Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • ichimconstantin

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1995 xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2011

  • Mesaj Privat
ichimconstantin a scris:As dori sa aflu ce se intampla de nu i-mi merg stopurile ptr. ceata daca actionand butonul mi se aprinde becul in bord dar stopurile nu?Oare care poate fi cauza daca toate becurile sunt bune puse la broba .Multumesc.

Skip ads

  • b-12-jme

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nu prea ai nimerit topicul dar,vezi ca becurile pentru ceata trebuie sa aibe 2 filamente,ori le ai cu unu,ori unu din 2 e ars
  • LAMBO-RO

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Sal baieti si eu am un vectra a din 93 (c18nz), de vreo 3 luni mi-am schimbat kit distributie (nu personal). Piesele m-au costat 350 lei, montat 150 lei cu garantie la 60.000km. Parerea mea e ca daca nu te pricepi la montat, sa mergi la un atelier auto, nu de alta da sa nu pierzi garantia. Apoi cum se zice alti bani alta distractie. Succes B-12-jme Cauta si vei gasi!
  • .ro123

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
fr un fir ceva care nu face atingere s au fr o sigurantza
Skip ads

  • mariako

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ichimconstantin a scris:As dori sa aflu ce se intampla de nu i-mi merg stopurile ptr. ceata daca actionand butonul mi se aprinde becul in bord dar stopurile nu?Oare care poate fi cauza daca toate becurile sunt bune puse la broba .Multumesc.

Becurile pt ceata "sunt" unul singur la vectra a pe partea stanga si cum spunea un coleg mai sus sunt cu doua filamente deci verifici daca nu e ars doar filamentul pe ceata sau daca becul are intr-adevar 2 si nu a gresit cineva si a pus bec simplu(cei care au lumina de ceata pe dreapta au modificat ei)
  • ionut bt

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1995 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
va salut pe toti am o mica mare problema la opelul meu vectra a c18 nz din 1994 .incep prin a spune ca problema mea este ca imi sare de la punct distributia am incercat orice.am cumparat un kit distributie nou l am montat dar face la fel.cum o accelerez se balangane cureaua si sare cu vreo 10 dinti .nu stiu ce sa ii mai fac. ma poate ajuta cineva cu un sfat?precizez ca am intins cureaua pana la semnul de pe intinzator new belt(curea noua)
  • mariako

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut si bine ai venit printre noi.Vezi ca AICI am explicat unui si eu si alti colegi cum se face.Nu stiu sigur cum e la c18nz dar daca este ca la c16nz trebuie "pre-intinsa" cureaua din pompa de apa.Succes si spor la treaba!
  • ionut bt

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1995 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
ms.la mine cureaua de distributie e cu 146 de dinti automat cu rola intinzatoare nu inteleg am fakt tot k la carte!
  • ionut bt

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1995 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut mariako e super tare ce ai scris u akolo.dar stii ce nu inteleg?care este gaura aia de blocare ?cumva gaura aia hexagonala de pe rola intainzatoare?
  • mariako

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut.repet inca o data ca nu am avut de a face cu c18nz deci nu stiu exact ce este acolo.Din ce spun unii ar fi la fel cu c16nz.Daca este la fel cu c16nz gaura hexagonala de care spui banuiesc ca este surubul central care fixeaza rola intinzatoare iar putin mai jos pe "corpul" rolei intinzatoare (sa-i zic asa) este o gaura care corespunde cu o alta gaura mai din spate in momentul tensionarii rolei.Sa stii ca daca nu ai cunostinte minime de mecanica este mai ieftin sa apelezi la cineva care stie ce are de facut pentru ca scutesti niste cheltuieli suplimentare daca ceva nu merge cum trebuie.Sa nu ma intelegi gresit,sunt genul de om care sustine teoria ca daca un lucru nu este facut de extraterestri poate fi depanat de orice om dar cu conditia ca acel om sa aiba un bagaj minim de informatii in acel domeniu.Cu speranta ca te-am putut ajuta iti doresc spor la treaba!
PS:Ti-ar prinde bine un manual de service.Cauta pe forum ca au fost postate.
PSS:Vezi ca unii moderatori nu tolereaza limbajul de chat.
  • grigorescumi_db

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1998 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara.Va rog sa ma ajutati cu o schema pentru distributie si pasi care trebuie urmati pentru un opel Vectra a,motor 1,7D,an fab 1991,42kw,57cp.Trebuie sa înlocuiesc pompa de apa(sa rupt paletul pompei,a fost de plastic),pompa are rol de intinzator pentru curea.Va rog ,sa ma ajutati pentru a pune distributia corect,trebuie umblat cumva si la avansul pompei?Multumesc pentru ajutor si raspuns.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR