Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
respected a scris:@dodo_13,
daca se aplica art 44 alineatul 2, nu are ce sa faca, ii da amenda imediat (acum cateva zile am luat-o, venind spre buc pe E85)
daca se aplica art 44 alineatul 1, atunci da, organ subiectiv din simpul motiv ca "poate"
depinde si unde se afla omul, pe drum public sau pe drum national, etc


Faza e din Iasi, deci in oras. Era seara, dar nu destul de intuneric incat luminile sa se aprinda automat.
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si daca ai cumparat leduri de pozitie omologate trebuie sa tii ambalajul? ca sa ii arati "respectivului organ" ca sunt ok? Dupa ce ca s-au strans un teanc de acte la un control, mai trebuie sa ii prezinti si un sac de ambalaje? Ba dai draq Sad
  • fishman

  • Mesaje scrise: 357
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
gogo_y17dt a scris:Nu va suparati ca intreb dar de cand poate un agent de circulatie sa decida daca e prea alb sau prea albastru becul? Stiam ca doar cei de la RAR pot sa faca asta. Cand pun vreo amenda de genul acesta nu ar trebui sa aiba pe langa ei un inginer de la RAR?
Ex: cum isi da el seama ca sa spunem ca ai becuri de 100W?


pai daca a fost ridicat talonul de politie si trimis sa faca inspectia tehnica .cei de la rar dau ok-iul in privinta schimbarii becurilor albastre care cred ca mai mult ca sigur le avea colegul pe masina.fara suparare dar cred ca la multi dintre noi ar trebui ridicate taloane pentru masini necorespunzatoare si inestetice ca sa nu spun un cuvant mai urat.
  • B-14-RBL

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mda zilele ce urmeaza o sa pun poze cu becurile sa se vada KLAR ca sun albe si cu becurile astea albe am fost la rar si mi-a spus k masina este ok
Skip ads

  • fishman

  • Mesaje scrise: 357
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pai daca ai fost in ordine de ce nu ii dai in judecata pe cei care te-au facut sa scoti din buzunar bani si sa pierzi timpul pe la R.A.R........la judecata nu-i lasa asa
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Vedeti ca s-a mai desteptat lumea si il poti da in judecata pe respectivul organ sa ii ceri daune ca te pus pe drumuri, deci nu institutia politiei ci boul in sine. Daca ii specifici acest lucru ii mai trece zelul ca pana acum li se rupea ca dadeai politia in judecata si nici nu venea el si chiar daca pierdea, pe garcea nu il mai interesa.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
fishman a scris:pai daca ai fost in ordine de ce nu ii dai in judecata pe cei care te-au facut sa scoti din buzunar bani si sa pierzi timpul pe la R.A.R........la judecata nu-i lasa asa

Daca merge in instanta, trebuie sa faca dovada ca din momentul opririi de catre agent, pina la momentul evaluarii RAR nu s-au schimbat becurile! Instanta hotaraste un verdict doar pe documente/inscrisuri/probe, etc... si de aici incepe tevatura expertizelor!
Este constatat evident abuzul garceluli...dar greu de dovedit juridic! Institutia denumita Politie, se poate apara foarte usor si v-a spune ca intre timp becurile au fost schimbate! Dovedeste contrariul daca poti.....Ar fi fost buna o poza cu masina avand becurile aprinse si garcea linga ea! Smile
@stocariu
Pentru orice plangere in instanta asupra masurilor luate de un agent, nu raspunde individul....doar institutia! Probabil ai auzit de multe ori termenul" Plangere impotriva Procesului Verbal eliberat de IJP XXXXX citata ca intimat in fata judecatorului!" Smecheria asta este un mare motiv sa-i doara in popou ca pune pe unul sau pe altul pe drumuri aiurea... ca si judecatorii....dau sentinte gresite si la CEDO poporul plateste....era beton sa raspunda individual...si sa fie direct storsi de bani!


Ultima modificare facuta de D_M_G la Lun 26 Jul, 2010 2:31 pm
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:
fishman a scris:pai daca ai fost in ordine de ce nu ii dai in judecata pe cei care te-au facut sa scoti din buzunar bani si sa pierzi timpul pe la R.A.R........la judecata nu-i lasa asa

Daca merge in instanta, trebuie sa faca dovada ca din momentul opririi de catre agent, pina la momentul evaluarii RAR nu s-au schimbat becurile! Instanta hotaraste un verdict doar pe documente/inscrisuri, etc... si de aici incepe tevatura expertizelor!
Este constatat evident abuzul garceluli...dar greu de dovedit juridic! Institutia denumita Politie, se poate apara foarte usor si v-a spune ca intre timp becurile au fost schimbate! Dovedeste contrariul daca poti.....Ar fi fost buna o poza cu masina avand becurile aprinse si garcea linga ea! Smile
@stocariu
Pentru orice plangere in instanta asupra unui agent, nu raspunde individul....doar institutia! Probabil ai auzit de multe ori termenul" Plangere impotriva Procesului Verbal eliberat de IJP XXXXX citata ca intimat in fata judecatorului! Si asta este un motiv sa-i doara in popou ca pune pe unul sau altul pe drumuri aiurea... ca si judecatorii....dau sentinte gresite si la CEDO poporul plateste....


D_M_G, in Romania functioneza (inca) "prezumtia de nevinovatie", deci garcea trebuie sa demonstreze primul ca cutarica avea becuri albastre...cum se face aceasta dovada? In al doilea rand afla ca dupa castigarea unui proces impotriva Politie Romane sotia mea avea posibilitatea deschiderii unui PROCES PENAL pentru abuz in serviciu imotriva lui garcea in persoana, deci raspund si ei pentru ce semneaza.
Deci, nu mai dezinforma lumea...
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@calin1945
Pentru ca tot imi atribui dezinformari, spune-mi te rog cum poate dovedi cert invinuitul ca din momentul opririi de catre militian pina in momentul evaluarii RAR nu a schimbat becurile? Probe clare nu prezumtie de nevinovatie ...care oricum nu este nici pe departe respectata in tara asta...DECI PROBE si MARTORI ce trebuiau eventual consemnati in PV...stii ca militianul scrie de multe ori la constatari in PV ca..."Contravenientul se afla singur in masina" tocmai pentru a contracara aducerea in instanta a unui martor si iti pot dovedi cu un PV al fiului meu! Spre deosebire de altii, dupa ce am castigat dupa un an in instanta procesul baiatului, eu fiind martor, le-am luat exact 1700 de euro, deschizand instant proces pentru daune morale/materiale ! Adica stresul cauzat baiatului si deplasarile la instanta....11 la numar in decurs de un an! Culmea este ca politia a avut in acest dosar si martor asistent al lor....si nu era oricine! Un mare consilier al primariei Ploiesti...si tot am castigat! Deci se pare ca stiu cu ce se manaca chestiile astea....am scris pe forum la momentul respectiv!
Nu poti niciodata pentru un PV si o constatare fie ea si incorecta sa intentezi proces penal unui agent! Poti face doar o plangere administrativa si atat, ramanand la cheremul institutiei daca poate sau nu sa fie penalizat in vreun fel! Ar fi terbuit sa stii ca difera regimul lor de judecata in fata instantelor, unde nici macar institutia nu trimite un reprezentant sau jurist/avocat din partea lor! orice garcel raspunde penal si individual pentru orice fapta antisociala pe care a facut-o ...crima, talharie, furt, etc...(de multe ori nici pentru astea.. Smile ) dar in nici un caz nu poate raspunde penal si individual pentru masurile ce le ia in timpul serviciului, (mai cu seama pentru intocmirea pe naspa a unui PV), avand regim special in acel moment ...adica....el executa misiuni! Smile Asa ca retrage-ti argumentatia nefondata a dezinformatii venita din partea mea... Smile
In cazul Politiei as vrea si eu sa vad cum tu ca civil te judeci eventual penal ...cu un militar! Poate ca intre timp s-au facut instante mixte, unindu-se cele civile cu cele militare....dar ma rog...hai sa o lasam balta!


Ultima modificare facuta de D_M_G la Lun 26 Jul, 2010 3:11 pm, modificat de 2 ori in total
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Din moment ce eu iti scriu ceva si tu te faci ca nu intelegi... ce rost mai are?

Totusi mai incerc odata....

1. Omul nu trebuie sa demonstreze nimic, militianul nu are capacitatea de a stabilii cat de albastra este lumina....aia se poate doar daca are pe cineva de la RAR in trafic ...

2. Despre amenzile de viteza probate cu poze si inregistrare este altceva...acolo au ei dovada....

3. Despre datul in judecata al functionarilor publici, afla ca incalcare sarcinilor de servici poate avea consecinte penale... tocmai pentru ca sunt "speciali"
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
"Garcea" are intodeauna dreptate ! Este cuvantul sau inscrisul lui impotriva cuvantului tau. Cine are dreptate ?
Daca el zice ca is becuri albastre pai atunci is albastre si nu poti dovedi contrariul.

CristianTM.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@calin1945
Care este temeiul legal al "prezumtiei de nevinovatie" in materie de contraventii? Nu cumva acest principiu de drept se aplica doar in penal, procesul verbal de constatare a contraventiei bucurandu-se de prezumtia de legalitate? Si nu cumva sarcina probei cade asupra celui ce vine cu o solicitare in fata instantei? Si ce sarcina de serviciu a incalcat agentul?
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Colegul nostru trebuia sa il puna pe prost langa masina si sa le faca poza si apoi sa mentioneze in pv. Dar cine se gandea in momentul ala la asa ceva?
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@Gabi.B.HD
In comunicarea trimisa de judecator acasa, scrie ca : "Aceasta prezumtie nu este in opinia instantei, contrara prezumtiei de nevinovatie, aplicabila atat in domeniul penal cat si cel contraventional (in sensul doctrinei CEDO, contraventionalul facand parte in sens larg din penal), intrucat prezumtia de nevinovatie functioneaza in fata instantei fara a aduce atingere valorii probatorii ale altor acte prevazute de lege, cu atat mai mult cele oficiale. Prezumtia de nevinovatie "contraventionala" inseamna doar ca petentul nu poate fi sanctionat fara a exista un probatoriu concludent contra sa, eventual doar in baza unor "acuzatii"ale agentului constatator, nu si ca din acest probatoriu nu poate face chiar din procesul verbal astfel incheiat, cu atat mai mult cu cat acesta poate consemna o situatie asumata la acel moment de petent prin semnatura" Inheiat citatul cu ortografia identica a comunicatului....
Adica parul si neuronii pusi pe bigudiuri.... Evil or Very Mad
Dar prezumtia exista si in civil la contraventii! Smile
Este bine ca ultima fraza din comunicat sa fie examinata bine! In cazul de fata nu stiu daca colegul are PV intocmit...si daca a semnat fara sa se scrie in PV la observatii o negatie a celor constatate...cum stipuleaza astia in comunicatul lor,....pierde in instanta! El poate depune buletinul de constatare RAR ca proba si politia vine cu intampinare ca intre timp becurile au fost schimbate....PUNCT! Si de aici incepe tevatura.... Asta vroiam sa afle si colegul de mai sus....de la un proces civil la unul penal este cale lunga...pe baza unui PV facut aiurea de militian!
Si pentru a evita aici orice "dragoste" avuta asupra militienilor, cu o saptamana in urma un berbec impaiat in uniforma mi-a sarit brusc in fata masinii, obligandu-ma sa franez violent si sa intru cu roata dreapta fata intr-un mic sant.... si dupa un control de rutina mi-a cerut rovigneta, eu fiind in acel moment pe un drum comunal! Presupunea agariciul ca am sa ies pe un DN....dupa alte 3 localitati! I-am spus doar atat: Data viitoare, daca mai procedezi asa, este foarte posibil sa te iau pe capota si sa te terfelesc bine! Chestie de experienta in evitarea obstacolelor instantaneu aparute pe un drum public! Cred ca a inteles bine mesajul...ca s-a cam schimbat la fata! Evil or Very Mad
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Tot pe tine te lua la raspundere. Ca agariciul trebuie sa stea la loc vizibil si tu sa il observi. Si demonstreaza-i tu ca nu era la loc vizibil. Exclamation si iar ....sex...cu organele.
  • B-14-RBL

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pv nu a fost semnat de mine in consecinta va ajunge acasa cu posta romana si atunci voi merge la instanta ... ramane de vazut in viitor oricum e de alergat ptr o prostie a unui domn agent de circulatie Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR