sa o balangane, daca nu se opreste cum vor ei te refuza

cost 100E
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
q.e.d
Skip ads

  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
vreti sa reveniti la subiect si sa recomandati service-uri?
tb sa-l fac si eu saptamanile viitoare si nu stiu unde.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
eu l-am facut in baneasa ( la institutul ala de cercetari agricole) pe Ion Ionescu de la Brad. sunt ok baietii. numai ca e coada de obicei.
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
un nr de tel, site internet, etc?
m-ar avantaja ca e destul de aproape de birou.
se poate face programare?
ceva tarife?
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
site nu au garantat.
fac programari. dai o tura pe acolo si te programezi.
Skip ads

  • danieldboca

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
DECI...!?!?!
MAI AM 2 SAPTAMANI SI IMI EXPIRA ITPUL.
NU MA INRDUMA NIMENI?
VA ROOOOOGGGGGGG...........
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@daniel, inteleg ca nu ai timp, dar vre sa mearga altcineva sa iti faca programare? fugi pana acolo, ca interesul al tau este...
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
danieldboca@
Serviceul Radacini, Bd. Ferdinand 111~113, chiar la intersectia cu Str. Avrig.
Eu am fost Sambata trecuta, la ora 8:30si nu am asteptat decat dupa o singura masina, iar tipul de la
ITP a fost foarte amabil.
tel. service 2528154
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
eu cand am fost la ITP, au bagat o sonda de temperatura pe la joja de ulei, apoi au turat-o usor pana la 2500rpm si a tinut-o asa constant pana temperatura uleiului a ajuns pe 85grade.
Apoi a lasat turatia la relanti pentru cateva secunde si DOAR o data a turat-o pana la 5000rpm.
Mi-a zis ca totul le ok si asta a fost tot.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Oricat de paradoxal ar parea, spre deosebire de Y20DTH, la Y17DTi nu este nevoie de conditioning (alea 5-8 accelerari in blana)...
  • danieldboca

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Ridick a scris:danieldboca@
Serviceul Radacini, Bd. Ferdinand 111~113, chiar la intersectia cu Str. Avrig.
Eu am fost Sambata trecuta, la ora 8:30si nu am asteptat decat dupa o singura masina, iar tipul de la
ITP a fost foarte amabil.
tel. service 2528154


multumesc mult!
maine sun pentru programare!



JE a scris:@daniel, inteleg ca nu ai timp, dar vre sa mearga altcineva sa iti faca programare? fugi pana acolo, ca interesul al tau este...


JE...te-am suparat?
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:Oricat de paradoxal ar parea, spre deosebire de Y20DTH, la Y17DTi nu este nevoie de conditioning (alea 5-8 accelerari in blana)...
nu vad legatura intre tipul motorului si numarul de accelerari.

am facut itp-ul in dimineata asta la autobaza aia din baneasa recomandata de Daniel. azi era ultima zi cand mai era valabila inspectia la masina mea.
desi am fost primul la rand ajuns la 6.45, iar programul incepe la 7.30, am plecat de acolo la 9.30!
cica au schimbat mobilierul si le-a fost greu sa-l monteze la timp, ca sa nu mai zic de problemele aparute la reasamblarea sistemului (cabluri, tastatura, monitor, prize, etc) + altele organizationale.
dupa cum am zis, desi am fost primul, in fata mea au intrat doua camioane respinse la inspectiile precedente. nu vreau sa comentez starea lor si ce iesea pe teava de esapament.

testele de frana au iesit f bine, cu o diferenta de 5% pe fata si vreo 10% pe spate (umblu de un an cu placutele de spate in portbagaj si nu ma hotarasc sa le schimb...) adica sunt in marja de eroare de 20% parca.
la noxe am vazut ceva de genul 0.73-0.75, un rezultat excelent daca mai sus se spunea ca ar tb sa fie in jur de 1.

de turat a turat-o de vreo 3 ori, dar ma asteptam sa faca mai urat. nu am vazut cat fum a iesit pe esapament.

de ce am ales statia asta si nu altele: in primul rand imi este aproape de birou, programul de lucru nu se intersecta prea mult cu cel de la birou, iar pretul a fost mic (75 lei) fata de Radacini Ferdinand (150 lei) si Sama (199 lei).
nu stiu daca a meritat diferenta de bani pentru timpul pierdut, dar cred ca a fost o exceptie ce s-a intamplat azi.

alegerea este a voastra
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am facut ITP-ul in decembrie 2006 la Radacini Avrig la un Fiat Doblo(benzina) si m-a costat 80 lei. S-a dublat pretul un 6 luni?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR