Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Merci mult, sunt peste 5 chestiuni de forma pe care le pot invoca! Si da, la mine e mentionata o hotarare locala. Inca nu's lamurit la cine sa ma adresez: autoritati locale sau direct la judecatorie.
Skip ads

  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Deci acasa scrii plangerea si ai pe acel site tot ce iti trebuie ....

faci plangerea unde spui tu ce sa intamplat si de ce vrei anularea...poti sa vii cu articole din lege, copie buletin,copie PV . in 3 exemplare de la posta iei timbru nu mai stiu de 0.5 vre-o 3 parca ...pe urma te duci la in spate la judecatorie si depui dosaru ...de acolo iti da nr de inregistrare si astepti sa iti dea termen....termenul o sa fie undeva peste 2-3 luni! SUcces ..daca am omis ceva si ai nelamuriri ........
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Merci mult! Va spun maine ce am facut, dupa ce ma duc.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Dodo, repet intrebarea: cat costa amenda de fapt?
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
190RON, 95RON la jumatate. Dar nu e vorba de amenda Very Happy
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Merci mult, sunt peste 5 chestiuni de forma pe care le pot invoca! Si da, la mine e mentionata o hotarare locala. Inca nu's lamurit la cine sa ma adresez: autoritati locale sau direct la judecatorie.

Caile de atac ar trebui sa fie tiparite pe spatele PV-ului.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu's. Pe spate am o chestie cu executarea silita (folosita probabil daca nu semnezi de primire cand iti vine acasa).
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu te poti lega de faptul ca nu era indicator sau ca era la nu stiu ce distanta deoarece ai parcat pe trotuar. Sigur trotuarul era cu pavele din astea noi. (banuiesc ca ai "comis-o prin zona inspectoratului scolar? e doar o presupunere ca si eu am patit ca si tine in zona respectiva).
Parerea mea e sa depui o plangere direct la judecatorie. Poata daca depui la sediul politiei comunitare sa nu te intinda aia mai mult de 15 zile si sa nu mai poti depune la judecatorie dupa...
Iti doresc bafta si sunt sigur ca vei castiga.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu era nici un trotuar nou, era chiar langa parcarea de langa Corpul C al Cuza.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
bc_50_yul a scris:Nu te poti lega de faptul ca nu era indicator sau ca era la nu stiu ce distanta deoarece ai parcat pe trotuar.

Cu ce te face vinovat faptul ca ai parcat pe trotuar? Codul Rutier nu interzice asa ceva.
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu invatasem altceva...

Art. 177. - (1) Se interzice oprirea sau stationarea pe trotuare. Autoritatea competenta poate permite oprirea sau stationarea, partial sau total, a unui vehicul pe trotuar, cu respectarea marcajului, iar în lipsa acestuia, numai daca ramâne liber cel putin un culoar de minimum 1,5 m latime înspre marginea opusa partii carosabile, pentru circulatia pietonilor.
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@ dodo_13 Stiu unde ai parcat. Trebuia sa lasi culoar pentru pietoni in zona aceea. Crede-ma am facut faculta de info deci stiu zona Smile. Nu este indicator parca, dar trebuia culoar. Si eu m-am certat de cateva ori acolo cu organu' Smile. Acolo pun amenzile si blocheaza roti dupa cum vor ei. Spun asta deoarece am intrebat odata un politist care supraveghea parcarile neregulamentare acolo si mi-a raspuns ca nici el nu stie cum e legal.
Acuma sigur depinde de cum au facut aia pozele. Din cate tin eu minte pozele sunt facute de cei care blocheaza (in zona aia e un papuc care face ture intre semafor si spitalul de urgente) si cred ca baietii le sterg dupa o anumita perioada de timp. Asa ca e posibil ca in instanta politia sa nu mai aiba dovada ca ai parcat neregulamentar. Asa cred ca ai scapa cel mai usor.
P.S. apropo de o faza in zona aia . Ieseam de la faculta si parcase un X5 pe tot trotuarul. Un tip se chinuia sa ii blocheze roata dar intre timp a venit proprietarul masinii (era cat o gorila si mai negricios un pic si vorba lui Badea cu ceafa groasa) si numai s-a uitat urat la ala saracu' care se chinuia sa ii blocheze roata, nu a scos nici un cuvant si a "grohait" un pic si sa il fi vazut pe ala cu suportul de blocat roata cum aproape a luat-o la fuga Very Happy .
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
bc_50_yul a scris:Eu invatasem altceva...

Art. 177. - (1) Se interzice oprirea sau stationarea pe trotuare. Autoritatea competenta poate permite oprirea sau stationarea, partial sau total, a unui vehicul pe trotuar, cu respectarea marcajului, iar în lipsa acestuia, numai daca ramâne liber cel putin un culoar de minimum 1,5 m latime înspre marginea opusa partii carosabile, pentru circulatia pietonilor.

Foarte bine! Prin citatul tau mi-ai confirmat ca este permisa stationarea pe trotuar in anumite circumstante. Deci Dodo nu este vinovat automat daca a parcat pe trotuar, ci numai daca nu a lasat acel culoar.
bc_50_yul a scris:Nu te poti lega de faptul ca nu era indicator sau ca era la nu stiu ce distanta deoarece ai parcat pe trotuar.

Aici erai foarte radical ca e automat vinovat daca a parcat pe trotuar!
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu am vrut sa par vehement ca dodo a gresit deoarece il sustin in contestatia facuta. In zona respectiva chiar nu ai unde parca.
Ca sa nu mai poluez forumul, sper sa vina cu vesti bune.
Numai bine!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca e zona Spital Urgente apai este o Dacie papuc alba carosata care sta pe Berthelot plina cu caracatite, paza smenului este asigurata de un comunitar. Parcare faci pe Ralet sau Pallady.
Unele zone din Iasi au fost deja 'impartite' de smenari aaah investitori, asta este...
Si eu eram sa o patesc cand aveam masina in fata portii la socri (pavele) pe trotoar ca sa o bag in curte, cat am stat eu 3 minute la vorbe hop si masina minune Laughing dar i-am vazut peste gard, deschid poarta sa bag masina, aia belesc ochii Shocked ... bla bla ca nu e voie...am voie sa stationez cat deschid poarta? Poate nu gasesc cheile, poate trebuie sa dau zapada iarna... Cum casa este MARE (4 apartamente dar ei nu stiu asta) am avut tupeu de mare smecher sa le promit ca daca imi blocheaza vreun Opel sau Tico ii distrug si fac din asta o chestiune personala. Aveam niste nervi in mine de comunitarul s-a palmat urgent, decat sa aud nevasta ca are roata blocata ca mai lasa masina aiurea (e lene mare sa o bage in curte) mai degraba putin spectacol.

Alta zona care o stiu eu cu ridicat deci nu blocat este Sf. Lazar, acolo se fac bani grei.

Dodo, da drumul la acte si asta este, ei oricum pierd procese pe banda rulanta.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Azi pe la 1-2 depun la judecatorie contestatia.

Nu va luati de bc_50_yul, omul joaca avocatul partii adverse tocmai ca sa analizam si caile de atac a celorlalti. Dar nu prea are sens, eu am sa atac forma, nu fondul, pentru ca e mult mai simplu.

(Dan, vreo sansa sa rezolvam si noi placutele alea pe spate sambata? Very Happy )
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu ploua facem
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Merci, merci!

Va spun ce-a iesit.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Nu va luati de bc_50_yul, omul joaca avocatul partii adverse tocmai ca sa analizam si caile de atac a celorlalti.

Atunci parerea lui e binevenita!

Succes Dodo!
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
[quote="biela-manivela"]
bc_50_yul a scris:Eu invatasem altceva...

Art. 177. - (1) Se interzice oprirea sau stationarea pe trotuare. Autoritatea competenta poate permite oprirea sau stationarea, partial sau total, a unui vehicul pe trotuar, cu respectarea marcajului, iar în lipsa acestuia, numai daca ramâne liber cel putin un culoar de minimum 1,5 m latime înspre marginea opusa partii carosabile, pentru circulatia pietonilor.

Corect citatul, da-n Sb nu se aplica legea (Decretul privind circulatia....), ci o hotarare a cons. local, care interzice parcarea pe trotuar, exceptie facand zonele semnalizate ca atare.
Filmul bate viata Wink ...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR