Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pai luati-va fratilor japoneze daca poftiti asa! Ma refer la masini nu la produsul de patiserie...
Cine va opreste ?
Aveti Opel si tanjiti dupa Toyota, VW si alte marci... nu e pacat ?
De ce nu va luati ?
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Postul meu avea alt inteles Laughing
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si al meu la fel Wink

ca sa zic si eu ceva la subiect
Vectra C Caravan cred ca e o masina f reusita, mare , spatioasa, mie personal imi place mult
Iar daca C Caravan poate parea "cam patrata", exista varianta Signum, tot un fel de Vectra, dar mai aspectoasa ca un C Caravan si mai incapatoare ( cred Shocked ) decat un C Berlina
  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut, frate-meu are un Touran cu motor de 2,0 diesel, merge bine motorul dar consuma ulei. Are 70k acum dar consuma ulei din nastere! Nu recomand acest motor celor pretentiosi si care nu au chef ca printre bagaje sa puna si sticla de ulei cand pleaca la un drum lung....
Skip ads

  • TwinsFather

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
GRGGHN a scris:Salut, frate-meu are un Touran cu motor de 2,0 diesel, merge bine motorul dar consuma ulei. Are 70k acum dar consuma ulei din nastere! Nu recomand acest motor celor pretentiosi si care nu au chef ca printre bagaje sa puna si sticla de ulei cand pleaca la un drum lung....



ai idee ce tip de motor are:
- pompe duse sau common rail
  • GRGGHN

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Z22YH 150CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2008

  • Mesaj Privat
catza21 a scris:
GRGGHN a scris:Salut, frate-meu are un Touran cu motor de 2,0 diesel, merge bine motorul dar consuma ulei. Are 70k acum dar consuma ulei din nastere! Nu recomand acest motor celor pretentiosi si care nu au chef ca printre bagaje sa puna si sticla de ulei cand pleaca la un drum lung....



ai idee ce tip de motor are:
- pompe duse sau common rail


Este motorul VW de 2l, cartea tehnica indica cosum de 0,6l/1000km. Cu timpul consumul, normal, creste spre 1l. Mult dupa referentialele mele....totusi ca performante, nu-i rau motorul daca te detasezi de partea cu consumul de ulei.
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La 1000 de km?!?
Nu cumva tu ai vrut sa zici la 10.000?
@Cazta la cati km are cel mai probabil este PD,adica modeul vechi de 2.0 tdi.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
2.0 TDi de la VW e renumit pentru consumul de ulei extrem de mare. In general e prost. Pica injectoarele in draci. Stiu un Passat nou de 170 CP care a ramas de 3 ori in drum ca i s-au ars injectoarele. Si ala consuma ulei in prostie.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sigur are 170? Doar acela de 140 cp are probleme grave cu injectoarele.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
tonytm, are 170 CP. Asa e super masina ca optiuni, cutie DSG etc etc. E una din masinile institutiei unde sunt angajat. Nimeni nu mai are curaj sa plece cu ea la drum lung. Laughing
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cica ala de 170 era relativ safe. Ce a ajuns tdi-ul pacii....mai sigur ajungi undeva cu o Dacie 1300.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am un prieten bun ce are o Octavia de 170 CP cu DSG, piele, etc, e aproape full ( cred ca e acelasi motor), masina de serviciu /firma, luata de noua din Romania, pe leasing, alergata in lungul si-n latul tarii in mare parte de el , are 230.000 km in vreo 4 ani si nu a avut absolut nimic la injectoare, de papat ulei nu stiu. A avut insa probleme destul de multe cu niste senzori, avea tot felul de erori prin bord, de cate ori ma intalneam cu el, avea bordul ca un brad de craciun.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:mai sigur ajungi undeva cu o Dacie 1300.

Sau cu Opel-urile noastre. Cool Referitor la Passat, masina mi-a taiat pentru totdeauna pofta de TDi de la VAG. Wink
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Slash a scris:Am un prieten bun ce are o Octavia de 170 CP cu DSG, piele, etc, e aproape full ( cred ca e acelasi motor), masina de serviciu /firma, luata de noua din Romania, pe leasing, alergata in lungul si-n latul tarii in mare parte de el , are 230.000 km in vreo 4 ani si nu a avut absolut nimic la injectoare, de papat ulei nu stiu. A avut insa probleme destul de multe cu niste senzori, avea tot felul de erori prin bord, de cate ori ma intalneam cu el, avea bordul ca un brad de craciun.


Doar la passat pica injectoarele, nici la golf nu-i problema.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Shocked Inseamna ca sunt tipuri diferite de injectoare pe acelasi motor ?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cui ii pasa? doar la passatezi poate Laughing
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu exista nici o regula care sa spuna ca un anume tip de motor este mai praf decat altele.... ca exista boli la unele motoare, adevarat, dar se rezolva in timp.

Eu va dau 3 exemple de motoare din familie care sunt inca in stare ok, luate de noi din RO:

- 1.5 Dci common rail de 65 sau 68 CP - are 214.000 km fara reparatii la motor, doar bujii;( pe Clio Symbol 2002)
- 1.9 Jtd common rail de 105 CP - are 190.000 km deasemenea fara reparatii la motor; ( pe Fiat Brava 2001)
- 1.9 TDI PD de 105 CP - 49.500 km fara reparatii si fara consum de ulei. (pe O2 din 2008 )

Asadar, conteaza modul de folosire, intretinere si norocul... Laughing
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
N-ai ce sa le faci la injectoare, pica partea electronica din ele. Asa cum nici la 1.9 cdti n-ai ce face sa nu moara tija swirl. Diferenta e ca nu costa de la 4000 lei in sus reparatia si nici nu te lasa in drum.
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Motoarele de la Vw ,cele de 170 cp au injectoare piezo din ceramica ,deci au ceva tehnologie. Eu am avut Touran de 140 cp ,avea 460.000 km si mergea super-bine fara a consuma ulei si fara a avea probleme cu volanta. Wink
Am avut si Signum ,Vectra c,Astra h,Astra G, Zafira,etc ... dar trebuie sa recunosc ca Signum e o masina tare in toata puterea cuvantului!
Problema apare la o eventuala revanzare ,cand toata lumea se uita doar dupa Vw si dupa Skoda . Octavia II nu e cu nimic mai buna decat un Signum,dar isi tine muuult mai bine pretul ; te folosesti de exemplu 2 ani de ea si la revanzare iei bani frumosi pe ea ,pe cand la Opel ,Adio! Sad
Si inca nu am vazut oameni care sa vrea sa piarda bani !
E o parere strict personala, iar ca sfat : Touran-ul e o masina desavarsita ,incepand cu tinuta de drum,comfort,materiale folosite ,etc
Primul meu Opel l-am avut acum 16 ani,imi plac tare mult ,dar... Rolling Eyes
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Piezzo-electrice Wink sunt complet electrice nu mai au parti mecanice in ele.

Cand am cumparat Signumul ma batea gandul intre el si Touran. Cand am vazut cum s-au sters comenzile de la infotainment la Touran am zis direct nexxxxxxxxxt. Calitate superioara la materiale my ass Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR