Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ne dam toti cu parerea... si in principiu suntem toti cam de aceeasi parere:
"ce e mult strica"... in cazul de fata viteza.

... da' eu am o intrebare:
Cati s-au dat cu un motor, macar o singura data in viata lor?

Pana la urma a murit un om, mai putin important daca un "conservar" sau "nebunul", e trist ca a murit si oricum nimeni nu mai poate face nimic acum. Chiar daca intra cineva la zdup sau nu... un mort oricum ramane un mort si asta nu o mai poate schimba nimeni.

Subscriu la ce a spus Ana, daca e sa mori, mori.... poti sa fi si pieton si stai pe loc, tot vine si te ia daca ti-a sunat ceasul. Asa merg lucrurile pe lumea asta si noi nu prea le putem schimba.

PS:
EU unu cand vad "nebunu' " in oglinda incetinesc cat pot de mult si imi tataie curu (a se scuza cuvantul.... tataie) sa nu faca ala vr'o prostie si eu sa nu am timp sa-l feresc. Sad
Skip ads

  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
foarte interesant e ca in ultima vreme au murit numa cei cu ani buni de experientza in spate si care nu erau deloc vitezomani. scary...
oricum, atentie mare la motoare, nu sunt asa previzibile ca un automobil.[/i]
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
vorbind acum la modul general, suntem participanti la trafic si trebuie sa ne respectam indiferent de numarul de roti, de cai-putere sau de marca masinii/motorului.

vis-a-vis de cazul prezentat pe forum citat de mine in primul post mi se pare si un pic de inconstienta. nu poti sa conduci cu 200km/h in localitate si fara costum mai ales in Romania unde gropile sunt arhicunoscute iar regulile de circulatie sunt incalcate frecvent.

imi pare rau ca s-a intamplat asa, ca a trebuit sa mai moara cineva intr-un accident ca noi sa deschidem ochii.
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
cam asa fac si eu, cum spune botosu.
cand aud un motor, mai ales zgomotul acela specific in momentul accelerarii, devin destul de stresat, si incerc sa ma las cat mai rpd depasit.

oricum nu trebuie generalizat, am vazut multi motociclisti care mergeau corect, in formatie, fara a deranja in niciun fel traficul.
insa cred ca procentul teribilistilor e ceva mai mare in numarul motociclistilor decat in randul automobilistilor. si poate e de asteptat asta....cantitatea de adrenalina...clar diferita.
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
da marius trebuie sa recunosc si eu ca am vazut motociclisti care isi pastrau locul pe banda
, nu depaseau intre benzi etc. dar.... cred ca am vazut de doua ori in viata asta. in rest, dumnezeu cu mila
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Odihneasca-se in pace...
Ce e foarte trist e ca nu invatam din greselile altora.

http://www.sbz.ro/modules.p...wtopic&t=8798
urmariti-l pe defektu'...

si...

"Ceea ce e mai trist e ca si soferii de conserve gresesc si chiar daca ne vad tot se baga in fatza motociclistilor. Nu realizeaza ca defapt se indreapta spre ei un fier de 200kg cu o viteza de 200km/h. Nu stiu ce isi imagineaza in momentele alea, dar sint inconstienti."
Ce copil...
http://www.motociclism.ro/f...post&p=403694

sau mai jos:
"de ce de ce de ce doamne trebuie sa moara motociclisti nevinovati din cauza conservarilor"
No comment
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Pai...nu e numai Schultz cel care a murit...si la care am deschis ochii....Mai sunt altii multi ca el...Fratele meu e pasionat de motoare, deja face scoala pt A si in 2 3 luni o sa isi ia motor.
Cum sa ii zic lui sa nu faca asta ....atata timp cat mor aproape in fiecare saptamana motoristi indiferent de situatie. Sa va dau un ex:acu 2 sapt in 3 zile , 3 morti. 2 in cazuri de prioritate in care soferi neatenti le-au taiat fata si desi purtau echipament au decedat. Al treilea cand unul fugarea o masina iar cel din fata a franat brusc.....aruncandu-l pe motorist la pest 50 de M. Iar acum schultz....

Orice s-ar zice despre conservari eu as zice asa:de fiecare data cand te sui pe motor, fa-ti o cruce mare si spune o rugaciune pentru ca e posibil sa fie ultima oara cand mai poti face asa ceva

RIP pt toti cei care s-au dus si care se vor mai duce Crying or Very sad

PS:crisluca, un veteran al forumului l-am vazut pe motociclism.ro. Inainte stiu ca avea un Vectra B , acum are un Kawasaky.
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
am si eu o curiozitate si poate imi raspunde cineva:

cati dintre motociclistii morti in accidente auto circulau cu viteza legala???
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu multi, oricum. Eu am fost la Deva weekendul acesta si la intoarcere aveam vreo 90-100 la ora si abia m-a depasit un motociclist. Adica nu a vea viteaza mare. Cand a inceput ploaia eu am mers cu 80 si l-am ajuns din urma, el avea 60 la ora. Atunci m-am gandit la acest subiect... daca ar merge toti la viteza legala si adaptata la conditiile meteo putine accidente s-ar intampla.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Viteza "legala" este ridicola, de viteza adaptata conditiilor de circulatie se poate desigur vorbi la modul mult mai realist... Rolling Eyes
Nu de alta, dar atunci cand NOI ca automobilisti nu o respectam, mi se pare deplasat sa o "impunem" motociclistilor... Rolling Eyes
Acestea fiind zise, am vazut si eu un accident mortal sambata asta, un "viteaz" pe un 125cmc, calcat la intersectie, motorul era varza, el in duba pompierilor, sper sa nu fi fost extrem de grav... Crying or Very sad
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Acestea fiind zise, am vazut si eu un accident mortal sambata asta, un "viteaz" pe un 125cmc, calcat la intersectie, motorul era varza, el in duba pompierilor, sper sa nu fi fost extrem de grav... Crying or Very sad


exista mai grav decat mortal? Rolling Eyes
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:
sorin666 a scris:Acestea fiind zise, am vazut si eu un accident mortal sambata asta, un "viteaz" pe un 125cmc, calcat la intersectie, motorul era varza, el in duba pompierilor, sper sa nu fi fost extrem de grav... Crying or Very sad


exista mai grav decat mortal? Rolling Eyes
Laughing Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
tipul care a murit pe dn era de la mine de la tara(poenarii burchi-ph),bun motociclist dar de cand a trecut de la enduro la o mot. de viteza ii dadea tot mai tare.e adevarat,motocicleta asigura 200% senzatii tari si adrenalina ,dar oare merita?fratele meu a avut 10-12motoare,in prezent are un super bmw si cu toate ca este super linistit se intampla-prima a stat 2luni in gips iar adoua doar glezna luxata si bazin fisurat!?merita? parerea mea e ca nu.motociclistii ne acuza pe noi ,soferii ,ca nu ii protejam asa cum fac soferii in vest,dar in vest nu cred ca se intalnesc situatii asemanatoare:la iesirea de pe un drum lateral,m-am asigurat,din stanga venea un scuter dar era cam la 3-400m de locul unde ma aflam eu,ma incadrez pe banda si ajung la primul semafor-rosu-opresc.in st.mea se tot agita cineva.ma uit mai bine-el si ea pe un motor -se ratoia la mine ca trebuie sa invat sa dau prioritate ca el venea lansat -mi-a placut expresia-si asa ii omoram noi soferii etc..concluzia:ceea ce eu credeam un scuter-pt.ca era la o distanta atat de mare incat asa se vedea -era o mot. in toata regula.intrebare:cam cat putea sa aiba -100-120km/h?locul actiunii:breteaua iancu de hunedoara catre piata victoriei-eu ieseam de pe louis blanc.nu prea cred ca e locul sa vina atat de tare-parerea mea....
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:
sorin666 a scris:Acestea fiind zise, am vazut si eu un accident mortal sambata asta, un "viteaz" pe un 125cmc, calcat la intersectie, motorul era varza, el in duba pompierilor, sper sa nu fi fost extrem de grav... Crying or Very sad


exista mai grav decat mortal? Rolling Eyes

*
Da, dupa mine, ala care te lasa in pat pe viata, in grija familiei... Evil or Very Mad
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:
maiandrei a scris:
sorin666 a scris:Acestea fiind zise, am vazut si eu un accident mortal sambata asta, un "viteaz" pe un 125cmc, calcat la intersectie, motorul era varza, el in duba pompierilor, sper sa nu fi fost extrem de grav... Crying or Very sad


exista mai grav decat mortal? Rolling Eyes

*
Da, dupa mine, ala care te lasa in pat pe viata, in grija familiei... Evil or Very Mad


Corect....cunosc cazuri si de cele mai multe ori tot saracii parinti se chinuie cu tine Confused
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
mda, depinde cum privesti problema... totusi, daca ramai in viata mai ai o sansa Idea
  • Tataee

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Karl 2016 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
robertt_rct a scris:am si eu o curiozitate si poate imi raspunde cineva:

cati dintre motociclistii morti in accidente auto circulau cu viteza legala???


am facut un mic sondaj printre motociclisti.....
optimist au raspus cam 30% dar real in jur de 15% mergeau legal cand au fost implicati in eveniment........ trist.......

http://www.motociclism.ro/f...p?showtopic=21807
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pe 13 iunie 2007, aproape 150 de motociclisti au defilat ca omagiu adus victimelor accidentelor rutiere, motocicliºti ºi scuteriºti care ºi-au pierdut viaþa anul acesta în accidente rutiere.
Din articolul prezentat de media rezultã cã la baza acestor evenimente ar sta atitudinea ºoferilor, uneori arogantã ºi iresponsabilã, în încercarea de a zugrãvi o imagine eroicã a acestor conducãtori pe douã roþi. Oare este adevãrat?
Nu ºtiu dacã ºi noi am organiza o asemenea manifestaþie am fi aºa mediatizaþi?.
Cel puþin pânã acum ºoferii s-au rezumat prin aº “linge rãnile” ºi sã nu uitãm cã nu puþini dintre noi au ºi o motocicletã dar nu uitã cã Legea este una ºi indiferent ce conduci trebuie respectatã.
“Eroii” aceºtia uitã de multe ori cã viteza în cazul lor este egalã cu moartea. Prea puþini dintre ei au motoare cu capacitatea de 175 cm cubi iar mulþi fãrã a avea un minim de experienþã confundã bicicleta sau scuterul cu o motocicletã din dorinþa de a arãta celorlalþi “talentul” pe caldarâm sau pur ºi simplu în dorinþa de impresionare a unei tinere june.
Nu cred ca bãtãlia acesta a scuzelor între cele douã tabere, conducãtorii pe 4 roþi ºi cei pe douã, va duce la un final bun ci numai respectarea Codului Rutier asociat cu conduita preventivã ar fi o soluþie.

  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Eu merg 100km pe zi cu motoru prin bucuresti, si iti garantez ca nu viteza, ci indiferenta si nesimtzirea ucid.
Cand un motociclist lasa loc mai mult fatza de masina din fatza si merge normal, imediat toti disperatii se baga in fatza cu masina si pun frana, ca deh, oricum n-au unde sa se mai duca. Distanta mai mare e pastrata din motive de siguranta, pentru ca pe la noi cand ajungi la intersectii asfaltu se strica, incepe nisipu pe jos, guri de canal, etc. Dar evident ca toti disperatii sunt mandrii ca au depasit un motor jmecher. In alta oridine de idei, in oras nici nu merita sa depasesti cu masina o motocicleta pentru ca la primu stop unde opresti, motociclistu se va duce printre masini si nu te va incurca pe tine. Acelasi lucru si daca il depasesti, numai ca arzi niste benzina in plus.
La semafor e normal ca cei pe 2 roti sa se bage printre masini si sa fii primu la stop, dar in mers o face fiecare pe pielea lui.
In Bucuresti s-a ajuns foarte rau, e deja jungla. Soferii sunt de 2 feluri, cei care dorm (sau fac diverse chestii si pun condusul pe locul 2, desi sunt la volan) si cei agresivi, care sunt deja obisnuiti sa mearga asa, si nu realizeaza ce prostii fac. Fara sa mai gandeasca ei fortzeaza fiecare iesire de pe vreo stradutza, pleaca de pe loc fara sa se mai asigure si sa mai dea semnal, etc. A ajuns atat de comuna treaba incat nu realizeaza ca fac la fel si cu motociclistii. E cu totu alta senzatie de cat in masina cand vii cu faza lunga, claxonu apasat, si vezi un meltean cum se uita direct la tine, si totusi iese in fatza ta fara nici o jena, ignorandu-te; asta sau trece razant pe langa glezna ta.
Scuteristilor fara numere, casti si un minim de cursuri de legislatie nu le iau apararea. Sunt kamikaze si sper ca aceasta problema sa fie rezolvata cat de curand de domnii cap de creta.
Multe accidente moto se datoreaza si vitezei peste limita de siguranta a drumului respectiv, dar nu se soldeaza cu decese; cele mortale de anul acesta au fost chiar tragice: oameni linistiti, cu nevasta/copii. Am participat la parada de pe 13 iunie, organizata de DAC Motors, si va zic ca desi a plouat torential pe tot parcursul defilarii, au fost minim 300 de motociclete, si lumanarile aprinse la Victoriei au stat aprinse.
Orice padure are si uscaciunile ei, dar nu e bine sa vorbesti mortii de rau.
Poate ajung joia asta cu astra la intalnire, si purtam o discutie.
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
"cum s-a intamplat....
vw passat parcat neregulamentar pe DN1 "ocupa prima banda"...alt vw passat break "cel in care a intrat motocicleta" se inscrie in depasire fara sa se asigure...moto venea cu peste 200 n-a putut evita si asta a fost sper sa ajunga in puscarie ce-i doi soferi

sa-i fie tarana usoara...
"



eu unul nu mai suport ... dupa ce ca tre sa indur in fiecare zi toti handicapatii pe 4 roti care se pare ca toti au ceva in plus fata de cei care respecta niste reguli - macar anumite reguli de circulatie - mai apar si handicapatii astia pe 2 roti .. toti spun : " aveam 150 - aveam 170 - aveam 200 " ... hmm .. si mie imi place viteza .. am mers toata autostrada cu peste 170 , am mers cu 190 pe dn1 unde drumul permite .. si recunosc ca nu aveam ce face ... dar vb lor ..am o conserva .. mai ai o sansa .. in buc chiar daca te hazardezi si mergi mai tare ... faci tampenii etc conserva te mai poate proteja .. din ciclul " m-am infipt in frana .. am derapat , am redresat si m-am opriot intr-un copac , gard , etc " .Cati dintre cei care merg cu motorul mai pot spune asta ? Eu sunt mort dupa motoare ... si totusi imi este frica sa imi iau .. pt ca sunt perfect constient ca si la 80 la ora poti muri .. ceea ce intr-o conserva nu se intampla chiar asa usor ... am avut un prieten care a murit la 55-60 Km/h datorita unui sofer care i-a intors in fatza pe linia ttramvaiului 5 .. cel din spatele lui (un al 2-lea motor ) a spus ca i s-a aprins becul de frana 1 sec si s-a infipt in plin ... R.I.P. Oare noaptea chiar asa greu este de evitat o motocicleta cand strada este aprope goala astfel incat sa nu ii iesi in fatza in cativa metri ? Soferul respectiv pot sa va zic ca nu a ajuns in puscarie cu toate eforturile parintilor . Eu unu cred ca acesta este genul de accident care trebuie discutat pt a arata si handicpatii din randurile celor cu 4 roti si nu cele care contin viteze peste 150 care dupa parerea mea ar trebui sa sune " suna la usa mortii de 4 ani - avea experienta... si intr-o zi usa s-a deschis "...R.I.P. dar asta este ...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR