Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Relansarea opicului e binevenita! Vorbele colegului nostru sunt in mare parte adevarate. Am totusi o retinere cu privire la modul generalist in care priveste problema. Sunt inspector de daune si ma simt jignit de vorbele lui.Eu tind sa cred ca imi fac bine meseria, ca respect asiguratii si pagubitii, ca instrumentez corect dosarele de dauna. Ca sunt si uscaturi in bransa asta recunosc, dar trebuie sa realizam ca in orice domeniu sunt si incompetenti.
Cei care intampina probleme cu asigurarile sau nu gasesc raspunsul la anumite intrebari din domeniu le stau la dispozitie!Pe unele forumuri chiar am deschis topicuri special pt consultanta gratuita in domeniu dar din pacate au fost poluate de frustrati sau de "mici gainari" suparati pe asiguratori ca le-au pus bete in roate tentativelor de frauda!
Skip ads

  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Kosfunny Salut.Uite de 4 saptamani aproape am avut un accident,domnisoara nu mi-a acordat prioritate.Am intrat in ea,ne-am inteles ca imi da asigurarea si eu nu chem politia sa nu ramana fara carnet.Asiguratorul este Carpatica..se zice sa mai prost nici nu se poate,infine.Am platit trailerul, masina a ajuns la service ei au facut poze ,au primit de la service devizul,(am platit la service),Masina am vandut la dezmembrari ca nu se mai poate repara(probleme la sasiu)au facut un dosar si de atunci nimik nu se aude.Ori de cate ori sun mi se spune ca inca nu stiu nimic.Dosarul meu este la nu stiu unde pt oferte...oferte de reparatie ?-da pt ce?Si cand o sa-mi vad banii?Pana cand ma mai plimb cu transportul local?Nimeni nu stie sa-mi dea un raspuns.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate Carpatica e unul dintre asiguratorii care despagubesc greu!
E greu sa iti dau eu sfaturi la obiect fara sa cunosc dosarul in detali,dar ca principiu trebuie sa depui o cerere de despagubire la dosar.Din acest moment, daca nu exista alte acte lipsa ,in 10 zile ar trebui sa rimesti banii sau un raspuns scris. Daca in pimele 10 zile de la deschiderea dosarului ti-a fost adus la cunostinta faptul ca societatea isi rezerva dreptul de a efectua cercetari suplimentare la dosar, atunci timp de 90 de zile nu prea ai ce face decat sa astepti!
Ca paranteza, sper ca ti s-a comunicat si din partea asiguratorului ca masina e dauna totala si nu ai mers doar pe mana servic-ului.
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
kosfunny a scris:
Ca paranteza, sper ca ti s-a comunicat si din partea asiguratorului ca masina e dauna totala si nu ai mers doar pe mana servic-ului.

nu am primit nici un raspuns,nu mi s-a zis nimic absolut...doar ca dosarul meu asteapta ceva oferta de la "reprezentanta vw" de ce?- habar nu am!si trebuie dupa aceea sa primesc un accept de plata?! parca.... Masina am vandut din motive personale.....-sasiul era dus si ruginit.Nu ma mai simtema eu in siguranta in ea,la service au zis ca e bine sa-l dau,inspectorul la fel mi-a propus sa-l dau.
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Un deviz estimativ a fost pus la dosar?
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Astazi am fost la ei iarasi...mi-au spus ca au 3 oferte de preturi(pe care nu am vazut) pt piese si manopera de la 3 locatii diferite...astazi se trimite dosarul meu la sibiu si pe vineri-luni mi se da un raspuns.Inspectorul a zis poate iese dauna totala...Daca nu-mi place suma pe care vor sa-mi ofere pot sa cer ceva expertiza?-sau recalculare? Numai ca se trage de timp cu aia si apuc iarna pana imi da vre-un leu...
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca este dauna totala, orice masina are o singura valoare maxima de despagubire, indiferent de asigurator! Valoarea asta ti-o pot calcula si eu daca imi dai toate datele masinii!
Oricum, cred ca era mult mai eficient sa te duci tu cu nota de constatare la un service care sa iti dea un deviz estimativ!
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Lorand a scris:Momentan ma aflu in situatia asta de astept...pana imi analizeaza dosarul...(asiguratorul) nu stiu ce inseamna asta dar de 3 saptamani astept sa vad ce $ primesc de la ei.Interesant chestia accea cu starea masinii si etc. eu sincer habar nu am ce a scris si ce nu inspectorul.Cica prin cunostinta am apelat la el si a zis ca face tot posibilul sa iasa totul ok, dar asta ce inseamna habar nu am,o sa vedem la urma.


Nu mai astepta aiurea, fa rost de la un service de un deviz estimativ care sa depaseasca valoarea reala pe care ti-am transmis-o pe PM si depune cererea de despagubire in care sa ceri cei 1157 euro care rezulta din calculul despagubirii pe care ti l-am transmis. Atentie, masina trebuie sa fie proprietatea ta in acte si sa fii titularul contului bancar in care ceri sa se vireze banii.
Skip ads

  • Pisoiul cel Rau

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Lorand : ia-ti avocat si dute peste ei, altfel risti sa te duca cu zaharelul...
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@Lorand eu am stat 3 luni dupa astia de la Ardaf (pentru o dauna totala) si pana nu am apelat la CSA nu s-a rezolvat nimic. E foarte simplu: faci pe calculator o plangere intocmita foarte bine si le-o trimiti pe mail. Ei in 30 de zile maxim iti dau raspunsul (in cazul meu 2 saptamani). Tin sa mentionez ca mi-au bagat si mai multi bani decat vroia Ardaful sa imi dea.
Deci inainte de avocat baga CSA-ul.
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Joi am sunat la ei "sibiu" la "sediu" sa vad ce mama draq se intampla...c-am nici o informatie nu am primit dar la scurt timp am fost contactat telefonic de un inspector din "cluj" habar nu am ce are el de a face cu mine:) si mi-a promis tot ce e mai bun si mai frumos,ca luni(ieri) sau marti(astazi) celtarziu voi fi contactat si voi primii un raspuns referitor la dosarul meu (accept de plata).Pana la ora 14.00 astept daca nu voi fi contactat telefonic maduc la ei iarasi...
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La mine a fost mai tare faza, ca atunci cand am sunat la Bucuresti pe cel care se ocupa de cazul meu dupa o mica discutie in contradictoriu dar calma mi-a zis frumos : "ma doare in c..r da-ma in judecata" si mi-a inchis si nici nu mi-a mai raspuns. Smile
Skip ads

  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am trecut pe la ei "nervos" au zis ca a fost trimis dosaru nu stiu unde sa analizat a trebuit sa mai taie ceva din pret..momentan suntem la 3500lei si astazi pana la ora 4 o sa fiu sunat daca primesc accept de plata sau nu?si daca sunt de caord cu suma maduc semnez si in 10-15zile primesc banii....daca nu sa duc deviz iarasi ca nu-mi convine suma si costa mult mai mult decat ei vor sa-mi dea ...bla bla bla...
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
kosfunny a scris:
Nu mai astepta aiurea, fa rost de la un service de un deviz estimativ care sa depaseasca valoarea reala pe care ti-am transmis-o pe PM si depune cererea de despagubire in care sa ceri cei 1157 euro care rezulta din calculul despagubirii pe care ti l-am transmis. Atentie, masina trebuie sa fie proprietatea ta in acte si sa fii titularul contului bancar in care ceri sa se vireze banii.


Nu stiu ce atatea complicatii, avocati, reclamatii etc. Fa ce ti-am spus eu si apoi vedem daca mai e cazul sa se apeleze la avocati!
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pisoiul cel Rau a scris:Lorand : ia-ti avocat si dute peste ei, altfel risti sa te duca cu zaharelul...


Esti Pisoiul ce rau, sau un Pisoias nevinovat? Esti sibian, ce sa faca cu un avocat? Nu stii cine-i Carabulea?
Singura sansa este CSA-ul, nu instanta, in cazul Carpatica.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR