Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca va ajuta dar cel putin pentru cei cu Astra mai vechi poate le va fi de folos.Am avut probleme cu usa soferului la vechiul Cielo.Zgomotele veneau de la capitonajul cazut de pe fata interioara a usei in interiorul usei.
Cea mai mare cantitate de capitonaj cazut l-am recuperat din usa soferului.
De fapt "capitonajul" era un fel de mastic uscat si crapat .
Uzura balamalei de la usa iarasi poate da nastere la zgomote.Remediul este inlocuirea axului (oare asa se cheama ?) acela care tine usa in balama si ungerea din greu.Mai este si distantierul acela care nu lasa usa sa se deschide prea mult.La acesta eu am pus niste vaselina si scirtiitul a incetat.
Skip ads

  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
@ obiwankenobi: ok, tu spui de probleme la o masina mai veche - dar la una noua care e explicatia? ca nu sunt singurul cu masina din 2006 care sa aibe problema asta..
  • RAN
  • **
  • 86 mesaje
  • din 19 Jun 2006
  • Insignia 2010 A20DTH
  • Alta tara
  • RAN

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Si la mine se aude un pacanit dinspre usa la gropi, dar e de la catarama centurii care se loveste de stalp...
  • swiss

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
pentru pacanitul discret dinspre stalpul usii m-am stresat si eu o vreme. tot pe acest forum am gasit solutia...cam cu mare greutate... de aceea mai scriu si eu aici : se da cu spray WD40 sau ceva gresant in broasca de pe usa si putin pe cuiul de la usa. pacanitul va disparea fara urma.
Skip ads

  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
la mine iar a aparut. O sa incerc si cu spray dar cred ca pacanitul poate fi si de la geamuri, sau macaralele de la geamuri. Cand sunt coborate se aude mai tare
  • cocoman

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: sibiu
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
am si eu acelasi tacanit, dar am observat ca apare doar atunci cand geamul este putin coborat Sad
  • slysoft

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cocoman a scris:am si eu acelasi tacanit, dar am observat ca apare doar atunci cand geamul este putin coborat Sad


IDEM


LATER EDIT

Azi dimineata am tinut putin apasat pe geam si a incetat sa mai troncane.
Deci se pare ca ghidajele geamului s-au uzat si joaca in ele.
E normal ca numai atunci cand e inchis sa nu troncane pentru ca se preseaza pe chederul superior.
Concluzie: trebuie desfacut panoul si vazut ce solutie adoptam in afara inlocuirii acestor ghidaje care, sincer, nici nu stiu cum arata la Opel.


Ultima modificare facuta de slysoft la Mie 19 Jul, 2006 1:01 pm
  • alecsstan

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2006

  • Mesaj Privat
cocoman a scris:am si eu acelasi tacanit, dar am observat ca apare doar atunci cand geamul este putin coborat Sad


subscriu si eu la acelasi pacatzacanit Crying or Very sad
Skip ads

  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
hehe... de ce imi suna cunoscut acest subiect?
la un moment dat mi se parea ca la viteze mai mari se aude un vajait pe la usa soferului, drept pt care am cerut sa mi se stranga balamaua. GRESIT!
dupa o saptamana, la plecarea de pe loc sau la franare a aparut acelasi pacanit pe care il descrieti si voi (foarte cunoscut mie de la vechiul cielo pe care l-am dat fara a rezolva problema). am rezistat asa vreo cateva luni pana cand am cerut de data asta sa-mi mai slabeasca un pic balamaua. rezultat: in ultimele zile n-am mai sesizat acel zgomot si sper sa nu mai apara Cool!
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Si la mine se aude pacanitul din cind in cind ... eu suspectez incuietoarea ... cuiul e imbracat in "plastic" la fel ca si ghiara broastei pe care inchide , probabil mai trebuie unsa . Wink
  • tonin

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema Very Happy . Am dat cu spray WD40 in balamaua de la usa si "gandacul" a murit. De cateva zile nu se mai aude nimic. Acum sa vedem cat o rezista, dar daca apare avem remediu. Sper sa ajute si pe altii cu aceeasi problema.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
spune si tu de unde l-ai cumparat pls ...
Skip ads

  • tonin

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Din pacate nu era al meu. L-am imprumutat de la un prieten care il are de la servici. Am vrut sa vad daca functioneaza mai intai. E intr-un tub albastru cu galben. Am inteles ca se gaseste pe la carrefour, cora, metro. Daca stie altcineva un loc precis de unde se cumpara as fi si eu interesat. Amicul asta al meu spunea ca e bun si pt. curatat motorul. L-a folosit cineva pt. asa ceva?
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
la cora. Si tine pana la prima spalare
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
o intrebare vs pacanit: pot rezolva asta pe garantie? ca nu cred ca e vorba de folosire inadecvata, ca in afara de coborat si ridicat geam altceva nu am facut,, multumesc
  • alex2k6

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.9 CDTI 150 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
La mine pacanitul a disparut dupa ce i-am pus pe balama o picatura de ulei de pe joja. Am pus doar cat sa se unga putin nu sa fie plin pe acolo ca sa ma murdaresc.
  • 3qmark

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Are doar 5000 de km si de asemenea am aceeasi problema. Apare doar dupa folosirea geamurilor electrice deci cred ca e de la macaralele geamurilor. La cei fara geamuri electrice nu cred ca se intampla.
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Off topic Twisted Evil Twisted Evil Mie nu-mi pacane deloc usa pe partea soferului........si asta pt ca tocmai mi-a facut-o franjuri cu geam cu tot "dastept" acum 2 zile Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad.
  • snatt

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2006

  • Mesaj Privat
dap...am masina de o luna si ceva...si 3600 de km la bord Very Happy si sunetele nu au ezitat sa apara de acum 1000 de km...

poate ca erau si la inceput dar nu le-am sesizat, se aude ca si cum cineva ar da cu un ciocanel in usa soferului(poate ca se aude si in cealalta usa fatza dar poate ca nu o aud eu)...

am si un scartzait tot pe la usile din fatza...dar cica ar trebui unse...asa m-a sfatuit un bun prieten Wink
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
La mine "tacanit-ul" e la volan Very Happy Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR