Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:Bafta.

este off-topic... imi pare rau ca situatia in tara asta este nasoala, dar nu cred ca "ungurii"sunt de vina, este o caracteristica a noastra (si eu sunt roman 100%) sa cautam vinovati de cate ori avem ocazia...

Numai bine.


Laughing acelasi lucru si la mine , eu sincer sunt suparat pe ai nostrii si ma descarc pe un topic in care nu prea are legatura cu ce spun eu
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Prea tarziu. Romania nu mai poate fi a ungurilor si nu cred ca ar fi fost prea rau. Romania este a manelistilor. Sursa: http://www.realitatea.net/b...omani_701572.html
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:Prea tarziu. Romania nu mai poate fi a ungurilor. Romania este a manelistilor. Sursa: http://www.realitatea.net/b...omani_701572.html


Crying or Very sad am votat un manelist Crying or Very sad
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Chestionar:
Ce ai alege intre: si ?
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sunt din Arad, aproape de Ungaria, am copilarit cu unguri, orasul a fost ridicat de catre unguri si austrieci (a se vedea cladirile din centrul Aradului), plus multe altele. Pana si ungurii au observat ca romanii din zona de vest (AR, TM, BH, HD) sunt mai civilizati, asta mi-a zis-o un ungur din Ungaria, de unde imi fac si cumparaturile la preturi mai mici ca la noi. Nu m-ar deranja daca ne-ar conduce, ca oricum ne-ar fi mai bine decat cu astia ce-s acum. Insa exista si unguri rai, dar procentual mai putini ca la romani.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Basascu asta mancatias n-are de scos o tara din criza? Lui ii arde de numarat procentul tiganilor si a manelistilor?
Asta-i ca la alegeri, toti am votat contra lui si tot a castigat. Acum, stiu destui carora nu le place maneau dar Basascu de abia numaru pana la 1%.

@ daci, ungur rau am intalnit in budapesta de mi-a tras o zgarietura asa faina pe aripa.


Ultima modificare facuta de tonytm la Joi 20 Mai, 2010 4:17 pm
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
De obicei,majoritatea celor razvratiti pe unguri sunt cei care au trecut vama. Very Happy. E drept ca te cam ard daca te prind in neregula,dar de parca vamesii nostri nu fac la fel. Aud tot felul de replici ca unguri imputiti,jegosi, dar in toata ungaria aia daca o traversezi vezi numai ordine si curatenie,chiar si in orasele alea mici.Ca astia de la noi in tara sunt incapatanati si daca ii intrebi ceva la ei in oras nu iti raspund daca nu ii intrebi in ungureste,cred ca au invatat de la noi.Daca noi ne purtam urat cu ei,ei de ce nu ar face la fel?
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
valycraciun a scris:Crying or Very sad am votat un manelist Crying or Very sad

Ha, ha, ha...super tare asta..si acum manelistul asta ne da ''fara numar, fara numar'' Laughing si zice: ''un fleac...i-am ciuruit!''...
Skip ads

  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Oare ce am putea face ca sa plece " manelistu" Question
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa analizam persoanele de pe strada ca sa vedem daca o prevdere legala este buna sau rea.
Inca nu am vazut nici un argument care sa justifice necesitatea predarii istoriei si geografiei in limba maghiara. La ce este util acest lucru si cu ce strica daca se preda in limba romana? Si mai ales de ce doar in Romanica noastra de rahat este imperios necesar sa se predea istoria si gheografia in alta limba decat cea oficiala?
Cred ca acesta este subiectul topicului si nu cat de amabil a fost cu noi un oarecare etnic maghiar.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Toata lumea e de acord ca nimeni nu are ceva cu toti maghiarii. Cum zicea si Gabii consider ca daca esti in Romania trebuie sa inveti in limba romana. Si multe altele. Sa va mai dau un exemplu recent. Am facut o excursie printr-un judet in care populatia maghiara e majoritara si ratacindu-ma am cerut informatii unui politist. Care (ori ca nu stia ori nu voia) nema romana. Mai caschetare ungur, eu nu muncesc in atatea locuri ca sa platesc impozite uriase ca sa iti iei tu ditamai leafa. Iar tu dupa ce ca nu faci nimic nu stii nici macar limba romana. Evil or Very Mad Mie chiar nu imi vine sa cred unde s-a ajuns datorita tolerantei conducatorilor acestei tari.
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
gobelu a scris:De acord cu Byke!E adevarat ca cei din sud sunt impotriva si daca ii intrebi nu stiu exact de ce si nici macar nu au cunoscut o pers de etnie maghiara.


Or fi mai aproape de Vadim? Laughing
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
djtaotao a scris:Chestionar:
?


Fara sa stau pe ganduri Cool
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am gasit o melodie pe net tin sa spun de la inceput ca nu sunt de acord cu ea ,dar cam asta sa inteleg ca e parerea multora dintre romani?
sincer nu ma mai mira nimic in lumea asta,asa ca probabilitatea e destul de mare

, eu unul sunt de parere ca noi avem multe de invatat de la ei dar,noi suntem net inferiori lor atat la gradul de civilizatie cat si ca tehnologie,etc,dar nu trebuie ca ei sa vina in tara noastra,buna /rea cum este ea ;si sa ne dicteze ce sa facem,pai mAine poimane o sa ceara iar autonomie si statul le-o v-a da,adica noi sa renuntam la pamant romanesc in favoarea lor cu asta nu as fi de acord



Ultima modificare facuta de Stefan_BC la Joi 20 Mai, 2010 11:00 pm
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cei doi copii ai mei invata in Bucuresti la Colegiul Goethe (fosta scoala germana, de stat). In afara de LIMBA ROMANA, totul se preda in LIMBA GERMANA. Credeti ca este cineva in tara asta care sa interzica acest mod de predare? La Cervantes este acelasi lucru pentru limba spaniola. Au fost de pe vremea comunismului si asa vor ramane.
Problema mare este de mentalitatea locuitorilor din acea enclava -3 judete. Sa invete in maghiara toate disciplinele, dar materia LIMBA SI LITERATURA ROMANA sa fie obligatorie in programa si ca materie pentru absolvirea unei scoli.

LE: Sa vina ungurii la noi, cam greu, au si ei basestii lor, coruptie, recesiune. Am un var in Oradea si spunea ca mai mult noi mergem peste ei, sunt comune limitofe granitei unde majoritari au ajuns romanii.


Ultima modificare facuta de daniel_aoe la Joi 20 Mai, 2010 11:05 pm, modificat de 2 ori in total
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
O adevãratã declaraþie de rãzboi la adresa României a avut loc în Parlamentul Ungariei, când parlamentarii s-au ridicat în picioare cu toþii ºi au intonat primele douã strofe din “Imnul Secuilor”. Evenimentul avut loc pe 14 mai, ºi la el au participat toþi deputaþii de la Budapesta, în frunte cu extremiºtii din partidul Jobbik. Iatã versurile:
“Cine ºtie încotro, încotro ne duce destinul
Pe drumuri aspre, în întunericul nopþii
Mai condu-þi încã odatã poporul spre victorie
Prinþule Csaba, pe cãrãri de stele!
Un pumn de secui se macinã precum stânca,
În marea luptelor dintre naþiuni
Valurile ei s-au revãrsat peste noi, vai, de sute de ori
Nu lãsa sã piarã Ardealul, Dumnezeul nostru!“
Sursa:CUGETUL


  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Smile http://www.nouadreapta.org/ Smile

http://www.youtube.com/watch?v=_r0qGyXD5Cw
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Aici in partea de vest a Romaniei, noi romanii convietuim in pace si liniste cu ungurii. In partea de est a Ungariei la fel se inteleg ungurii cu romanii. E adevarata afirmatia de mai sus a unui coleg de forum ca multi romani au case in partea estica a Ungariei. Culmea ca cei care zgaltie rahatu' ca sa puta sunt cei de la Budapesta spre vest si de la Bucuresti spre est, adica cei din afara zonelor de buna convietuire. Ca ce si cum sunt ungurii din centrul tarii eu nu ii bag in seama. Nu vor avea autonomie si nici Ardealul niciodata.

Daca prin absurd vor avea Ardealul, atunci va trebui ca la conducerea Ungariei sa fie si reprezentanti din zona respectiva. Ungurii din Romania sunt vazuti ca fiind inferiori ungurilor din Ungaria. Chiar daca ar fi sa ne conduca ungurii, sunt sigur ca ne-ar fi mai bine decat cu dobitocul chior. Asa ca nu are rost ca cei din afara Ardealului sa faca valuri. Noi ardelenii ne-am luat de moldovenii de peste Prut cand si-au facut dictionar? Sau de bulgari?
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am avut o experienta nu tocmai placuta.In urma cu 10-15 ani,ma intorceam de la Suceava,si am ales sa mai vizitam si altceva,si uite asa am trecut prin Miercurea_Ciuc.Eram destul de obosit,am mers la o mini terasa sa cumpar o sticla de cola.Raspunsul vanzatoarei a fost (sper sa reproduc corect)nem-tu-dom.Nici in ziua de azi nu stiu ce inseamna,insa am mers 10 m mai departe am pus aceeasi intrebare,si vanzatoarea,care ma vazu-se ca am iesit de la [vecini]fara sa o intreb mi-a spus ca sunt unguri si nu prea servesc romani.
Si inca una mai veche;am facut armata in judet,si am avut un coleg ungur;era un tip increzut si foarte dificil,iar la capitolul cultura generala zero.
Sunt de acord ca nu este regula generala,dar subscriu si eu la obligativitatea invatarii limbii romane in Romania.
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mai ce sa spun, bravo Ungariei e mai tare ca noi (ei macar au autostrazi). Am tangente cu persoane maghiare sau cu trecut maghiar (inclusiv sotia mea e jumatate unguroaica). Deci nimic de spus despre oameni in sine dar e foarte enervant cand esti in zone in care intradevar ei sunt majoritari si intri intr-un magazin si ti se vorbeste maghiara din prima ca si cum m-as afla in Ungaria. Eu sunt pe principiul traiesti in Romania vorbesti romana daca nu valea la Budapesta.
In Italia unde sunt romani la greu in anumite zone se vorbeste prima oara romana la magazin cand intra cineva? Nu cred.
Noi avem cumva scoli in limba romana in Ungaria? Iarasi nu cred asa ceva.
Oricum inceputul nu e bun. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR