Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Deci, doar ce terminai de pus butonul, mare chin, trebui sa dau fata de bord, sa-i zic asa din partea stanga. Pusai butonul, pusai releul IN STANGA celui de ceatza.

Acum, cand apas pe buton, nu imi apare martor in bord, dar acel buton se inverzeste.

Nu prea inteleg cum sa leg cablajul electric pe releu...
si aceeasi intrebare: chiar nu are asa ceva ?Din cate stii tu sau altcineva.
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
eu am astra G nu F, deci nu stiu.
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
sper sa ma poata ajuta cineva care are F
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am vazut si eu acest topic "Cum sa..." si m-am gandit sa fac si eu o intrebare simpla, poate unii din voi ati facut si ma ajutati si pe me. La Cali meu am farurile schimbate si au proiector in ele. Masina a fost dotata din fabrica cu proiectoare, iar la bord am 2 butonase, 1 pentru luminile de ceata spate si celalalt pentru proiectoare, care in momentul in care il apas se aprinde, dar in faruri nu. Cum si ce fire trebuie sa trag pentru a face ca proiectoarele mele sa functioneze? Astept un raspuns, va rog. Multumesc !
Skip ads

  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu ma poate ajuta nimeni ?
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Eu pentru a mea am patit cam la fel. nu aveam nici butonul, nici releul, dar dupa ce le-am pus, la fel se aprinde becul din buton dar nu aveam instalatia electrica trasa.
Dupa putina munca, am realizat ca, curentul ce trece prin buton este in spatele sigurantei si releului, dupa care decat am tras fire de la buton catre proiectoare si am rezolvat dilema.
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Deci, fa-ma te rog sa inteleg; in primul rand, care siguranta si care releu? in al2lea rand, de unde ai tras fire, din spatele butonului sau din spatele sigurantei si releului?
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
de la buton am tras fire.

Siguranta si releul se afla pe tabloul ala de sigurante.

Siguranta are amperaj 20 daca nu ma insel iar releul este o chestie dreptunghiulara care vine deasupra celor 30 de sigurante...
Skip ads

  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu ma poate ajuta nimeni? Nu imi puteti explica cum se pot conecta proiectoarele?
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am mai studiat problema si am vazut la alte calibra tabloul electric de sigurante. La mine cred ca lipsesc 2 relee si posibil din aceasta cauza sa nu mearga proiectoarele. Atasez o poza cu tabloul meu de sigurante si nu va speriati...Era sa iau foc dintr`o prostie...Am schimbat pozitia acelei cleme de metal incercuita cu rosu si mi`a iesit fum, insa problema e ca si rezolvata; cu verde am incercuit siguranta de la aeroterma, care mi-o parjolea mai tot timpul, dar acuma, dupa ce am desfacut aeroterma si am umblat la ea nu o mai arde; pe randul 2 siguranta 4 incercuita cu galben e de la ABS care am scos-o in momentul in care am vazut ca senzorul este rupt si trebuie inlocuit. Atasez o poza cu tabloul de la mine si va rog sa`mi spuneti care cunoaste ce releu imi lipseste. Voi incercui cu negru locurile in care am relee lipsa fata de celelalte calibra si sunt 2 la numar. Sper ca nu v-am ametit de cap.
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Va rog din suflet, ajutati`ma si pe mine sa rezolv problema asta...
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Nu am citit in posturile tale daca ai cablajul de proiectoare tras!In cazul in care il ai nu trebuie decat sa-ti cumperi butonul de proiectoare, releul incercuit de tine cu negru este identic si la fel cu cel de dedesubt(dezaburire) si o siguranta de 20 A in locul incercuit cu galben.
Nu umbla la clema de fier din locasul de deasupra releului de proiectoare. Las-o acolo rolul ei este sa functioneze farurile de ceata de pe spate!
Spor
Skip ads

  • Adyiidonn

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salut !
Nu s-a mai discutat de mult pe aici. Sper ca ma poate ajuta si pe mine cineva cu o problema la un astra f din 1996. problema e urmatoarea: pana acum doua zile nu am avut nici o problema cu proectoarele ( fata ) dar de doua zile nu mi se mai aprind, sigurantele sunt toate ok, la butonu de pe bord se aprinde pecu care indica functionarea proectoarelor. I-mi poate spune cineva care ar putea fi problema de nu-mi mai functioneaza proectoarele?
multumesc anticipat si sper sa ma poata ajuta cineva.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR